brożyna wadeckiW sezonie kolarskim 2015 ekipa Professional Cycling Team CCC zostanie poddana znacznym zmianom organizacyjnym zarówno w odniesieniu do zawodników a także obsługi ekipy. Spośród 26-osobowego składu kolarzy zostanie wydzielona m.in. grupa sześciu zawodników (młodzieżowców), nad którymi pieczę jako dyrektor sportowy będzie sprawował Tomasz Brożyna.

W zbliżającym się sezonie kolarskim, postanowiliśmy wyodrębnić z szerokiego składu kolarzy CCC, ekipę młodzieżowców tzn. kolarzy kat. U-23, którzy będą mieli odrębny program startowy i będą przygotowywani by w przyszłości zasilać podstawowe składy ekipy. To swoiste zaplecze młodych kolarzy jest rozwiązaniem które stosuje wiele ekipa Word Tour i my również chcemy w tym sezonie je  sprawdzić. Zakontraktowaliśmy szóstkę bardzo utalentowanych i obiecujących kolarzy a opiekę nad nimi kierownictwo Professional Cycling Team CCC powierzyło Tomaszowi Brożynie – powiedział Piotr Wadecki.

Wybór Tomka Brożyny na stanowisko dyrektora sportowego młodzieżowców jest dogłębnie przemyślany i przedyskutowany w kierownictwie ekipy CCC. W chwili obecnej to najlepszy i najbardziej doświadczony szkoleniowiec zajmujący się młodymi zawodnikami. Od wielu lat, zaraz  po zakończeniu kariery kolarza zawodowego zajął się pracą z najmłodszymi kolarzami, wyszukiwał kolarskie talenty i  pomagał w ich dalszym rozwoju. Posiada wszelkie kwalifikacje trenerskie. Jest licencjonowanym trenerem a także selekcjonerem kadry narodowej U-23. Mamy nadzieję, że z sukcesami poprowadzi naszych młodzieżowców i dobrze przygotowuje ich, by w przyszłości stali się filarami zespołu elity CCC – zakończył Piotr Wadecki.
Tomasz Brożyna to były kolarz zawodowy, który w swojej bogatej, 20-letniej kariery kolarskiej odnotował wiele sukcesów zarówno w kraju a także za granicą. Przygodę z kolarstwem rozpoczynał w Spartakusie Daleszyce i kontynuował ją w Koronie Kielce. W 1996 wyjechał do Stanów Zjednoczonych i trafił do zawodowej grupy kolarskiej US Postal Service Montgomery w której ścigał się do 1997 r. Po powrocie do kraju został zaangażowany do pierwszej polskiej ekipy zawodowej Mróz. Następnie karierę kontynuował w Hiszpanii w ekipie Banesto. Kolejne sezony ścigał się w Polsce w ekipach: CCC Polsat z którą wystąpił w 2003 roku w Giro’Italia oraz Intel-Action, gdzie w 2006 roku zakończył karierę zawodniczą.

Jest wielokrotnym mistrzem Polski. Łącznie zdobył 7 tytułów mistrza kraju – w wyścigu ze startu wspólnego, jeździe na czas, jeździe parami i jeździe drużynowej. W swojej karierze wygrał m.in. Tour de Pologne (1999), czterokrotnie Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (1990, 1996, 1998, 1999), Tour of Hawaii (1994), Małopolski Wyścig Górski (1995, 1999), Route du Sud (2000), Tour de Beauce (2004). Był też drugi w prestiżowym Wyścigu dookoła Luksemburga (2006), 10. w Paryż-Nicea (2000) i 10. w Tour de Suisse (2003). Przejechał wszystkie trzy Wielkie Toury – Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a Espana oraz ścigał się w mistrzostwach świata. Był reprezentantem Polski podczas igrzysk w Atlancie (1996) i Atenach (2004).

Tomasz Brożyna jest licencjonowanym trenerem kolarstwa i aktualnie studiuje Wychowanie Fizyczne na Wszechnicy Świętokrzyskiej. Od 2013 roku jest selekcjonerem kadry narodowej U-23.

Bardzo się cieszę, że otrzymałem propozycję poprowadzenia w ekipie CCC zespołu młodzieżowców – powiedział Tomasz Brożyna. Dziękuję za to Piotrowi, który zaproponował moją kandydaturę a także kierownictwu Professional Cycling Team CCC wraz z Prezesem NG2, p. Dariuszem Miłkiem. Cieszę się również z tego powodu, że po 11 latach wracam do tej drużyny w zupełnie innej roli. W sezonie kolarskim 2003 reprezentowałem barwy „pomarańczowe” w ekipy CCC Polsat, startując m.in. w Giro d’Italia i Tour de Suisse. Teraz staję po drugiej stronie i jako szkoleniowiec chcę swoją wiedzę i doświadczenie kolarskie przekazać młody „pomarańczowym” kolarzom. Ekipa którą będę prowadził składa się z zawodników których w większości dobrze znam i wiem jaki w nich tkwi potencjał. Postaram się by każdy z nich i razem jako ekipa stawiali sobie najwyższe cele i konsekwentnie je realizowali. Ja jestem do ich dyspozycji i będę robił wszystko by tak się stało – zakończył Tomasz Brożyna.

Przypomnijmy, że w ekipie młodzieżowców znaleźli się: Piotr Brożyna, Michał Paluta, Eryk Latoń, Jakub Kaczmarek, Patryk Stosz i Kamil Małecki.

 

Informacja prasowa

Foto: Artur Machnik