_DSC0177W pruszkowskiej BGŻ Arena odbyła się gala podsumowująca sezon 2014. Uczestniczyli w niej m.in. medaliści mistrzostw świata i Europy – Michał Kwiatkowski, Maja Włoszczowska, Katarzyna Pawłowska, Eugenia Bujak, czy też Damian Zieliński.

Galeria zdjęć > tutaj

 

– To był niezwykle udany sezon dla polskiego kolarstwa. Trudno stwierdzić, czy najlepszy w 95-letniej historii Polskiego Związku Kolarskiego, ale na pewno znajduje się w ścisłej czołówce. Zakończyliśmy rok z wieloma medalami mistrzostw świata i Europy, a wśród nich z pewnością wyróżnił się złoty krążek Michała Kwiatkowskiego zdobyty w wyścigu ze startu wspólnego. Za 2 lata odbędą się igrzyska olimpijskie i liczymy na to, że po raz pierwszy w historii uda się zdobyć złoto – rozpoczął galę prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Wacław Skarul.

Uroczystość poprowadził znany konferansjer kolarski i spiker radiowy, Włodzimierz Rezner. Zaprosił on na scenę w pierwszej kolejności mistrzów Europy w kolarstwie torowym – Katarzyna Pawłowska, Eugenia Bujak, Damian Zieliński, Patryk Rajkowski, Marcin Czyszczewski, Michał Lewandowski , Julita Jagodzińska, Agata Drozdek, Natalia Radzicka, Nikol Płosaj, Daria Pikulik, Justyna Kaczkowska, Daniel Staniszewski i Mariusz Lipa. Później dołączyła do nich Maja Włoszczowska, brązowa medalistka mistrzostw Europy MTB – Nie był to co prawda mój najlepszy sezon w karierze, ale nie był też to zły rok. Miałam pecha podczas mistrzostw świata, gdzie defekt przeszkodził mi w wywalczeniu podium. Udało się zdobyć brąz w mistrzostwach Europy i dzięki niemu dołączyłam do tego wspaniałego grona tegorocznych polskich medalistów. Cieszę się, że mogę reprezentować tak piękny sport. Chciałabym podziękować mojemu trenerowi Michałowi Krawczykowi, a to wyróżnienie dedykuję zmarłemu Markowi Galińskiemu – mówiła na scenie najlepsza polska zawodniczka w kolarstwie górskim.

Po chwili głos zabrał mistrz świata ze startu wspólnego, Michał KwiatkowskiPowoli zaczynam przygotowania do następnego sezonu. Po wczorajszym treningu na siłowni odczuwam jeszcze zakwasy. Na pewno ten sezon był dla mnie wyjątkowy. Cieszę się, że tylu Polaków stawało na podium mistrzostw świata i Europy. Każdy ich sukces mnie też motywuje to ciężkiej pracy i godnego reprezentowania naszego kraju – powiedział. W tym roku medale światowego i europejskiego czempionatu wywalczyli także Polacy startujący w kategorii masters oraz w para-kolarstwie – Renata Kałuża, Anna Harkowska, Rafał Wilk (wszyscy para-kolarstwo) oraz Agnieszka Sikora, Ksawery Leszczyński, Jerzy Bylicki, Dariusz Leduchowski, Paweł Rychlicki, Paweł Rychlicki i Jacek Brzózka (wszyscy masters).

Najlepsi indywidualnie

Wyróżnieni zostali również zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej Polskiego Związku Kolarskiego. W kolarstwie torowym, w poszczególnych kategoriach wygrali Małgorzata Wojtyra, Katarzyna Kirschenstein, Julita Jagodzińska, Nikola Różyńska, Krzysztof Maksel, Mateusz Lipa, Patryk Rajkowski i Dawid Jankowski. Na szosie zwyciężyli Paulina Brzeźna-Bentkowska, Agnieszka Skalniak, Nikola Różyńska (która wygrała również na torze), Michał Kwiatkowski, Eryk Latoń, Alan Banaszek i Dawid Czubek. Na przestrzeni całego sezonu w kolarstwie MTB najlepiej spisali się Maja Włoszczowska, Monika Żur, Marlena Droździok, Aleksandra Klimczak, Marek Konwa, Bartłomiej Wawak, Jakub Zamroźniak i Dawid Jona.

W sezonie 2013/2014 Martyna Klekot, Anna Tomczyńska, Agnieszka Trzebińska, Bartosz Mikler, Bartosz Świerblewski, Stanisław Nowak triumfowali w klasyfikacji przełajowej.

Polski Związek Kolarski prowadził także ranking Pucharu Polski w poszczególnych konkurencjach. W kolarstwie torowym wygrali Urszula Łoś, Krzysztof Maksel, Mateusz Lipa, Daria Pikulik, Patryk Soliński, Marlena Karwacka, Marcin Czyszczewski, Aleksandra Sołgała i Łukasz Sacharuk, w kolarstwie szosowym Monika Brzeźna, Daria Pikulik, Nikola Różyńska, Grzegorz Haba, Daniel Staniszewski, Piotr Pękala, w kolarstwie górskim Aleksandra Podgórska, Gabriela Wojtyła, Piotr Konwa, Jakub Zamroźniak, w BMX Dominika Wałach, Agnieszka Gacek, Weronika Leńczowska, Gustaw Dądela, Bartłomiej Klimek i Szymon Biadacz, w 4X Natalia Piwowarczyk, Piotr Paradowski, Arkadiusz Holewik, w DH Anna Sojka, Michał Śliwa, Artur Hryszko, w maratonie MTB Karolina Kozela i Mariusz Kowal, a w kolarstwie przełajowym Martyna Klekot, Anna Tomczyńska, Aleksandra Trzebińska, Bartosz Pilis, Bartosz Mikler, Bartosz Świerblewski i Sławomir Nowak.

Specjalne podziękowania

Uhonorowani zostali też zawodnicy, którzy wspierali Michała Kwiatkowskiego na trasie mistrzostw świata – Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Przemysław Niemiec, Maciej Paterski, Michał Podlaski, Paweł Poljański i Bartłomiej Matysiak. Oni, a także pozostali polscy medaliści wiele zawdzięczają polskim trenerom, którzy również stanęli na scenie i odebrali statuetki:

Piotr Wadecki – trener kadrowy Michała Kwiatkowskiego
Andrzej Kołodziejczyk – trener klubowy Agnieszki Skalniak
Marcin Adamów – trener klubowy Agnieszki Skalniak, Darii Pikulik i Agaty Drozdek
Grzegorz Ratajczyk – trener kadrowy Katarzyny Pawłowskiej i Eugenii Bujak
Zygfryd Jarema – trener klubowy Damiana Zielińskiego
Andrzej Tołomanow – trener kadrowy Damiana Zielińskiego, Mateusza Lipy, Mateusza Rudyka
Rafał Hebisz – trener kadrowy Mai Włoszczowskiej
Robert Taciak – trener klubowy Patryka Rajkowskiego, Natalii Radzickiej, Nikol Płosaj, Justyny Kaczkowskiej
Daniel Meszka – trener kadrowy Patryka Rajkowskiego, Marcina Czyszczewskiego, Michała Lewandowskiego i Julity Jagodzińskiej
Robert Kierejewski – trener klubowy Marcina Czyszczewskiego
Marcin Mientki – trener kadrowy Michała Lewandowskiego
Stanisław Grabowski – trener klubowy Daniela Staniszewskiego
Jerzy Świnoga – trener kadrowy Daniela Staniszewskiego
Piotr Broński – trener klubowy Julity Jagodzińskiej
Piotr Szafarczyk – trener klubowy Justyny Kaczkowskiej
Adam Sieczkowski – trener klubowy Mateusza Lipy
Zygmunt Walczak – trener klubowy Mateusza Rudyka

Doceniona została również praca organizatorów największych polskich imprez kolarskich, Czesława Langa (organizator Pucharu Polski w Maratonie MTB 2014 i Tour de Pologne), Andrzeja Kramarczyka (organizator Pucharu Świata w Trialu rowerowym i Mistrzostw Świata Dzieci i Młodzieży), Przemysława Bednarka (mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym) oraz Daniela Kurpisza i Michała Główczewskiego (mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim).

Najlepsi drużynowo

Klub ALKS Stal Grudziądz wygrał klasyfikacje Klubowego Mistrzostwa Polski w 2014 roku. Grudziądzka grupa została także Klubowym Mistrzem Polski na torze. TKK Pacific Toruń zdobył tytuł mistrza Polski na szosie, JBG-2 MTB Professional Team w MTB, MLKS Baszta Bytów w przełajach, a Lotto-Aquila w BMX.

W kolarstwie szosowym, w poszczególnych kategoriach w rankingu klubowym triumfowały drużyny BDC MarcPol (elita i U23), BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki (junior), Klub Sportowy Pogoń Mostostal Puławy (junior młodszy), TKK Pacific Toruń (elita kobiet), UKS Jedynka Limaro Kórnik (juniorka) i ALKS Stal Grudziądz (juniorka młodsza). Najlepszymi grupami na torze były ALKS Stal Grudziądz (elita mężczyzn, junior młodszy, juniorka młodsza), UKS Jedynka Limaro Kórnik (junior), Grupa Kolarska Żyrardów (elita kobiet), TKK Tarnovia Tarnowo Podgórne (juniorka).

W wyścigach MTB najlepiej spisywali się kolarze z grup JBG-2 MTB Professional Team (elita mężczyzn), KKW Jama Wałbrzych (junior), Grupa Kolarska Gliwice BikeAtelier (junior młodszy), Kross Racing Team (elita kobiet), BIOAM Racing Team (juniorka) i Warszawski Klub Kolarski (juniorka młodsza).

Źródło: PZKol

Poprzedni artykułManuel Belletti w Neri Sottoli. Martin Kohler w Drapac Pro Cycling
Następny artykułOkiem baby z mlekiem: Pochwała nieludzkich trudności, czyli o istocie kolarstwa
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
edek
edek

A Rafał Majka ? Ani słowa o nim ??? To taki kolarz który w 2014 r. wygrał 2 etapy takiego wyścigu… Tour de France się chyba nazywa…

Zbig
Zbig

Edek, 1000% racji!!

Witek
Witek

Chyba nie czubek tylko Czubak, Majki nie wyroznili wstyd jak nie wiem, zydzili 20 zl na statuletke, brawo Pzkol… Dla Majki powwinna byc nagroda specjalna, czyli nic sie nie zmienia beton i Pzpnu poziom … I Zbigniew Klek tez nie dostal nic, po Tour de Pologne zapomnieli go zaprosic do Wieliczki na zakonczenie …

Adam
Adam

Dla Rafała Majki też była przygotowana statuetka, ale nie mógł przyjechać i odebrać.

zbyszek
zbyszek

Kolarze BDC Marc Pol to sól kolarstwa w kraju jakim jest Polska własnie.