Philippe GilbertJak słusznie zauważyli koledzy z hiszpańskiego portalu Bicicicilismo.com – Philippe Gilbert (BMC Racing), jest obecnie najbardziej utytułowanym w wyścigach WorldTour kolarzem na świecie.

Takie stwierdzenie uzasadnione jest faktem, iż Belg w całej swojej karierze wygrał już czternaście spośród dwudziestu ośmiu imprez, które znalazły się w tegorocznym kalendarzu WorldTour. Kolarz BMC Racing w swojej karierze triumfował już w: 3x Amstel Gold Race, Fleche Wallone, Liege-Bastogne-Liege, Classica San Sebastian, Grand Prix Quebec i 2x Giro di Lombardia. W przeszłości wygrał także Paryż-Tours, ale francuska impreza od kilku lat nie jest już w gronie WorldTour.

Zwycięstwa etapowe notował w Tirreno-Adriatico, Criterium du Dauphine, Eneco Tour, Santos Tour Down Under, Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espana, a ostatnio był najlepszy w klasyfikacji generalnej Tour of Beijing.

Były mistrz świata stawał na podium: Milano San Remo, Ronde van Vlaanderen, Ghent-Wevelgem i Grand Prix Montral. Spośród piętnastu wyścigów jednodniowych w kalendarzu WorldTour, Gilbert w swojej karierze nie znalazł się w pierwszej trójce tylko na: E3 Harelbeke, Paris-Roubaix, Vatenfall Classic i Grand Prix Plouay.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa