Mark CavendishMark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap wyścigu i został liderem Tour du Poitou-Charentes.

Etapem z Jarnac do La Ronde została zainaugurowana 28. edycja francuskiej etapówki. Na starcie stanęło 20 ekip, wśród których był Michał Gołaś w koszulce Omega Pharma – Quick Step. Niestety tytułu z ubiegłego roku nie bronił Thomas Voeckler, który niedawno przeszedł operację obojczyka.

Profil pierwszego etapu był dość pofałdowany, a na kolarzy czekały po trzy górskie i lotne premie. Do przejechania mieli ponad 192 kilometry. Od początku na czele kręcili: Marcus Burghardt (BMC Racing Team), Thomas Rostollan (La Pomme Marseille 13), Jonathan Dufrasne (Wallonie-Bruxelles) i Kevin Van Melsen (Wanty-Groupe Gobert). Dwie górskie premie wygrał Van Melsen i to on jutro pojedzie w koszulce najlepszego górala.

Peleton nie pozwolił czwórce na wypracowanie większej przewagi niż niespełna trzy minuty. 50 kilometrów przed metą z dużej grupy skontrował Sander Helven (Topsport Vlaanderen – Baloise), który szybko dojechał do harcowników. Niestety wtedy przewaga wynosiła już tylko 50 sekund. 10 kilometrów dalej ucieczka przeszła do historii.

Ostatnie kilometry to walka sprinterskich pociągów. Ostatecznie najlepszym sprinterem okazał się dziś nie kto inny jak Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step). To pierwszy triumf Manxmana po kontuzji odniesionej na początku Tour de France. Drugie miejsce zajął Maxime Daniel (AG2R-La Mondiale), a podium etapu uzupełnił Roy Jans (Wanty – Groupe Gobert).

Wyniki:

1 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 04:47:06
2 * Maxime DANIEL AG2R La Mondiale 00:00:00
3 * Roy JANS Wanty-Groupe Gobert 00:00:00
4 * Rudy BARBIER Roubaix Lille Metropole 00:00:00
5 * David MENUT BigMat -0 Auber 93 00:00:00
6 * Yannis YSSAAD BigMat -0 Auber 93 00:00:00
7 Evaldas SISKEVICIUS Team La Pomme Marseille 13 00:00:00
8 Morgan LAMOISSON Team Europcar 00:00:00
9 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 00:00:00
10 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 00:00:00
11 * Edward THEUNS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
12 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 00:00:00
13 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team 00:00:00
14 * Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
15 * Andrea ZORDAN Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:00
16 Alo JAKIN BigMat -0 Auber 93 00:00:00
17 Justin JULES Team La Pomme Marseille 13 00:00:00
18 * Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 00:00:00
19 Andrea PIECHELE Bardiani CSF 00:00:00
20 * Lorenzo MANZIN FDJ.fr 00:00:00
21 Juan Pablo VALENCIA GONZALES Colombia 00:00:00
22 Leonardo DUQUE Colombia 00:00:00
23 Stéphane POULHIES Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
24 Alex DOWSETT Movistar Team 00:00:00
25 Kevin ISTA IAM Cycling 00:00:00
26 Cyril LEMOINE Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
27 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 00:00:00
28 Matthias BRANDLE IAM Cycling 00:00:00
29 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 00:00:00
30 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS Colombia 00:00:00
31 Julien FOUCHARD Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
32 * Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 00:00:00
33 Tiziano DALL’ANTONIA Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:00
34 Brice FEILLU Bretagne Séché Environnement 00:00:00
35 Julien STASSEN Wallonie -0 Bruxelles 00:00:00
36 * Nicola RUFFONI Bardiani CSF 00:00:00
37 * Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
38 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 00:00:00
39 Christophe PREMONT Wallonie -0 Bruxelles 00:00:00
40 * Dylan KOWALSKI Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
41 * Jasha SÜTTERLIN Movistar Team 00:00:00
42 * Laurent EVRARD Wallonie -0 Bruxelles 00:00:00
43 * Luke DURBRIDGE Orica GreenEDGE 00:00:00
44 Cyril GAUTIER Team Europcar 00:00:00
45 Vegard Stake LAENGEN Bretagne Séché Environnement 00:00:00
46 * Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 00:00:00
47 * Eduardo SEPULVEDA Bretagne Séché Environnement 00:00:00
48 Benoit JARRIER Bretagne Séché Environnement 00:00:00
49 Arnaud COURTEILLE FDJ.fr 00:00:00
50 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 00:00:00
51 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 00:00:00
52 * Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Movistar Team 00:00:00
53 Diego ROSA Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:00
54 * Sonny COLBRELLI Bardiani CSF 00:00:00
55 Martin ELMIGER IAM Cycling 00:00:00
56 Jérôme PINEAU IAM Cycling 00:00:00
57 Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
58 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 00:00:00
59 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 00:00:00
60 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 00:00:00
61 * Olivier CHEVALIER Wallonie -0 Bruxelles 00:00:00
62 Pierre Luc PERICHON Bretagne Séché Environnement 00:00:00
63 Svein TUFT Orica GreenEDGE 00:00:00
64 Jérémy ROY FDJ.fr 00:00:00
65 Amael MOINARD BMC Racing Team 00:00:00
66 Jean-Lou PAIANI Roubaix Lille Metropole 00:00:00
67 Tim DECLERCQ Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
68 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 00:00:00
69 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 00:00:00
70 Marco MINNAARD Wanty-Groupe Gobert 00:00:00
71 Thomas LÖVKVIST IAM Cycling 00:00:00
72 Romain PILLON Roubaix Lille Metropole 00:00:00
73 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 00:00:00
74 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 00:00:00
75 Kévin REZA Team Europcar 00:00:00
76 Arthur VICHOT FDJ.fr 00:00:00
77 Mauro FINETTO Neri Sottoli 00:00:00
78 Francesco FAILLI Neri Sottoli 00:00:00
79 * Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
80 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 00:00:00
81 Franco PELLIZOTTI Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:00
82 Simone PONZI Neri Sottoli 00:00:00
83 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 00:00:00
84 * Antoine DUCHESNE Team Europcar 00:00:00
85 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
86 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
87 Christophe KERN Team Europcar 00:00:00
88 Stéphane ROSSETTO BigMat -0 Auber 93 00:00:00
89 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 00:00:00
90 * Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 00:00:00
91 Stephen CUMMINGS BMC Racing Team 00:00:00
92 * Flavien DASSONVILLE BigMat -0 Auber 93 00:00:00
93 * Romain CARDIS Team Europcar 00:00:00
94 * Andrea FEDI Neri Sottoli 00:00:00
95 * Michael HEPBURN Orica GreenEDGE 00:00:00
96 Steven TRONET BigMat -0 Auber 93 00:00:00
97 Maxime VANTOMME Roubaix Lille Metropole 00:00:00
98 Enrico BATTAGLIN Bardiani CSF 00:00:00
99 Nicola BOEM Bardiani CSF 00:00:00
100 * Andrea DAL COL Neri Sottoli 00:00:20
101 * Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep 00:00:26
102 * Edward Fabian DIAZ CARDENAS Colombia 00:00:29
103 Sébastien CHAVANEL FDJ.fr 00:00:34
104 Michal GOLAS Omega Pharma-QuickStep 00:00:36  
105 * Victor CAMPENAERTS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:46
106 Domingos GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 00:00:47
107 Stefano PIRAZZI Bardiani CSF 00:00:48
108 * Olivier LE GAC FDJ.fr 00:00:50
109 Jonathan DUFRASNE Wallonie -0 Bruxelles 00:01:12
110 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep 00:01:19
111 * Sander HELVEN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:01:19
112 Juan Sebastian ARANGO Colombia 00:01:36
113 * Tom DERNIES Wallonie -0 Bruxelles 00:01:41
114 Edoardo ZARDINI Bardiani CSF 00:01:41
115 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 00:01:55
116 Christophe LABORIE Bretagne Séché Environnement 00:02:11
117 * Simon PELLAUD IAM Cycling 00:02:11
118 * Damien HOWSON Orica GreenEDGE 00:02:11
119 * Romain GUILLEMOIS Team Europcar 00:02:19
120 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 00:02:19
121 Sébastien DELFOSSE Wallonie -0 Bruxelles 00:02:19
122 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00
123 Jonathan PAREDES Colombia 00:03:09
124 Fabrice JEANDESBOZ Team Europcar 00:03:09
125 * Alessio TALIANI Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:03:09
126 * Grégoire TARRIDE Team La Pomme Marseille 13 00:04:05
127 Thomas VAUBOURZEIX Team La Pomme Marseille 13 00:04:05
128 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 00:04:15
129 Francis MOUREY FDJ.fr 00:04:20
130 * Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA Colombia 00:05:01
131 Fabio Andres DUARTE AREVALO Colombia 00:05:01
132 * Nico DENZ AG2R La Mondiale 00:05:01
133 * Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF 00:05:01
134 Baptiste PLANCKAERT Roubaix Lille Metropole 00:05:01
135 * Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 00:05:13
136 * Maxime ANCIAUX Wallonie -0 Bruxelles 00:05:13
137 Franck VERMEULEN Roubaix Lille Metropole 00:05:13
138 Emanuele SELLA Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:05:13
139 Kenny Robert VAN HUMMEL Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:05:13
140 Fréderic BRUN BigMat -0 Auber 93 00:05:13
141 Jan GHYSELINCK Wanty-Groupe Gobert 00:06:51
142 * Gianfranco ZILIOLI Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:07:35
143 * Samuele CONTI Neri Sottoli 00:07:35
144 * Théo VIMPERE BigMat -0 Auber 93 00:07:35
145 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 00:07:35
146 * Luke DAVISON BMC Racing Team 00:09:37
147 * Sebastian LANDER BMC Racing Team 00:09:37
148 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 00:09:57
149 Benjamin GIRAUD Team La Pomme Marseille 13 00:09:57
150 Blel KADRI AG2R La Mondiale 00:11:06
151 * Alexis GOUGEARD AG2R La Mondiale 00:11:06
152 Thomas ROSTOLLAN Team La Pomme Marseille 13 00:11:06
153 * Yoann PAILLOT Team La Pomme Marseille 13 00:11:06
154 John GADRET Movistar Team 00:11:06
155 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 00:11:06
Klasyfikacja generalna:
1 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 04:46:56
2 * Maxime DANIEL AG2R La Mondiale 00:00:04
3 * Roy JANS Wanty-Groupe Gobert 00:00:06
4 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 00:00:07
5 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 00:00:08
6 Jérémy ROY FDJ.fr 00:00:09
7 * Rudy BARBIER Roubaix Lille Metropole 00:00:10
8 * David MENUT BigMat -0 Auber 93 00:00:10
9 * Yannis YSSAAD BigMat -0 Auber 93 00:00:10
10 Evaldas SISKEVICIUS Team La Pomme Marseille 13 00:00:10
11 Morgan LAMOISSON Team Europcar 00:00:10
12 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 00:00:10
13 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 00:00:10
14 * Edward THEUNS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:10
15 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 00:00:10
16 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team 00:00:10
17 * Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
18 * Andrea ZORDAN Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:10
19 Alo JAKIN BigMat -0 Auber 93 00:00:10
20 Justin JULES Team La Pomme Marseille 13 00:00:10
21 * Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 00:00:10
22 Andrea PIECHELE Bardiani CSF 00:00:10
23 * Lorenzo MANZIN FDJ.fr 00:00:10
24 Juan Pablo VALENCIA GONZALES Colombia 00:00:10
25 Leonardo DUQUE Colombia 00:00:10
26 Stéphane POULHIES Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
27 Alex DOWSETT Movistar Team 00:00:10
28 Kevin ISTA IAM Cycling 00:00:10
29 Cyril LEMOINE Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
30 Matthias BRANDLE IAM Cycling 00:00:10
31 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 00:00:10
32 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS Colombia 00:00:10
33 Julien FOUCHARD Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
34 * Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 00:00:10
35 Tiziano DALL’ANTONIA Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:10
36 Brice FEILLU Bretagne Séché Environnement 00:00:10
37 Julien STASSEN Wallonie -0 Bruxelles 00:00:10
38 * Nicola RUFFONI Bardiani CSF 00:00:10
39 * Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:10
40 Christophe PREMONT Wallonie -0 Bruxelles 00:00:10
41 * Dylan KOWALSKI Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
42 * Jasha SÜTTERLIN Movistar Team 00:00:10
43 * Laurent EVRARD Wallonie -0 Bruxelles 00:00:10
44 * Luke DURBRIDGE Orica GreenEDGE 00:00:10
45 Cyril GAUTIER Team Europcar 00:00:10
46 Vegard Stake LAENGEN Bretagne Séché Environnement 00:00:10
47 * Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 00:00:10
48 * Eduardo SEPULVEDA Bretagne Séché Environnement 00:00:10
49 Benoit JARRIER Bretagne Séché Environnement 00:00:10
50 Arnaud COURTEILLE FDJ.fr 00:00:10
51 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 00:00:10
52 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 00:00:10
53 * Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Movistar Team 00:00:10
54 Diego ROSA Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:10
55 * Sonny COLBRELLI Bardiani CSF 00:00:10
56 Martin ELMIGER IAM Cycling 00:00:10
57 Jérôme PINEAU IAM Cycling 00:00:10
58 Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:10
59 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 00:00:10
60 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 00:00:10
61 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 00:00:10
62 * Olivier CHEVALIER Wallonie -0 Bruxelles 00:00:10
63 Pierre Luc PERICHON Bretagne Séché Environnement 00:00:10
64 Svein TUFT Orica GreenEDGE 00:00:10
65 Amael MOINARD BMC Racing Team 00:00:10
66 Jean-Lou PAIANI Roubaix Lille Metropole 00:00:10
67 Tim DECLERCQ Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:10
68 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 00:00:10
69 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 00:00:10
70 Marco MINNAARD Wanty-Groupe Gobert 00:00:10
71 Thomas LÖVKVIST IAM Cycling 00:00:10
72 Romain PILLON Roubaix Lille Metropole 00:00:10
73 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 00:00:10
74 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 00:00:10
75 Kévin REZA Team Europcar 00:00:10
76 Arthur VICHOT FDJ.fr 00:00:10
77 Mauro FINETTO Neri Sottoli 00:00:10
78 Francesco FAILLI Neri Sottoli 00:00:10
79 * Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
80 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 00:00:10
81 Franco PELLIZOTTI Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:00:10
82 Simone PONZI Neri Sottoli 00:00:10
83 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 00:00:10
84 * Antoine DUCHESNE Team Europcar 00:00:10
85 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:10
86 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:10
87 Christophe KERN Team Europcar 00:00:10
88 Stéphane ROSSETTO BigMat -0 Auber 93 00:00:10
89 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 00:00:10
90 * Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 00:00:10
91 Stephen CUMMINGS BMC Racing Team 00:00:10
92 * Flavien DASSONVILLE BigMat -0 Auber 93 00:00:10
93 * Romain CARDIS Team Europcar 00:00:10
94 * Andrea FEDI Neri Sottoli 00:00:10
95 * Michael HEPBURN Orica GreenEDGE 00:00:10
96 Steven TRONET BigMat -0 Auber 93 00:00:10
97 Maxime VANTOMME Roubaix Lille Metropole 00:00:10
98 Enrico BATTAGLIN Bardiani CSF 00:00:10
99 Nicola BOEM Bardiani CSF 00:00:10
100 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 00:00:10
101 * Andrea DAL COL Neri Sottoli 00:00:30
102 * Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep 00:00:36
103 * Edward Fabian DIAZ CARDENAS Colombia 00:00:39
104 Sébastien CHAVANEL FDJ.fr 00:00:44
105 Michal GOLAS Omega Pharma-QuickStep 00:00:46   
106 * Victor CAMPENAERTS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:56
107 Domingos GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 00:00:57
108 Stefano PIRAZZI Bardiani CSF 00:00:58
109 * Olivier LE GAC FDJ.fr 00:01:00
110 Jonathan DUFRASNE Wallonie -0 Bruxelles 00:01:20
111 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep 00:01:27
112 * Sander HELVEN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:01:29
113 Juan Sebastian ARANGO Colombia 00:01:46
114 * Tom DERNIES Wallonie -0 Bruxelles 00:01:51
115 Edoardo ZARDINI Bardiani CSF 00:01:51
116 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 00:02:05
117 Christophe LABORIE Bretagne Séché Environnement 00:02:21
118 * Simon PELLAUD IAM Cycling 00:02:21
119 * Damien HOWSON Orica GreenEDGE 00:02:21
120 * Romain GUILLEMOIS Team Europcar 00:02:29
121 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 00:02:29
122 Sébastien DELFOSSE Wallonie -0 Bruxelles 00:02:29
123 Jonathan PAREDES Colombia 00:03:19
124 Fabrice JEANDESBOZ Team Europcar 00:03:19
125 * Alessio TALIANI Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:03:19
126 * Grégoire TARRIDE Team La Pomme Marseille 13 00:04:15
127 Thomas VAUBOURZEIX Team La Pomme Marseille 13 00:04:15
128 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 00:04:25
129 Francis MOUREY FDJ.fr 00:04:30
130 * Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA Colombia 00:05:11
131 Fabio Andres DUARTE AREVALO Colombia 00:05:11
132 * Nico DENZ AG2R La Mondiale 00:05:11
133 * Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF 00:05:11
134 Baptiste PLANCKAERT Roubaix Lille Metropole 00:05:11
135 * Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 00:05:23
136 * Maxime ANCIAUX Wallonie -0 Bruxelles 00:05:23
137 Franck VERMEULEN Roubaix Lille Metropole 00:05:23
138 Emanuele SELLA Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:05:23
139 Kenny Robert VAN HUMMEL Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:05:23
140 Fréderic BRUN BigMat -0 Auber 93 00:05:23
141 Jan GHYSELINCK Wanty-Groupe Gobert 00:07:01
142 * Gianfranco ZILIOLI Androni Giocattoli -0 Venezuela 00:07:45
143 * Samuele CONTI Neri Sottoli 00:07:45
144 * Théo VIMPERE BigMat -0 Auber 93 00:07:45
145 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 00:07:45
146 * Luke DAVISON BMC Racing Team 00:09:47
147 * Sebastian LANDER BMC Racing Team 00:09:47
148 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 00:10:05
149 Benjamin GIRAUD Team La Pomme Marseille 13 00:10:07
150 Thomas ROSTOLLAN Team La Pomme Marseille 13 00:11:10
151 Blel KADRI AG2R La Mondiale 00:11:16
152 * Alexis GOUGEARD AG2R La Mondiale 00:11:16
153 * Yoann PAILLOT Team La Pomme Marseille 13 00:11:16
154 John GADRET Movistar Team 00:11:16
155 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 00:11:16
Foto:bettiniphoto.net