Van GarderenTejay Van Garderen (BMC) został zwycięzcą szóstego odcinka USA Pro Challange. Rafał Majka czwarty, Bartosz Huzarski siódmy, Paweł Poljański jedenasty!

Na szóstym etapie USA Pro Challenge zawodnicy musieli zmierzyć się z jazdą na czas, której większa część prowadziła pod górę.

Górska czasówka amerykańskiego wyścigu odbyła się w miasteczku Vail, znanym przede wszystkim dzięki bogatym tradycjom narciarskim. Kolarze mieli do pokonania 16.1 km, a warunki pogodowe zdecydowanie ich nie rozpieszczały – zwłaszcza w przypadku startów zawodników z czołowych lokat.

We wczesnej fazie etapu najlepiej spisał się Leopold Konig (NetApp-Endura), osiągając rezultat 27’40”. Długo utrzymywał się na pozycji lidera, a ustąpić musiał dopiero, kiedy na metę dojechał Mick Rogers (Tinkoff-Saxo) z czasem 26’06”. Co ciekawe, trasa czasówki chyba wyjątkowo pasowała zawodnikom Tinkoff-Saxo. O 41 sekund wolniej niż Rogers pojechał nasz Paweł Poljański, niewiele gorzej spisał się też Bruno Pires. Dodajmy jeszcze, że to nie jedyna dobra wiadomość dla polskich kibiców, bo jeszcze lepiej od Poljańskiego wypadł Bartosz Huzarski (NetApp-Endura), finiszując z czasem 26’33”.

Pierwszym zagrożeniem dla Rogersa okazał się Ben Hermans (BMC), który był o dwie sekundy szybszy na pierwszym punkcie pomiaru czasu. W drugiej części co prawda stracił prowadzenie, ale kiedy na trasę wyjechali faworyci całego wyścigu, stało się jasne, że Australijczyk etapu nie wygra. Na pierwszym punkcie jego czas o ponad 20 sekund pobil Tom Danielson (Garmin-Sharp), a niewiele wolniej ten odcinek pokonali Tvetcov (Jelly Belly-Maxxis) i Majka (Tinkoff-Saxo). Jeszcze lepszy okazał się natomiast Tejay Van Garderen (BMC).

Ostatecznie to właśnie młody Amerykanin wygrał etap, pobijając ustanowiony przez siebie rok wcześniej rekord na tym kursie. Zameldował się na mecie z czasem 24’26”. Niestety dla polskich kibiców doskonale pojechał też Tom Danielson, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej awansował z czwartego miejsca na drugie. Także Tvetcov wyprzedził Polaka, który spadł poza podium.

Mimo wszystko, nasi zawodnicy zaliczyli dziś bardzo dobre występy, zajmując kolejno czwarte (Majka), siódme (Huzarski) i jedenaste (Poljański) miejsce na etapie.

Wyniki etapu:

1 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 24:26:00
2 Thomas DANIELSON USA GRS 53
3 Serghei TVETCOV ROU JBC +1:08
4 Rafal MAJKA POL TCS +1:29
5 Michael ROGERS AUS TCS +1:40
6 Ben HERMANS BEL BMC +1:55
7 Bartosz HUZARSKI POL TNE +2:07
8 Joseph ROSSKOPF USA HSD +2:17
9 Matthew BUSCHE USA TFR +2:20
10 Carter JONES USA OPM +2:21
11 Pawel POLJANSKI POL TCS +2:22
12 Phillip GAIMON USA GRS +2:32
13 Bruno PIRES POR TCS +2:34
14 Frank SCHLECK LUX TFR +2:34
15 Ruben ZEPUNTKE GER BDT +2:42
16 Benjamin KING USA GRS +2:46
17 Riccardo ZOIDL AUT TFR +2:47
18 Jens VOIGT GER TFR +2:49
19 Lachlan NORRIS AUS DPC +2:51
20 Laurent DIDIER LUX TFR +2:58
21 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP TNE +2:59
22 José Joao PIMENTA COSTA MENDES POR TNE +2:59
23 Peter STETINA USA BMC +3:01
24 Benjamin DAY AUS UHC +3:07
25 Clement CHEVRIER FRA BDT +3:07
26 Janier Alexis ACEVEDO COLLE COL GRS +3:12
27 Leopold KONIG CZE TNE +3:14
28 Michael SCHÄR SUI BMC +3:15
29 Kirk CARLSEN USA JBC +3:17
30 Rob BRITTON CAN SSC +3:35
31 Robin CARPENTER USA HSD +3:43
32 Lucas EUSER USA UHC +3:46
33 Rick ZABEL GER BMC +3:50
34 Julian KYER USA SSC +3:56
35 Ryan ANDERSON CAN OPM +3:56
36 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ COL JSH +3:58
37 Tom ZIRBEL USA OPM +4:05
38 Alex HOWES USA GRS +4:06
39 Yannick EIJSSEN BEL BMC +4:07
40 Alan MARANGONI ITA CAN +4:11
41 Hugh CARTHY GBR RCJ +4:12
42 Martin KOHLER SUI BMC +4:13
43 Brent BOOKWALTER USA BMC +4:13
44 Tanner PUTT USA BDT +4:15
45 Daniel EATON USA BDT +4:15
46 Tiago MACHADO POR TNE +4:16
47 Gregor MUHLBERGER AUT TNE +4:16
48 Thomas DEKKER NED GRS +4:17
49 Scott ZWIZANSKI USA OPM +4:25
50 Hayden ROULSTON NZL TFR +4:25
51 Michel KOCH GER CAN +4:26
52 Jesper HANSEN DEN TCS +4:26
53 Dion SMITH NZL HSD +4:26
54 Carson MILLER USA JSH +4:26
55 Calvin WATSON AUS TFR +4:27
56 Rasmus GULDHAMMER DEN TCS +4:29
57 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ COL TCS +4:29
58 Chris BUTLER USA HSD +4:30
59 Zachary BELL CAN SSC +4:30
60 Adam Phelan AUS DPC +4:31
61 James ORAM NZL BDT +4:34
62 Darren LAPTHORNE AUS DPC +4:34
63 Ian CRANE USA JSH +4:34
64 Robbie SQUIRE USA JSH +4:37
65 Ivan BASSO ITA CAN +4:41
66 Matej MOHORIC SLO CAN +4:42
67 Joonas HENTTALA FIN TNN +4:43
68 Matt COOKE USA JSH +4:43
69 Ben JACQUES-MAYNES USA JSH +4:46
70 Patrick KONRAD AUT TNE +4:52
71 GREGORY DANIEL USA BDT +4:58
72 Bjorn SELANDER USA OPM +5:01
73 Cameron WURF AUS CAN +5:04
74 Gavin MANNION USA GRS +5:05
75 Nathan VAN HOOYDONCK BEL BDT +5:06
76 Thomas MOSES GBR RCJ +5:10
77 Johnathan FRETER USA JBC +5:13
78 Oscar CLARK USA HSD +5:15
79 Jordan KERBY AUS DPC +5:16
80 Caleb FAIRLY USA GRS +5:19
81 Michael TORCKLER NZL SSC +5:21
82 Ian BURNETT USA JBC +5:22
83 Wesley SULZBERGER AUS DPC +5:24
84 Elliott PORTER GBR RCJ +5:25
85 Jure KOCJAN SLO SSC +5:33
86 Christopher JONES USA UHC +5:34
87 Alexander CANDELARIO USA OPM +5:41
88 Kiel REIJNEN USA UHC +5:42
89 Jacob RATHE USA JBC +5:43
90 Luis ROMERO AMARAN CUB JSH +5:43
91 Jai CRAWFORD AUS DPC +5:45
92 Charles PLANET FRA TNN +5:46
93 Luis Enrique DAVILA MEX JBC +5:47
94 Cristiano SALERNO ITA CAN +5:49
95 Keegan SWIRBUL USA BDT +5:50
96 Jonathan CLARKE AUS UHC +5:51
97 Elia VIVIANI ITA CAN +5:52
98 Richard HANDLEY GBR RCJ +5:54
99 Joseph LEWIS AUS HSD +5:55
100 Daniel SUMMERHILL USA UHC +5:57
101 Jeffry LOUDER USA UHC +5:59
102 Edward KING USA CAN +6:00
103 Javier MEGIAS LEAL ESP TNN +6:01
104 Kristian HOUSE GBR RCJ +6:01
105 Toms SKUJINS LAT HSD +6:01
106 Michael SCHWARZMANN GER TNE +6:03
107 Bernard SULZBERGER AUS DPC +6:03
108 Jesse ANTHONY USA OPM +6:13
109 Stephen LEECE USA JSH +6:19
110 Steve FISHER USA JBC +6:19
111 Michael CUMING GBR RCJ +6:28
112 Jonathan CANTWELL AUS DPC +6:28
113 Michael FRIEDMAN USA OPM +6:30
114 Scott AMBROSE NZL TNN +6:33
115 Tyler MAGNER USA HSD +6:34
116 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +6:38
117 Martijn VERSCHOOR NED TNN +7:35
118 Aaron PERRY NZL TNN +9:45

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

1 Tejay VAN GARDEREN United States BMC 17:20:22
2 Thomas DANIELSON United States GRS +1:32
3 Serghei TVETCOV Romania JBC +1:45
4 Rafal MAJKA Poland TCS +1:49
5 Matthew BUSCHE United States TFR +3:11
6 Joseph ROSSKOPF United States HSD +3:31
7 Bartosz HUZARSKI Poland TNE +3:35
8 Carter JONES United States OPM +3:43
9 Ben HERMANS Belgium BMC +3:44
10 Bruno PIRES Portugal TCS +5:35
11 Julian KYER United States SSC +5:51
12 Clement CHEVRIER France BDT +6:31
13 Alex HOWES United States GRS +7:07
14 Pawel POLJANSKI Poland TCS +7:18
15 Riccardo ZOIDL Austria TFR +7:35
16 Lucas EUSER United States UHC +8:29
17 Frank SCHLECK Luxembourg TFR +9:26
18 Ruben ZEPUNTKE Germany BDT +10:01
19 Janier Alexis ACEVEDO COLLE Colombia GRS +14:02
20 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ Colombia JSH +14:35
21 Michael SCHÄR Switzerland BMC +15:48
22 Benjamin KING United States GRS +16:25
23 Brent BOOKWALTER United States BMC +16:50
24 Chris BUTLER United States HSD +18:49
25 Peter STETINA United States BMC +19:36
26 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain TNE +20:25
27 Rob BRITTON Canada SSC +21:18
28 Jens VOIGT Germany TFR +23:20
29 Laurent DIDIER Luxembourg TFR +23:47
30 Phillip GAIMON United States GRS +24:41
31 Robbie SQUIRE United States JSH +25:30
32 Tanner PUTT United States BDT +25:40
33 Ryan ANDERSON Canada OPM +26:34
34 Michael ROGERS Australia TCS +26:39
35 Tiago MACHADO Portugal TNE +26:41
36 Lachlan NORRIS Australia DPC +27:25
37 Javier MEGIAS LEAL Spain TNN +27:26
38 Tom ZIRBEL United States OPM +28:49
39 Rasmus GULDHAMMER Denmark TCS +31:35
40 José Joao PIMENTA COSTA MENDES Portugal TNE +33:21
41 Dion SMITH New Zealand HSD +36:26
42 Richard HANDLEY Great Britain RCJ +37:00
43 Hugh CARTHY Great Britain RCJ +38:20
44 Gregor MUHLBERGER Austria TNE +38:35
45 Patrick KONRAD Austria TNE +40:49
46 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ Colombia TCS +40:50
47 Kiel REIJNEN United States UHC +42:51
48 Daniel EATON United States BDT +44:57
49 Robin CARPENTER United States HSD +46:32
50 Jesse ANTHONY United States OPM +46:37
51 Oscar CLARK United States HSD +48:27
52 Benjamin DAY Australia UHC +48:32
53 Caleb FAIRLY United States GRS +49:49
54 Carson MILLER United States JSH +50:43
55 Cameron WURF Australia CAN +51:04
56 Martin KOHLER Switzerland BMC +51:04
57 Bjorn SELANDER United States OPM +51:12
58 Ivan BASSO Italy CAN +51:30
59 Thomas DEKKER Netherlands GRS +52:18
60 Hayden ROULSTON New Zealand TFR +53:00
61 Tyler MAGNER United States HSD +53:01
62 Jai CRAWFORD Australia DPC +53:49
63 Michael TORCKLER New Zealand SSC +54:11
64 Ian CRANE United States JSH +54:34
65 Kirk CARLSEN United States JBC +54:37
66 Luis Enrique DAVILA Mexico JBC +54:41
67 Keegan SWIRBUL United States BDT +54:43
68 Matej MOHORIC Slovenia CAN +54:59
69 Gavin MANNION United States GRS +54:59
70 Markel IRIZAR ARANBURU Spain TFR +55:01
71 Darren LAPTHORNE Australia DPC +55:18
72 James ORAM New Zealand BDT +55:41
73 Ben JACQUES-MAYNES United States JSH +55:50
74 Jeffry LOUDER United States UHC +56:30
75 Zachary BELL Canada SSC +56:38
76 Matt COOKE United States JSH +56:54
77 Joseph LEWIS Australia HSD +56:58
78 Adam Phelan Australia DPC +57:31
79 Calvin WATSON Australia TFR +57:47
80 Ian BURNETT United States JBC +58:03
81 Jacob RATHE United States JBC +58:34
82 Cristiano SALERNO Italy CAN +59:08
83 Joonas HENTTALA Finland TNN +59:09
84 GREGORY DANIEL United States BDT +59:22
85 Alan MARANGONI Italy CAN +59:26
86 Christopher JONES United States UHC +59:43
87 Daniel SUMMERHILL United States UHC +59:48
88 Scott ZWIZANSKI United States OPM +1:00:05
89 Jonathan CLARKE Australia UHC +1:00:30
90 Yannick EIJSSEN Belgium BMC +1:02:11
91 Edward KING United States CAN +1:02:16
92 Jonathan CANTWELL Australia DPC +1:02:26
93 Wesley SULZBERGER Australia DPC +1:02:45
94 Alexander CANDELARIO United States OPM +1:03:04
95 Bernard SULZBERGER Australia DPC +1:03:38
96 Toms SKUJINS Latvia HSD +1:04:17
97 Jesper HANSEN Denmark TCS +1:05:07
98 Stephen LEECE United States JSH +1:05:21
99 Elliott PORTER Great Britain RCJ +1:05:36
100 Charles PLANET France TNN +1:05:59
101 Thomas MOSES Great Britain RCJ +1:06:35
102 Leopold KONIG Czech Republic TNE +1:06:38
103 Elia VIVIANI Italy CAN +1:06:48
104 Kristian HOUSE Great Britain RCJ +1:07:31
105 Rick ZABEL Germany BMC +1:07:59
106 Michael SCHWARZMANN Germany TNE +1:08:03
107 Luis ROMERO AMARAN Cuba JSH +1:09:34
108 Michael CUMING Great Britain RCJ +1:09:46
109 Steve FISHER United States JBC +1:10:02
110 Michel KOCH Germany CAN +1:10:07
111 Jure KOCJAN Slovenia SSC +1:10:11
112 Jordan KERBY Australia DPC +1:11:55
113 Michael FRIEDMAN United States OPM +1:16:44
114 Nathan VAN HOOYDONCK Belgium BDT +1:17:08
115 Scott AMBROSE New Zealand TNN +1:19:09
116 Johnathan FRETER United States JBC +1:21:07
117 Martijn VERSCHOOR Netherlands TNN +1:24:25
118 Aaron PERRY New Zealand TNN +1:28:24

 

Ania Gmaj