Pierwszy, długo wyczekiwany etap Tour de Pologne to maratoński odcinek z Gdańska do Bydgoszczy o długości 226 kilometrów.

mapa 1. etap

Start 71. Tour de Pologne, nie bez powodu znajduje się przy Stoczni Gdańskiej. W tym roku wyścig ma na celu upamiętnienie wydarzeń historycznych, związanych z powstaniem Solidarności. Dodatkowo patronem honorowym startu oraz otwarcia wyścigu, jest laureat pokojowej nagrody nobla – Lech Wałęsa.

Zaraz po starcie, zawodnicy udadzą się w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Już po upływie 2500 metrów, zostanie rozegrana premia specjalna. To samo czeka na kolarzy w Malborku. Na 54 kilometry przed metą, uczestnicy wyścigu zameldują się w Unisławiu i powalczą na pierwszej w tym wyścigu lotnej premii. Zwycięzca założy czerwoną koszulkę najaktywniejszego. W Bydgoszczy czekają trzy rundy po 7,3 kilometra. 15 kilometrów przed metą, harcownicy powalczą o pierwsze w tym wyścigu punkty na górskiej premii.

Profil:

profil 1. etap

 

Mapa startu:

start 1. etap

 

 

Mapa mety:

meta 1. etap

 

Wydaje się, że będzie to klasyczny etap dla sprinterów, jednak długi dystans oraz kręte rundy w końcówce, mogą pomóc harcownikom. Liczymy na to, że Polacy zabiorą się do ucieczki dnia i powalczą o punkty na lotnej i górskiej premii. Na podium w Bydgoszczy, mielibyśmy już dwie koszulki! Swoją szansę na finisz dostaną dwaj, najlepsi sprinterzy z nad Wisły. Grzegorz Stępniak może liczyć w ekipie CCC Polsat Polkowice na mistrza Polski – Bartłomieja Matysiaka, a jadący w Reprezentacji Polski Konrad Dąbkowski, będzie rozprowadzany przez klubowego kolegę z ActiveJet Team – Pawła Franczaka.

O zwycięstwo walczyć będą jednak kolarze zza granicy. Najsilniejszym sprinterem na liście startowej Tour de Pologne, wydaje się być Michael Matthews (Orica GreenEdge).

Faworyci według naszosie.pl:

1. Michael Matthews (Orica GreenEdge)
2. Sacha Modolo (Lampre-Merida)
3. Theo Bos (Belkin Pro Cycling)

 Plan transmisji telewizyjnych tutaj

 

Czasy przejazdu:

E_1_minutówka_czysta

 

mapki: tourdepologne.pl

Andrzej Gucwa