Artur ChodorJuż w najbliższy weekend w Grodowcu, Głogowie i Polkowicach wielkie kolarskie święto. Zapraszamy wszystkich na Memoriał Grundmanna i Wizowskiego oraz wyścig dla amatorów Grodowiecki Pielgrzym.

W tym roku po raz drugi przy okazji Memoriału Grundmanna i Wizowskiego rozegrany zostanie wyścig dla amatorów. Dlaczego warto w nim wystartować?

ARTUR CHODOR: – Warto chyba zacząć od tego, że wyścig dla amatorów ma być imprezą integrującą środowisko. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 40 byłych polskich gwiazd kolarstwa. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak: Ryszard Szurkowski, Jan Brzeźny, Paweł Czopek, Jan Faltyn, Marek Dobrowolski, Zdzisław Komisaruk, Piotr Kosmala, Robert Krajewski, Marek Leśniewski, Wiesław Makuchowski, Jacek Mickiewicz, Lech Piasecki, Wacław Skarul, Mirosław Uryga, Marek Wrona, Czesław Woliński, Tomasz Brożyna, Bogdan Makuchowski i wszystko staje się jasne. Nie wykorzystać takiej okazji i nie wystartować z takimi sławami byłoby grzechem. Warto więc pospieszyć się z zapisami do zawodów, bo liczba miejsc ograniczona jest do 200. Do wyboru są dwa dystanse: 27 km i 55 km.

Wystartować może każdy?

– Każdy, kto ukończył 18 lat lub 16 i ma zgodę prawnych opiekunów. Trzeba będzie także podpisać oświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich. Nie trzeba natomiast mieć roweru typowo szosowego, będzie także kategoria rowery inne, to ukłon dla tych, którzy jeżdżą głównie MTB, a mają ochotę spróbować swoich sił na szosie. To będzie takie kolarskie święto dla amatorów i kibiców. Po wyścigu będzie zorganizowana specjalna strefa w Grodowcu, w której będzie można kibicować zawodowym kolarzom. W ogóle bardzo mocno nastawiamy się na kibiców. Przygotowujemy specjalną kolumnę garbusów. Samochody będą podzielone tematycznie i tak np. w jednym podróżować będą klowniarki, dugi będzie, można powiedzieć, w tygrysim stylu. Wszystko po to aby przyciągnąć kibiców na trasę wyścigu.

Zresztą wesoło będzie nie tylko podczas pierwszego dnia w Grodowcu, sporo atrakcji na kibiców czekać będzie także w niedzielę.

– Wychodzimy z założenia, że kolarstwo jest dla kibiców i chcemy przyciągnąć ich na nasze imprezy jak najwięcej. Stąd pomysł na rozdawanie gadżetów do kibicowania, organizowanie stoisk promujących poszczególne gminy, degustacje, zawody na trenażerach zarówno dla dzieciaków, jak i dorosłych. Poza tym teatr uliczny Avatar pokaże przedstawienia dla dzieci. Gwarantujemy, że nikt się nie będzie nudził.

Wiem już jak będzie wyglądał wyścig dla amatorów i atrakcje dla kibiców, porozmawiajmy więc o samym wyścigu.

– Memoriał Grundmanna i Wizowskiego to dwuetapowy wyścig wpisany do kalendarza UCI. Pierwszego dnia kolarze rywalizować będą na pętlach wokół Grodowca. Do przejechania będą mieli 135 km. Drugiego dnia start zaplanowaliśmy w Głogowie, a metę zawodnicy osiągną po 157 km w Polkowicach.

Ile ekip wystartuje?

– W sumie będzie ich 17, na czele z najlepszymi polskimi drużynami. Pamiętać też trzeba, że memoriał to zawody pucharowe dla młodzieżowców, tak więc na trasie będzie można kibicować także kolarzom: TC Chrobry Głogów, Pacific Toruń, czy Stali Grudziądz. Przyjadą do nas najlepsze czeskie zespoły, będzie narodowy team Niemiec, czy młodzieżówka Omegi. Pamiętajmy, że memoriał to ostatni krajowy start dla kolarzy przed mistrzostwami Polski i nie tylko. W tym czasie w każdym z europejskich krajów rozgrywane są mistrzostwa danego państwa. Stąd myślę, że zawodnicy prezentować będą wysoką formę i z pewnością emocji nie zabraknie.

O jakie koszulki będą walczyć kolarze?

– O koszulki poszczególnych samorządów i naszych partnerów, bez których nie mielibyśmy szans organizowania kolejnych kolarskich imprez. Lider założy zieloną koszulkę Polkowic. To wyjątkowa gmina, która bardzo angażuje się w rozwój dyscypliny, zresztą sam burmistrz Wiesław Wabik wystartuje w wyścigu amatorów z nr 1. Najaktywniejszy dostanie niebieską koszulkę Grębocic. Najlepszy góral nagrodzony zostanie koszulką w czerwone kropki Gminy Jerzmanowa. Młodzieżowiec dostanie biały trykot CCC. Zapraszam więc wszystkich bardzo serdecznie najpierw do Grodowca, a później do Głogowa i Polkowic.

Co?                 Memoriał Grundmanna i Wizowskiego, Grodowiecki PielgrzymPLAKAT_MEMORIAL_2014_a

Gdzie?                       Grodowiec, Głogów, Polkowice

Kiedy?                       21 i 22 czerwca (sobota, niedziela)

Organizator? MTB Obiszów Team

Informacje?   www.mtbobiszow.pl, www.gruwiz.pl

PROGRAM IMPREZY:

21 czerwca
Grodowiec

08.00 – Otwarcie biura zawodów
11.00 – Start wyścigu dla amatorów
15.20 – Prezentacja drużyn zawodowych
16.00 – Start I etapu Memoriału
w czasie trwania zawodów, prezentacje gmin, degustacje, zwiedzanie Sanktuarium w Grodowcu
losowanie nagród wśród kibiców, zawody indoor cycling na trenażerach dla każdego
19.20 – Zakończenie zawodów
19.45 – Dekoracja honorowa zwycięzców I etapu

22 czerwca
Głogów – Rynek

11.00 – Mistrzostwa Przedszkoli na rowerkach biegowych – Głogowska Próba Wytrzymałościowa na rowerach stacjonarnych – Mistrzostwa Głogowa 11.30 – Spektakl dla dzieci w wykonaniu teatru ulicznego AVATAR
12.00 – Koncert orkiestry, występ mażoretek
12.30 – Prezentacja drużyn Memoriału
13.00 – Start honorowy II etapu Memoriału

Polkowice – Rynek

15.30 – Mistrzostwa Przedszkoli na rowerkach biegowych – Polkowicka Próba Wytrzymałościowa na rowerach stacjonarnych – Mistrzostwa Polkowic
16.00 – Spektakl dla dzieci w wykonaniu teatru ulicznego AVATAR
17.00 – Przewidywana godzina przyjazdu zawodników na metę II etapu Memoriału, Rynek w Polkowicach
17.45 – Dekoracje zawodników, uroczyste wręczenie nagród