trofimovYuriy Trofimov (Katusha) wygrał po udanym ataku czwarty etap Critérium du Dauphiné. Christopher Froome (Sky) utrzymał koszulkę lidera.

Czwarty dzień zmagań w Critérium du Dauphiné to etap z Montélimar do Gap. 167,5 kilometra do przebycia, a na trasie dwie górskie premie. Zwłaszcza Col de Manse (2 kat. 9,6 km długości; 5,2 % średniego nachylenia) usytuowane 12 kilometrów przed kreską mogło mieć znaczenie w końcowym rozrachunku.

Po około 20 kilometrach wytworzyła się ucieczka w składzie: Andriy Grivko (Astana), Christian Meier (Orica-GreenEdge), Imanol Erviti (Movistar), Maxime Bouet (AG2R), Romain Sicard (Europcar), Pim Lightart (Lotto), Gustav Larsson (IAM), Damiano Caruso (Cannondale), Bob Jungels (Trek), Peter Velits (BMC), Yuriy Trofimov (Katusha), Jan Bakelants (OPQS) i Lars-Petter Nordhaug (Belkin). Po 70 kilometrach ścigania czołówka miała ponad 4 minuty przewagi nad peletonem.

Premię górską 4.kategorii oraz lotny finisz w Veynes wygrał Bakelants. 43 kilometry przed kreską 13 harcowników miała nadal ponad 4 minuty przewagi nad dużą grupą. Na początku podjazdu z czołówki zaatakował Trofimov, a z peletonu na akcję zdecydował się Ryder Hesjedal (Garmin – Sharp). Trofimov jako pierwszy przejechał linię górskie premii, z przewagą 33 sekund nad rywalami z ucieczki.

Rosjanin popisał się świetną techniką na zjazdach i nie dał się doścignąć. To dla niego drugi triumf w tym wyścigu, po zwycięstwie w Morzine w 2008 roku. Drugie miejsce zajął Gustav Larsson (IAM Cycling), a trzeci Pim Lightart (Lotto – Belisol).

Wyniki:

1 137 Yury TROFIMOV TEAM KATUSHA 03:59:22
2 95 Gustav LARSSON IAM CYCLING 00:00:23
3 86 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 00:00:25
4 196 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 00:00:28
5 128 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:00:28
6 63 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 00:00:28
7 143 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:00:28
8 104 Damiano CARUSO CANNONDALE 00:00:28
9 13 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:01:31
10 161 Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP 00:01:31
11 46 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 00:01:31
12 78 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 00:01:31
13 52 Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM 00:01:31
14 61 * Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 00:01:31
15 121 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 00:01:31
16 45 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:02:10
17 74 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 00:02:10
18 175 Chad HAGA TEAM GIANT-SHIMANO 00:02:10
19 91 Sylvain CHAVANEL IAM CYCLING 00:02:10
20 184 * Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA 00:02:10
21 1 Christopher FROOME TEAM SKY 00:02:10
22 163 Alex HOWES GARMIN – SHARP 00:02:10
23 21 Alberto CONTADOR TINKOFF-SAXO 00:02:10
24 23 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF-SAXO 00:02:10
25 127 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:02:10
26 122 John Darwin ATAPUMA BMC RACING TEAM 00:02:10
27 17 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:02:10
28 48 * Adam YATES ORICA GREENEDGE 00:02:10
29 148 * Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:02:10
30 191 * Wilco KELDERMAN BELKIN PRO CYCLING 00:02:10
31 168 Andrew TALANSKY GARMIN – SHARP 00:02:10
32 125 * Dominik NERZ BMC RACING TEAM 00:02:10
33 36 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:10
34 4 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 00:02:10
35 133 Alexander RYBAKOV TEAM KATUSHA 00:02:10
36 151 * Kenny ELISSONDE FDJ.FR 00:02:10
37 197 Bram TANKINK BELKIN PRO CYCLING 00:02:10
38 81 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 00:02:10
39 101 Kristijan KOREN CANNONDALE 00:02:10
40 102 * George BENNETT CANNONDALE 00:02:10
41 12 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 00:02:10
42 126 Peter STETINA BMC RACING TEAM 00:02:10
43 201 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 00:02:10
44 6 Richie PORTE TEAM SKY 00:02:10
45 185 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 00:02:10
46 51 Igor ANTON MOVISTAR TEAM 00:02:10
47 15 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 00:02:10
48 7 Geraint THOMAS TEAM SKY 00:02:10
49 141 * Michal KWIATKOWSKI OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:02:10
50 118 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING 00:02:10
51 47 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 00:02:10
52 131 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 00:02:10
53 84 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 00:02:10
54 97 * Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 00:02:10
55 124 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 00:02:10
56 53 John GADRET MOVISTAR TEAM 00:02:10
57 31 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:10
58 134 Egor SILIN TEAM KATUSHA 00:02:10
59 11 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 00:02:10
60 85 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 00:02:10
61 64 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 00:02:10
62 68 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 00:02:10
63 111 * Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 00:02:20
64 204 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 00:02:29
65 65 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 00:02:29
66 34 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:29
67 37 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:38
68 27 * Edwald SUAREZ BELTRAN TINKOFF-SAXO 00:02:38
69 32 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:32
70 144 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:05:44
71 113 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:05:44
72 35 Christophe LE MEVEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:05:44
73 156 Pierrick FEDRIGO FDJ.FR 00:05:44
74 107 Jean Marc MARINO CANNONDALE 00:05:44
75 25 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO 00:05:44
76 171 * Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 00:05:44
77 3 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 00:05:44
78 202 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 00:07:01
79 193 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 00:07:01
80 71 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 00:07:03
81 132 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:07:03
82 58 Giovanni VISCONTI MOVISTAR TEAM 00:08:24
83 96 Jérôme PINEAU IAM CYCLING 00:08:26
84 87 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 00:08:26
85 147 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:08:41
86 145 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:08:41
87 76 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR 00:08:41
88 182 Winner ANACONA GOMEZ LAMPRE – MERIDA 00:08:41
89 106 Marco MARCATO CANNONDALE 00:09:29
90 54 José Ivan GUTIERREZ MOVISTAR TEAM 00:09:29
91 14 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 00:09:29
92 16 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM 00:09:29
93 77 Kévin REZA TEAM EUROPCAR 00:09:29
94 158 Arthur VICHOT FDJ.FR 00:09:29
95 41 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE 00:09:29
96 93 Stephan DENIFL IAM CYCLING 00:09:29
97 115 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 00:12:38
98 116 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 00:12:38
99 18 Andrey ZEITS ASTANA PRO TEAM 00:12:38
100 174 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 00:12:38
101 198 * Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 00:12:38
102 176 Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO 00:12:38
103 172 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-SHIMANO 00:12:38
104 94 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 00:12:38
105 67 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 00:12:38
106 56 * Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 00:12:38
107 108 Cayetano SARMIENTO TUNARROSA CANNONDALE 00:12:38
108 206 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 00:12:38
109 62 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 00:12:38
110 181 Damiano CUNEGO LAMPRE – MERIDA 00:12:38
111 88 Frederik WILLEMS LOTTO-BELISOL 00:12:38
112 192 * Jack BOBRIDGE BELKIN PRO CYCLING 00:12:38

Klasyfikacja generalna:

1 1 Christopher FROOME TEAM SKY 14:09:19
2 21 Alberto CONTADOR TINKOFF-SAXO 00:00:12
3 191 * Wilco KELDERMAN BELKIN PRO CYCLING 00:00:21
4 168 Andrew TALANSKY GARMIN – SHARP 00:00:33
5 81 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 00:00:35
6 11 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 00:00:50
7 63 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 00:01:01
8 118 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING 00:01:22
9 12 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 00:01:22
10 48 * Adam YATES ORICA GREENEDGE 00:01:31
11 15 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 00:01:35
12 61 * Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 00:01:40
13 97 * Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 00:01:40
14 95 Gustav LARSSON IAM CYCLING 00:01:42
15 31 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:43
16 201 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 00:01:44
17 85 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 00:01:56
18 151 * Kenny ELISSONDE FDJ.FR 00:02:01
19 121 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 00:02:22
20 4 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 00:02:24
21 185 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 00:02:32
22 51 Igor ANTON MOVISTAR TEAM 00:02:34
23 141 * Michal KWIATKOWSKI OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:02:37
24 102 * George BENNETT CANNONDALE 00:02:37
25 131 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 00:02:42
26 84 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 00:02:47
27 23 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF-SAXO 00:03:06
28 184 * Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA 00:03:24
29 47 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 00:03:28
30 122 John Darwin ATAPUMA BMC RACING TEAM 00:03:31
31 137 Yury TROFIMOV TEAM KATUSHA 00:03:42
32 34 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:43
33 161 Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP 00:03:50
34 163 Alex HOWES GARMIN – SHARP 00:03:54
35 204 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 00:03:56
36 126 Peter STETINA BMC RACING TEAM 00:04:01
37 53 John GADRET MOVISTAR TEAM 00:04:01
38 78 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 00:04:36
39 32 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:05:07
40 133 Alexander RYBAKOV TEAM KATUSHA 00:05:19
41 175 Chad HAGA TEAM GIANT-SHIMANO 00:05:28
42 134 Egor SILIN TEAM KATUSHA 00:05:31
43 91 Sylvain CHAVANEL IAM CYCLING 00:05:46
44 13 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:05:49
45 143 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:05:51
46 101 Kristijan KOREN CANNONDALE 00:05:52
47 17 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:05:52
48 104 Damiano CARUSO CANNONDALE 00:06:03
49 74 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 00:06:37
50 71 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 00:07:42
51 128 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:07:42
52 68 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 00:07:43
53 36 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:07:51
54 148 * Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:08:12
55 124 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 00:09:01
56 64 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 00:09:10
57 35 Christophe LE MEVEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:09:42
58 196 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 00:10:05
59 27 * Edwald SUAREZ BELTRAN TINKOFF-SAXO 00:10:22
60 7 Geraint THOMAS TEAM SKY 00:10:51
61 6 Richie PORTE TEAM SKY 00:10:56
62 52 Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM 00:11:17
63 127 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:12:05
64 45 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:12:06
65 111 * Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 00:12:10
66 65 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 00:12:37
67 86 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 00:13:08
68 197 Bram TANKINK BELKIN PRO CYCLING 00:13:23
69 125 * Dominik NERZ BMC RACING TEAM 00:13:29
70 37 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:13:40
71 132 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:14:30
72 3 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 00:14:41
73 113 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:14:59
74 46 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 00:15:09
75 171 * Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 00:15:21
76 202 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 00:16:28
77 193 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 00:17:24
78 144 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:17:50
79 156 Pierrick FEDRIGO FDJ.FR 00:21:46
80 107 Jean Marc MARINO CANNONDALE 00:23:33
81 25 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO 00:23:40

 

Arek Waluga @ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net