stage_8_map_670Ósmy etap Giro d`Italia to jak do tej pory najturdniejszy odcinek w tegorocznym Rosa Corsa. Meta znajduje się na premii górskiej pierwszej kategori.

Start do sobotniego etapu odbędzie się w Foligno, a meta usytuowana jest na Montecopiolo. W sumie zawodnicy mają do przejechania 179 kilometrów w górzystym terenie. Organizatorzy wyznaczyli trzy górskie premie, które znajdują się w samej końcówce. Wyścig przemierza przez rodzinne strony Marco Pantaniego. Ulubionym podjazdem “Pirata” była pierwsza górska premia na trasie 8. etapu Giro d`Italia, czyli Cippo di Carpegna. Średnie nachylenie na tym wzniesieniu to prawie 10 %. Dalej czeka nieco mniejsza góra – Villaggio del Lago, oznaczona drugą kategorią. Jej szczyt znajduje się na 20 km przed kreską. Po krótkich zjazdach rozpocznie się finałowa wspinaczka na Montecopiolo, która charakteryzuje się częstą zmianą nachylenia.

Profil:

stage_8_profile_670

Ostatnie kilometry:

T05_noviligure_ukm

Kto powalczy?

Do gry o etapowe zwycięstwa wejdą rasowi górale, których w tegorocznej odsłonie nie brakuje. Bardzo strome ostatnie kilometry faworyzują takich zawodników jak Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale) lub Nairo Quintana (Movistar). Klasyfikacja generalna z pewnością mocno ulegnie zmianie. Z prowadzeniem w wyścigu, żegnać może się już Michael Matthews (Orica GreenEdge).

Faworyci według naszosie.pl:

1.Nairo Quintana (Movistar)
2. Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale)
3. Rigoberto Uran (Omega Pharma – Quick Step)

Relacja w Eurosporcie od 14:30

 

mapki: RCS Sport

Andrzej Gucwa