phinneyTaylor Phinney (BMC Racing) po pięknej akcji wygrał piąty etap wyścigu Amgen Tour of California. Liderem wyścigu pozostał Bradley Wiggins (Sky Team).

Piąty etap Amgen Tour of California liczył 174 kilometry, a kolarze mieli do pokonania odcinek z Pismo Beach do Santa Barbara. Główną trudności (oprócz upału) był podjazd pierwszej kategorii pod San Marcos Pass. Szczyt podjazdu był usytuowany 26 kilometrów przed metą.

W ucieczce dnia kręcili dziś: Maarten Wynants (Belkin-Pro Cycling Team), Iker Camano Ortuzar (Team NetApp – Endura), Danny van Poppel (Trek Factory Racing), Michael Schar (BMC Racing Team), Serghei Tvetcov (Jelly Belly p/b Maxxis) i Isaac Bolivar Hernandez (UnitedHealthcare). Peleton nauczony wczorajszym doświadczeniem nie pozwalała harcownikom na uzyskanie większej przewagi.

Na początku podjazdu pod San Marcos Pass z peletonu zaatakował niezniszczalny Jens Voigt (Trek Factory Racing). Jednak 28 kilometrów przed metą wszystko się zjechało. Górską premię wygrał oczywiście Will Routley (Optum p/b Kelly Benefit Strategies), który (jeśli ukończy cały wyścig) wygrał już klasyfikację na najlepszego górala. Mocne tempo na podjeździe spowodowało, że na 25 kilometrów przed metą na czele mieliśmy grupkę około 40 zawodników.

Na atak na zjeździe do mety zdecydował się Taylor Phinney (BMC Racing). Amerykanin urządził sobie swoistą jazdę na czas i na 10 kilometrów przed metą miał 35 sekund przewagi nad goniącą go grupką. 3 kilometry dalej z grupki skontrował Lucas Euser (UnitedHealthcare), jednak jego akcja została szybko skasowana.

Phinney podobnie jak podczas etapu Tour de Pologne w Katowicach nie dał się doścignąć rywalom! Z grupki najszybciej finiszował Peter Sagan (Cannondale), a trzeci był Matthew Goss (Orica – GreenEDGE).

Wyniki:

1 Taylor PHINNEY BMC Racing Team 3:59:33
2 Peter SAGAN Cannondale 0:00:12
3 Matthew Harley GOSS Orica GreenEDGE 0:00:12
4 Jasper STUYVEN Trek Factory Racing 0:00:12
5 Kiel REIJNEN UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:12
6 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:00:12
7 Thomas DAMUSEAU Team Giant-Shimano 0:00:12
8 Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team 0:00:12
9 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:00:12
10 Tiago MACHADO Team NetApp-Endura 0:00:12
11 Eloy TERUEL ROVIRA Jamis – Hagens Berman 0:00:12
12 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:00:12
13 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:00:12
14 Robert Víctor SQUIRE Jamis – Hagens Berman 0:00:12
15 Jacob RATHE Jelly Belly P/B Maxxis 0:00:12
16 Daniel JARAMILLO DÍEZ Jamis – Hagens Berman 0:00:12
17 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:00:12
18 Daan OLIVIER Team Giant-Shimano 0:00:12
19 Joshua EDMONDSON Team Sky 0:00:12
20 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:00:12
21 Clément CHEVRIER Bissell Development Team 0:00:12
22 Bradley WIGGINS Team Sky 0:00:12
23 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:00:12
24 Adam YATES Orica GreenEDGE 0:00:12
25 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:00:12
26 Carter JONES Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:12
27 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:00:12
28 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:00:12
29 Lucas EUSER UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:12
30 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:00:12
31 Jens KEUKELEIRE Orica GreenEDGE 0:00:12
32 Gregory BRENES Jamis – Hagens Berman 0:00:12
33 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 0:00:12
34 Peter STETINA BMC Racing Team 0:00:12
35 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:00:12
36 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:00:12
37 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Trek Factory Racing 0:00:12
38 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:00:12
39 Kristijan KOREN Cannondale 0:00:12
40 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:00:12
41 George BENNETT Cannondale 0:00:12
42 Danny PATE Team Sky 0:00:12
43 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:00:12
44 Daniel SUMMERHILL UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:12
45 Maciej BODNAR Cannondale 0:01:23
46 Matthew BUSCHE Trek Factory Racing 0:00:00
47 José Joao PIMENTA COSTA Team NetApp-Endura 0:03:51
48 Jesse SERGENT Trek Factory Racing 0:03:51
49 Jens VOIGT Trek Factory Racing 0:03:51
50 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:03:51
51 Fabio SABATINI Cannondale 0:03:51
52 Christian KNEES Team Sky 0:03:51
53 Markel IRIZAR Trek Factory Racing 0:03:51
54 Luis Enrique DAVILA Jelly Belly P/B Maxxis 0:03:51
55 Eric YOUNG Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:03:51
56 Edward KING Cannondale 0:03:51
57 Ryan ANDERSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:03:51
58 William ROUTLEY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:03:51
59 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:03:51
60 John MURPHY UnitedHealthcare Pro Cycling 0:03:51
61 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:03:51
62 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:03:51
63 Iker CAMANO ORTUZAR Team NetApp-Endura 0:03:51
64 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:03:51
65 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:03:51
66 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:03:51
67 Jack BOBRIDGE Belkin Pro Cycling Team 0:03:51
68 Andreas SCHILLINGER Team NetApp-Endura 0:03:51
69 Moreno HOFLAND Belkin Pro Cycling Team 0:03:51
70 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:03:51
71 Christopher JONES UnitedHealthcare Pro Cycling 0:03:51
72 Ruben ZEPUNTKE Bissell Development Team 0:03:51
73 John DEGENKOLB Team Giant-Shimano 0:03:51
74 Chad HAGA Team Giant-Shimano 0:03:51
75 Isaac BOLIVAR HERNANDEZ UnitedHealthcare Pro Cycling 0:03:51
76 Nicolai BROCHNER Bissell Development Team 0:03:51
77 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:03:51
78 Gregory DANIEL Bissell Development Team 0:03:51
79 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:03:51
80 Fred RODRIGUEZ Jelly Belly P/B Maxxis 0:03:51
81 Tao GEOGHEGAN HART Bissell Development Team 0:03:51
82 Nicky VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:03:51
83 Matthew LLOYD Jelly Belly P/B Maxxis 0:03:51
84 Lars BOOM Belkin Pro Cycling Team 0:03:51
85 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:03:51
86 Tanner PUTT Bissell Development Team 0:03:51
87 Serghei TVETCOV Jelly Belly P/B Maxxis 0:07:30
88 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:07:30
89 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:10:45
90 Calvin WATSON Trek Factory Racing 0:10:45
91 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:10:45
92 Steve FISHER Jelly Belly P/B Maxxis 0:10:45
93 Matt COOKE Jamis – Hagens Berman 0:10:45
94 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:11:43
95 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:11:43
96 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:11:43
97 Ken HANSON UnitedHealthcare Pro Cycling 0:11:43
98 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:11:43
99 Tom BOONEN Omega Pharma-QuickStep 0:11:43
100 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:11:43
101 Kirk CARLSEN Jelly Belly P/B Maxxis 0:11:43
102 Roy CURVERS Team Giant-Shimano 0:11:43
103 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:11:43
104 Juan Jose HAEDO Jamis – Hagens Berman 0:11:43
105 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:11:43
106 Scott THWAITES Team NetApp-Endura 0:11:43
107 Cameron WURF Cannondale 0:11:43
108 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:11:43
109 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 0:11:43
110 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:11:43
111 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:11:43
112 Jonathan CLARKE UnitedHealthcare Pro Cycling 0:11:43
113 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:11:43
114 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:11:43
115 Luke ROWE Team Sky 0:11:43
116 Nathan EARLE Team Sky 0:11:43
117 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:11:43
118 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:11:43
119 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:11:43
120 Ian BOSWELL Team Sky 0:11:43
121 Phil GAIMON Garmin-Sharp 0:11:43
122 Charles Bradley HUFF Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:11:43

Klasyfikacja generalna:
1 Bradley WIGGINS Team Sky 17:53:36
2 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:00:28
3 Tiago MACHADO Team NetApp-Endura 0:01:09
4 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:01:25
5 Adam YATES Orica GreenEDGE 0:02:14
6 Matthew BUSCHE Trek Factory Racing 0:02:17
7 Peter STETINA BMC Racing Team 0:02:28
8 Carter JONES Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:02:31
9 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:02:33
10 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:02:34
11 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Trek Factory Racing 0:02:49
12 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:02:59
13 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 0:03:32
14 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:03:39
15 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:03:46
16 George BENNETT Cannondale 0:03:49
17 Lucas EUSER UnitedHealthcare Pro Cycling 0:04:12
18 Daan OLIVIER Team Giant-Shimano 0:04:12
19 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:04:39
20 Thomas DAMUSEAU Team Giant-Shimano 0:05:31
21 Kristijan KOREN Cannondale 0:06:42
22 Gregory BRENES Jamis – Hagens Berman 0:06:45
23 Clément CHEVRIER Bissell Development Team 0:07:15
24 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:07:22
25 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:07:48
26 Daniel JARAMILLO DÍEZ Jamis – Hagens Berman 0:08:26
27 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:08:51
28 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:09:15
29 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:09:48
30 Kiel REIJNEN UnitedHealthcare Pro Cycling 0:10:17
31 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:10:23
32 Jack BOBRIDGE Belkin Pro Cycling Team 0:10:33
33 Jens VOIGT Trek Factory Racing 0:11:13
34 Edward KING Cannondale 0:11:24
35 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:11:54
36 Jens KEUKELEIRE Orica GreenEDGE 0:13:10
37 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:13:23
38 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:13:49
39 Joshua EDMONDSON Team Sky 0:14:03
40 Nicky VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:14:46
41 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:15:25
42 Chad HAGA Team Giant-Shimano 0:15:43
43 Markel IRIZAR Trek Factory Racing 0:16:07
44 Gregory DANIEL Bissell Development Team 0:16:18
45 Iker CAMANO ORTUZAR Team NetApp-Endura 0:16:24
46 Christopher JONES UnitedHealthcare Pro Cycling 0:16:38
47 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:17:09
48 Christian KNEES Team Sky 0:17:44
49 Eloy TERUEL ROVIRA Jamis – Hagens Berman 0:18:16
50 Daniel SUMMERHILL UnitedHealthcare Pro Cycling 0:18:44
51 Ruben ZEPUNTKE Bissell Development Team 0:19:00
52 Lars BOOM Belkin Pro Cycling Team 0:19:03
53 Taylor PHINNEY BMC Racing Team 0:19:07
54 Peter SAGAN Cannondale 0:21:01
55 Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team 0:21:55
56 Jasper STUYVEN Trek Factory Racing 0:22:49
57 Matthew Harley GOSS Orica GreenEDGE 0:22:58
58 Danny PATE Team Sky 0:23:02
59 Maciej BODNAR Cannondale 0:23:10
60 Jesse SERGENT Trek Factory Racing 0:23:31
61 Jacob RATHE Jelly Belly P/B Maxxis 0:23:35
62 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:23:38
63 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:24:56
64 Luis Enrique DAVILA Jelly Belly P/B Maxxis 0:25:16
65 Robert Víctor SQUIRE Jamis – Hagens Berman 0:25:19
66 John MURPHY UnitedHealthcare Pro Cycling 0:25:59
67 Fred RODRIGUEZ Jelly Belly P/B Maxxis 0:26:03
68 John DEGENKOLB Team Giant-Shimano 0:26:04
69 Fabio SABATINI Cannondale 0:26:15
70 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:26:19
71 Tanner PUTT Bissell Development Team 0:26:24
72 Tao GEOGHEGAN HART Bissell Development Team 0:26:26
73 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:26:29
74 Ryan ANDERSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:26:42
75 Moreno HOFLAND Belkin Pro Cycling Team 0:26:47
76 Kirk CARLSEN Jelly Belly P/B Maxxis 0:26:50
77 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:26:51
78 Andreas SCHILLINGER Team NetApp-Endura 0:27:17
79 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:27:52
80 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:28:11
81 Serghei TVETCOV Jelly Belly P/B Maxxis 0:28:39
82 José Joao PIMENTA COSTA Team NetApp-Endura 0:30:00
83 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:30:34
84 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:32:22
85 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:32:36
86 Phil GAIMON Garmin-Sharp 0:32:37
87 Isaac BOLIVAR HERNANDEZ UnitedHealthcare Pro Cycling 0:32:45
88 Eric YOUNG Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:32:56
89 Nicolai BROCHNER Bissell Development Team 0:32:58
90 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:33:54
91 Tom BOONEN Omega Pharma-QuickStep 0:34:06
92 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:34:07
93 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:34:14
94 Jonathan CLARKE UnitedHealthcare Pro Cycling 0:34:34
95 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 0:34:41
96 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:34:43
97 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:34:44
98 Ian BOSWELL Team Sky 0:34:49
99 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:35:07
100 Scott THWAITES Team NetApp-Endura 0:35:35
101 Ken HANSON UnitedHealthcare Pro Cycling 0:35:36
102 Roy CURVERS Team Giant-Shimano 0:35:48
103 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:36:08
104 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:36:14
105 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:37:07
106 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:38:43
107 William ROUTLEY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:39:03
108 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:39:51
109 Juan Jose HAEDO Jamis – Hagens Berman 0:39:59
110 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:41:07
111 Charles Bradley HUFF Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:41:09
112 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:41:14
113 Luke ROWE Team Sky 0:42:43
114 Matthew LLOYD Jelly Belly P/B Maxxis 0:42:44
115 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:42:46
116 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:43:40
117 Matt COOKE Jamis – Hagens Berman 0:45:39
118 Calvin WATSON Trek Factory Racing 0:47:00
119 Nathan EARLE Team Sky 0:47:25
120 Steve FISHER Jelly Belly P/B Maxxis 0:48:11
121 Cameron WURF Cannondale 0:51:05
122 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:55:47

 

Arek Waluga @ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net