chavanelSylvain Chavanel (IAM Cycling) po pięknej akcji wygrał trzeci etap 4 Jours de Dunkerque. Drugi był młody Duńczyk z Tinkoff – Saxo, Michael Valgren Andersen. Koszulkę lidera utrzymał Arnaud Demare (FDJ.fr).

Trzeci etap wyścigu Cztery Dni Dunkierki liczył ponad 197 kilometrów i był najdłuższym w tegorocznej edycji imprezy. Kolarze przemieszczali się z Fruges do Calais, a po drodze czekało na nich pięć górskich premii.

Do wczesnej ucieczki zabrali się: Clément Koretzky (Bretagne – Séché Environnement),  Hugo Houle, Blel Kadri  (obaj AG2R La Mondiale),  Alexandre Pichot (Europcar), Julien Fouchard (Cofidis), Flavien Dassonville  (BigMat – Auber 93), Julien El Fares (Team La Pomme Marseille 13), Michael Morkov (Tinkoff – Saxo), Brian Bulgac (Giant – Shimano) i Ralf Matzka (Team NetApp – Endura).

52 kilometry przed metą ucieczka miała ponad 3 minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez FDJ.fr. Silnie wiejący wiatr powodował, że co chwilę peleton dzielił się na grupki, a kolejni kolarze próbowali skontrować z dużej grupy. Na przedostatnim podjeździe skontrowali Jérome Pineau (IAM Cycling) i Steven Tronet (BigMat – Auber 93), a z prowadzącej grupki na czoło wysunął się El Fares.

17 kilometrów przed metą mieliśmy małe przetasowanie. Na czele kręciła czwórka: Bulgac, Koretzky, Matzka i Kadri. Trzy kilometry dalej harcownicy zostali wchłonięci, a z grupki liderów zaatakowali Sylvain Chavanel (IAM Cycling) i Michael Valgren Andersen (Tinkoff-Saxo). Dwójka na 8 kilometrów przed metą miała kilkanaście sekund przewagi nad sześcioosobową grupką, w której był lider wyścigu – Arnaud Demare (FDJ.fr).

Duet nie dał sobie wydrzeć szansy i między sobą rozegrał finiszowe metry. O centymetry wygrał Chavanel, drugi był Andersen. Z drugiej grupki najszybszy okazał się Samuel Dumoulin (Ag2r La Mondiale).

Wyniki:

1 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 4:58:18
2 Michael Valgren ANDERSEN Tinkoff-Saxo 0:00:00
3 Samuel DUMOULIN AG2R La Mondiale 0:00:12
4 Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Crédits 0:00:12
5 Sébastien DELFOSSE Wallonie – Bruxelles 0:00:12
6 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 0:00:12
7 Arnaud DEMARE FDJ.fr 0:00:12
8 Pierrick FÉDRIGO FDJ.fr 0:00:14
9 Nikias ARNDT Team Giant-Shimano 0:00:40
10 Christophe LAPORTE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:40
11 Steven TRONET BigMat – Auber 93 0:00:40
12 Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 0:00:40
13 Yannick MARTINEZ Team Europcar 0:00:40
14 Pieter JACOBS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:40
15 Jan GHYSELINCK Wanty-Groupe Gobert 0:00:40
16 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:00:40
17 Maxime VANTOMME Roubaix Lille Metropole 0:00:40
18 José GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 0:00:40
19 Tim DECLERCQ Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:40
20 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:00:40
21 Pierre Luc PERICHON Bretagne Séché Environnement 0:00:40
22 Gerald CIOLEK MTN – Qhubeka 0:00:40
23 Jean-Marc BIDEAU Bretagne Séché Environnement 0:00:40
24 Jérôme PINEAU IAM Cycling 0:00:40
25 Romain ZINGLE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:40
26 Thierry HUPOND Team Giant-Shimano 0:00:40
27 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:00:40
28 Clement SAINT MARTIN Team La Pomme Marseille 13 0:01:04
29 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 0:01:04
30 Julien EL FARES Team La Pomme Marseille 13 0:01:04
31 Andreas STAUFF MTN – Qhubeka 0:01:32
32 Michael SCHWARZMANN Team NetApp-Endura 0:01:32
33 Timothy DUPONT Roubaix Lille Metropole 0:01:32
34 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 0:01:32
35 Tom VAN ASBROECK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:01:32
36 Yoann PAILLOT Team La Pomme Marseille 13 0:01:32
37 Johannes FRÖHLINGER Team Giant-Shimano 0:01:32
38 Roger KLUGE IAM Cycling 0:01:32
39 Antoine DEMOITIE Wallonie – Bruxelles 0:01:32
40 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:01:32
41 Anthony GESLIN FDJ.fr 0:01:32
42 Vincent JEROME Team Europcar 0:01:32
43 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 0:01:43
44 Jimmy TURGIS Roubaix Lille Metropole 0:01:43
45 Quentin JAUREGUI Roubaix Lille Metropole 0:01:43
46 Brian BULGAC Team Giant-Shimano 0:01:43
47 Blel KADRI AG2R La Mondiale 0:02:15
48 Pierre GOUAULT BigMat – Auber 93 0:02:18
49 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:02:18
50 Boris DRON Wallonie – Bruxelles 0:02:18
51 Yoann OFFREDO FDJ.fr 0:02:18
52 Marcel AREGGER IAM Cycling 0:02:18
53 Jonathan DUFRASNE Wallonie – Bruxelles 0:02:18
54 Jean-Pierre DRUCKER Wanty-Groupe Gobert 0:02:18
55 Rick OTTEMA Veranclassic – Doltcini 0:02:18
56 Alo JAKIN BigMat – Auber 93 0:02:18
57 Erwann CORBEL Bretagne Séché Environnement 0:02:18
58 Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 0:02:18
59 Wouter MOL Veranclassic – Doltcini 0:02:18
60 Gustav LARSSON IAM Cycling 0:02:18
61 Jonas AHLSTRAND Team Giant-Shimano 0:02:18
62 Thomas PETERSON Team Giant-Shimano 0:02:18
63 Frédéric AMORISON Wallonie – Bruxelles 0:02:18
64 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:02:18
65 Ralf MATZKA Team NetApp-Endura 0:02:18
66 Tim DE TROYER Wanty-Groupe Gobert 0:02:27
67 Edwig CAMMAERTS Cofidis, Solutions Crédits 0:02:54
68 Florian GUILLOU Bretagne Séché Environnement 0:02:54
69 Dominic KLEMME IAM Cycling 0:02:54
70 Flavien DASSONVILLE BigMat – Auber 93 0:04:55
71 Théo VIMPERE BigMat – Auber 93 0:04:55
72 Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 0:05:05
73 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:05:05
74 Kevin ISTA IAM Cycling 0:05:05
75 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 0:05:06
76 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:05:06
77 Erick ROWSELL Team NetApp-Endura 0:05:06
78 Kenneth VAN BILSEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:05:06
79 Stijn STEELS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:05:06
80 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:05:06
81 Julien FOUCHARD Cofidis, Solutions Crédits 0:05:06
82 Sascha WEBER Veranclassic – Doltcini 0:05:06
83 William BONNET FDJ.fr 0:05:06
84 Hugo HOULE AG2R La Mondiale 0:05:06
85 Otto VERGAERDE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:05:41
86 Stéphane ROSSETTO BigMat – Auber 93 0:07:28
87 Jesper HANSEN Tinkoff-Saxo 0:07:28
88 Domingos GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 0:07:28
89 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:07:28
90 Marko KUMP Tinkoff-Saxo 0:07:28
91 Adrien NIYONSHUTI MTN – Qhubeka 0:07:28
92 Romain PILLON Roubaix Lille Metropole 0:07:28
93 Stéphane POULHIES Cofidis, Solutions Crédits 0:07:28
94 Benjamin GIRAUD Team La Pomme Marseille 13 0:07:28
95 Morgan LAMOISSON Team Europcar 0:07:28
96 Christophe LABORIE Bretagne Séché Environnement 0:07:28
97 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:07:28
98 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 0:07:28
99 Rudy KOWALSKI Roubaix Lille Metropole 0:07:28
100 Fréderic BRUN BigMat – Auber 93 0:07:28
101 Bryan NAULLEAU Team Europcar 0:07:28
102 Jim SONGEZO MTN – Qhubeka 0:07:28
103 Yohann GENÉ Team Europcar 0:07:28
104 Martin REIMER MTN – Qhubeka 0:07:28
105 Mickaël DELAGE FDJ.fr 0:13:52
106 David BOUCHER FDJ.fr 0:13:52
107 Benjamin LE MONTAGNER Bretagne Séché Environnement 0:13:52
108 Loic PESTIAUX Wallonie – Bruxelles 0:13:52
109 Quentin BERTHOLET Wallonie – Bruxelles 0:14:44
110 Blaz JARC Team NetApp-Endura 0:14:44
111 Cameron KARWOWSKI Veranclassic – Doltcini 0:14:44
112 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:14:44
113 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:14:44
114 Michal KOLAR Tinkoff-Saxo 0:14:44
115 Maxime RENAULT BigMat – Auber 93 0:14:44
116 Robin STENUIT Wallonie – Bruxelles 0:14:44
117 Thomas ROSTOLLAN Team La Pomme Marseille 13 0:14:44
118 Matteo PELUCCHI IAM Cycling 0:14:44
119 Gorik GARDEYN Veranclassic – Doltcini 0:14:44
120 Jonathan MCEVOY Team NetApp-Endura 0:14:44
121 Sam BENNETT Team NetApp-Endura 0:14:44
122 Tom GOOVAERTS Veranclassic – Doltcini 0:14:44
123 Jonas RICKAERT Topsport Vlaanderen-Baloise 0:14:44
Maxime DANIEL AG2R La Mondiale Abandon
Manuele BOARO Tinkoff-Saxo Abandon
Steve CHAINEL AG2R La Mondiale Abandon
Jean-Lou PAIANI Roubaix Lille Metropole Abandon
Giorgio BRAMBILA Veranclassic – Doltcini Abando

Klasyfikacja generalna:
1 Arnaud DEMARE FDJ.fr 12:48:51
2 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 0:00:02
3 Michael Valgren ANDERSEN Tinkoff-Saxo 0:00:05
4 Samuel DUMOULIN AG2R La Mondiale 0:00:21
5 Sébastien DELFOSSE Wallonie – Bruxelles 0:00:21
6 Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Crédits 0:00:25
7 Pieter JACOBS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:45
8 Yannick MARTINEZ Team Europcar 0:00:49
9 Steven TRONET BigMat – Auber 93 0:00:51
10 Jan GHYSELINCK Wanty-Groupe Gobert 0:00:51
11 Gerald CIOLEK MTN – Qhubeka 0:00:51
12 Maxime VANTOMME Roubaix Lille Metropole 0:00:53
13 José GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 0:00:53
14 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:00:53
15 Jérôme PINEAU IAM Cycling 0:00:53
16 Tim DECLERCQ Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:56
17 Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 0:00:59
18 Pierre Luc PERICHON Bretagne Séché Environnement 0:00:59
19 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 0:01:17
20 Tom VAN ASBROECK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:01:36
21 Pierrick FÉDRIGO FDJ.fr 0:01:51
22 Christophe LAPORTE Cofidis, Solutions Crédits 0:02:11
23 Nikias ARNDT Team Giant-Shimano 0:02:17
24 Romain ZINGLE Cofidis, Solutions Crédits 0:02:29
25 Alo JAKIN BigMat – Auber 93 0:02:29
26 Yoann OFFREDO FDJ.fr 0:02:31
27 Frédéric AMORISON Wallonie – Bruxelles 0:02:31
28 Gustav LARSSON IAM Cycling 0:02:37
29 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:03:52
30 Marcel AREGGER IAM Cycling 0:03:55
31 Dominic KLEMME IAM Cycling 0:04:31
32 Kenneth VAN BILSEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:05:25
33 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:05:57
34 Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 0:06:34
35 Hugo HOULE AG2R La Mondiale 0:06:37
36 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 0:06:43
37 Timothy DUPONT Roubaix Lille Metropole 0:07:06
38 Wouter MOL Veranclassic – Doltcini 0:07:52
39 Anthony GESLIN FDJ.fr 0:09:00
40 Stéphane POULHIES Cofidis, Solutions Crédits 0:09:16
41 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:09:46
42 Flavien DASSONVILLE BigMat – Auber 93 0:10:27
43 Jean-Marc BIDEAU Bretagne Séché Environnement 0:11:05
44 Clement SAINT MARTIN Team La Pomme Marseille 13 0:11:29
45 Roger KLUGE IAM Cycling 0:11:54
46 Quentin JAUREGUI Roubaix Lille Metropole 0:12:08
47 Stijn STEELS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:12:34
48 Benjamin GIRAUD Team La Pomme Marseille 13 0:13:02
49 Thierry HUPOND Team Giant-Shimano 0:14:24
50 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:14:42
51 Johannes FRÖHLINGER Team Giant-Shimano 0:14:42
52 Vincent JEROME Team Europcar 0:14:42
53 Jonas RICKAERT Topsport Vlaanderen-Baloise 0:14:56
54 Matteo PELUCCHI IAM Cycling 0:15:03
55 Antoine DEMOITIE Wallonie – Bruxelles 0:15:16
56 Ralf MATZKA Team NetApp-Endura 0:15:20
57 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 0:15:21
58 Brian BULGAC Team Giant-Shimano 0:15:26
59 Jean-Pierre DRUCKER Wanty-Groupe Gobert 0:15:28
60 David BOUCHER FDJ.fr 0:15:29
61 William BONNET FDJ.fr 0:15:31
62 Edwig CAMMAERTS Cofidis, Solutions Crédits 0:15:58
63 Jimmy TURGIS Roubaix Lille Metropole 0:16:11
64 Tim DE TROYER Wanty-Groupe Gobert 0:16:11
65 Marko KUMP Tinkoff-Saxo 0:17:53
66 Jesper HANSEN Tinkoff-Saxo 0:17:53
67 Bryan NAULLEAU Team Europcar 0:17:53
68 Sascha WEBER Veranclassic – Doltcini 0:18:05
69 Kevin ISTA IAM Cycling 0:18:49
70 Andreas STAUFF MTN – Qhubeka 0:19:42
71 Yoann PAILLOT Team La Pomme Marseille 13 0:19:57
72 Jonas AHLSTRAND Team Giant-Shimano 0:20:30
73 Yohann GENÉ Team Europcar 0:20:38
74 Pierre GOUAULT BigMat – Auber 93 0:20:43
75 Rick OTTEMA Veranclassic – Doltcini 0:20:43
76 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 0:21:51
77 Michael SCHWARZMANN Team NetApp-Endura 0:21:51
78 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 0:22:08
79 Robin STENUIT Wallonie – Bruxelles 0:22:09
80 Blaz JARC Team NetApp-Endura 0:22:12
81 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:22:28
82 Julien FOUCHARD Cofidis, Solutions Crédits 0:22:43
83 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 0:23:28
84 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:23:56
85 Julien EL FARES Team La Pomme Marseille 13 0:24:17
86 Sam BENNETT Team NetApp-Endura 0:25:09
87 Théo VIMPERE BigMat – Auber 93 0:25:14
88 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:25:25
89 Morgan LAMOISSON Team Europcar 0:25:53
90 Martin REIMER MTN – Qhubeka 0:25:57
91 Florian GUILLOU Bretagne Séché Environnement 0:26:10
92 Mickaël DELAGE FDJ.fr 0:27:02
93 Benjamin LE MONTAGNER Bretagne Séché Environnement 0:28:14
94 Loic PESTIAUX Wallonie – Bruxelles 0:28:20
95 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:28:21
96 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:28:22
97 Blel KADRI AG2R La Mondiale 0:28:50
98 Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 0:28:50
99 Jonathan DUFRASNE Wallonie – Bruxelles 0:28:53
100 Boris DRON Wallonie – Bruxelles 0:28:53
101 Otto VERGAERDE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:28:57
102 Gorik GARDEYN Veranclassic – Doltcini 0:29:16
103 Stéphane ROSSETTO BigMat – Auber 93 0:30:44
104 Romain PILLON Roubaix Lille Metropole 0:30:44
105 Rudy KOWALSKI Roubaix Lille Metropole 0:30:44
106 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:30:44
107 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:30:44
108 Christophe LABORIE Bretagne Séché Environnement 0:30:44
109 Erwann CORBEL Bretagne Séché Environnement 0:30:53
110 Erick ROWSELL Team NetApp-Endura 0:31:41
111 Maxime RENAULT BigMat – Auber 93 0:33:09
112 Domingos GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 0:34:03
113 Fréderic BRUN BigMat – Auber 93 0:34:03
114 Thomas PETERSON Team Giant-Shimano 0:34:12
115 Jonathan MCEVOY Team NetApp-Endura 0:35:03
116 Adrien NIYONSHUTI MTN – Qhubeka 0:36:28
117 Quentin BERTHOLET Wallonie – Bruxelles 0:37:59
118 Michal KOLAR Tinkoff-Saxo 0:38:00
119 Thomas ROSTOLLAN Team La Pomme Marseille 13 0:38:00
120 Cameron KARWOWSKI Veranclassic – Doltcini 0:38:00
121 Jim SONGEZO MTN – Qhubeka 0:39:22
122 Tom GOOVAERTS Veranclassic – Doltcini 0:43:19
123 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:43:44

 

 

Arek Waluga @ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net