Elia VivianiElia Viviani (Cannondale) przerwał zwycięską passę Marka Cavendisha (Omega Pharma – Quick Step) na płaskich etapach Tour of Turkey! Liderem pozostał Rein Taaramae (Cofidis).

Piąty etap Tour of Turkey prowadził z Marmaris do miejscowości Turgutreis. Kolarze musieli przejechać 177,3 km. W początkowej fazie odcinka znajdowało się kilka dłuższych podjazdów, ale końcówka faworyzowała sprinterów.

Przez dłuższy czas na czele utrzymywali się: Matihas Krizek (Cannondale), Nicola Boem (Bardiani-CSF), Fabrico Ferrari (Caja Rural-RGA), Lachlan Norris (Drapac), Dennis Van Niekerk (MTN-Qhubeka), Marc De Maar (UnitedHealtcare), Nico Sijmens (Wanty), Mattio Pozzo, Mirko Tedeschi (Neri Sottoli). 66 km przed kreską czołówka miała 2 i pół minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez Omega Pharma – Quick Step.

30 km przed końcówką w Turgutries, ucieczka miała już tylko półtorej minuty przewagi i wkrótce ją skasowano. Na ostatnich 10 kilometrach, małą hopkę na atak wykorzystali: zajmujący wysokie miejsce w generalce Merhawi Kudus (MTN-Qhubeka), Marco Canola (Bardiani-CSF) oraz Mirac Cal (Torku Seker Spor). Na czoło peletonu wyszła jednak ekipa Cofidis, która szybko skasowała harcowników.

2 km przed kreską znajdowała się mała hopka. Atakować próbował Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice), ale próba Włocha nie powiodła się. Kolarze Omega Pharma  – Quick Step rozprowadzali Marka Cavendisha, ale czujnie na jego kole siedział Elia Viviani. Kolarz Cannondale wyszedł z koła Brytyjczyka i wygrał piąty odcinek tegorocznej odsłony Tour of Turkey. Trzecie miejsce zajął Kristian Sbaragli (MTN-Qhubeka). Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) był 27.

Liderem pozostał Rein Taaramae (Cofidis).

Wyniki:

1 Elia VIVIANI Cannondale 4:34:11
2 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
3 Kristian SBARAGLI MTN – Qhubeka 0:00:00
4 Andrea FEDI Neri Sottoli 0:00:00
5 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
6 Rafael ANDRIATO Neri Sottoli 0:00:00
7 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
8 Niccolo BONIFAZIO Lampre-Merida 0:00:00
9 Michael VAN STAEYEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
10 Adam PHELAN Drapac Cycling 0:00:00
11 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:00:00
12 Francesco LASCA Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
13 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:00:00
14 Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
15 Alessandro BAZZANA Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
16 Marco CANOLA Bardiani CSF 0:00:00
17 Marco HALLER Katusha Team 0:00:00
18 Grégory HABEAUX Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
19 Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor 0:00:00
20 Enrico BARDIN Bardiani CSF 0:00:00
21 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor 0:00:00
22 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling 0:00:00
23 Frederique ROBERT Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
24 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 0:00:00
25 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:00:00
26 Merhawi KUDUS MTN – Qhubeka 0:00:00
27 Tomasz KIENDYS CCC Polsat Polkowice 0:00:00
28 Peio BILBAO Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
29 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:00
30 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:00
31 Adam YATES Orica GreenEDGE 0:00:00
32 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:00:00
33 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:00
34 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:00
35 Juan Jose COBO ACEBO Torku Sekerspor 0:00:00
36 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
37 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
38 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:00
39 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor 0:00:00
40 Gregory HENDERSON Lotto-Belisol Team 0:00:00
41 Daniil FOMINYKH Astana Pro Team 0:00:00
42 Luis-Leon SANCHEZ GIL Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
43 Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
44 Sergueiy GRETCHYN Torku Sekerspor 0:00:00
45 Fabricio FERRARI Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
46 Robbie HUCKER Drapac Cycling 0:00:00
47 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
48 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
49 Karol DOMAGALSKI Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
50 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
51 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:00:00
52 David DE LA FUENTE RASILLA Torku Sekerspor 0:00:00
53 Mirac KAL Torku Sekerspor 0:00:00
54 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
55 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:00:00
56 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:00:00
57 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
58 Jai CRAWFORD Drapac Cycling 0:00:00
59 John MURPHY Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
60 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:00:00
61 Matthias KRIZEK Cannondale 0:00:00
62 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
63 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling 0:00:00
64 Andrea MANFREDI Bardiani CSF 0:00:00
65 Paolo COLONNA Bardiani CSF 0:00:00
66 Luca DODI Lampre-Merida 0:00:00
67 Alexander RYBAKOV Katusha Team 0:00:00
68 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:00:00
69 Cameron WURF Cannondale 0:00:00
70 Yoann BAGOT Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
71 Robert FÖRSTER Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
72 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
73 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:00:00
74 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
75 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:00:00
76 Johann VAN ZYL MTN – Qhubeka 0:00:00
77 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
78 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:00:00
79 Tomas Aurelio GIL MARTINEZ Neri Sottoli 0:00:00
80 Juraj SAGAN Cannondale 0:00:00
81 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
82 Jasper DE BUYST Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
83 Kenny DE KETELE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
84 Pawel CHARUCKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
85 Luis Guillermo MAS BONET Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
86 Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
87 Lachlan NORRIS Drapac Cycling 0:00:00
88 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
89 Christophe LE MÉVEL Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
90 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:00:00
91 Valerio CONTI Lampre-Merida 0:00:00
92 Floris GOESINNEN Drapac Cycling 0:00:00
93 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
94 Nicolas EDET Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
95 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:00:00
96 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:00:00
97 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:00:00
98 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:00:00
99 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team 0:00:10
100 Alessandro PETACCHI Omega Pharma-QuickStep 0:00:15
101 Simone PONZI Neri Sottoli 0:00:20
102 Youcef REGUIGUI MTN – Qhubeka 0:00:21
103 Adrian KUREK CCC Polsat Polkowice 0:00:36
104 Maxim BELKOV Katusha Team 0:00:36
105 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:00:36
106 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 0:00:36
107 Alan MARANGONI Cannondale 0:00:56
108 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:00:56
109 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:01:24
110 Dmitriy MURAVYEV Astana Pro Team 0:01:27
111 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:01:27
112 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:01:31
113 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:01:31
114 Nicki VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:01:31
115 Robert WAGNER Belkin Pro Cycling Team 0:01:31
116 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:01:31
117 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:01:53
118 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:02:06
119 Mirko TEDESCHI Neri Sottoli 0:04:54
120 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:04:54
121 Arman KAMYSHEV Astana Pro Team 0:04:54
122 Mattia POZZO Neri Sottoli 0:04:54
123 Yuri METLUSHENKO Torku Sekerspor 0:04:54
124 Jonas VANGENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:04:54
125 Iljo KEISSE Omega Pharma-QuickStep 0:04:54
126 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 0:04:54
127 Wouter WIPPERT Drapac Cycling 0:04:54
128 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:04:54
129 Piotr GAWRONSKI CCC Polsat Polkowice 0:04:54
130 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat Polkowice 0:04:54
131 Nicola BOEM Bardiani CSF 0:04:54
132 Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 0:05:25
133 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:05:25
134 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:05:25
135 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:06:48
136 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:06:48
137 André GREIPEL Lotto-Belisol Team 0:08:53
138 Kris BOECKMANS Lotto-Belisol Team 0:08:53
139 Theo BOS Belkin Pro Cycling Team 0:08:53
140 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:08:53
141 Ken HANSON Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:08:53
142 Luca PAOLINI Katusha Team 0:08:53
143 Louis VERHELST Cofidis, Solutions Crédits 0:08:53
144 Moreno DE PAUW Topsport Vlaanderen-Baloise 0:08:53
145 Daniele COLLI Neri Sottoli 0:13:11
146 Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 0:13:11

Klasyfikacja generalna:
1 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 20:35:05
2 Adam YATES Orica GreenEDGE 0:00:06
3 Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 0:00:38
4 Merhawi KUDUS MTN – Qhubeka 0:00:38
5 Luis-Leon SANCHEZ GIL Caja Rural – Seguros RGA 0:00:38
6 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team 0:00:43
7 Juan Jose COBO ACEBO Torku Sekerspor 0:00:44
8 Enrico BARDIN Bardiani CSF 0:00:44
9 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:44
10 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:44
11 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:44
12 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:00:44
13 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:48
14 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:01:01
15 David DE LA FUENTE RASILLA Torku Sekerspor 0:01:34
16 Peio BILBAO Caja Rural – Seguros RGA 0:01:44
17 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:01:46
18 Alexander RYBAKOV Katusha Team 0:01:58
19 Fabricio FERRARI Caja Rural – Seguros RGA 0:02:26
20 Yoann BAGOT Cofidis, Solutions Crédits 0:02:26
21 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:03:34
22 Grégory HABEAUX Wanty-Groupe Gobert 0:04:10
23 Paolo COLONNA Bardiani CSF 0:04:10
24 Adam PHELAN Drapac Cycling 0:04:14
25 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:05:00
26 Nicolas EDET Cofidis, Solutions Crédits 0:05:10
27 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:05:37
28 Cameron WURF Cannondale 0:05:50
29 Mirac KAL Torku Sekerspor 0:05:50
30 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:05:58
31 Karol DOMAGALSKI Caja Rural – Seguros RGA 0:06:00
32 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor 0:06:02
33 Christophe LE MÉVEL Cofidis, Solutions Crédits 0:06:27
34 Matthias KRIZEK Cannondale 0:06:50
35 Tomasz KIENDYS CCC Polsat Polkowice 0:07:43
36 Gregory HENDERSON Lotto-Belisol Team 0:07:51
37 Daniil FOMINYKH Astana Pro Team 0:07:53
38 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:08:42
39 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling 0:08:55
40 Lachlan NORRIS Drapac Cycling 0:08:55
41 Simone PONZI Neri Sottoli 0:08:55
42 Valerio CONTI Lampre-Merida 0:08:56
43 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:08:59
44 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:08:59
45 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:09:50
46 Marco CANOLA Bardiani CSF 0:11:08
47 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:11:28
48 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:12:04
49 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:12:15
50 Kenny DE KETELE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:12:15
51 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:12:16
52 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert 0:13:28
53 Alan MARANGONI Cannondale 0:13:31
54 Kristian SBARAGLI MTN – Qhubeka 0:13:33
55 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:13:51
56 Alessandro BAZZANA Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:14:23
57 Jai CRAWFORD Drapac Cycling 0:14:24
58 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:14:26
59 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:14:53
60 Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 0:15:03
61 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:15:07
62 Luca DODI Lampre-Merida 0:15:25
63 Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:16:23
64 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:16:43
65 Andrea MANFREDI Bardiani CSF 0:17:29
66 Marco HALLER Katusha Team 0:18:02
67 Sergueiy GRETCHYN Torku Sekerspor 0:19:25
68 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:21:05
69 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:21:14
70 André GREIPEL Lotto-Belisol Team 0:23:16
71 Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:23:19
72 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 0:23:44
73 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:24:07
74 Michael VAN STAEYEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:24:10
75 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor 0:24:10
76 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:24:11
77 Tomas Aurelio GIL MARTINEZ Neri Sottoli 0:24:14
78 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:24:24
79 Maxim BELKOV Katusha Team 0:24:32
80 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:24:44
81 Alessandro PETACCHI Omega Pharma-QuickStep 0:25:02
82 Rafael ANDRIATO Neri Sottoli 0:25:46
83 Elia VIVIANI Cannondale 0:25:47
84 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:25:47
85 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:25:47
86 Robbie HUCKER Drapac Cycling 0:25:47
87 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling 0:25:47
88 Adrian KUREK CCC Polsat Polkowice 0:26:23
89 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:26:35
90 Youcef REGUIGUI MTN – Qhubeka 0:26:52
91 Luis Guillermo MAS BONET Caja Rural – Seguros RGA 0:27:03
92 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:27:04
93 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:27:10
94 Nicki VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:27:18
95 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:27:36
96 Francesco LASCA Caja Rural – Seguros RGA 0:27:43
97 John MURPHY Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:27:59
98 Niccolo BONIFAZIO Lampre-Merida 0:28:17
99 Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor 0:28:23
100 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:28:33
101 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:28:41
102 Juraj SAGAN Cannondale 0:29:36
103 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:29:36
104 Arman KAMYSHEV Astana Pro Team 0:29:42
105 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:29:56
106 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:30:21
107 Johann VAN ZYL MTN – Qhubeka 0:30:22
108 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 0:30:41
109 Jasper DE BUYST Topsport Vlaanderen-Baloise 0:30:47
110 Pawel CHARUCKI CCC Polsat Polkowice 0:30:54
111 Robert FÖRSTER Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:30:59
112 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:31:10
113 Floris GOESINNEN Drapac Cycling 0:31:39
114 Iljo KEISSE Omega Pharma-QuickStep 0:31:55
115 Nicola BOEM Bardiani CSF 0:32:13
116 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:32:19
117 Andrea FEDI Neri Sottoli 0:32:34
118 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat Polkowice 0:32:41
119 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:32:47
120 Mirko TEDESCHI Neri Sottoli 0:32:52
121 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:33:11
122 Luca PAOLINI Katusha Team 0:33:43
123 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:33:52
124 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 0:34:04
125 Frederique ROBERT Wanty-Groupe Gobert 0:34:04
126 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 0:34:24
127 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:35:36
128 Piotr GAWRONSKI CCC Polsat Polkowice 0:35:53
129 Robert WAGNER Belkin Pro Cycling Team 0:36:09
130 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:36:17
131 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team 0:36:27
132 Mattia POZZO Neri Sottoli 0:36:30
133 Dmitriy MURAVYEV Astana Pro Team 0:36:52
134 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 0:36:53
135 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:37:39
136 Yuri METLUSHENKO Torku Sekerspor 0:38:25
137 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:38:49
138 Jonas VANGENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:40:21
139 Ken HANSON Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:40:48
140 Moreno DE PAUW Topsport Vlaanderen-Baloise 0:40:56
141 Wouter WIPPERT Drapac Cycling 0:41:28
142 Louis VERHELST Cofidis, Solutions Crédits 0:42:57
143 Kris BOECKMANS Lotto-Belisol Team 0:42:57
144 Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 0:45:45
145 Theo BOS Belkin Pro Cycling Team 0:45:46
146 Daniele COLLI Neri Sottoli 0:49:55

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa