Już jutro, tradycyjnie w Baboszewie, rozegrany zostanie pierwszy polski wyścig z kalendarza UCI – Memoriał Andrzeja Trochanowskiego.

Kolarze do pokonania będą mieli 8 rund, każda po 21,1 km, co w sumie da prawie 169 kilometrów. Płaski profil trasy faworyzował będzie sprinterów.

Mapa 26 edycji Memoriały Andrzeja Trochanowskiego

 

Pod nieobecność kolarzy CCC Polsat Polkowice, którzy ścigają się w Turcji i pojadą w klasyku Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt (1.HC), ekipami które powalczą o końcowy triumf w licznym peletonie będą ekipy ActiveJet Team, BDC MarcPol i Mexller Team.

Z numerem jeden na plecach pojedzie zeszłoroczny triumfator – Konrad Dąbkowski (ActiveJet), który w roku 2013 jeździł w barwach BDC MarcPol. Zapewne kolarze Piotra Kosmali zrobią wszystko, aby w przypadku dojechania do mety całego peletonu, rozprowadzić „Dąbka” po zwycięstwo.

Szyki mogą im popsuć kolarze BDC MarcPol, którzy do Baboszewa zabiorą coraz lepiej radzącego sobie w elicie Eryka Latonia. Eryk już raz w tym sezonie pokonał „Dąbka” podczas wyścigu „Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour”. Mocny powinien być także Kamil Gradek, zwycięzca Hellena Tour.

W silnym składzie na Mazowsze przyjedzie drużyna Mexller Team, z byłym mistrzem Polski i byłym zwycięzcą „Trochana” Adamem Wadeckim. W drużynie kierowanej przez Wojciecha Pawlaka wystartuje też Mariusz Witecki, który także triumfował już w tym wyścigu w roku 2004.

Lista startowa > tutaj

Poprzedni zwycięzcy:

1. 1989 Stanisław TRZECIAK (Dolmel)
2. 1990 Robert GRZECHNIK (Legia)
3. 1991 Grzegorz GRONKIEWICZ (Kolejarz)
4. 1992 Piotr CHMIELEWSKI (Agrofar)
5. 1993 Anatolij CZUBAR (Ukraina)
6. 1994 Igor CUCZLANCZEW (Ukraina)
7. 1995 Paweł NIEDŹWIEDZKI (Polska/Legia)
8. 1996 Raimondas RUMAS (Litwa/Mróz)
9. 1997 Grzegorz WAJS (Polska/Legia)
10. 1998 Marek WRONA (Polska/Legia)
11. 1999 Aleksij NAKAZANY (Ukraina)
12. 2000 Jarosław RĘBIEWSKI (Polska/Legia)
13. 2001 Adam WADECKI (Polska/Mróz)
14. 2002 Bogdan BONDARIEW (Ukraina/Mróz)
15. 2003 Paweł SZANIAWSKI (Polska/Legia)
16. 2004 Mariusz WITECKI (Polska/DHL-Authour)
17. 2005 Frantisek RABOŃ (Czechy/ PSK Whirpool)
18. 2006 Piotr CHMIELEWSKI (Polska/CCC Polsat)
19. 2007 Tomasz LISOWICZ (Polska/CCC Polsat)
20. 2008 Tomasz LISOWICZ (Polska/CCC Polsat)
21. 2009 Mateusz TACIAK (Polska/Mróz Action Uniqa)
22. 2010 Rene SCHULZE (Czechy/Whirpool)
23. 2011 Rene SCHULZE (Polska/CCC Polsat Polkowice)
24. 2012 Tomasz SMOLEŃ (Polska/BGŻ Team)
25. 2013 Konrad DĄBKOWSKI (Polska/BDC Marcpol)

Program wyścigu:Plakat

Wyścig Główny 26 MIĘDZYNARODOWY WYŚCIG KOLARSKI     

              Memoriał A. TROCHANOWSKIEGO

10.30.               Akredytacja  ekip                               

11.30.               Odprawa techniczna wyścigu

13.00.               Prezentacja ekip

13.30.               Start ostry wyścigu

17.00 -17.30      Przyjazd na metę

17.40- 18.00.     Dekoracja zwycięzców

Historia:

Historia Memoriałów związana jest niestety zawsze z utratą kogoś cennego. Dla nas takim człowiekiem był niewątpliwie Andrzej Trochanowski, jeden z najwybitniejszych polskich trenerów. Urodził się 7 października 1932 w Warszawie, na początku lat 50. rozpoczął karierę sportową w maleńkim klubiku LZS Jelonki, później przez OWKS Lublin, trafił do Legii Warszawa i z tym klubem był związany do ostatnich chwil życia.

Będąc zawodnikiem odniósł wiele sukcesów, reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w 1957 r. Był mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego w latach 1956-57 oraz przełajowym mistrzem Polski w 1958. Dwukrotnie, wraz z kolegami z legii, sięgał po złoty medal mistrzostw Polski w wyścigu drużynowym (wtedy to był dystans 100 km).

Czynne uprawianie sportu zakończył w 1964 i wówczas rozpoczął karierę trenerską. Osiągnięcia Andrzeja w roli trenera ….przebiły Jego sukcesy jako zawodnika. Dla kolarzy Legii rozpoczął się złoty okres. Cechowało Go, to przyznają wszyscy, niesamowita intuicja, olbrzymia praktyka, duża fachowość. Legioniści pod Jego wodzą mieli niemal monopol na wygrywanie drużynowych mistrzostw Polski. „Drużyna, to podstawa kolarskiego abecadła” – mawiał „Trochan”, jak go wszyscy nazywali. I chyba dobrze się stało, że nie dożył czasów, kiedy „drużynówka” znikła z programów mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.
W Legii, pod jego pieczą, dojrzewali najlepsi kolarze lat 70. i 80. Przychodzili do wojska nieopierzeni i tu, pod solidną ręką pana Andrzeja, z żółtodziobów wyrastali na tytanów szos. Wspomnijmy tylko nazwiska tych najwybitniejszych, bez których polskie kolarstwo byłoby o wiele uboższe w sukcesy: Stanisław Szozda, Janusz Kowalski, Jan Jankiewicz, Czesław Lang, Zbigniew Szczepkowski, Lechosław Michalak, Marek Leśniewski, Sławomir Krawczyk, Zbigniew Ludwiniak…

W latach 70. Andrzej współpracował z trenerami kadry narodowej, odpowiadając za przygotowania ekipy na 100 km (słynna drużynówka) do mistrzostw świata. Był prawą ręką legendarnego Henryka Łasaka – twórcy potęgi polskiego kolarstwa. W 1979 na Balu Mistrzów Sportu „Trochan” uhonorowany został, razem ze Zbigniewem Ruzinem, tytułem Trenera Roku.
Prywatnie był przesympatycznym człowiekiem, chętnie udzielając porad młodszym kolegom po fachu. Lubił ostro dyskutować, rowery kochał ponad wszystko. Do końca, zmagając się z okrutną chorobą, interesował się sprawami kolarstwa w Legii, jeździł na wyścigi… Niestety 27 czerwca 1988 zakończył się Jego wyścig z życiem.

A dla nas rozpoczął się wyścig o pamięć o tym zacnym człowieku. Już w 1989 roku został zorganizowany I Memoriał Andrzeja Trochanowskiego z udziałem zawodników krajowych. Start nastąpił na ul. Puławskiej, trasa prowadziła wokół Warszawy, a meta była w kultowym miejscu na ul. Myśliwieckiej przy kortach CWKS Legia. W następnych latach przeprowadzany był w Warszawie lub okolicznych miejscowościach, głównie jako kryterium, najczęściej w obsadzie międzynarodowej.

Sytuacja zmieniła się diametralnie z chwilą gdy organizator otrzymał z UCI prawa do tytułu, a wyścig został umieszczony w kalendarzu światowym w kategorii 1.2, co oznacza możliwość rozgrywania go jako wyścig klasyczny (1-dniowy) w obsadzie co najmniej 5 ekip zagranicznych. Impreza z chwilą wejścia do kalendarza UCI ma stały termin 1 maja.

Wyścig rozgrywał się głównie na Mazowszu m.in. przez wiele lat w Wyszkowie, a także w Legionowie, Piastowie, w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Od 7 lat odbywa się w miejscowości Baboszewo w pow. Płońskim. Miejscowy samorząd wokół tej imprezy zintegrował wielu współorganizatorów i instytucji wspierających, głównie okoliczne samorządy oraz firmy. Zawodom patronuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Również silnie utożsamiają się z wyścigiem mieszkańcy Baboszewa. Odległość 80 km od Warszawy, jak i fakt że termin jest zawsze w czasie tzw. „długiego weekendu majowego”, powoduje, że przyjeżdża duża grupa kibiców z Warszawy. Każdorazowo przygotowywany jest przez miejscowy samorząd oraz instytucje kulturalne powiatu płońskiego ciekawy program imprez towarzyszących.

Źródło: własne + Mazovia Team

   

 

 

 

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments