albasiniMichael Albasini  (Orica GreenEDGE) wygrał pierwszy etap Tour de Romandie. Liderem pozostał Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step).

Tylko 88,5 kilometra (z planowanych 200) mieli dziś do pokonania kolarze na pierwszym etapie Tour de Romandie. Wszystko przez opady śniegu na szczycie Simplonpass, które zmusiły organizatorów do drastycznego skrócenia odcinka. W koszulce lidera wystartował Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step), który wygrał wczorajszy prolog.

Na wczesną ucieczkę zdecydowali się: Silvan Dillier (BMC Racing Team), Boris Vallée (Lotto Belisol) i Reto Hollenstein (IAM Cycling). Peleton spokojnie kontrolował tempo, a w środku stawki Michał Kwiatkowski (OPQS) rozmawiał swobodnie z Vincenzo Nibalim (Astana). 40 kilometrów przed metą trójka miała 2 minuty przewagi nad dużą grupą.

Jedyną trudnością na etapie było podjazd drugiej kategorii w Lens, który kończył się około 17 kilometrów przed metą. Ucieczka przeszła do historii na 27 kilometrów przed metą. Pod koniec podjazdu zaatakowali Johann Tschopp (IAM Cycling) i Thibaut Pinot (FDJ.fr). Ich akcja szybko została skasowana.

Pięknie zjazd do mety rozpoczął Vincenzo Nibali (Astana), który wypracował sobie kilkanaście sekund przewagi nad drugą grupką. Włoch miał tylko 12 sekund straty w klasyfikacji generalnej do Michała Kwiatkowskiego. 7 kilometrów przed metą Nibali miał 25 sekund przewagi i był wirtualnym liderem wyścigu. Tytaniczną pracę z tyłu wykonywali kolarze Omega Pharma – Quick Step i dogonili Włocha na 1700 metrów przed metą.

Prawie kilometrowym finiszem popisał się Thomas Voeckler (Europcar), ale jego akcja skończyła się na ostatnich metrach. Ostatecznie najszybszy okazał się Michael Albasini  (Orica GreenEDGE). Drugi był Jesús Herrada (Movistar), a trzeci Ramunas Navardauskas  (Garmin Sharp).

Michał Kwiatkowski (OPQS) finiszował na dwunastym miejscu i utrzymał koszulkę lidera. Rafał Majka (Tinkoff – Saxo) uplasował się na 19 miejscu, Paweł Poljański (Tinkoff – Saxo) był 53, a Sylwester Szmyd (Movistar) 93.

Wyniki:

1 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 2:11:11
2 Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 0:00:00
3 Ramunas NAVARDAUSKAS Garmin-Sharp 0:00:00
4 Maxim IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:00
5 Andrew TALANSKY Garmin-Sharp 0:00:00
6 Matthias BRANDLE IAM Cycling 0:00:00
7 Rui Alberto COSTA Lampre-Merida 0:00:00
8 Jonathan HIVERT Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
9 Bjorn THURAU Team Europcar 0:00:00
10 Thomas VOECKLER Team Europcar 0:00:00
11 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:00:00
12 Michał KWIATKOWSKI Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
13 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:00:00
14 Mathias FRANK IAM Cycling 0:00:00
15 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:00:04
16 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:00:04
17 Damiano CARUSO Cannondale 0:00:04
18 Nicolas ROCHE Tinkoff-Saxo 0:00:04
19 Rafał MAJKA Tinkoff-Saxo 0:00:04
20 Maxime MONFORT Lotto-Belisol Team 0:00:04
21 Egor SILIN Katusha Team 0:00:04
22 Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Movistar Team 0:00:04
23 Nicolas CASTROVIEJO Movistar Team 0:00:04
24 Martijn KEIZER Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
25 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 0:00:04
26 Christopher FROOME Team Sky 0:00:04
27 Rigoberto URAN URAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:04
28 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:00:04
29 Moreno MOSER Cannondale 0:00:04
30 Andriy GRIVKO Astana Pro Team 0:00:04
31 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:00:04
32 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 0:00:04
33 Andre Fernando CARDOSO Garmin-Sharp 0:00:04
34 Mikael CHÉREL AG2R La Mondiale 0:00:04
35 Tanel KANGERT Astana Pro Team 0:00:04
36 Yury TROFIMOV Katusha Team 0:00:04
37 Alexis VUILLERMOZ AG2R La Mondiale 0:00:04
38 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 0:00:04
39 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 0:00:04
40 Vincenzo NIBALI Astana Pro Team 0:00:04
41 Simon SPILAK Katusha Team 0:00:04
42 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 0:00:04
43 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
44 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:04
45 Darwin ATAPUMA BMC Racing Team 0:00:04
46 Francis MOUREY FDJ.fr 0:00:04
47 Riccardo ZOIDL Trek Factory Racing 0:00:04
48 Kenny ELISSONDE FDJ.fr 0:00:04
49 Alexandre GENIEZ FDJ.fr 0:00:04
50 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:00:04
51 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
52 Ivan BASSO Cannondale 0:00:04
53 Paweł POLJAŃSKI Tinkoff-Saxo 0:00:04
54 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:00:04
55 Thomas DE GENDT Omega Pharma-QuickStep 0:00:14
56 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:00:14
57 Alexei TSATEVICH Katusha Team 0:00:53
58 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:00:53
59 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:00:53
60 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 0:00:55
61 Koldo FERNANDEZ DE LARREA Garmin-Sharp 0:00:55
62 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 0:00:55
63 Dominik NERZ BMC Racing Team 0:00:55
64 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ Tinkoff-Saxo 0:00:55
65 Jack BOBRIDGE Belkin Pro Cycling Team 0:00:57
66 Paul MARTENS Belkin Pro Cycling Team 0:00:57
67 Moreno HOFLAND Belkin Pro Cycling Team 0:00:57
68 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 0:00:57
69 Peter VELITS BMC Racing Team 0:00:57
70 Jean-Marc MARINO Cannondale 0:00:57
71 Winner Andrew ANACONA GOMEZ Lampre-Merida 0:00:57
72 Elia FAVILLI Lampre-Merida 0:00:57
73 Anthony ROUX FDJ.fr 0:00:57
74 Giacomo NIZZOLO Trek Factory Racing 0:00:57
75 Jesse SERGENT Trek Factory Racing 0:00:57
76 Christian MEIER Orica GreenEDGE 0:00:57
77 Albert TIMMER Team Giant-Shimano 0:00:57
78 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 0:00:57
79 David LOPEZ GARCIA Team Sky 0:00:57
80 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:00:57
81 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:00:57
82 Gianluca BRAMBILLA Omega Pharma-QuickStep 0:00:57
83 Sylwester SZMYD Movistar Team 0:00:57
84 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:00:57
85 Jérémy ROY FDJ.fr 0:00:57
86 Evgeny PETROV Tinkoff-Saxo 0:00:57
87 Richie PORTE Team Sky 0:00:57
88 Tony HUREL Team Europcar 0:00:57
89 Marcel WYSS IAM Cycling 0:00:57
90 Dmitry KOZONTCHUK Katusha Team 0:00:57
91 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep 0:00:57
92 Davide MALACARNE Team Europcar 0:00:57
93 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:02:49
94 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:02:49
95 Paolo LONGO BORGHINI Cannondale 0:02:49
96 Danilo HONDO Trek Factory Racing 0:02:49
97 Oscar GATTO Cannondale 0:02:49
98 Dennis VANENDERT Lotto-Belisol Team 0:04:28
99 Christophe KERN Team Europcar 0:04:28
100 Thierry HUPOND Team Giant-Shimano 0:04:28
101 Jens VOIGT Trek Factory Racing 0:04:28
102 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 0:04:31
103 Matej MOHORIC Cannondale 0:04:33
104 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:06:02
105 Lieuwe WESTRA Astana Pro Team 0:06:02
106 Tobias LUDVIGSSON Team Giant-Shimano 0:07:51
107 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:07:51
108 Boris VALLEE Lotto-Belisol Team 0:07:51
109 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:07:51
110 Brett Daniel LANCASTER Orica GreenEDGE 0:07:51
111 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 0:07:51
112 Svein TUFT Orica GreenEDGE 0:07:51
113 Calvin WATSON Trek Factory Racing 0:07:51
114 Romain GUILLEMOIS Team Europcar 0:07:51
115 Mikel NIEVE ITURRALDE Team Sky 0:07:51
116 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:07:51
117 Manuele MORI Lampre-Merida 0:07:51
118 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:07:51
119 Pirmin LANG IAM Cycling 0:07:51
120 Tom STAMSNIJDER Team Giant-Shimano 0:07:51
121 Marcel KITTEL Team Giant-Shimano 0:07:51
122 Gang XU Lampre-Merida 0:07:51
123 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff-Saxo 0:07:51
124 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:07:51
125 Pavel BRUTT Katusha Team 0:07:51
126 Cyril GAUTIER Team Europcar 0:07:51
127 Guillaume BONNAFOND AG2R La Mondiale 0:07:51
128 Axel DOMONT AG2R La Mondiale 0:07:51
129 Nathan EARLE Team Sky 0:10:15
130 Jay MCCARTHY Tinkoff-Saxo 0:10:15
131 Michael HEPBURN Orica GreenEDGE 0:10:15
132 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:10:15
133 Tom VEELERS Team Giant-Shimano 0:10:15
134 Eugenio ALAFACI Trek Factory Racing 0:10:15
135 Bart DE CLERCQ Lotto-Belisol Team 0:10:15
136 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA Cannondale 0:10:15
137 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:10:15
138 Xabier ZANDIO ECHAIDE Team Sky 0:10:15
139 Serge PAUWELS Omega Pharma-QuickStep 0:10:15
140 Lars-Petter NORDHAUG Belkin Pro Cycling Team 0:10:15
141 Luke ROWE Team Sky 0:10:15
142 Sean DE BIE Lotto-Belisol Team 0:10:15
143 Damien GAUDIN AG2R La Mondiale 0:10:15
144 Roberto FERRARI Lampre-Merida 0:10:15
145 Mikhail IGNATYEV Katusha Team 0:10:35
146 Giovanni VISCONTI Movistar Team 0:10:35
147 Christopher SUTTON Team Sky 0:10:35
148 Pierre-Henri LECUISINIER FDJ.fr 0:10:35
149 Kenny DE HAES Lotto-Belisol Team 0:10:35
150 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:10:40
Janez BRAJKOVIC Astana Pro Team Abandon

Klasyfikacja generalna:
1 Michał KWIATKOWSKI Omega Pharma-QuickStep 2:17:33
2 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:00:05
3 Ramunas NAVARDAUSKAS Garmin-Sharp 0:00:05
4 Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 0:00:06
5 Matthias BRANDLE IAM Cycling 0:00:07
6 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:00:08
7 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 0:00:09
8 Martijn KEIZER Belkin Pro Cycling Team 0:00:13
9 Alexandre GENIEZ FDJ.fr 0:00:13
10 Christopher FROOME Team Sky 0:00:14
11 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:00:14
12 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:15
13 Rui Alberto COSTA Lampre-Merida 0:00:16
14 Andrew TALANSKY Garmin-Sharp 0:00:16
15 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:00:16
16 Vincenzo NIBALI Astana Pro Team 0:00:16
17 Simon SPILAK Katusha Team 0:00:17
18 Rigoberto URAN URAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:18
19 Moreno MOSER Cannondale 0:00:18
20 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:00:18
21 Nicolas CASTROVIEJO Movistar Team 0:00:19
22 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:00:19
23 Mathias FRANK IAM Cycling 0:00:20
24 Tanel KANGERT Astana Pro Team 0:00:22
25 Maxime MONFORT Lotto-Belisol Team 0:00:22
26 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:00:23
27 Maxim IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:23
28 Yury TROFIMOV Katusha Team 0:00:23
29 Thomas VOECKLER Team Europcar 0:00:23
30 Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Movistar Team 0:00:23
31 Riccardo ZOIDL Trek Factory Racing 0:00:24
32 Andriy GRIVKO Astana Pro Team 0:00:24
33 Nicolas ROCHE Tinkoff-Saxo 0:00:24
34 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 0:00:24
35 Rafał MAJKA Tinkoff-Saxo 0:00:25
36 Damiano CARUSO Cannondale 0:00:25
37 Jonathan HIVERT Belkin Pro Cycling Team 0:00:25
38 Ivan BASSO Cannondale 0:00:25
39 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 0:00:26
40 Thomas DE GENDT Omega Pharma-QuickStep 0:00:27
41 Francis MOUREY FDJ.fr 0:00:28
42 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:00:28
43 Egor SILIN Katusha Team 0:00:29
44 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 0:00:31
45 Alexis VUILLERMOZ AG2R La Mondiale 0:00:32
46 Bjorn THURAU Team Europcar 0:00:33
47 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:00:35
48 Kenny ELISSONDE FDJ.fr 0:00:36
49 Paweł POLJAŃSKI Tinkoff-Saxo 0:00:36
50 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 0:00:37
51 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:00:37
52 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:00:38
53 Darwin ATAPUMA BMC Racing Team 0:00:50
54 Andre Fernando CARDOSO Garmin-Sharp 0:00:51
55 Mikael CHÉREL AG2R La Mondiale 0:00:53
56 Giacomo NIZZOLO Trek Factory Racing 0:01:01
57 Jesse SERGENT Trek Factory Racing 0:01:05
58 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:01:06
59 Anthony ROUX FDJ.fr 0:01:10
60 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:01:11
61 Marcel WYSS IAM Cycling 0:01:12
62 Moreno HOFLAND Belkin Pro Cycling Team 0:01:13
63 Jérémy ROY FDJ.fr 0:01:14
64 Albert TIMMER Team Giant-Shimano 0:01:17
65 Paul MARTENS Belkin Pro Cycling Team 0:01:19
66 Dominik NERZ BMC Racing Team 0:01:19
67 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:01:19
68 Peter VELITS BMC Racing Team 0:01:19
69 Jack BOBRIDGE Belkin Pro Cycling Team 0:01:19
70 Richie PORTE Team Sky 0:01:20
71 Tony HUREL Team Europcar 0:01:20
72 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 0:01:22
73 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep 0:01:22
74 Elia FAVILLI Lampre-Merida 0:01:23
75 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:01:23
76 Alexei TSATEVICH Katusha Team 0:01:23
77 Davide MALACARNE Team Europcar 0:01:25
78 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 0:01:25
79 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:01:25
80 David LOPEZ GARCIA Team Sky 0:01:26
81 Gianluca BRAMBILLA Omega Pharma-QuickStep 0:01:27
82 Dmitry KOZONTCHUK Katusha Team 0:01:28
83 Winner Andrew ANACONA GOMEZ Lampre-Merida 0:01:28
84 Sylwester SZMYD Movistar Team 0:01:28
85 Christian MEIER Orica GreenEDGE 0:01:30
86 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 0:01:30
87 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:01:32
88 Evgeny PETROV Tinkoff-Saxo 0:01:33
89 Koldo FERNANDEZ DE LARREA Garmin-Sharp 0:01:34
90 Jean-Marc MARINO Cannondale 0:01:36
91 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 0:01:36
92 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ Tinkoff-Saxo 0:01:41
93 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:03:10
94 Danilo HONDO Trek Factory Racing 0:03:11
95 Paolo LONGO BORGHINI Cannondale 0:03:12
96 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:03:15
97 Oscar GATTO Cannondale 0:03:21
98 Thierry HUPOND Team Giant-Shimano 0:04:51
99 Jens VOIGT Trek Factory Racing 0:04:58
100 Matej MOHORIC Cannondale 0:05:00
101 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 0:05:01
102 Dennis VANENDERT Lotto-Belisol Team 0:05:10
103 Christophe KERN Team Europcar 0:05:20
104 Lieuwe WESTRA Astana Pro Team 0:06:13
105 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:06:36
106 Marcel KITTEL Team Giant-Shimano 0:07:55
107 Brett Daniel LANCASTER Orica GreenEDGE 0:07:57
108 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 0:08:05
109 Tobias LUDVIGSSON Team Giant-Shimano 0:08:06
110 Svein TUFT Orica GreenEDGE 0:08:06
111 Pavel BRUTT Katusha Team 0:08:07
112 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:08:08
113 Boris VALLEE Lotto-Belisol Team 0:08:09
114 Romain GUILLEMOIS Team Europcar 0:08:14
115 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff-Saxo 0:08:14
116 Pirmin LANG IAM Cycling 0:08:18
117 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:08:19
118 Calvin WATSON Trek Factory Racing 0:08:21
119 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:08:23
120 Tom STAMSNIJDER Team Giant-Shimano 0:08:23
121 Cyril GAUTIER Team Europcar 0:08:23
122 Manuele MORI Lampre-Merida 0:08:26
123 Gang XU Lampre-Merida 0:08:28
124 Mikel NIEVE ITURRALDE Team Sky 0:08:28
125 Guillaume BONNAFOND AG2R La Mondiale 0:08:30
126 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:08:33
127 Axel DOMONT AG2R La Mondiale 0:08:35
128 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:10:24
129 Damien GAUDIN AG2R La Mondiale 0:10:28
130 Sean DE BIE Lotto-Belisol Team 0:10:30
131 Michael HEPBURN Orica GreenEDGE 0:10:30
132 Tom VEELERS Team Giant-Shimano 0:10:36
133 Xabier ZANDIO ECHAIDE Team Sky 0:10:37
134 Jay MCCARTHY Tinkoff-Saxo 0:10:38
135 Lars-Petter NORDHAUG Belkin Pro Cycling Team 0:10:41
136 Luke ROWE Team Sky 0:10:42
137 Bart DE CLERCQ Lotto-Belisol Team 0:10:43
138 Roberto FERRARI Lampre-Merida 0:10:44
139 Nathan EARLE Team Sky 0:10:45
140 Serge PAUWELS Omega Pharma-QuickStep 0:10:48
141 Eugenio ALAFACI Trek Factory Racing 0:10:49
142 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:10:53
143 Mikhail IGNATYEV Katusha Team 0:10:58
144 Pierre-Henri LECUISINIER FDJ.fr 0:10:58
145 Christopher SUTTON Team Sky 0:11:06
146 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA Cannondale 0:11:07
147 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:11:12
148 Giovanni VISCONTI Movistar Team 0:11:15
149 Kenny DE HAES Lotto-Belisol Team 0:11:19
150 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:11:22

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga @ArekWaluga77