boonenKlasyk Kuurne-Bruksela-Kuurne wygrał Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step). Belg w końcowym sprincie o rzut roweru pokonał Moreno Hoflanda (Belkin).

Pierwsza marcowa niedziela to dla fanów belgijskiego ścigania nie lada gratka. Kolarze stanęli bowiem na starcie drugiego w tym sezonie klasyku Kuurne-Bruksela-Kuurne (kat.1.1, 197 km). Kuurne, skąd peleton wyruszył, to niewielka miejscowość położona w zachodniej Flandrii. Po drodze na kolarzy czekały sławne belgijskie krótkie, acz strome, podjazdy. Zmierzyli się oni między innymi z Kruisbergiem czy Oude Kwaremontem. Kruisberg peleton musiał pokonać po raz drugi w ciągu 24 godzin, gdyż wczoraj podjazd ten zawierała trasa Omloop Het Nieuwsblad.  Na koniec przewidziano jeszcze dwie 16-kilometrowe rundy.

W ucieczkę dnia zabrało się czterech zawodników: Vladimir Isaychev (Katusha), Silvan Dillier (BMC), Gert Joeaar (Cofidis, Solutions Credits) oraz Michael Vingerling (Team 3M). Akcja ta nie zakończyła się sukcesem.

Ekipy w peletonie nie próżnowały. Za mocną pracę wzięła się między innymi Omega Pharma, dzięki której (64 km przed metą) utworzyła się grupa w składzie: Tom Boonen, Stijn Vandenbergh, Matteo Trentin, Guillaume Van Keirsbulck, Nikolas Maes (Omega Pharma-QuickStep), Sep Vanmarcke, Moreno Hofland, Maarten Wynants (Belkin), Johan Vansummeren (Garmin-Sharp), Yves Lampaert (Topsport Vlaanderen-Baloise).

Przewaga tej grupki oscylowała wokół minuty. Za nimi mocno pracowała grupa kilkudziesięciu kolarzy, a dopiero za nimi (około 5 minut) jechał peleton. Taki stan miał miejsce 30 km przed metą.

W kilkudziesięcioosobowej grupie pościgowej bardzo mocną pracę wykonywali kolarze Katushy. Można było oglądać denerwującego się Enrico Paoliniego, który zachęcał pozostałych do nadawania tempa. Pomagały także ekipy Lotto-Belisol i Sky. Mimo to wjeżdżając w ostatnią rundę, wciąż tracili minutę do grupy Boonena.

3,5 km przed kreską pierwszej zaczepki z tej grupki spróbował Wynants. Po tym zaczęły się roszady; zrywanie koła oraz wzajemne spoglądanie.

Ostatecznie sprint z tej grupki najlepiej rozegrał doświadczony Tom Boonen. Tuż za nim finiszował Hofland, a na najniższym stopniu podium stanął Vansummeren.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był zawodnik CCC Polsat Polkowice, Adrian Kurek (84 miejsce).

Pełne wyniki:

1 1 BEL19801015 BOONEN Tom OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 4:28:50
2 48 NED19910831 HOFLAND Moreno BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:00:00
3 41 BEL19880728 VANMARCKE Sep BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:00:00
4 172 BEL19910410 LAMPAERT Yves TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:00:00
5 8 BEL19840425 VANDENBERGH Stijn OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 0:00:00
6 46 BEL19820513 WYNANTS Maarten BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:00:00
7 2 BEL19910214 VAN KEIRSBULCK Guillaume OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 0:00:02
8 7 BEL19860409 MAES Nikolas OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 0:00:02
9 3 ITA19890802 TRENTIN Matteo OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 0:00:04
10 53 BEL19810204 VANSUMMEREN Johan GRS GARMIN SHARP 0:00:04
11 33 NOR19870705 KRISTOFF Alexander KAT TEAM KATUSHA 0:01:24
12 102 AUS19840225 HAUSSLER Heinrich IAM IAM CYCLING 0:01:24
13 208 BEL19880928 PLANCKAERT Baptiste RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:24
14 21 GER19820716 GREIPEL André LTB LOTTO BELISOL 0:01:24
15 128 GER19860326 VOSS Paul TNE TEAM NETAPP – ENDURA 0:01:24
16 182 BEL19900227 CHEVALIER Olivier WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:01:24
17 115 RSA19890203 JANSE VAN RENSBURG Reinardt GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:24
18 91 BLR19831129 HUTAROVICH Yauheni ALM AG2R LA MONDIALE 0:01:24
19 207 BEL19860308 VANTOMME Maxime RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:24
20 135 BEL19780826 VANLANDSCHOOT James WGG WANTY – GROUPE GOBERT 0:01:24
21 213 BEL19780411 HULSMANS Kevin VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT 0:01:24
22 64 FRA19910826 DEMARE Arnaud FDJ FDJ.fr 0:01:24
23 194 EST19870709 JOEAAR Gert COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:24
24 83 BEL19850517 VAN AVERMAET Greg BMC BMC RACING TEAM 0:01:24
25 181 BEL19901122 DERNIES Tom WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:01:24
26 68 FRA19861112 OFFREDO Yoann FDJ FDJ.fr 0:01:24
27 38 RUS19890624 KUZNETSOV Viacheslav KAT TEAM KATUSHA 0:01:24
28 173 BEL19900601 VANBILSEN Kenneth TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:01:24
29 57 NED19850117 LANGEVELD Sebastian GRS GARMIN SHARP 0:01:24
30 5 SVK19850221 VELITS Martin OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 0:01:24
31 204 FRA19910810 TURGIS Jimmy RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:24
32 37 RUS19860421 ISAICHEV Vladimir KAT TEAM KATUSHA 0:01:24
33 178 BEL19890321 DECLERCQ Tim TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:01:24
34 134 BEL19900313 BACKAERT Frederik WGG WANTY – GROUPE GOBERT 0:01:24
35 185 BEL19911016 MOTTET Florent WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:01:24
36 81 GER19830630 BURGHARDT Marcus BMC BMC RACING TEAM 0:01:24
37 85 SUI19900803 DILLIER Silvan BMC BMC RACING TEAM 0:01:24
38 11 NOR19870517 BOASSON HAGEN Edvald SKY TEAM SKY 0:01:24
39 97 FRA19820612 MINARD Sébastien ALM AG2R LA MONDIALE 0:01:24
40 87 SUI19850826 WYSS Danilo BMC BMC RACING TEAM 0:01:24
41 151 ITA19840612 BANDIERA Marco AND ANDRONI GIOCATTOLI 0:01:24
42 133 LUX19860903 DRUCKER Jean-Pierre WGG WANTY – GROUPE GOBERT 0:01:24
43 42 NED19771105 TJALLINGII Maarten BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:01:24
44 14 GBR19870525 STANNARD Ian SKY TEAM SKY 0:01:24
45 13 AUT19810217 EISEL Bernhard SKY TEAM SKY 0:01:24
46 31 ITA19770117 PAOLINI Luca KAT TEAM KATUSHA 0:01:24
47 43 NED19781203 TANKINK Bram BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:01:24
48 105 GER19860205 KLUGE Roger IAM IAM CYCLING 0:01:24
49 211 BEL19871107 CORDEEL Sander VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT 0:01:24
50 113 BEL19840402 DE BACKER Bert GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:31
51 26 GER19820430 SIEBERG Marcel LTB LOTTO BELISOL 0:01:31
52 114 NED19791227 CURVERS Roy GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:31
53 12 GER19810305 KNEES Christian SKY TEAM SKY 0:03:45
54 23 DEN19800116 BAK Lars Ytting LTB LOTTO BELISOL 0:03:45
55 25 BEL19890828 DEBUSSCHERE Jens LTB LOTTO BELISOL 0:03:45
56 216 NED19861112 RUIJGH Rob VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT 0:04:15
57 24 BEL19870213 BOECKMANS Kris LTB LOTTO BELISOL 0:05:44
58 22 BEL19850702 ROELANDTS Jurgen LTB LOTTO BELISOL 0:05:44
59 206 FRA19890922 PILLON Romain RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:12:13
60 201 FRA19921218 BARBIER Rudy RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:12:13
61 177 BEL19910430 THEUNS Edward TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:13
62 165 FRA19901030 KORETZKY Clément BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
63 65 FRA19810321 CHAVANEL Sébastien FDJ FDJ.fr 0:12:13
64 63 FRA19850806 DELAGE Mickael FDJ FDJ.fr 0:12:13
65 62 BEL19800317 BOUCHER David FDJ FDJ.fr 0:12:13
66 82 GER19931207 ZABEL Rick BMC BMC RACING TEAM 0:12:13
67 242 BEL19850731 VAN HOOVELS Kevin MMM TEAM 3M 0:12:13
68 118 NED19840914 VEELERS Tom GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:12:13
69 155 ITA19900429 TESTI Nicola AND ANDRONI GIOCATTOLI 0:12:13
70 92 FRA19840411 TURGOT Sébastien ALM AG2R LA MONDIALE 0:12:13
71 238 IRL19900710 DOWNEY Sean SKT AN POST – CHAIN REACTION 0:12:13
72 96 FRA19820426 MONDORY Lloyd ALM AG2R LA MONDIALE 0:12:13
73 93 LTU19851226 BAGDONAS Gediminas ALM AG2R LA MONDIALE 0:12:13
74 195 FRA19930710 SENECHAL Florian COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:12:13
75 218 BEL19900711 VERMOTE Alphonse VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT 0:12:13
76 176 BEL19900419 VAN ASBROECK Tom TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:13
77 236 BEL19891002 VANDEN BAK Laurent SKT AN POST – CHAIN REACTION 0:12:13
78 167 FRA19870104 PERICHON Pierre-Luc BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
79 227 BEL19910125 STALLAERT Joeri VER VERANCLASSIC – DOLTCINI 0:12:13
80 55 NZL19850407 BAUER Jack GRS GARMIN SHARP 0:12:13
81 51 USA19840602 FARRAR Tyler GRS GARMIN SHARP 0:12:13
82 58 AUS19871231 VON HOFF Steele GRS GARMIN SHARP 0:12:13
83 116 NED19820908 DE KORT Koen GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:12:13
84 145 POL19880329 KUREK Adrian CCC CCC POLSAT POLKOWICE 0:12:13
85 144 POL19770623 KIENDYS Tomasz CCC CCC POLSAT POLKOWICE 0:12:13
86 132 BEL19900811 DE TROYER Tim WGG WANTY – GROUPE GOBERT 0:12:13
87 171 BEL19880813 VAN STAEYEN Michaël TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:13
88 215 BEL19870205 PEETERS Kevin VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT 0:12:13
89 147 POL19810426 MORAJKO Jacek CCC CCC POLSAT POLKOWICE 0:12:13
90 148 POL19860912 PATERSKI Maciej CCC CCC POLSAT POLKOWICE 0:12:13
91 231 GBR19890720 MCNALLY Mark SKT AN POST – CHAIN REACTION 0:12:13
92 246 BEL19910308 VANSPEYBROECK Tim MMM TEAM 3M 0:12:13
93 6 GBR19900701 FENN Andrew OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM 0:12:13
94 86 DEN19910111 LANDER Sebastian BMC BMC RACING TEAM 0:12:13
95 214 BEL19900903 LENNERTZ Sam VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT 0:12:13
96 117 SLO19880627 MEZGEC Luka GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:12:13
97 122 SLO19880717 JARC Blaz TNE TEAM NETAPP – ENDURA 0:12:13
98 187 BEL19881020 STASSEN Julien WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:12:13
99 45 NED19910717 MARKUS Barry BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:12:13
100 44 GER19830417 WAGNER Robert Thomas BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM 0:12:13
101 111 SWE19900216 AHLSTRAND Jonas GIA TEAM GIANT-SHIMANO 0:12:13
102 164 FRA19890201 JARRIER Benoit BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
103 166 FRA19860805 LABORIE Christophe BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
104 127 GBR19900212 THWAITES Scott TNE TEAM NETAPP – ENDURA 0:12:13
105 121 AUS19870927 DEMPSTER Zakkari TNE TEAM NETAPP – ENDURA 0:12:13
106 126 GER19910107 SCHWARZMANN Michael TNE TEAM NETAPP – ENDURA 0:12:13
107 104 GER19861031 KLEMME Dominic IAM IAM CYCLING 0:12:13
108 107 ITA19890121 PELUCCHI Matteo IAM IAM CYCLING 0:12:13
109 241 BEL19910130 DRUYTS Gerry MMM TEAM 3M 0:12:13
110 243 NED19900628 VINGERLING Michael MMM TEAM 3M 0:12:13
111 245 LTU19880408 JUODVALKIS Egidijus MMM TEAM 3M 0:12:13
112 77 FRA19830106 PICHOT Alexandre EUC TEAM EUROPCAR 0:12:13
113 72 FRA19901202 TULIK Angelo EUC TEAM EUROPCAR 0:12:13
114 162 FRA19890911 DELAPLACE Anthony BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
115 163 FRA19840408 BIDEAU Jean-Marc BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
116 193 ESP19860331 GARCIA ECHEGUIBEL Egoitz COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:12:13
117 152 ITA19851014 BELLETTI Manuel AND ANDRONI GIOCATTOLI 0:12:13
118 16 NOR19760408 RASCH Gabriel SKY TEAM SKY 0:12:13
119 18 ITA19890831 PUCCIO Salvatore SKY TEAM SKY 0:12:13
120 17 GBR19900310 ROWE Luke SKY TEAM SKY 0:12:13
121 188 BEL19900616 STENUIT Robin WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:12:13
122 75 FRA19871101 HUREL Tony EUC TEAM EUROPCAR 0:12:13
123 184 BEL19880317 DRON Boris WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:12:13
124 183 BEL19901016 DEMOITIE Antoine WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:12:13
125 186 BEL19911113 PESTIAUX Loïc WBC WALLONIE – BRUXELLES 0:12:13
126 76 FRA19890605 COUSIN Jerome EUC TEAM EUROPCAR 0:12:13
127 161 FRA19910420 CORBEL Erwann BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:12:13
128 138 BEL19880224 GHYSELINCK Jan WGG WANTY – GROUPE GOBERT 0:12:13

Wycofali się:
4 NED19840518 TERPSTRA Niki OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM
15 AUS19840910 SUTTON Christopher SKY TEAM SKY
27 NOR19900208 BREEN Vegard LTB LOTTO BELISOL
28 NED19880616 LIGTHART Pim LTB LOTTO BELISOL
32 RUS19901012 VOROBYEV Anton KAT TEAM KATUSHA
34 GER19890219 SELIG Rudiger KAT TEAM KATUSHA
35 BLR19791027 KUCHYNSKI Aliaksandr KAT TEAM KATUSHA
36 RUS19890705 TSATEVITCH Alexey KAT TEAM KATUSHA
47 NED19890908 BOL Jetse BEL BELKIN-PRO CYCLING TEAM
52 BEL19800505 NUYENS Nick GRS GARMIN SHARP
54 GBR19770104 MILLAR David GRS GARMIN SHARP
56 NED19891126 KREDER Raymond GRS GARMIN SHARP
61 FRA19820625 BONNET William FDJ FDJ.fr
66 FRA19930630 LECUISINIER Pierre-Henri FDJ FDJ.fr
67 FRA19901003 LE BON Johan FDJ FDJ.fr
71 FRA19920425 COQUARD Bryan EUC TEAM EUROPCAR
73 FRA19791207 ENGOULVENT Jimmy EUC TEAM EUROPCAR
74 FRA19810625 GENE Yohann EUC TEAM EUROPCAR
78 GER19880723 THURAU Bjorn EUC TEAM EUROPCAR
84 USA19900627 PHINNEY Taylor BMC BMC RACING TEAM
88 BEL19880324 LODEWYCK Klaas BMC BMC RACING TEAM
94 FRA19910605 DANIEL Maxime ALM AG2R LA MONDIALE
95 CAN19900927 HOULE Hugo ALM AG2R LA MONDIALE
98 FRA19860820 GAUDIN Damien ALM AG2R LA MONDIALE
101 SUI19900826 AREGGER Marcel IAM IAM CYCLING
103 BEL19841122 ISTA Kevyn IAM IAM CYCLING
106 SUI19841125 LANG Pirmin IAM IAM CYCLING
108 LAT19820408 SARAMOTINS Aleksejs IAM IAM CYCLING
112 GER19911118 ARNDT Nikias GIA TEAM GIANT-SHIMANO
123 GER19890824 MATZKA Ralf TNE TEAM NETAPP – ENDURA
124 GER19830713 SCHILLINGER Andreas TNE TEAM NETAPP – ENDURA
125 GBR19890802 MCEVOY Jonathan TNE TEAM NETAPP – ENDURA
131 ITA19810131 NAPOLITANO Danilo WGG WANTY – GROUPE GOBERT
136 BEL19900915 JANS Roy WGG WANTY – GROUPE GOBERT
137 ITA19850211 SELVAGGI Mirko WGG WANTY – GROUPE GOBERT
141 POL19900325 GAWRONSKI Piotr CCC CCC POLSAT POLKOWICE
142 BUL19880408 MIHAYLOV Nikolay CCC CCC POLSAT POLKOWICE
143 POL19881014 CHARUCKI Pawel CCC CCC POLSAT POLKOWICE
146 POL19870417 MARYCZ Jaroslaw CCC CCC POLSAT POLKOWICE
153 ITA19850330 FRAPPORTI Marco AND ANDRONI GIOCATTOLI
154 ITA19881002 PARRINELLO Antonio AND ANDRONI GIOCATTOLI
156 ITA19920711 ZORDAN Andrea AND ANDRONI GIOCATTOLI
168 FRA19880616 LE MONTAGNER Benjamin BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT
174 BEL19890511 WALLAYS Jelle TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
175 BEL19890821 STEELS Stijn TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
191 FRA19830303 LEMOINE Cyril COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
196 BEL19870129 ZINGLE Romain COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
197 FRA19900926 PETIT Adrien COF COFIDIS, SOLUTIONS
198 FRA19860820 FOUCHARD Julien COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
202 BEL19871101 DUPONT Timothy RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE
203 FRA19900527 DUVAL Julien RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE
205 FRA19900818 KOWALSKI Rudy RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE
212 BEL19790526 GEYSEN Kurt VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT
217 BEL19920530 WYNANTS Nick VGS VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENT

Foto:corvospro.com

Marta Wiśniewska