moinardAmaël Moinard (BMC Racing Team) po ataku na ostatnich kilometrach wygrał ostatni etap Tour du Haut Var. Finiszujący na drugim miejscu Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale) zwyciężył w generalce.

Drugi (i ostatni) etap wyścigu Tour Cycliste International du Haut Var-matin liczył 203,4 kilometra. Start i meta były usytuowane w Draguignan. Sporymi trudnościami na trasie były dwie premie górskie pierwszej kategorii (Col de Bourigaille i Côte des Tuilières). Ze szczytu Côte des Tuilières do mety było tylko niespełna 15 kilometrów i tam mogła się rozstrzygnąć rywalizacja o koszulkę lidera.

Ucieczkę dnia zainicjowali: Johan Le Bon (FDJ.fr), Thor Hushovd (BMC), Jérôme Cousin (Europcar), Romain Hardy, Rudy Molard (Cofidis), Florian Vachon (Bretagne-Séché), Floris Smeyers (Veranda Willems) i Marcel Wyss (IAM). Na pierwszej górskie premii (Col de Bourigaille) najszybszy był Hardy, który w 2012 roku wygrał etap na tym wyścigu.

Ósemka maksymalnie wypracowała sobie nieco ponad pięć minut przewagi nad peletonem. Oprócz oznaczonych wzniesień, kolarze zmagali się z mniejszymi hopkami. Było one krótkie, ale nachylenia często sięgały nawet ponad 20 % (Mur de Tourettes-Fayence, Mur de Montauroux).

Około 50 kilometrów przed metą z grupki urwał się Hushovd, który podczas ubiegłej edycji wyścigu wygrał pierwszy z etapów. Jego przewaga nad grupką prowadzoną przez Giant – Shimano topniała z każdym kilometrem. Jego akcję zakończono na podjeździe Côte des Tuilières. Kolejnym śmiałkiem był Fabio Duarte (Colombia), a za nim pojechał Remy Di Grégorio (La Pomme Marseille). Kontrującą grupkę tworzyli: Igor Anton (Movistar), Nathan Earle (Sky), Amaël Moinard (BMC), Jonathan Fumeaux (IAM Cyling) i Eduardo Sepulveda (Bretagne-Séché Environnement).

Pierwszy na szczycie ostatniego podjazdu zameldował się Di Gregorio, przed Moinardem i Earle. Ostatnie kilometry były bardzo nerwowe. Na zjazdach zaatakował jeszcze lider wyścigu, Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale). Dwa kilometry przed metą na czele byli Moinard i Betancur, z przewagą kilkunastu sekund nad bardzo już porwaną goniącą grupą.

Ostatecznie wygrał Amaël Moinard (BMC), dla którego to pierwszy triumf od zwycięstwa na etapie Paryż – Nicea w 2010 roku. Betnacur dzięki drugiemu miejscu wygrał klasyfikację generalną wyścigu.

Sylwester Szmyd (Movistar) nie ukończył dzisiejszego etapu.

Pełne wyniki:

1 MOINARD Amaël BMC 5h23’30” (moy. 37,724 km/h)
2 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto ALM à 00”
3 VIENNET Emilien FDJ à 10”
4 EVANS Cadel BMC à 12”
5 FONSECA Armindo BSE ”
6 GARCIA ETXEGUIBEL Egoitz COF ”
7 JANSE VAN RENSBURG Reinardt GIA ”
8 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey MOV ”
9 CHRISTIAN Mark RAL ”
10 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel COL ”
11 KREDER Michel WGG ”
12 PINEAU Jérôme IAM ”
13 PUCCIO Salvatore SKY ”
14 CHEREL Mikaël ALM ”
15 DUMOULIN Samuel ALM ”
16 PANTANO Jarlinson COL ”
17 VUILLERMOZ Alexis ALM ”
18 TURGIS Jimmy RLM ”
19 CHAVANEL Sylvain IAM ”
20 GAUTIER Cyril EUC ”
21 EARLE Nathan SKY ”
22 FUMEAUX Jonathan IAM ”
23 REICHENBACH Sébastien IAM ”
24 ROSSETTO Stéphane BIG ”
25 BOOKWALTER Brent BMC ”
26 GADRET John MOV ”
27 SEPULVEDA Eduardo BSE ”
28 DI GREGORIO Rémy LPM ”
29 HENAO GOMEZ Sebastian SKY ”
30 ANTON HERNANDEZ Igor MOV ”
31 FEILLU Brice BSE ”
32 GUILLOU Florian BSE ”
33 SANCHEZ GONZALEZ Samuel BMC ”
34 BOULO Matthieu RAL ”
35 DUARTE AREVALO Fabio Andres COL ”
36 ANTOMARCHI Julien LPM ”
37 FEDRIGO Pierrick FDJ à 16”
38 DENIFL Stefan IAM à 53”
39 KORETZKY Clément BSE à 02’47”
40 TARRIDE Grégoire LPM ”
41 JARRIER Benoit BSE ”
42 VEIKKANEN Jussi FDJ ”
43 QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV ”
44 VANTOMME Maxime RLM ”
45 ROUX Anthony FDJ ”
46 MORABITO Steve BMC ”
47 DEGENKOLB John GIA ”
48 GESLIN Anthony FDJ ”
49 ROLLAND Pierre EUC ”
50 VENTOSO ALBERDI Francisco José MOV ”
51 GONÇALVES Domingos LPM à 03’01”
52 TULIK Angelo EUC ”
53 TRONET Steven BIG ”
54 SCHELLING Patrick IAM ”
55 NAULLEAU Bryan EUC ”
56 GERARD Arnaud BSE ”
57 MOLARD Rudy COF ”
58 TIMMER Albert GIA ”
59 VANLANDSCHOOT James WGG à 03’44”
60 BACKAERT Frederik WGG ”
61 LAMPA Corrado CCD ”
62 MINNAARD Marco WGG ”
63 CARNEVALI Jean-Albert WIL ”
64 PARDINI Olivier WIL ”
65 WILKINSON Ian RAL ”
66 BOUET Maxime ALM ”
67 DUPONT Hubert ALM ”
68 COURTEILLE Arnaud FDJ ”
69 QUINZIATO Manuel BMC ”
70 WARBASSE Lawrence BMC ”
71 PAREDES Jonathan COL ”
72 CURVERS Roy GIA ”
73 SINKELDAM Ramon GIA ”
74 KOWALSKI Rudy RLM ”
75 HUREL Tony EUC ”
76 LE BON Johan FDJ ”
77 COUSIN Jerome EUC ”
78 HUSHOVD Thor BMC ”
79 COENEN Johan CCD à 05’57”
80 BRUN Frédéric BIG ”
81 DUPONT Timothy RLM ”
82 SUTTON Christopher SKY à 06’44”
83 RASCH Gabriel SKY ”
84 LARSSON Gustav IAM ”
85 KNEES Christian SKY ”
86 LEMARCHAND Romain COF ”
87 DE WINTER Walt WIL ”
88 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL ”
89 JOEAAR Gert COF ”
90 DE BACKER Bert GIA ”
91 STAMSNIJDER Tom GIA ”
92 BERNAUDEAU Giovanni EUC ”
93 LE MEVEL Christophe COF ”
94 BOSWELL Ian SKY ”
95 ROSTOLLAN Thomas LPM à 11’30”
96 VACHON Florian BSE ”
97 VAUBOURZEIX Thomas LPM ”
98 SMEYERS Floris WIL ”
99 LAVIEU Antoine LPM ”
100 CRADDOCK Lawson GIA ”
101 DE TROYER Tim WGG ”
102 PAIANI Jean-Lou RLM ”
103 VIMPERE Théo BIG ”
104 MONDORY Lloyd ALM à 15’59”
105 VAN DIJK Niels WIL ”

Nie wystartował:
ROMERO CORREDOR Jeffry Johan COL
Nie ukończyli:
VICHOT Arthur FDJ
SANZ Enrique MOV
SZMYD Sylwester MOV
SÜTTERLIN Jasha MOV
EDMONDSON Joshua SKY
GOUGEARD Alexis ALM
MALACARNE Davide EUC
WYSS Marcel IAM
LAPORTE Christophe COF
HARDY Romain COF
JULES Justin LPM
GILBERT Jérôme WGG
ROBERT Frederique WGG
DASSONVILLE Flavien BIG
GOUAULT Pierre BIG
YSSAAD Yannis BIG
PERETT Joseph RAL
STONES Liam RAL
OLIPHANT Evan RAL
DUVAL Julien RLM
JAUREGUI Quentin RLM
PILLON Romain RLM
WAUTERS Willem WIL
VEREECKEN Nicolas WIL
PANTOJA TOBAR Darwin Ferney COL
DIAZ CARDENAS Edward Fabian COL
GARCIA Damien CCD
BIHEL César CCD
PELANEK Lubos CCD
SUAREZ MARTINEZ Kevin CCD
MENENDEZ VELASCO Ruben CCD
FRASSETTO Sebastiano (ITA) CCD

Klasyfikacja generalna:
1 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto (COL) ALM les 352,5 km en 9h05’30” (moy. 38,771 km/h)
2 DUMOULIN Samuel (FRA) ALM à 12”
3 MOINARD Amaël (FRA) BMC ”
4 FONSECA Armindo (FRA) BSE à 15”
5 EVANS Cadel (AUS) BMC ”
6 CHEREL Mikael (FRA) ALM ”
7 GAUTIER Cyril (FRA) EUC ”
8 VIENNET Emilien (FRA) FDJ à 16”
9 PINEAU Jérôme (FRA) IAM à 18”
10 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey (CRC) MOV ”
11 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel (COL) COL ”
12 EARLE Nathan (AUS) SKY ”
13 REICHENBACH Sébastien (SUI) IAM ”
14 FUMEAUX Jonathan (SUI) IAM ”
15 GADRET John (FRA) MOV ”
16 KREDER Michel (NED) WGG à 21”
17 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM ”
18 CHRISTIAN Mark (GBR) RAL ”
19 CHAVANEL Sylvain (FRA) IAM ”
20 TURGIS Jimmy (FRA) RLM ”
21 SEPULVEDA Eduardo (ARG) BSE ”
22 ROSSETTO Stéphane (FRA) BIG ”
23 ANTON HERNANDEZ Igor (ESP) MOV ”
24 BOULO Matthieu (FRA) RAL ”
25 GARCIA ETXEGUIBEL Egoitz (ESP) COF à 24”
26 JANSE VAN RENSBURG Reinardt (RSA) GIA ”
27 PUCCIO Salvatore (ITA) SKY ”
28 PANTANO Jarlinson (COL) COL ”
29 DI GREGORIO Rémy (FRA) LPM ”
30 FEILLU Brice (FRA) BSE ”
31 ANTOMARCHI Julien (FRA) LPM ”
32 HENAO GOMEZ Sebastian (COL) SKY ”
33 BOOKWALTER Brent (USA) BMC ”
34 FEDRIGO Pierrick (FRA) FDJ à 28”
35 DUARTE AREVALO Fabio Andres (COL) COL à 44”
36 DENIFL Stefan (AUT) IAM à 01’05”
37 SANCHEZ GONZALEZ Samuel (ESP) BMC à 01’42”
38 DEGENKOLB John (GER) GIA à 02’47”
39 VANTOMME Maxime (BEL) RLM à 02’50”
40 VENTOSO ALBERDI Francisco José (ESP) MOV ”
41 GUILLOU Florian (FRA) BSE à 02’55”
42 GESLIN Anthony (FRA) FDJ à 02’56”
43 KORETZKY Clément (FRA) BSE à 02’59”
44 JARRIER Benoit (FRA) BSE à 03’09”
45 TULIK Angelo (FRA) EUC à 03’10”
46 GONÇALVES Domingos (POR) LPM ”
47 NAULLEAU Bryan (FRA) EUC ”
48 QUINTANA ROJAS Dayer Uberney (COL) MOV à 03’11”
49 SCHELLING Patrick (SUI) IAM à 03’13”
50 TRONET Steven (FRA) BIG à 03’25”
51 VEIKKANEN Jussi (FIN) FDJ à 03’41”
52 TARRIDE Grégoire (FRA) LPM ”
53 BOUET Maxime (FRA) ALM à 03’50”
54 GERARD Arnaud (FRA) BSE à 03’50”
55 MOLARD Rudy (FRA) COF à 03’55”
56 MINNAARD Marco (NED) WGG à 03’56”
57 LE BON Johan (FRA) FDJ ”
58 KOWALSKI Rudy (FRA) RLM ”
59 COURTEILLE Arnaud (FRA) FDJ ”
60 DUPONT Hubert (FRA) ALM ”
61 VANLANDSCHOOT James (BEL) WGG à 04’06”
62 BACKAERT Frederik (BEL) WGG à 04’08”
63 WILKINSON Ian (GBR) RAL ”
64 PARDINI Olivier (BEL) WIL à 04’11”
65 HUSHOVD Thor (NOR) BMC à 04’16”
66 MORABITO Steve (SUI) BMC à 04’17”
67 LAMPA Corrado (ITA) CCD à 04’20”
68 COUSIN Jerome (FRA) EUC à 04’59”
69 CURVERS Roy (NED) GIA à 05’10”
70 QUINZIATO Manuel (ITA) BMC à 05’14”
71 WARBASSE Lawrence (USA) BMC ”
72 HUREL Tony (FRA) EUC ”
73 ROUX Anthony (FRA) FDJ à 05’30”
74 ROLLAND Pierre (FRA) EUC ”
75 SINKELDAM Ramon (NED) GIA à 05’59”
76 TIMMER Albert (NED) GIA à 06’00”
77 DUPONT Timothy (BEL) RLM à 06’51”
78 KNEES Christian (GER) SKY à 06’56”
79 BERNAUDEAU Giovanni (FRA) EUC ”
80 COENEN Johan (BEL) CCD à 07’07”
81 SUTTON Christopher (AUS) SKY à 07’19”
82 BRUN Frédéric (FRA) BIG à 07’23”
83 LE MEVEL Christophe (FRA) COF à 07’33”
84 LEMARCHAND Romain (FRA) COF à 07’38”
85 BOSWELL Ian (USA) SKY ”
86 LARSSON Gustav (SWE) IAM à 08’10”
87 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres (COL) COL ”
88 DE BACKER Bert (BEL) GIA à 08’14”
89 CARNEVALI Jean-Albert (BEL) WIL à 11’03”
90 DE TROYER Tim (BEL) WGG à 11’42”
91 VACHON Florian (FRA) BSE ”
92 LAVIEU Antoine (FRA) LPM à 11’57”
93 SMEYERS Floris (BEL) WIL à 12’24”
94 VIMPERE Théo (FRA) BIG ”
95 PAREDES Jonathan (COL) COL à 12’47”
96 PAIANI Jean-Lou (FRA) RLM à 12’56”
97 VAUBOURZEIX Thomas (FRA) LPM à 13’50”
98 RASCH Gabriel (NOR) SKY à 14’03”
99 DE WINTER Walt (BEL) WIL ”
100 STAMSNIJDER Tom (NED) GIA à 15’47”
101 JOEAAR Gert (EST) COF ”
102 MONDORY Lloyd (FRA) ALM à 16’11”
103 VAN DIJK Niels (BEL) WIL à 16’53”
104 ROSTOLLAN Thomas (FRA) LPM à 20’33”
105 CRADDOCK Lawson (USA) GIA à 25’12”

 

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments