van garderenUjawniono trasę dziewiątej edycji Tour of California. Największymi atrakcjami będą dwa etapy kończące się na podjeździe oraz przejazd sławną autostradą numer jeden.

W poprzednich edycjach trasa była ułożona tak, że etapy jazdy indywidualnej na czas oraz “królewski” były w późniejszej fazie wyścigu. W tym roku czasówka i podjazd pod Mount Diablo State Park będą odpowiednio na drugim oraz trzecim etapie.

Pierwszy etap liczący 193,1 km będzie jednocześnie najdłuższym w tej edycji wyścigu. Peleton będzie kręcił się w okolicy Sacramento, stolicy stanu Kalifornia, a w końcówce do pokonania będą trzy okrążenia wokół State Capitol Building. Drugi etap to relatywnie płaska jazda indywidualna na czas na dystansie 20,1 km.

Trzeci etap jest uważany za “królewski”. Kolarze wystartują z San Jose i będzie czekał na nich długi zjazd z Mount Hamilton z 22 zakrętami. Odcinek zakończy się na podjeździe pod “diabelską górę”, co powinno przewrócić do góry nogami klasyfikację generalną.

Czwarty etap będzie prowadził autostradą-ikoną. 165,1 km po wybrzeżu z Monterey do Cambrii. Podczas piątego etapu, który zakończy się w Santa Barbara, zawodnicy 30 km przed metą będą musieli uporać się podjazdem pod San Marcos Pass.

Odcinek szósty ponownie zakończy się na podjeździe. Zanim jednak kolarze rozpoczną walkę z Mountain High Road, będą czekały na nich dwie oznaczone premie górskie. Przedostatni, siódmy etap po trzech rundach zakończy się w Pasadenie.

Etap ósmy, czyli ostatni będzie dysponował niespodzianką w postaci krótkiego, ale dość stromego podjazdu pod Rock Store. Poza tym etap będzie polegał na pokonaniu czterech okrążeń po mieście Thousand Oaks, w którym siedzibę ma sponsor wyścigu- Amgen. Łącznie da to dystans 134,4 km.

Wyścig potrwa od 11 do 18 maja.

Poprzednią edycję wygrał Tejay van Garderen (BMC).

Trasa Tour of California 2014:

Etap 1:  Sacramento; 193.1 km

Etap 2:  Folsom (TT); 20.1 km

Etap 3:  San Jose to Mount Diablo State Park; 174.6 km

Etap 4: Monterey to Cambria; 165.1 km

Etap 5: Pismo Beach to Santa Barbara; 174 km

Etap 6:  Santa Clarita to Mountain High; 151.8 km

Etap 7: Santa Clarita to Pasadena; 142.8 km

Etap 8: Thousand Oaks circuit race; 134.4 km

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska