Arnaud DemareArnaud Demare (FDJ.fr) wygrał ostatni etap Tour of Qatar. Niki Terpstra (Omega Pharma – Quick Step) bezpiecznie dowiózł koszulkę lidera do linii mety.

Ostatniego dnia ścigania w Tour of Qatar – kolarze musieli przejechać 113 kilometrów z Sealine Beach Resort do Doha Corniche. To właśnie te trasę na harce wykorzystali: Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare), Rafa Chtioui (Skydive Dubai), Jesse Sergent (Trek Factory Racing), Marcus Burghardt (BMC Racing) oraz Lieuwe Westra (Astana).

W peletonie tempo dyktowali jednak kolarze Lotto-Belisol i Omega Pharma – Quick Step, więc czołówka nie odjechała na więcej niż dwie minuty. Uciekinierzy nie poddawali się i na 20 km przed kreską, różnica wynosiła 1 minutę i 47 sekund. Doścignięto ich dopiero na ostatnim kilometrze.

O wszystkim ponownie zadecydował sprint z dużej grupy. W końcówce z rozprowadzeniem pogubiła się nieco ekipa Lotto-Belisol, która pracowała na Andre Greipela. Wykorzystał to młody Arnaud Demare (FDJ.fr). Francuz usiadł na koło Daniele Bennatiego (Tinkoff-Saxo) rozprowadzanego przez Michaela Morkova i dzięki piorunującemu przyspieszeniu pokonał Włocha oraz Bernarda Eisela (Team Sky).

Bez strat przyjechał Niki Terpstra, więc Holender utrzymał żółtą koszulkę lidera i został triumfatorem tegorocznej odsłony wyścigu Dookoła Kataru.

Top 10:

1. Arnaud Démare (FDJ) 2:45:06
2. Daniele Bennati (Tinkoff-Saxo) m.t.
3. Bernhard Eisel (Sky) m.t.
4. Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step) m.t.
5. Meher Hasnaoui (SkyDive) m.t.
6. Silvan Sillier (BMC) m.t.
7. Andrea Guardini (Astana) m.t.
8. Sam Bennet (NetApp-Endura) m.t.
9. Sebastian Lander (BMC) m.t.
10. Nicola Ruffoni (Bardiani) m.t.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa