kwiatkowskiZ okazji 25-lecia działalności Grupa Eurosport opublikowała specjalny magazyn „Eurosport Now!, w której eksperci stacji wytypowali dziesięcioro młodych sportowców z największymi szansami na odnoszenie spektakularnych sukcesów. Jedną z wyróżnionych postaci jest polski kolarz szosowy Michał Kwiatkowski.

Ranking „10 Przyszłych Gwiazd Sportu” został stworzony w oparciu o rozwój i dotychczasowe sukcesy młodych sportowców. W gronie laureatów znalazły się postaci, które seniorską karierę mają wciąż przed sobą, ale także ci, którzy już teraz wyróżniają się na tle bardziej doświadczonych kolegów. Wśród nich jest troje uczestników Igrzysk Olimpijskich w Soczi: 19-letni alpejczyk z Norwegii Henrik Kristoffersen, 20-letnia niemiecka biathlonistka Laura Dahlmeier i jej rodaczka Gianina Ernst – zaledwie 15-letnia skoczkini narciarska. W gronie wyróżnionych sportowców znalazł się mający już status wielkiej gwiazdy, ale wciąż młody piłkarz Neymar (Brazylia, 21 lat), snookerzysta Shane Castle (Wielka Brytania, 15 lat), tenisistka Simona Halep (Rumunia, 22 lata) golfista Jordan Spieth (Stany Zjednoczone, 19 lat), pływaczka Daria Ustinowa (Rosja, 15 lat), lekkoatletka Ana Peleteiro (Hiszpania, 18 lat) i Polak Michał Kwiatkowski (23 lata).

– To niesamowite, ale żadnego z wybranych sportowców nie było jeszcze na świecie, gdy Eurosport rozpoczął nadawanie w 1989 roku – mówi Heather Bowler, Global Communications Director w Grupie Eurosport i dodaje: – Dla wyróżnionych sportowców rok 2014 może być przełomowy i pragnę zapewnić, że kamery Eurosportu będą towarzyszyły ich występom.

Michał Kwiatkowski ma 23 lata i już osiągnął bardzo wiele. Dominował w polskim peletonie zarówno na szosie, jak i na torze we wszystkich kategoriach wiekowych od żaka do młodzieżowca. Był m.in. zwycięzcą Mini Tour de Pologne, multimedalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców.

Pierwsze znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej odniósł w 2007 roku. W Bułgarii został wówczas mistrzem Europy juniorów w wyścigu ze startu wspólnego oraz wicemistrzem w jeździe indywidualnej na czas. Wygrał także międzynarodowe wyścigi w Polsce, Czechach i we Włoszech. Sukcesy te przyniosły mu pierwsze miejsce w rankingu juniorów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). W 2008 roku został mistrzem Europy i mistrzem świata (Kapsztad, RPA) w jeździe indywidualnej na czas, ponownie zwyciężył w juniorskim Wyścigu Pokoju, a także zdobył brązowy medal torowych mistrzostw Europy w wyścigu punktowym na torze w Pruszkowie.

Od 2010 roku popularny “Kwiatek” startuje w peletonie zawodowym. Jego pierwszą drużyną była hiszpańska Caja Rural. W 2011 r. występował w zespole RadioShack, a w 2012 przeszedł do belgijskiej ekipy Omega Pharma-Quick Step, którą reprezentuje do dziś. Olimpijski sezon 2012 był bardzo udany dla Michała. Został wicemistrzem Polski elity w jeździe na czas. Największe sukcesy święcił w Tour de Pologne, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i będąc przez dwa etapy jego liderem. W tym samym roku zadebiutował też w Giro d’Italia oraz wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Ostatni sezon był dla 23-letniego kolarza również bardzo udany. We wrześniu 2013 r. został mistrzem świata w jeździe drużynowej na czas, reprezentując barwy zespołu Omega Pharma-Quick Step. Wysoką formę demonstrował już od początku sezonu. Zaczął w lutym dobrą postawą w Tour de San Luis (Argentyna). Następnie była druga lokata w Volta ao Algarve (Portugalia). Widzów Eurosportu zelektryzował walką w słynnej etapówce Tirreno-Adriatico, w której zajął w “generalce” 4. miejsce. Następnie przyszły sukcesy w wyścigach klasycznych zaliczanych do Tryptyku Ardeńskiego: 4. miejsce w klasyku Amstel Gold Race oraz 5. lokata w La Fleche Wallonne. Jest aktualnym mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego i wicemistrzem w jeździe indywidualnej na czas.

W tym sezonie kanał Eurosport pokaże na żywo większość wyścigów, w których wystartuje Kwiatkowski. Będą to: Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Mediolan-San Remo, Dookoła Kraju Basków, Amstel Gold Race, La Fleche Wallonne, Liege-Bastogne-Liege, Criterium du Duphine, Tour de France, Tour de Pologne*.

Więcej na temat rankingu wraz z opiniami ekspertów można znaleźć w magazynie „Eurosport Now!” dostępnym TUTAJ. Magazyn dostępny jest również na urządzenia mobilne.

*do potwierdzenia

Informacja prasowa