Richie PorteOrganizator wyścigu Paryż-Nicea ujawnił dziś trasę 72. edycji tej imprezy. Wyścig rozpocznie się od “pełnometrażowego” etapu, a nie jak dotychczas, od jazdy na czas czy prologu.

Będzie to najdłuższy wyścig od 1968 roku, kiedy to trwał nie osiem, a dziewięć dni. Udział w nim potwierdzili już ubiegłoroczny zwycięzca Richie Porte (Sky), Tejay Van Garderen (BMC), Rui Costa (Lampre-Merida), Thor Hushovd (BMC) oraz John Degenkolb (Giant-Shimano).

Paryż-Nicea rozpocznie się 9 marca 162,5-kilometrowym etapem rozpoczynającym się i kończącym w Mantes-la-Jolie. Drugi etap będzie liczył 205 km i zakończy się w Saint-Georges-sur-Baulche. Trzeci etap po 180 km dotrze na tor wyścigowy w Magny Cours.

Czwartego dnia wyścigu kolarze zmierzą się z pierwszą przeszkodą, górą Mont-Brouilly z nachyleniem chwilami osiągającym 25 procent. Piąty etap będzie krótki (152,5 km) i zakończy się w Rive-de-Gier, skąd kolarze przeniosą się do Avignion, gdzie ruszy szósty odcinek.

Przed przyjazdem do Nicei kolarze przejadą 199,5 km do Sophia Antipolis i podjadą pod Col d`Eze, gdzie w zeszłym roku podczas górskiej jazdy na czas, Richie Porte zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Zaproszenie do uczestnictwa w wyścigu automatycznie otrzymały wszystkie drużyny World Tour. Bretagne – Séché Environnement, Cofids oraz IAM Cycling wystąpią w tej imprezie dzięki tak zwanym dzikim kartom.

Foto: bettniphoto.net

Marta Wiśniewska