Kirsten WildKirsten Wild (Giant-Shimano) znów udowodniła, że lubi ścigać się na katarskich wiatrach. Holenderka wygrała pierwszy etap Ladies Tour of Qatar i została liderką imprezy.

W Katarze na dobre rozpoczął się dziś szosowy, kobiecy sezon. Najlepsze Panie na świecie ścigały się na 97 kilometrowej trasie z  Islamic Art Museum, do Mesaieed. Na starcie stanęły trzy Polki: Katarzyna Pawłowska (Boels – Dolmans Cycling Team), Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv Giant) oraz Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini).

Tradycyjnie podczas katarskiej imprezy, największą trudnością był silny wiatr. Podczas pierwszej części dzisiejszego etapu, silne podmuchy były sprzyjające dla zawodniczek. Wpłynęło to na wysokie tempo. W czasie pierwszej godziny, peleton przejechał blisko 49 kilometrów.

Wkrótce kierunek wiatru się zmienił i zasadnicza grupa od razu się podzieliła. Na czele pojawiło się 20 zawodniczek. W tym gronie były m.in ubiegłoroczna triumfatorka – Kirsten Wild (Giant Shimano), Emma Johansson (Orica-Ais), Trixi Worrack (Specialized-Lululemon), Elisabeth Armistead (Boels Dolmans Cycling Team). Niestety Polki zostały z tyłu. Dodatkowo w kraksę zaplątały się Jasińska i Niewiadoma.

Przewaga czołówki na 25 kilometrów przed metą wynosiła 55 sekund. Tempo w peletonie nadawały zawodniczki Rabobank-Liv Giant oraz Honda-Wiggle. Nie były one jednak w stanie dojść ucieczki w której bardzo dobrze układała się współpraca.

O wszystkim zadecydował więc sprint z czołówki. Wygrała go Kirsten Wild, która broni tytułu z przed roku. Holenderka pokonała Shelley Olds (Ale Cipollini) oraz Chloe Hosking (Hitec Products).

Niewiadoma przyjechała na metę ze stratą 53 sekund na 26 miejscu. Pawłowska z tym samym czasem zajęła 40 pozycję, a Gosia Jasińska ze stratą 4 i pół minuty była 61.