tinkoff-saxoW sezonie 2014 w ekipie Tinkoff – Saxo będzie jeździło dwóch Polaków. Do Rafała Majki dołączył Paweł Poljański. Zobaczmy kto jeszcze dołączył do drużyny Olega Tińkowa.

Drużyna Saxo – Bank nie specjalizuje się raczej w etapowych zwycięstwach. Ubiegłoroczny bilans to tylko osiem triumfów, w tym zwycięstwa w Amstel Gold Race czy dwa etapy Vuelta a Espana. Kto był najjaśniejszym punktem duńskiej ekipy? Dla polskich kibiców zdecydowanie Rafał Majka, którego kariera rozwija się w niesamowitym tempie. Siódme miejsce w generalce Giro d’Italia, podium na Milano – Torino i Il Lombardia to tylko niektóre ze świetnych osiągnięć Polaka. W liczbach nieźle wypadł także Alberto Contador, ale dla niego czwarte miejsce na Tour de France oznaczało raczej porażkę. Tuż za nim rywalizację zakończył odradzający się Roman Kreuziger, który dodatkowo zaliczył piękne zwycięstwo w Amstel Gold Race. Także Nicholas Roche może zaliczyć miniony sezon do bardzo udanych, co potwierdził kończąc z etapowym triumfem na koncie i piątym miejscem w generalce. Przyjrzyjmy się jacy nowi zawodnicy będą jeździć w koszulce Tinkoff – Saxo w sezonie 2014.

jesper hansenJesper Hansen – 23 letni Duńczyk został zawodnikiem Tinkoff – Saxo po dobrym zaprezentowaniu się jako stażysta. Hansen specjalizuje się w jeździe po górach, co pokazał już na początku kariery na jednym z etapów Tour De L’avenir. Wtedy pokonał go tylko Romain Bardet. W minionym sezonie jako kolarz Cult Energy zajął siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Glava Tour of Norway. Już w koszulce Saxo przejechał USA Pro Challenge, gdzie był w TOP 10 klasyfikacji młodzieżowej.

Michal-Kolar-2012Michael Kolar – Dość zaskakujący transfer Bjarne Riisa. Słowacki kolarz to dość przeciętny sprinter, który ponadto wielu wyścigów zwykł nie kończyć. Jego największymi osiągnięciami są zwycięstwa w Banja Luka Belgrade i Kosice-Miskolc. Ma w swoim skromnym dorobku także triumf na etapie Tour de Serbie. Kolar ma bardzo bogaty kalendarz startów (między innymi Gent – Wevelgem czy Tour de Flandres), ale czy to będzie zawodnik na miarę ekipy World Tour. Być może przekonamy się o tym już podczas australijskich zmagań na trasach Tour Down Under?

poljańskiPaweł Poljański – Ten transfer był dla polskich kibiców kolarstwa nie lada gratką. Paweł po nieudanej przygodzie z Vini Fantini dostał szansę stażu w Tinkoff – Saxo i doskonale ją wykorzystał. Wyniki tego nie pokazują, ale włodarze drużyny postanowili, że młody Polak przez następne dwa lata będzie częścią ekipy. Mistrz Polski orlików z 2012 roku ma bardzo duży potencjał i przy boku Alberto Contadora czy Rafała Majki powinien doskonale rozwinąć swoje umiejętności. Ekipa także pokłada w nim spore nadzieje i Poljański ma duże szanse na występ w tegorocznym Giro d’Italia.

rovnyIvan Rovny – Transfer Rosjanina to jakby transakcja wiązana w związku z przejęciem ekipy przez Olega Tińkowa. Rovny to dość solidny góral, który powinien pomóc bardziej utytułowanym kolegom na ciężkich podjazdach. Potrafi jeździć także na swoje konto co pokazał między innymi na Giro dell’Appennino czy Giro della Toscana. W dość bogatym palmares brakuje mu tylko zawodowego zwycięstwa. Może ta sztuka się powiedzie w żółtej koszulce Tinkoff – Saxo?

trusovNikolai Trusov – Kolejny zawodnik, który zyskał posadę kolarza ekipy World Tour głównie dzięki osobie Olega Tińkowa. Trusov to typowy silny sprinter, który przyda się w wyścigach klasycznych i na finiszowych metrach łatwiejszych etapów. W swojej karierze wygrywał etapy na Tour of Britain czy Volta Ciclista a Catalunya. Ma na swoim koncie także etapowe podium Giro d’Italia. W minionym sezonie jako kolarz Cycling Team de Rijke-Shanks nie zanotował znaczących wyników, a sezon zakończył już w połowie roku.

valgren andersenMichael Valgren Andersen – Młody Duńczyk to zawodnik wprost stworzony do ucieczek. Dwa lata pod rząd dzięki takim akcjom został zwycięzcą młodzieżowego Liege – Bastogne – Liege. Podobne sukcesy święcił na etapach Flčche du Sud czy Tour de l’Avenir. Bardzo bliski triumfu był także na Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, ale o błysk szprychy lepszy okazał się Lasse Norman Hansen. Warto mieć oko na rozwój tego zawodnika, a jeśli nadal będzie pozwalał sobie na takie harce, to wyścigi z jego udziałem na pewno będą bardzo emocjonujące.

Skład Tinkoff – Saxo na dzień 16.01.2014 r.

BENNATI, Daniele
BOARO, Manuele
BRESCHEL, Matti
CONTADOR, Alberto
HANSEN, Jesper
HERNáNDEZ, Jesús
JUUL-JENSEN, Christopher
KOLAR, Michael
KREUZIGER, Roman
KROON, Karsten
KUMP, Marko
MAJKA, Rafał
MANUEL SILVA PIRES, Bruno
MCCARTHY, Jay
MOREIRA PAULINHO, Sérgio Miguel
MřRKřV, Michael
PETROV, Evgeni
POLJAŃSKI, Paweł
ROCHE, Nicolas
ROVNY, Ivan
SORENSEN, Chris Anker
SUTHERLAND, Rory
SřRENSEN, Nicki
TOSATTO, Matteo
TRUSOV, Nikolay
VALGREN, Michael
ZAUGG, Oliver

 

Arek Waluga

Foto:bettiniphoto.net

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments