Cycling: Team OPQS 2014Rigoberto Uran, Jan Bakelants czy Mark Renshaw – tacy zawodnicy już wkrótce pojawią się na kolarskich trasach w koszulkach Omega Pharma – Quick Step. Zobaczmy, kto jeszcze dołączył do projektu Patricka Lefevere.

Sezon 2013 Omega Pharma – Quick Step zamknęła liczbą aż 55 zwycięstw. Wygrane etapowe na trzech Wielkich Tourach, zwycięstwo Tony’ego Martina indywidualnie plus złoto drużyny na mistrzostwach świata we Florencji. Najlepsze ogniwa drużyny: Mark Cavendish, Tony Martin i oczywiście nasz Michał Kwiatkowski. “Kwiato” poczynił wielki progres i w takim tempie może wkrótce stać się nawet numerem jeden na świecie, co sugerował jego agent, Giuseppe Acquadro. Bardzo solidne występy ma za sobą także drugi z naszych reprezentantów w Omedze, czyli Michał Gołaś. Zobaczmy, jakie wielkie nazwiska (i te mniejsze) dołączą do Polaków w nowym sezonie.

alaphilippeJulian Alaphilippe – Ostatni sezon spędził w kontynentalnym zapleczu Omegi, czyli Etixx-iHNed. W ciągu 56 dni wyścigowych aż 25 razy plasował się w TOP 10 wyścigów! Specjalizuje się przed wszystkim w sprintach, ale bardzo lubi także samotne ucieczki. W takim stylu wygrał etap na Tour de l’Avenir. W swoim palmares ma także triumf na ciężkim etapie podczas Internationale Thüringen-Rundfahrt U23. Bardzo utalentowany zawodnik, w którym Patrick Lefevere pokrywa bardzo duże nadzieje na przyszłość.

bakelantsJan Bakelants – Zwycięzca Tour de l’Avenir z 2008 roku przez wiele lat próbował udowodnić, że nazywanie go utalentowanym zawodnikiem nie jest na wyrost. Jednak dopiero w ubiegłym roku zaliczył swoje pierwsze zawodowe zwycięstwo. Piękny triumf na etapie Tour de France i założenie żółtej koszulki lidera – na to Belg czekał kilka lat. We wrześniu dodał do tego jeszcze ładne zwycięstwo na Grand Prix de Wallonie, gdzie pokonał samego Thomasa Voecklera. W nowych barwach chce skupić się na walce w ardeńskich klasykach i po raz kolejny powalczyć o etap na Wielkiej Pętli.

de gendtThomas De Gendt – Po wielu perturbacjach kontraktowych, Belg zakotwiczył w Omedze. O sezonie 2013 chciałby jak najszybciej zapomnieć, a jedynymi godnymi uwagi wynikami było zwycięstwo etapowe na Volta Ciclista a Catalunya i trzecie miejsce na czasówce Tour de Fance. Trzeci zawodnik Giro d’Italia z 2012 roku chce w nowych barwach pokazać się z jak najlepszej strony. Wróci na trasę włoskiego touru, ale będzie pomagał Rigoberto Uranowi w odniesieniu dobrego wyniku. Jednym z celów de Gendta ma być także Paryż – Nicea, gdzie już dwukrotnie wygrywał etapy.

PoelsWouter Poels – Kolejny uciekinier z okrętu o nazwie Vacansoleil – DCM. Czwarty zawodnik Tour de Pologne z 2011 roku powinien być solidnym wzmocnieniem ekipy. Dobrze radzi sobie w górach, co pokazywał zwłaszcza na etapach Vuelta a Espana trzy sezony wstecz. W minionym sezonie najlepiej zaprezentował się w Tour de l’Ain, gdzie do etapowego triumfu dołożył ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Kolejny pomocnik dla Urana na Giro, ale na swoje konto Holender także powinien coś “ugrać” w nadchodzącym sezonie.

renshawMark Renshaw – To dzięki niemu Mark Cavendish ma z powodzeniem walczyć z innymi sprinterami w najważniejszych wyścigach. Po dwóch latach rozbratu para Renshaw – Cavendish znowu razem. W barwach HTC-Highroad Manxman zaliczył 20 triumfów dzięki wydatnej pomocy Australijczyka. Mocny pociąg Omegi stanie się jeszcze silniejszy. Według wielu znawców tematu, Renshaw to najlepiej rozprowadzający kolarz na świecie. Sam zawodnik uważa, że woli się skupić na pomocy kolegom, niż pracować na swoje konto. Wygląda na to, że Patrick Lefevere zakontraktował skarb, a nie kolarza.

uranRigoberto Urán – Kolumbijczyk wreszcie doczekał się transferu do ekipy, gdzie będzie liderem w największych wyścigach. Na ubiegłorocznym Giro d’Italia pokazał, że z tą rolą radzi sobie doskonale. W nowej drużynie nie będzie musiał oglądać się na nikogo, tylko walczyć z całych sił na swoje konto. Wszystko wskazuje na to, że Urán zaliczy w 2014 roku kampanię Giro – Vuelta i jest z tego powodu bardzo zadowolony. Srebrny medalista olimpijski z Londynu w sezonie 2013 wygrał tylko raz, ale za to w pięknym stylu na Altopiano del Montasio podczas wspomnianego Giro.

Cycling: Team OPQS 2014Petr Vakoč – Drugi już zawodnik Etixx-iHNed, który podpisał kontrakt z ekipą World Tour (w przyszłym sezonie czas na Łukasza Wiśniowskiego). Czeski młodzian przebojem wbił się na kolarskie salony w 2013 roku. Pokonał swoich rówieśników podczas Vuelta a la Comunidad de Madrid Sub 23, a ze starszymi kolegami wygrywał w Wyścigu Dookoła Słowacji. Triumfował także na etapie i w klasyfikacji punktowej Czech Cycling Tour, gdzie jego plecy oglądali między innymi Simon Yates, Bartłomiej Matysiak czy Jan Barta. Aktualny wicemistrz Europy ma niezłe papiery, by stać się wkrótce wartościowym kolarzem, nawet w ekipie World Tour.

Skład Omega Pharma – Quick Step na dzień 6.01.2014 r.

ALAPHILIPPE, Julian
BAKELANTS, Jan
BOONEN, Tom
BRAMBILLA, Gianluca
CAVENDISH, Mark
DE GENDT, Thomas
DE WEERT, Kevin
FENN, Andrew
GOŁAŚ, Michał
KEISSE, Iljo
KWIATKOWSKI, Michał
MAES, Nikolas
MARTIN, Tony
MEERSMAN, Gianni
PAUWELS, Serge
PETACCHI, Alessandro
POELS, Wout
RENSHAW, Mark
SERRY, Pieter
STEEGMANS, Gert
STYBAR, Zdenek
TERPSTRA, Niki
TRENTIN, Matteo
URAN, Rigoberto
VAKOC, Petr
VAN KEIRSBULCK, Guillaume
VANDENBERGH, Stijn
VELITS, Martin
VERMOTE, Julien
VERONA, Carlos

 

Foto: © OPQS / Tim de Waele + bettiniphoto.net

Arek Waluga