brożyna2Tomasz Brożyna został nowym trenerem kadry U23. Jego podanie zostało pozytywnie rozpatrzone przez Zarząd Polskiego Związku Kolarskiego. Zastąpił on na stanowisku Zbigniewa Piątka, który kilka dni temu złożył rezygnację w związku z podjęciem funkcji wójta.

Tomasz Brożyny to były kolarz, który odnosił bardzo duże sukcesy na arenie międzynarodowej. Był reprezentantem Polski podczas igrzysk w Atlancie (1996) i Atenach (2004). Rozpoczynał karierę w Spartakusie Daleszyce, a później reprezentował barwy Korony Kielce, DEK Radio Kielce, DEK Meble-Cyclo Korona Kielce, DEK Meble Joko Romar, US Postal Service Montgomery, Mróz, Banesto, CCC Polsat, Action-Ati i Intel-Action.

Jest wielokrotnym mistrzem Polski. Łącznie zdobył 7 tytułów mistrza kraju – w wyścigu ze startu wspólnego, jeździe na czas, jeździe parami i jeździe drużynowej. W swojej karierze wygrał m.in. Tour de Pologne (1999), Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (1990, 1996, 1998, 1999), Tour of Hawaii (1994), Małopolski Wyścig Górski (1995, 1999), Route du Sud (2000), Tour de Beauce (2004). Był też drugi w prestiżowym Wyścigu dookoła Luksemburga (2006), 10. w Paryż-Nicea (2000) i 10. w Tour de Suisse (2003). Przejechał wszystkie trzy Wielkie Toury – Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a Espana oraz ścigał się w mistrzostwach świata.

Ma licencję trenera kolarstwa, a aktualnie studiuje Wychowanie Fizyczne z Gimnastyką Korekcyjną na Wszechnicy Świętokrzyskiej. W tym roku prowadził zawodników Wibatech Brzeg. Był również asystentem Zbigniewa Piątka w reprezentacji Polski podczas tegorocznego Tour de Pologne oraz prowadził kadrę podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów.

– Od jakiegoś czasu współpracuję ze Zbigniewem Piątkiem, z którym też się ścigałem, więc moja nominacja jest naturalną zmianą. Wstępną koncepcję przygotowań do najważniejszych imprez, czyli mistrzostw Europy i świata, mam, ale chciałbym jeszcze poczekać z konkretami. Jestem selekcjonerem dopiero od kilku godzin i potrzeba czasu, by wszystko poukładać – powiedział nowy trener kadry, Tomasz Brożyna.

 

źródło i foto: pzkol.pl