dideriksenDunka Amalie Dideriksen została mistrzynią świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego! Pokonała ona współtowarzyszki z ucieczki. Srebro wywalczyła Olena Demydova (Ukraina), a brąz Anastasiia Iakovenko (Rosja).

Po dniu przerwy na MŚ we Florencji, około 8.30 na trasę wyruszyły juniorki. Młode adeptki kolarstwa miały do pokonania 82,85 km na pięciu mistrzowskich rundach. Na liście startowej było 81. zawodniczek, w tym cztery reprezentantki Polski: Bogumiła Dziuba, Agata Drozek, Nikol Płosaj i Natalia Nowotarska.

Na każdej z rund usytuowano dwa podjazdy (Fiesole i Via Salviati), które już od początku rywalizacji rozbiły główną grupę. Po kilkudziesięciu kilometrach wykrystalizowała się czołówka: Anastasiia Iakovenko (Rosja), Olena Demydova (Ukraina), Anna Knauer (Niemcy), Jessenia Meneses Gonzalez (Kolumbia) i Amalie Dideriksen (Dania). Z polskich zawodniczek w grupie goniącej starała się utrzymywać Bogumiła Dziuba, pozostałe zawodniczki szybko straciły kontakt z peletonem.

Na ostatnią rundę (16,57 km) na czele wjechały Iakovenko, Demydova, Meneses Gonzalez i Dideriksen, za nimi ze stratą około 40 sekund Niemka Knauer, a kolejne 30 sekund traciła ponad 20. osobowa grupka. Podjazd pod Fiesole nie zmienił sytuacji na trasie, a 10 km przed metą miały one około 90 sekund przewagi nad goniącą je grupką i to między tą czwórką miała rozegrać się walka o medale MŚ. Na Via Salviati zaatakowała Ukrainka Demydova, a problemy z rowerem miała Kolumbijka Meneses, która tym samym pechowo straciła szanse na medal.

Końcowy sprint to swoiste kolarskie szachy. Najlepiej z tej potyczki wyszła Amalie Dideriksen (Dania), która została mistrzynią świata w kategorii juniorek!  Srebro wywalczyła Olena Demydova (Ukraina), a brąz Anastasiia Iakovenko (Rosja).

Bardzo przeciętnie zaprezentowały się Polki. Najwyżej przyjechała Bogumiła Dziuba, która zakończyła rywalizację na 27. pozycji. Agata Drozdek zajęła 53 pozycję. Nikol Płosaj i Natalia Nowotarska nie ukończyły dzisiejszego wyścigu.