Marcin AdamówNa co stać kadrę juniorek na mistrzostwach świata? Po wyścigu drużynowym na czas, w którym startować będą zawodowe ekipy, jako pierwsze na trasy światowego czempionatu ruszą juniorki. Polskę reprezentować będzie Agata Drozdek, Bogumiła Dziuba, Natalia Nowotarska i Nikol Płosaj. O ich szansach we Florencji oraz aktualnej dyspozycji opowiada dla pzkol.pl, selekcjoner kadry juniorek, Marcin Adamów.

Pzkol.pl: Czego możemy oczekiwać po juniorkach w zbliżających się mistrzostwach?

Marcin Adamów: Każdą z reprezentantek stać na duże sukcesy. Są to zawodniczki o bardzo dobrych parametrach wydolnościowych. Treningi podczas zgrupowania, jak i starty kontrolne pokazują, że forma idzie w górę. Znając ambicję i zaangażowanie swoich podopiecznych, jestem pewien, że dadzą z siebie wszystko podczas MŚ.

Jaki wynik będzie zatem sukcesem?

Najważniejsze, aby po wyścigu każda zawodniczka była z siebie zadowolona, aby każda miała poczucie że pojechała na 100%. Sukcesem byłoby zajęcie miejsca w pierwszej „10”

Czy jest wytypowana jakaś liderka kadry?

Każda z zawodniczek przebywająca na zgrupowaniu jest bardzo zaangażowana w treningi. Jestem bardzo zadowolony widząc jak dziewczyny starają się podczas całego zgrupowania i liczę na dobrą postawę każdej z nich.

Jaka jest Wasza taktyka na wyścig ze startu wspólnego?

Trasa jest bardzo ciężka i myślę, że z upływem kilometrów peleton będzie coraz mniejszy. Taktyka jest prosta, jechać od startu w czubie peletonu i na ostatniej rundzie zabierać się we wszystkie odjazdy. Jak pokazały mistrzostwa Europy bardzo groźne będą Francuzki i Włoszki, więc to i ich w szczególności trzeba będzie pilnować.

Jak wyglądają bezpośrednie przygotowania do MŚ?

Od 28 sierpnia przebywamy na zgrupowaniu wysokogórskim w Livigno. Po pierwszym spokojnym tygodniu, gdzie przechodziliśmy aklimatyzację, teraz pracujemy już bardzo ciężko. W trakcie zgrupowania mieliśmy też dwa starty kontrolne, wyścigi klasyczne we Włoszech. Dziewczyny jechały bardzo ambitnie i zdobyły niezbędne doświadczenie w startach w bardzo mocnej, międzynarodowej obsadzie. Już na drugim wyścigu było widać większą pewność siebie, co będzie bardzo ważne podczas MŚ. Na zgrupowaniu jest z nami także psycholog, z którym zawodniczki codziennie pracują.

Dla pzkol.pl rozmawiał Adam Sikora

Źródło: PZKol

Foto: Robert Słupik