cykologdynia_8_of_8Baltazar Brukalski (Grupa Kolarska Żoliber) zwyciężył w amatorskim wyścigu Cyklo Gdynia, który w niedzielę  odbył się  na 130-kilometrowej, malowniczej, ale i wymagającej trasie wokół Gdyni.

Kolarz z warszawskiego klubu zaatakował na 4 kilometry przed finałową kreską. Do mety na gdyńskim Skwerze Kościuszki dotarł zaledwie 25 metrów przed goniącym go peletonem, który przyprowadził pełniący na co dzień funkcję dyrektora sportowego CCC Polsat Polkowice, Piotr Wadecki. Trzeci był Dariusz Wojciechowski (Oponeo  ActiveJet).

–  Zdecydowałem się na samotny atak na 4 kilometry przed końcem. Kiedy grupa doścignęła mojego kolegę z ekipy Kamila Lewandowskiego, instynktownie ruszyłem do przodu. Techniczna i kręta końcówka bardzo mi odpowiadała i choć peleton gonił, udało się dotrzeć przed nim na metę. Bardzo cieszę się z tego sukcesu – mówił zwycięzca.

Rywalizacja amatorów rozpoczęła się o godzinie 10:25. Na 130-kilometrowy dystans wyruszyło ponad 500 amatorów z całej Polski, w tym m.in. Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek: – To nie pierwszy raz kiedy Gdynia organizuje imprezę tego typu, ale pierwszy raz mamy okazję na połączenie ścigania najpierw elity, potem amatorów. Jestem entuzjastą sportu, w tym kolarstwa, więc bardzo się cieszę, że udało się zorganizować tę imprezę. To świetna promocja aktywnego spędzania czasu, a także pokazania, że miasto z wielką chęcią uczestniczy w tego typu przedsięwzięciach.

– Aktywnie spędzam czas jeżdżąc na rowerze, ale dzisiejszy dystans wzbudza respekt. Mam nadzieję, że przygotowana trasa będzie odpowiadała startującym tu zawodnikom – mówił tuż przed rozpoczęciem zawodów prezydent Wojciech Szczurek.

Amatorski wyścig rozpoczął się w bardzo szybkim tempie. Pagórkowaty teren, kręte drogi oraz dodatkowo dość silny wiatr, sprzyjały sportowej rywalizacji, której na ponad 100-kilometrowej trasie nie zabrakło. Po festiwalu ataków z przodu uformowała się w końcu sześcioosobowa ucieczka. Choć współpraca układała się, w końcówce interesy  grupy głównej wzięły górę i z przodu mieliśmy peleton liczący ok. 40 kolarzy. Wydawało się, że wygrana rozstrzygnie się po finiszu z dużej grupy, ale scenariusz okazał się  inny. Solowe zwycięstwo wywalczył Bartłomiej Brukalski!

– Dużo się ścigam i w zasadzie co niedzielę jestem na jakiś zawodach. Trasa była dość wymagająca, z licznym podjazdami. Nie specjalizuje się w jeździe w takim terenie, ale na kluczowych podjazdach tempo nie było aż tak zawrotne. Świetnie, że udało się wygrać! – mówił po wyścigu Bartosz Brukalski.

Bardzo dobrze wypadł Piotr Wadecki, któremu niewiele zabrakło do wygranej: – Świetny wyścig, super organizacja i zabezpieczenie  trasy! Jechało się rewelacyjnie i choć niewiele zabrakło do triumfu, jestem zadowolony z dzisiejszego dnia. Od tygodnia intensywniej trenowałem, aby przygotować się do startu. Na pewno trochę pozostało w nogach z dawnego ścigania, ale w dalszym ciągu jeżdżę na rowerze i uprawiam sport.

Zwycięzca 130-kilometrowy dystans  pokonał w 3:26:46, co dało przeciętną ponad 39 km/h! Wśród kobiet w kategorii K1 wygrała Aleksandra Zabrocka z Borzytuchomia, w K2 zwyciężyła Monika Buchowiecka. W rywalizacji Pań wystartowała także Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, która obecnie poświęca się inna wielkiej pasji, rowerom: – Trenuję jazdę na rowerze, więc dzisiejszy dystans nie był mi straszny. 130 kilometrów to oczywiście dużo, ale w ostatnim czasie brałam udział w Ironmanie, a tam do pokonania na rowerze jest 170 kilometrów. Jestem już trochę zmęczona tym sezonem i dziś odczuwałem to na trasie. Zajęłam jednak drugie miejsce i jestem bardzo zadowolona. Fajnie, że jest coraz więcej takich imprez. Uważam, że w dalszym ciągu brakuje tego typu wydarzeń i świetnie, że Gdynia stała się kolejnym punktem na mapie Polski, gdzie w tak wspaniały sposób propaguje się sport.

WYNIKI CYKLO GDYNIA:

Kategoria M20:

 1. Karol Rudnik
 2. Piotr Rzeszutek
 3. Bartosz Naczk

Kategoria M30:

 1. Baltazar Brukalski
 2. Krzysztof Ciera
 3. Sebastian Hoppa

Kategoria M40:

 1. Piotr Wadecki
 2. Dariusz Wojciechowski
 3. Ryszard Zawieruszyński

Kategoria M50:

 1. Lechosław Michalak
 2. Roman Bladowski
 3. Eugeniusz Kozłowski

Kategoria M60+

 1. Grzegorz Tramś
 2. Zbigniew Niespodziany
 3. Tadeusz Zduńczuk

KOBIETY:

Kategoria K1:

 1. Aleksandra Zabrocka
 2. Małgorzata Nowacka
 3. Weronika Lorkowska

Kategoria K2:

 1. Monika Buchowiecka
 2. Iwona Guzowska
 3. Monika Kędziorska

Informacja prasowa