Piotr WadeckiNiespełna tydzień został do wyścigu Cyklo Gdynia. 8 września na Skwerze Kościuszki spotkają się kolarze Amatorzy oraz zawodowcy. Selekcjoner reprezentacji Polski i dyrektor sportowy CCC Polsat Polkowice – Piotr Wadecki również stanie na starcie.

– Dyrektor wyścigu elity mężczyzn, Piotr Kosmala poinformował, że konsultował wraz z tobą trasę wyścigu. Dla ciebie, jako byłego kolarza, a obecnie dyrektora sportowego jaki to będzie wyścig?

– Trasa na pewno będzie selektywna, choć nie są to oczywiście duże góry. Mamy tutaj Szwajcarię Kaszubską, czyli teren pagórkowaty, praktycznie bez odcinków płaskich. Trasa cały  czas góra – dół, z 2-3 kilometrowymi podjazdami. Przy tym dystansie i tej konfiguracji terenu będzie to ciężki wyścig.

– Można więc chyba śmiało założyć, że na Skwerze Kościuszki nie zobaczymy finiszującego całego peletonu?

– Jeżeli dojdzie do finiszu to raczej z niewielkiej grupy. Myślę, że będzie to maksymalnie 10 kolarzy. Skłaniam się jednak ku teorii, że zwycięzca przyjedzie samotnie lub wygra finisz z bardzo małej kilkuosobowej ucieczki.

– Co sądzisz o łączeniu wyścigu dla zawodowców z wyścigami dla Amatorów?

– Jest to bardzo dobry pomysł. Amatorzy nie mają wielu sposobności, aby podejrzeć zawodowców. Będzie można z nimi porozmawiać, zobaczyć jak przygotowują się do startu. Będą wszystkie nasze grupy, cała polska czołówka, do tego mamy potwierdzenie, że przyjedzie Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś, a więc fajna sprawa nie tylko dla kolarzy amatorów, ale i kibiców. Im więcej takich imprez, tym lepiej dla kolarstwa.

– Dla ciebie jako selekcjonera, będzie to jeden z ostatnich wyścigów, gdzie będziesz mógł ocenić formę potencjalnych kadrowiczów na mistrzostwa świata we Florencji.

– Duża grupa kolarzy z szerokiego składu na mistrzostwa świata startuje obecnie na Vuelta a Espana. Będzie jednak Gołaś, Kwiatkowski i kilku innych potencjalnych kandydatów do startu w mistrzostwach świata, więc naturalnie będę im się przyglądał. Do mistrzostw będziemy mieli 2,5 tygodnia, więc zobaczymy jak w tej ostatniej fazie przygotowań wyglądają pozostali reprezentanci. Na pewno ten wyścig pokaże, w którym miejscu są zawodnicy, którzy mają szansę na występ we Florencji.

– Na starcie Cyklo Gdynia zobaczymy prowadzoną przez ciebie pomarańczową ekipę CCC Polsat Polkowice. W jakim składzie wystąpicie?

– Na dzień dzisiejszy planowany jest udział takich kolarzy jak: Tomek Kiendyś, Jarek Marycz, Piotrek Gawroński, Grzesiek Stępniak, Jacek Morajko, Bartek Matysiak, Mateusz Nowak i Adrian Kurek.

Źródło: www.cyklogdynia.pl