mezgecWitam Luka. Jak Twoje samopoczucie przed Tour de Pologne?

Czuję się bardzo dobrze. Miałem miesięczną przerwę od ścigania, sporo trenowałem, więc teraz jestem zmotywowany do drugiej części sezonu.

Jakie są Twoje cele na Tour de Pologne?

Przede wszystkim trzeba będzie wrócić do rytmu wyścigowego. Liczę na dobry wynik na którymś ze sprinterskich etapów w Polsce, myślę tu o mecie w Rzeszowie lub Katowicach.

Niedawno wróciliście ze zgrupowania, jak ono wyglądało?

Byliśmy w Valloire we Francji. Mieliśmy tam kilka naprawdę dobrych, ciężkich treningów. Wkrótce się okaże, na ile one były skuteczne.

Robiliście rozpoznanie trasy Tour de Pologne? Jesteś sprinterem, a dwa pierwsze etapy będą bardzo trudne.

Zdecydowanie dwa pierwsze etapy będą należały do sprinterów. Ja będę się starał je przejechać i jakoś przetrwać 😉

Jakie etapy są Twoją domeną? Szybkie sprinty czy raczej coś w rodzaju klasycznych końcówek?

Lubię etapy, na których są krótkie podjazdy, a później już tylko sprint do mety.

mezgec3
Porozmawiajmy o Giro d’Italia. To był Twój pierwszy Wielki Tour i od razu byłeś trzy razy na podium. Jak wspominasz ten wyścig?

To było dla mnie wspaniałe doświadczenie. Na niektórych etapach bardzo cierpiałem, ale z upływem czasu o takich rzeczach się zapomina. Kiedy trzy razy finiszuje się na podium, to można mieć tylko miłe wspomnienia z takiej imprezy. Myślę, że Giro dodało mi sporo pewności siebie na kolejne starty.

Jaki był dla Ciebie najtrudniejszy etap w Giro?

Myślę, że to był etap z metą w Bardonecchia, gdzie wygrał doper Santambrogio. Cierpiałem tam cały dzień z powodu wielkiego zimna. Jechaliśmy w temperaturze 6-8 stopni Celsjusza.

Jak wygląda przeskok z Continental Team do World Tour? Jak zmienił się twój trening?

Jest to bardzo duża zmiana dla kolarza. Praktycznie wszystko się zmieniło. Nowe wyścigi, nowi ludzie, więcej podróży. Inaczej trenuję, ponieważ zmienił się mój cykl wyścigowy. W ubiegłym sezonie miałem 47 dni wyścigowych, teraz mam już 55 po pierwszej części sezonu! To powoduje, że trzeba poświęcić więcej czasu na regenerację.

Jak ważny dla zawodnika jest masażysta zespołu?

To bardzo ważna postać w zespole.  Masażysta to facet, który sprawia, że ​​jesteś gotowy do wyścigów z dnia na dzień. Kiedy jestem zmęczony, jest w stanie poprawić mój nastrój. Ze względu na częste podróże trzeba mieć spore zaufanie do swojego masażysty. Gdy jesteśmy długo poza domem, potrzebujesz kogoś z kim można porozmawiać także o rzeczach osobistych. Ja mam to szczęście, że współpracuję z Michałem Szyszkowskim. To dla mnie najlepszy i najbardziej pracowity masażysta na świecie!

mezgec5

Co robisz w wolnym czasie, jakie jest twoje hobby?

W wolnym czasie uwielbiam spędzać czas z żoną i rodziną. Staram się też wygospodarować czas dla moich przyjaciół i poza sezonem uprawiać także inne sporty.

Jaki jest Twój ulubiony wyścig?

Póki co ze względu na bardzo miłe wspomnienia, takim wyścigiem jest Giro d’Italia.

Jakie jest twoje największe kolarskie marzenie?

Nie będę tutaj oryginalny, chcę wygrać jeden z etapów na Wielkim Tourze.

mezgec6

Jak wygląda rozwój kolarstwa w Słowenii?

Wygląda to coraz lepiej. Dzięki coraz lepszym wynikom w World Tour także media zaczęły się interesować kolarstwem. Widać także coraz więcej ludzi na rowerach.

Co po Tour de Pologne? Jaki masz program startów?

Po Tour de Pologne wystartuję w USA Pro Cycling Challenge. Następnie drużyna wystąpi w nowej imprezie w Kanadzie – Tour of Alberta. Kolejne występy to klasyki w Montrealu i Quebecu.Bardzo chciałby wystąpić w mistrzostwach świata, a sezon być może zakończę w Tour of Beijing.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Do zobaczenia na Tour de Pologne.

Dzięki. Pozdrawiam wszystkich kibiców kolarstwa.

Rozmawiał Arek Waluga.

 

Foto:bettiniphoto.net + corvospro.com

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments