van avermaetGreg Van Avermaet (BMC) wygrał ostatni etap i wywalczył zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Wallonie. Drugie miejsce zajął także zawodnik BMC, Daniel Oss. Na trzecim miejscu etap zakończył Marco Marcato (Vacansoleil – DCM).

Ostatni etap wyścigu Tour de Wallonie prowadził z Soignies do Thuin. Przed kolarzami był odcinek 144,7 km z trzema górskimi premiami. Sporą trudnością miał być dwukrotny brukowany podjazd pod Mur de Thuin (tylko 500 metrów podjazdu, ale aż 9,7 % nachylenia).

Od początku etapu na czele kręciło trzech zawodników: Boris Vallee (Color Code – Biowanze), Jack Bobridge (Belkin Pro Cycling Team) i Sebastien Delfosse (Crelan-Euphony). Ich przewaga wynosiła już ponad 6 minut, ale peleton prowadzony przez Katushę kontrolował całą sytuację. Ich przygoda zakończyła się 15,5 km przed metą.

Na pierwszym podjeździe pod Mur de Thuin grupka lekko się rozciągnęła, ale Kolobnev cały czas jechał z przodu. 7 km przed metą zaatakowała dwójka Julien Berard (AG2R La Mondiale) i Laurent Evrard (Wallonie – Bruxelles), ale kręcili oni na czele tylko 2 km.

Pięknym atakiem popisał się Greg Van Avermaet (BMC), który nie dał szans rywalom i wygrał dzisiejszy etap. Dzięki sporej przewadze i bonifikacie na mecie Belg wygrał także po raz drugi w karierze Tour de Wallonie! Spore problemy sprzętowe miał dotychczasowy lider, Alexandr Kolobnev, który po przejechaniu linii mety z wściekłością rzucił swoim rowerem. Drugie miejsce zajął dziś kolega van Avermaeta z ekipy, Daniel Oss. Trzeci finiszował Marco Marcato (Vacansoleil – DCM).

Wyniki:

1 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 20 30 3:27:59

2 OSS Daniel BMC Racing Team 14 18 0:03

3 MARCATO Marco Vacansoleil – DCM 8 12 ,,

4 CHEVALIER Olivier Wallonie – Bruxelles 7 7 ,,

5 DRUCKER Jean-Pierre Accent.jobs – Wanty 6 4 0:07

6 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team 5 3 ,,

7 WELLENS Tim Lotto Belisol Team 4 2 ,,

8 EVRARD Laurent Wallonie – Bruxelles 2 1 ,,

9 DEVENYNS Dries Omega Pharma – Quick-Step ,,

10 VANTOMME Maxime Crelan-Euphony 0:11

11 DE VREESE Laurens Topsport Vlaanderen – Baloise 0:12

12 COQUARD Bryan Team Europcar ,,

13 MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step ,,

14 GHYSELINCK Jan Cofidis Solutions Crédits ,,

15 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

16 KERN Julian AG2R La Mondiale 0:16

17 SLAGTER Tom-Jelte Belkin Pro Cycling Team ,,

18 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp ,,

19 GESLIN Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

20 DEVILLERS Gilles Crelan-Euphony 0:18

21 SIJMENS Nico Cofidis Solutions Crédits ,,

22 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

23 VAN ASBROECK Tom Topsport Vlaanderen – Baloise 0:21

24 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 0:24

25 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

26 MACHADO Tiago RadioShack – Leopard 0:26

27 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ.fr 0:28

28 DOCKX Gert Lotto Belisol Team ,,

29 TULIK Angelo Team Europcar ,,

30 KREDER Michel Garmin – Sharp ,,

31 ZINGLE Romain Cofidis Solutions Crédits ,,

32 VALENTIN Tristan Cofidis Solutions Crédits ,,

33 PICHON Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

34 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,

35 BERARD Julien AG2R La Mondiale 0:38

36 CAMMAERTS Edwig Cofidis Solutions Crédits 0:41

37 HERMANS Ben RadioShack – Leopard 0:43

38 DEGAND Thomas Accent.jobs – Wanty ,,

39 VANENDERT Jelle Lotto Belisol Team ,,

40 VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team 0:49

41 NIZZOLO Giacomo RadioShack – Leopard ,,

42 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard ,,

43 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 0:53

44 PESTIAUX Loďc Color Code – Biowanze 0:55

45 HABEAUX Gregory Accent.jobs – Wanty ,,

46 BARLE Florent Cofidis Solutions Crédits ,,

47 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM 1:00

48 EIJSSEN Yannick BMC Racing Team ,,

49 SERRY Pieter Omega Pharma – Quick-Step ,,

50 VANDEWALLE Jurgen Lotto Belisol Team 1:10

51 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard ,,

52 NUYENS Nick Garmin – Sharp ,,

53 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step ,,

54 RAST Gregory RadioShack – Leopard 1:12

55 CARUSO Giampaolo Katusha Team ,,

56 HONDO Danilo RadioShack – Leopard 1:19

57 PORSEV Alexander Katusha Team ,,

58 WALLAYS Jelle Topsport Vlaanderen – Baloise 1:22

59 VAN MELSEN Kevin Accent.jobs – Wanty 1:31

60 PHINNEY Taylor BMC Racing Team 1:42

61 THURAU Bjorn Team Europcar ,,

62 KREDER Raymond Garmin – Sharp 1:48

63 IGNATYEV Mikhail Katusha Team 1:49

64 VOGONDY Nicolas Accent.jobs – Wanty 2:17

65 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 2:19

66 WERTZ Thomas Color Code – Biowanze ,,

67 PAOLINI Luca Katusha Team 2:42

68 DE WINTER Ludwig Color Code – Biowanze 3:17

69 NAPOLITANO Danilo Accent.jobs – Wanty 3:20

70 LODEWYCK Klaas BMC Racing Team ,,

71 SYS Klaas Crelan-Euphony 3:28

72 IGLINSKIY Valentin AG2R La Mondiale ,,

73 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM ,,

74 HUNTER Robert Garmin – Sharp ,,

75 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

76 BERTHOLET Quentin Wallonie – Bruxelles ,,

77 PREMONT Christophe Crelan-Euphony ,,

78 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale 3:38

79 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr 3:45

80 MANGEL Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

81 PICHOT Alexandre Team Europcar ,,

82 VALLEE Boris Color Code – Biowanze 3:55

83 JEROME Vincent Team Europcar ,,

84 MOTTET Florent Color Code – Biowanze 4:05

85 KERF Jerome Color Code – Biowanze ,,

86 WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM ,,

87 VAN STAEYEN Michael Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

88 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

89 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team ,,

90 GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team ,,

91 HONIG Reinier Crelan-Euphony ,,

92 LANDER Sebastian BMC Racing Team ,,

93 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp ,,

94 BOUYER Franck Team Europcar ,,

95 HUREL Tony Team Europcar ,,

96 DEMOITIE Antoine Wallonie – Bruxelles 4:17

97 DERNIES Tom Wallonie – Bruxelles ,,

98 GILBERT Jérôme Accent.jobs – Wanty 6:53

99 RABON Frantisek Omega Pharma – Quick-Step 6:57

100 GARATE Juan Manuel Belkin Pro Cycling Team 7:33

101 BOBRIDGE Jack Belkin Pro Cycling Team ,,

102 VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM ,,

103 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step 7:57

104 STEELS Stijn Crelan-Euphony ,,

105 JőEääR Gert Cofidis Solutions Crédits ,,

106 SELIG Rüdiger Katusha Team ,,

107 BELKOV Maxim Katusha Team ,,

108 DEWORTELAER Serge Color Code – Biowanze ,,

109 DELFOSSE Sebastien Crelan-Euphony ,,

110 ANCIAUX Maxime Wallonie – Bruxelles ,,

111 BOL Jetse Belkin Pro Cycling Team ,,

112 VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team ,,

113 DRON Boris Wallonie – Bruxelles 9:50

DNF NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale –

DNF APPOLLONIO Davide AG2R La Mondiale –

DNS DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team –

 

Klasyfikacja generalna:

1 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 100 150 22:08:02

2 GESLIN Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr 70 110 0:10

3 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 40 90 0:12

4 OSS Daniel BMC Racing Team 30 80 0:20

5 MARCATO Marco Vacansoleil – DCM 25 70 ,,

6 DRUCKER Jean-Pierre Accent.jobs – Wanty 20 60 0:26

7 CHEVALIER Olivier Wallonie – Bruxelles 15 55 ,,

8 WELLENS Tim Lotto Belisol Team 10 50 ,,

9 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team 9 45 0:30

10 EVRARD Laurent Wallonie – Bruxelles 8 40 ,,

11 DEVENYNS Dries Omega Pharma – Quick-Step 7 36 ,,

12 DE VREESE Laurens Topsport Vlaanderen – Baloise 6 32 0:32

13 GHYSELINCK Jan Cofidis Solutions Crédits 5 28 ,,

14 VANTOMME Maxime Crelan-Euphony 4 24 0:34

15 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr 3 20 0:35

16 SLAGTER Tom-Jelte Belkin Pro Cycling Team 16 0:39

17 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise 14 ,,

18 SIJMENS Nico Cofidis Solutions Crédits 12 0:41

19 MACHADO Tiago RadioShack – Leopard 10 0:47

20 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ.fr 8 ,,

21 DOCKX Gert Lotto Belisol Team 6 0:51

22 VANENDERT Jelle Lotto Belisol Team 4 1:06

23 HERMANS Ben RadioShack – Leopard 3 ,,

24 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 2 1:07

25 HABEAUX Gregory Accent.jobs – Wanty 1 1:18

26 SERRY Pieter Omega Pharma – Quick-Step 1:22

27 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 1:23

28 VALENTIN Tristan Cofidis Solutions Crédits ,,

29 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 1:36

30 THURAU Bjorn Team Europcar 1:58

31 DEGAND Thomas Accent.jobs – Wanty 2:12

32 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 2:44

33 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 4:44

34 BERARD Julien AG2R La Mondiale 7:21

35 MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step 8:34

36 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 8:46

37 KREDER Michel Garmin – Sharp 9:13

38 VOGONDY Nicolas Accent.jobs – Wanty 9:26

39 CARUSO Giampaolo Katusha Team 11:03

40 SYS Klaas Crelan-Euphony 11:04

41 VANDEWALLE Jurgen Lotto Belisol Team 11:06

42 VAN ASBROECK Tom Topsport Vlaanderen – Baloise 12:37

43 PICHON Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr 13:02

44 EIJSSEN Yannick BMC Racing Team 13:34

45 RAST Gregory RadioShack – Leopard 14:07

46 PHINNEY Taylor BMC Racing Team 14:16

47 NUYENS Nick Garmin – Sharp 14:43

48 PAOLINI Luca Katusha Team 15:15

49 GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team 16:32

50 MANGEL Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr 18:45

51 ZINGLE Romain Cofidis Solutions Crédits 19:36

52 TULIK Angelo Team Europcar ,,

53 VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team 19:57

54 NIZZOLO Giacomo RadioShack – Leopard 20:03

55 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ.fr 20:09

56 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM 20:13

57 WALLAYS Jelle Topsport Vlaanderen – Baloise 20:31

58 HONDO Danilo RadioShack – Leopard 20:53

59 KREDER Raymond Garmin – Sharp 21:01

60 IGNATYEV Mikhail Katusha Team 21:09

61 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 22:06

62 KERN Julian AG2R La Mondiale 22:17

63 BARLE Florent Cofidis Solutions Crédits 22:49

64 HUREL Tony Team Europcar 23:10

65 WERTZ Thomas Color Code – Biowanze 25:09

66 FARRAR Tyler Garmin – Sharp 25:16

67 DRON Boris Wallonie – Bruxelles 25:21

68 HUNTER Robert Garmin – Sharp 25:29

69 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr 25:46

70 HONIG Reinier Crelan-Euphony 25:54

71 CAMMAERTS Edwig Cofidis Solutions Crédits 26:05

72 RABON Frantisek Omega Pharma – Quick-Step 26:23

73 VAN STAEYEN Michael Topsport Vlaanderen – Baloise 28:30

74 PORSEV Alexander Katusha Team 28:36

75 LODEWYCK Klaas BMC Racing Team 28:44

76 DEMOITIE Antoine Wallonie – Bruxelles 28:53

77 PESTIAUX Loďc Color Code – Biowanze 29:00

78 BERTHOLET Quentin Wallonie – Bruxelles 29:17

79 GARATE Juan Manuel Belkin Pro Cycling Team 29:27

80 JEROME Vincent Team Europcar 29:57

81 DERNIES Tom Wallonie – Bruxelles 30:16

82 PREMONT Christophe Crelan-Euphony 30:21

83 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 30:24

84 BOBRIDGE Jack Belkin Pro Cycling Team 31:19

85 DEWORTELAER Serge Color Code – Biowanze 31:26

86 DEVILLERS Gilles Crelan-Euphony 31:50

87 IGLINSKIY Valentin AG2R La Mondiale 32:13

88 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step 33:05

89 COQUARD Bryan Team Europcar 33:33

90 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale 34:18

91 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team 34:35

92 PICHOT Alexandre Team Europcar 34:47

93 VAN MELSEN Kevin Accent.jobs – Wanty 34:52

94 DELFOSSE Sebastien Crelan-Euphony 34:57

95 JőEääR Gert Cofidis Solutions Crédits 35:14

96 BELKOV Maxim Katusha Team ,,

97 BOUYER Franck Team Europcar 35:35

98 LANDER Sebastian BMC Racing Team 36:06

99 WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM 36:13

100 ANCIAUX Maxime Wallonie – Bruxelles 36:42

101 VALLEE Boris Color Code – Biowanze 38:40

102 NAPOLITANO Danilo Accent.jobs – Wanty 38:47

103 GILBERT Jérôme Accent.jobs – Wanty 39:24

104 SELIG Rüdiger Katusha Team 40:05

105 DE WINTER Ludwig Color Code – Biowanze 40:22

106 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp 42:17

107 STEELS Stijn Crelan-Euphony 42:46

108 BOL Jetse Belkin Pro Cycling Team 43:28

109 VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM 45:45

110 KERF Jerome Color Code – Biowanze 47:08

111 VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team 48:07

112 MOTTET Florent Color Code – Biowanze 52:51

113 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise 55:00

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga