Adam Stachowiak małeCzym dla Ciebie jest powołanie do kadry na Tour de Pologne?

Tour de Pologne to najważniejsza impreza kolarska w Polsce. Możliwość jechania w tym wyścigu to ogromny zaszczyt i radość, móc reprezentować kadrę narodową.

Jaką rolę będziesz chciał odegrać podczas touru? Jaki wynik będzie dla Ciebie zadowalający?

Ciężko mówić teraz o wyniku, na pewno będę musiał dać z siebie maksimum możliwości i to już od samego początku wyścigu.

Ty, Paweł Cieślik i Łukasz Bodnar – połowa składu reprezentacji to Bank BGŻ Team. To pewnie wielkie wydarzenie dla zespołu?

Oczywiście cieszymy się bardzo, że na sześciu zawodników, aż trzech jest od nas. To duży sukces całego zespołu, na który pracowaliśmy cały sezon.

Basso, Niballi, Wiggins, , Cancellara, Sanchez. Myślisz, że Reprezentacja Polski jest w stanie nawiązać walkę ze światową czołówką?

Bardzo rzadko mamy kontakt z tymi kolarzami, a wszyscy doskonale wiemy ze wyścigi z cyklu world tour stoją na bardzo wysokim poziomie wiec na pewno będzie ciężko, ale każdy zawodnik będzie się starał wypaść jak najlepiej na tle tych gwiazd.

Czesław Lang zadecydował, że nasz Tour rozpoczną dwa etapy we Włoszech. Czy to dobry pomysł, mając na uwadze transfer do Polski, a także polskich kibiców?

Na pewno będzie to coś nowego i niespotykanego w TDP, ale dzięki temu wyścig będzie jeszcze bardziej ciekawy i interesujący, a polscy kibice poczekają na etapy w Polsce, które też dadzą im dużo radości z oglądania

Które etapy będą według Ciebie decydowały o końcowej klasyfikacji generalnej? Czy Ci którzy będą w czubie po włoskich odcinkach, mogą być niemal pewni końcowego triumfu?

Pierwsze dwa etapy wyklarują ścisłą czołówkę, która będzie walczyć o zwycięstwo, ale myślę, że do końca wyścigu nie będziemy wiedzieć kto wygra, a o końcowej wygranej zdecyduje jazda indywidualna czas.

Co sądzisz o nowej formule rozgrywania Tour de Pologne, sześcioosobowe składy i nowy system bonifikat…

Dzięki temu tour będzie bardziej otwarty i ciężko będzie jednej ekipie kontrolować cały wyścig, a bonifikaty czasowe na etapach mogą wprowadzać wiele niespodziewanych wyników.

Jakie jest Twoje kolarskie marzenie?

Rozwijać się cały czas i być coraz lepszym zawodnikiem.

Powodzenia!

Rozmawiał Marek