fot. Szymon Gruchalski / Voster ATS Team

Timo Kielich (Alpecin-Fenix Development Team) zwyciężył w ostatnim 189-kilometrowym etapie bałkańskiej etapówki, wiodącym z Karnobat do Gabrowa. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej obronił Immanuel Stark (P&S Metalltechnik). W czołowej dziesiątce zarówno etapu jak i generalki znalazł się Jakub Murias (Voster ATS Team).

Na dzisiejszym odcinku peleton, podobnie jak w poprzednich dniach, musiał pokonać tylko jedną większą trudność terenową. Był to podjazd o długości 13 kilometrów i średnim nachyleniu 4.7%, szczyt wzniesienia znajdował się na 30 kilometrów przed metą.

W wyścigu brały udział dwie polskie drużyny – Voster ATS Team (Jakub Murias, Szymon Krawczyk, Szymon Rekita, Paweł Cieślik, Mateusz Grabis) i HRE Mazowsze Serce Polski (Mihkel Räim, Marceli Bogusławski, Norbert Banaszek, Tomasz Budziński, Jakub Kaczmarek, Adam Stachowiak).

fot. procyclingstats.com

Po starcie ostrym zawiązała się 5-osobowa ucieczka, gdzie polskie ekipy miały swoich dwóch przedstawicieli. Skład odjazdu: Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski), Szymon Krawczyk (Voster ATS Team), Pavol Rovder (Dukla Banska Bystrica), Nikolay Genov (Tzar Simeon Plovdiv), Yordan Andreev (Martuges SC-Payden & Rygel). Uciekinierzy zdołali rozpocząć kluczowy podjazd dnia z przewagą niemal trzech minut nad zasadniczą grupą, po kilku chwilach wspinaczki od reszty towarzystwa oderwał się Stachowiak. Samotna szarża Polaka została zneutralizowana tuż przed premią górską.

Peleton został uszczuplony do jedynie 20 zawodników, głównie za sprawą mocnego tempa jakie było dyktowane przez ekipę Bardiani CSF Faizanè. Na około 10 kilometrów do mety obserwowaliśmy wiele prób ataków, w tym kilka skoków reprezentantów ekipy Vostera, ostatecznie nic nie odjechało i czekaliśmy na finisz z wyselekcjonowanej grupy kolarzy. Końcówkę najlepiej rozegrali zawodnicy Alpecin-Fenix Development Team idealnie rozprowadzając Timo Kielicha, który zafiniszował jako pierwszy, drugie miejsce zajął Mirco Maestri (Bardiani CSF Faizanè), a trzeci był ostatni rozprowadzający Belga Ayco Bastiaens (Alpecin-Fenix Development Team). Na 9. miejscu etap ukończył Jakub Murias (Voster ATS Team).

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Immanuel Stark (P&S Metalltechnik). To już jego kolejny sukces na bułgarskiej ziemi, wcześniej triumfował w In the footsteps of the Romans (2.2). Za jego plecami doszło do kilku przetasowań, drugie miejsce obronił Georg Steinhauser (Tirol KTM Cycling Team), ale na najniższy stopień podium awansował Timo Kielich (Alepcin-Fenix Development Team). 23-letni Jakub Murias (Voster ATS Team) cały wyścig zakończył na świetnym 5. miejscu, w czołowej dziesiątce uplasował się także wracający po kontuzji obojczyka Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Cały wyścig w Bułgarii można określić bardzo udanym dla polskich drużyn. Zawodnicy Dariusza Banaszka triumfowali w prologu (Marceli Bogusławski) oraz na trzecim etapie (Mihkel Räim), dopełniając swoje sukcesy solidnym rezultatem Jakuba Kaczmarka w klasyfikacji generalnej. Natomiast z kolarzy Voster ATS Team genialny występ zaliczył Jakub Murias, młody Polak aż pięciokrotnie meldował się w czołowej dziesiątce etapów. W generalce ostatecznie dojechał piąty, w czołowej piętnastce zmagania zakończył również Szymon Rekita.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments