12 mapa12. etap Tour de France to pierwszy z płaskich, dojazdowych do Alp odcinków. Na mecie w Tours z pewnością dojdzie do finiszu z peletonu.

W czwartek na zawodników czeka 218 kilometrowy dystans pomiędzy Fougères, a Tours. Miasto etapowe znane jest z rozgrywanego pod koniec sezonu, prestiżowego klasyku – Paris-Tours. Końcówka 12. etapu Tour de France, nie będzie jednak znajdowała się na  Avenue de Grammont.

Na trasie próżno szukać podjazdów, a proste i szerokie drogi powinny ułatwić zadanie ekipom sprinterów w kasowaniu ucieczki oraz rozegraniu finiszu. Lotna premia znajduje się na 166 kilometrze, więc blisko mety. Dla sprinterów oznacza to dwukrotny, duży wysiłek na przestrzeni nieco ponad godziny. Zobaczymy więc, którzy z zawodników rywalizujących z Peterem Saganem (Cannondale Pro Cycling) o zieloną koszulkę, zdąży w porę zregenerować się na końcówkę.

Po drodze z pewnością zobaczymy szereg zamków nad Loarą. Zwłaszcza obiekty w Langeais i Villandry powinny sprawić, że helikopter telewizyjny na dłużej zawiśnie w powietrzu, by pokazać nam te piękne zabytki.

Profil:

profil 12. etap TdF

Lotna premia:

  • Km 166,0 – Savigné-sur-Lathan

Faworyci według naszosie.pl:

1. Andre Greipel (Lotto-Belisol)
2. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step)
3. Marcel Kittel (Argos-Shimano)

Relacja w Eurosporcie od 14:00

 

mapki: letour.fr

Andrzej