abbottMara Abbott (Reprezentacja USA) w pięknym stylu wygrała piąty, królewski etap kobiecego Giro i została nową liderką wyścigu! Druga na Monte Beigua zameldowała się Francesca Cauz (Top Girls Fassa Bortolo), a trzecia Fabiana Luperini (Faren-Let’s Go Finland).

Piąty etap Giro d’Italia Internazionale Femminile liczył tylko 73,3 km, ale meta usytuowana była na podjeździe Monte Beigua. Podjazd miał długość 14 km o średnim nachyleniu 9 %. Był to zdecydowanie królewski etap tegorocznych zmagań w Giro Rosa.

Mimo wielu ataków na początku etapu, wszystko rozegrało się na ostatnim wzniesieniu. Na dość wczesną akcję zdecydowała się Mara Abbott (USA), a tuż za nią podążała Evelyn Stevens (Team Specialized- Lululemon). Abbott bardzo szybko powiększała przewagę nad konkurentkami, z tyłu ogromne kłopoty miała liderka, Marianne Vos (Rabobank-Liv Giant). Z kilometra na kilometr Vos słabła coraz bardziej i trzecie z rzędu zwycięstwo w Giro Rosa bardzo się jej dziś oddaliło.

Mara Abbott (USA) samotnie minęła linię mety z przewagą jednej minuty i 44 sekund nad Francescą Cauz (Top Girls Fassa Bortolo), a pięć sekund później przyjechała Fabiana Luperini (Faren-Let’s Go Finland). Marianne Vos straciła do zwyciężczyni aż 5 minut i 15 sekund!

Abott, która wygrała ten wyścig w 2010 roku bardzo przybliżyła się do końcowego sukcesu.

Wyniki:

1 ABBOTT Mara United States 16 2:25:25

2 CAUZ Francesca Top Girls Fassa Bortolo 11 1:44

3 LUPERINI Fabiana Faren-Let’s Go Finland 6 1:49

4 GUDERZO Tatiana MCipollini-Giordana 5 1:51

5 GILLOW Shara Orica – AIS 4 2:38

6 HÄUSLER Claudia Team TIBCO – To The Top 2 2:49

7 VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 3:02

8 AMIALIUSIK Alena Be Pink 3:45

9 MOOLMAN PASIO Ashleigh Lotto Belisol Ladies 3:51

10 STEVENS Evelyn Team Specialized- Lululemon ,,

11 VILLUMSEN Linda Melanie Wiggle Honda Pro Cycling 4:23

12 SANCHIS CHAFER Anna Bizkaia-Durango 4:27

13 ANTOSHINA Tatiana MCipollini-Giordana 4:34

14 GUARNIER Megan Rabobank-Liv Giant 5:15

15 VOS Marianne Rabobank-Liv Giant ,,

16 RATTO Rossella Hitec Products UCK ,,

17 CROMWELL Tiffany Orica – AIS ,,

18 WILLIAMS Georgia Be Pink 5:33

19 FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo 6:44

20 DAAMS Jessie Boels – Dolmans Cycling Team 7:22

21 BRAND Lucinda Rabobank-Liv Giant 7:30

22 PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox 7:38

23 BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo 7:40

24 FORTIN Véronique Pasta Zara – Cogeas 8:18

25 VAN DER BREGGEN Anna Netherlands 9:28

26 SCANDOLARA Valentina MCipollini-Giordana ,,

27 ZHAPAROVA Aizhan RusVelo ,,

28 BURCHENKOVA Alexandra RusVelo ,,

29 SPRATT Amanda Orica – AIS ,,

30 TAYLOR Carlee Lotto Belisol Ladies 9:35

31 CORSET Ruth Bizkaia-Durango ,,

32 MUCCIOLI Dalia Be Pink 10:27

33 CARRETTA Valentina MCipollini-Giordana 10:46

34 DREXEL Ingrid Pasta Zara – Cogeas 11:25

35 VAN DIJK Ellen Team Specialized- Lululemon ,,

36 BIANNIC Aude S.C. Michela Fanini Rox 11:53

37 PIETERS Amy Netherlands 12:39

38 HAGIWARA Mayuko Wiggle Honda Pro Cycling 12:44

39 GULUMA Serika Mitchell Vaiano – Fondriest 13:01

40 DE BOER Sophie Netherlands 13:12

41 FERRIER-BRUNEAU Christelle Faren-Let’s Go Finland 13:26

42 KNETEMANN Roxane Rabobank-Liv Giant 13:40

43 FERRAND-PREVOT Pauline Rabobank-Liv Giant ,,

44 CHULKOVA Anastasiya RusVelo 14:50

45 GLAESSER Jasmin Team TIBCO – To The Top ,,

46 JASINSKA Malgorzta MCipollini-Giordana ,,

47 KUCHINSKAYA Elena RusVelo 14:56

48 ZORZI Susanna Faren-Let’s Go Finland ,,

49 VARGAS VILLAMIL Lorena Maria Pasta Zara – Cogeas 15:17

50 BATAGELJ Polona Bizkaia-Durango 15:24

51 VISSER Adrie Boels – Dolmans Cycling Team 16:33

52 LAWS Sharon Lotto Belisol Ladies ,,

53 DVORAK Andrea United States ,,

54 KIESANOWSKI Joanne Team TIBCO – To The Top ,,

55 SANTESTEBAN GONZALEZ Ane Bizkaia-Durango 16:59

56 GUNNEWIJK Loes Orica – AIS 20:54

57 GUARISCHI Barbara Vaiano – Fondriest ,,

58 D’ETTORE Alessandra Vaiano – Fondriest ,,

59 CILVINAITE Inga Pasta Zara – Cogeas ,,

60 VALENTINI Elena Top Girls Fassa Bortolo ,,

61 SLAPPENDEL Iris Rabobank-Liv Giant ,,

62 BRONZINI Giorgia Wiggle Honda Pro Cycling ,,

63 MACLEAN Jessie Orica – AIS ,,

64 KASPER Romy Boels – Dolmans Cycling Team ,,

65 FAHLIN Emilia Hitec Products UCK ,,

66 HOSKINS Melissa Orica – AIS ,,

67 SCHWAGER Patricia Faren-Let’s Go Finland ,,

68 SCHNITZMEIER Ana Bianca Wiggle Honda Pro Cycling ,,

69 SAARELAINEN Sari MCipollini-Giordana ,,

70 SCHWEIZER Doris Be Pink ,,

71 BECKER Charlotte Wiggle Honda Pro Cycling ,,

72 STEPHENS Lauren Team TIBCO – To The Top ,,

73 DE VRIES Marijn Lotto Belisol Ladies ,,

74 SLIK Rozanne Netherlands ,,

75 TROTT Emma Boels – Dolmans Cycling Team ,,

76 BRAS Martine Boels – Dolmans Cycling Team ,,

77 ELVIN Gracie Orica – AIS ,,

78 BASTIANELLI Valentina Vaiano – Fondriest ,,

79 ROWNEY Loren Team Specialized- Lululemon 21:13

80 OLDS Shelley Team TIBCO – To The Top 22:30

81 BASTIANELLI Marta Faren-Let’s Go Finland 24:18

82 WILD Kirsten Netherlands ,,

83 TAGLIAFERRO Marta MCipollini-Giordana ,,

84 VAN WANROIJ Marieke Boels – Dolmans Cycling Team ,,

85 VALSECCHI Silvia Be Pink ,,

86 BORGATO Giada Pasta Zara – Cogeas ,,

87 MARCELLI Emma Servetto Footon 25:22

88 LAUREN Tamayo United States 25:26

89 HALL Lauren United States ,,

90 WALLE Brianna United States ,,

91 RIST Liisi S.C. Michela Fanini Rox 25:43

92 COLLINS Emily Wiggle Honda Pro Cycling ,,

93 WILES Tayler Team Specialized- Lululemon 26:21

94 SMALL Carmen Team Specialized- Lululemon ,,

95 WORRACK Trixi Team Specialized- Lululemon ,,

96 STACHER Ally Team Specialized- Lululemon ,,

97 ESKAMENDI GIL Dorleta Bizkaia-Durango ,,

98 SAN SEBASTIAN LASA Irene Bizkaia-Durango ,,

99 HOGAN Joanne Bizkaia-Durango ,,

100 JOHNSEN Cecilie Gotaas Hitec Products UCK 26:46

101 LETH Julie Hitec Products UCK ,,

102 KOZONCHUK Oxana RusVelo 27:03

103 TREVISI Anna Vaiano – Fondriest 28:45

104 EPELDE BIKENDI Mireia S.C. Michela Fanini Rox 28:47

105 SCHOONBAERT Kim Lotto Belisol Ladies ,,

106 GRASSI Giuseppina Faren-Let’s Go Finland ,,

107 NORIEGA Mayalen Bizkaia-Durango ,,

108 SOSNA Katazyna Vaiano – Fondriest ,,

109 INTINO Azzurra S.C. Michela Fanini Rox ,,

110 BITTO Irene Top Girls Fassa Bortolo ,,

111 WINDER Ruth United States 28:53

112 MCGRATH Kristin United States ,,

113 HOLCOMB Janel United States ,,

114 CORNOLTI Veronica Servetto Footon 29:16

115 KNOL Willeke Netherlands 29:43

116 VIECELI Lara S.C. Michela Fanini Rox ,,

117 ALGISI Alice Be Pink ,,

118 SANGUINETI Ilaria Be Pink 29:57

119 LARI Marina Servetto Footon 30:13

120 NANNI Giorgia Servetto Footon 30:17

121 PIEROBON Chiara Top Girls Fassa Bortolo 30:57

122 KOSTER Anouska Netherlands 30:59

123 BLAAK Chantal Team TIBCO – To The Top ,,

124 CUCINOTTA Annalisa Servetto Footon 31:06

125 BORTOLOTTI Simona Servetto Footon 31:34

126 DEFILE Corinna Servetto Footon 32:42

127 STULTIENS Sabrina Rabobank-Liv Giant 35:54

128 DE BAAT Kim Boels – Dolmans Cycling Team ,,

129 HOEKSMA Ilona Netherlands ,,

130 GRIFI Sara MCipollini-Giordana 38:36

131 KITCHEN Lauren Wiggle Honda Pro Cycling 39:16

132 STEFANI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 39:24

133 MARTINI Alessia Vaiano – Fondriest 39:34

134 MANEEPHAN Jutatip S.C. Michela Fanini Rox 40:03

135 NIEMINEN Jutta Faren-Let’s Go Finland 40:24

DNF DOTTI Jasmine Servetto Footon –

DNF ELLA Michal Lotto Belisol Ladies –

DNF VAN VLEUTEN Annemiek Rabobank-Liv Giant –

DNS GILMORE Rochelle Wiggle Honda Pro Cycling –

Klasyfikacja generalna:

1 (9) ABBOTT Mara United States 13:58:43

2 (2) GUDERZO Tatiana MCipollini-Giordana 1:27

3 (6) LUPERINI Fabiana Faren-Let’s Go Finland 1:34

4 (3) HÄUSLER Claudia Team TIBCO – To The Top 2:27

5 (10) CAUZ Francesca Top Girls Fassa Bortolo 2:30

6 (11) GILLOW Shara Orica – AIS 2:54

7 (1) VOS Marianne Rabobank-Liv Giant 3:20

8 (4) STEVENS Evelyn Team Specialized- Lululemon 3:35

9 (5) MOOLMAN PASIO Ashleigh Lotto Belisol Ladies 3:37

10 (13) VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 3:39

11 (8) RATTO Rossella Hitec Products UCK 5:23

12 (18) AMIALIUSIK Alena Be Pink 5:39

13 (12) CROMWELL Tiffany Orica – AIS 5:48

14 (14) ANTOSHINA Tatiana MCipollini-Giordana 6:20

15 (20) SANCHIS CHAFER Anna Bizkaia-Durango 6:26

16 (22) VILLUMSEN Linda Melanie Wiggle Honda Pro Cycling 6:52

17 (19) GUARNIER Megan Rabobank-Liv Giant 7:07

18 (27) WILLIAMS Georgia Be Pink 8:18

19 (17) DAAMS Jessie Boels – Dolmans Cycling Team 9:14

20 (7) VAN DER BREGGEN Anna Netherlands 9:27

21 (29) FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo 9:47

22 (23) PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox 9:53

23 (26) BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo 10:13

24 (16) CORSET Ruth Bizkaia-Durango 11:26

25 (25) BURCHENKOVA Alexandra RusVelo 12:01

26 (28) SPRATT Amanda Orica – AIS 12:20

27 (33) FORTIN Véronique Pasta Zara – Cogeas 13:11

28 (15) VAN DIJK Ellen Team Specialized- Lululemon 13:16

29 (24) DREXEL Ingrid Pasta Zara – Cogeas 13:44

30 (32) TAYLOR Carlee Lotto Belisol Ladies 14:24

31 (35) MUCCIOLI Dalia Be Pink 15:23

32 (34) CARRETTA Valentina MCipollini-Giordana 15:36

33 (21) FERRAND-PREVOT Pauline Rabobank-Liv Giant 15:43

34 (31) GULUMA Serika Mitchell Vaiano – Fondriest 17:45

35 (30) FERRIER-BRUNEAU Christelle Faren-Let’s Go Finland 17:49

36 (47) BRAND Lucinda Rabobank-Liv Giant 20:06

37 (36) KUCHINSKAYA Elena RusVelo 21:19

38 (45) SCANDOLARA Valentina MCipollini-Giordana 21:55

39 (40) BIANNIC Aude S.C. Michela Fanini Rox 23:31

40 (38) DVORAK Andrea United States 25:16

41 (41) KNETEMANN Roxane Rabobank-Liv Giant 25:20

42 (68) ZHAPAROVA Aizhan RusVelo 25:40

43 (51) PIETERS Amy Netherlands 26:24

44 (48) VARGAS VILLAMIL Lorena Maria Pasta Zara – Cogeas 28:03

45 (37) SAARELAINEN Sari MCipollini-Giordana 28:26

46 (43) VISSER Adrie Boels – Dolmans Cycling Team 28:39

47 (53) CHULKOVA Anastasiya RusVelo 28:43

48 (54) ZORZI Susanna Faren-Let’s Go Finland 29:01

49 (63) KIESANOWSKI Joanne Team TIBCO – To The Top 31:39

50 (42) STEPHENS Lauren Team TIBCO – To The Top 32:57

51 (78) GLAESSER Jasmin Team TIBCO – To The Top 34:10

52 (52) CILVINAITE Inga Pasta Zara – Cogeas 34:40

53 (56) KASPER Romy Boels – Dolmans Cycling Team 35:21

54 (57) GUARISCHI Barbara Vaiano – Fondriest 35:26

55 (58) D’ETTORE Alessandra Vaiano – Fondriest 35:27

56 (62) SLAPPENDEL Iris Rabobank-Liv Giant 35:50

57 (64) ELVIN Gracie Orica – AIS 36:14

58 (80) SANTESTEBAN GONZALEZ Ane Bizkaia-Durango 36:48

59 (66) ROWNEY Loren Team Specialized- Lululemon 37:10

60 (59) BORGATO Giada Pasta Zara – Cogeas 38:58

61 (60) WILD Kirsten Netherlands 39:02

62 (50) HOGAN Joanne Bizkaia-Durango 39:16

63 (70) BRONZINI Giorgia Wiggle Honda Pro Cycling 39:19

64 (55) HALL Lauren United States 39:32

65 (46) KOZONCHUK Oxana RusVelo 39:33

66 (72) BECKER Charlotte Wiggle Honda Pro Cycling 39:43

67 (73) GUNNEWIJK Loes Orica – AIS 39:55

68 (74) MACLEAN Jessie Orica – AIS 40:01

69 (76) SCHWAGER Patricia Faren-Let’s Go Finland ,,

70 (61) WALLE Brianna United States 40:14

71 (79) VALENTINI Elena Top Girls Fassa Bortolo 40:26

72 (103) DE BOER Sophie Netherlands 40:38

73 (93) JASINSKA Malgorzta MCipollini-Giordana 40:52

74 (83) SLIK Rozanne Netherlands 41:12

75 (92) BATAGELJ Polona Bizkaia-Durango 41:25

76 (49) MCGRATH Kristin United States 41:46

77 (91) LAWS Sharon Lotto Belisol Ladies 42:12

78 (39) KOSTER Anouska Netherlands 42:30

79 (69) WORRACK Trixi Team Specialized- Lululemon 42:40

80 (71) BASTIANELLI Marta Faren-Let’s Go Finland 42:58

81 (86) TROTT Emma Boels – Dolmans Cycling Team 43:16

82 (75) VALSECCHI Silvia Be Pink 43:25

83 (65) EPELDE BIKENDI Mireia S.C. Michela Fanini Rox 44:18

84 (88) HOSKINS Melissa Orica – AIS 44:33

85 (84) TAGLIAFERRO Marta MCipollini-Giordana 44:42

86 (87) OLDS Shelley Team TIBCO – To The Top 44:48

87 (67) WINDER Ruth United States 44:58

88 (77) COLLINS Emily Wiggle Honda Pro Cycling 45:00

89 (81) LAUREN Tamayo United States 45:23

90 (113) HAGIWARA Mayuko Wiggle Honda Pro Cycling 45:33

91 (90) SCHNITZMEIER Ana Bianca Wiggle Honda Pro Cycling 46:31

92 (95) DE VRIES Marijn Lotto Belisol Ladies 47:22

93 (102) FAHLIN Emilia Hitec Products UCK 48:14

94 (85) SMALL Carmen Team Specialized- Lululemon 48:17

95 (104) BRAS Martine Boels – Dolmans Cycling Team 49:16

96 (99) VAN WANROIJ Marieke Boels – Dolmans Cycling Team 51:10

97 (109) SCHWEIZER Doris Be Pink 51:46

98 (94) ESKAMENDI GIL Dorleta Bizkaia-Durango 52:31

99 (89) HOLCOMB Janel United States 52:49

100 (100) SAN SEBASTIAN LASA Irene Bizkaia-Durango 53:20

101 (97) JOHNSEN Cecilie Gotaas Hitec Products UCK 53:23

102 (98) LETH Julie Hitec Products UCK 53:34

103 (118) BASTIANELLI Valentina Vaiano – Fondriest 54:54

104 (106) RIST Liisi S.C. Michela Fanini Rox 55:37

105 (101) SOSNA Katazyna Vaiano – Fondriest 55:51

106 (105) WILES Tayler Team Specialized- Lululemon 56:10

107 (108) TREVISI Anna Vaiano – Fondriest 58:56

108 (82) KITCHEN Lauren Wiggle Honda Pro Cycling 59:34

109 (107) LARI Marina Servetto Footon 1:00:15

110 (112) INTINO Azzurra S.C. Michela Fanini Rox 1:00:55

111 (117) BITTO Irene Top Girls Fassa Bortolo 1:02:13

112 (96) STULTIENS Sabrina Rabobank-Liv Giant 1:02:28

113 (114) KNOL Willeke Netherlands 1:02:35

114 (111) PIEROBON Chiara Top Girls Fassa Bortolo 1:02:49

115 (116) VIECELI Lara S.C. Michela Fanini Rox 1:02:55

116 (115) BLAAK Chantal Team TIBCO – To The Top 1:04:05

117 (119) ALGISI Alice Be Pink 1:04:55

118 (120) SCHOONBAERT Kim Lotto Belisol Ladies 1:05:29

119 (110) HOEKSMA Ilona Netherlands 1:07:03

120 (123) GRASSI Giuseppina Faren-Let’s Go Finland 1:07:42

121 (121) NANNI Giorgia Servetto Footon 1:08:28

122 (122) SANGUINETI Ilaria Be Pink 1:08:35

123 (128) MARCELLI Emma Servetto Footon 1:09:07

124 (127) STACHER Ally Team Specialized- Lululemon 1:09:38

125 (124) CORNOLTI Veronica Servetto Footon 1:10:27

126 (126) CUCINOTTA Annalisa Servetto Footon 1:13:47

127 (130) NORIEGA Mayalen Bizkaia-Durango 1:22:15

128 (131) DE BAAT Kim Boels – Dolmans Cycling Team 1:30:09

129 (134) BORTOLOTTI Simona Servetto Footon 1:31:34

130 (129) STEFANI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 1:32:04

131 (132) GRIFI Sara MCipollini-Giordana 1:34:27

132 (135) DEFILE Corinna Servetto Footon 1:35:15

133 (133) MANEEPHAN Jutatip S.C. Michela Fanini Rox 1:38:03

134 (136) NIEMINEN Jutta Faren-Let’s Go Finland 1:45:09

135 (137) MARTINI Alessia Vaiano – Fondriest 1:56:38

 

Foto:Giro Rosa

Arek Waluga