mapa 7. etapSiódmy etap Tour de France to przedsmak pierwszych, górskich etapów w Pirenejach. W piątek na kolarzy czeka 205 kilometrów w pofałdowanym terenie.

Kolarze wyruszą z Montpellier, by finiszować w Albi. Na całej trasie znajdują się cztery górskie premie, a cały profil wyraźnie sprzyja lubiącym ataki zawodnikom. Na najtrudniejszą wspinaczkę wygląda pierwszy podjazd na tym odcinku, czyli Col des 13 Vents (wzgórze 13. wiatrów). Choć wzniesienie oznaczone jest 3. kategorią, to jak sama nazwa wskazuje – główną przeszkodą na tym odcinku jest silnie wiejący wiatr. W środkowej fazie czeka jeszcze Col de la Croix de Mounis (2. kategoria). Po kilkudziesięciu kilometrach łatwiejszego terenu organizatorzy wyznaczyli kolejne dwie premie. Ostatnia z nich znajduje się na 34,5 km przed kreską, choć przed samym Albi znajduje się kilka nieoznaczonych “hopek”.

Profil:

profil 7. etap TdF

Jeśli wszystkie trudności na trasie będą zbyt ciężkie dla rasowych sprinterów, jak np. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) lub Andre Greipel (Lotto-Belisol) (który na Tour of Turkey pokazał jednak, że potrafi przetrwać podjazdy), to na finiszu w Albi w rolach głównych powinni być tacy kolarze jak Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling), Edvald Boasson Hagen (Sky Team), czy też Jose Joaquim Rojas (Movistar). Nie bez szans będzie także Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step), który pokazał już na tegorocznej Wielkiej Pętli, że dobrze czuje się w takich końcówkach.

Sam finisz w Albi zapowiada się naprawdę ciekawie. Meta zlokalizowana będzie tuż obok katedry Sainte-Cécile, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Albi działała także drużyna kolarska Albi Velo Sport, która przez wiele lat była zapleczem ekipy Ag2r La Mondiale. W 2010 roku ścigali się tam: Adrian Kurek (obecnie CCC Polsat Polkowice), Zbigniew Gucwa (obecnie Wibatech Brzeg) oraz ścigający się teraz na Martynice – Grzegorz Kwiatkowski.

Lotna premia:

  • Km 135.0 – Viane

Premie górskie:

  • Km 80.0 – Col des 13 Vents (600 m); 6.9 km podjazdu; średnio  5.6% – 3. kategoria
  • Km 94.5 – Col de la Croix de Mounis (809 m); 6.7 km podjazdu; średnio 6.5% – 2 kategoria
  • Km 149.0 – Côte de la Quintaine; 6.5 km podjazdu; średnio 4% – 3 kategoria
  • Km 171.0 – Côte de Teillet; 2.6 km podjazdu; średnio 5% – 4 kategoria 

Faworyci według naszosie.pl:

1. Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling)
2. Edvald Boasson Hagen (Sky Team)
3. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step)

Relacja w Eurosporcie od 14:00

Profile wszystkich etapów Tour de France tutaj

mapki: letour.fr

Andrzej