Andre GreipelAndre Greipel (Lotto-Belisol) wreszcie zdołał wykonać skuteczny sprint na mecie 6. etapu Tour de France i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w tej edycji. Nowym liderem został Daryl Impey (Orica GreenEdge).

Płaski, niezbyt długi etap o długości 179 km kilometrów sprzyjał sprinterom. Kolarze wystartowali z Aix-en-Provance, a finiszowali w Montpellier. Dla rasowych sprinterów, była to ostatnia szansa na sprint z dużej grupy, zanim barwny peleton wjedzie w Pireneje, gdzie czekają pierwsze górskie odcinki. W czwartek organizatorzy wyznaczyli tylko jedną górską premię. Przeszkodą był jednak silny, boczny wiatr.

Na samotny atak zdecydował się Luis Ángel Maté (Cofidis). Samotna jazda na dużym wietrze nie była jednak najlepszym posunięciem ze strony Hiszpana, który szybko zrozumiał swój błąd i gdy zyskał ponad 5 minut przewagi na 25 kilometrze, poczekał na grupę…

116 km przed metą rozegrano lotną premię. Wygrał ją Andre Griepel (Lotto-Belisol), który pokonał Marka Cavendisha (Omega Pharma – Quick Step) i Alexandra Kristoffa (Katusha).

Mimo mocnego tempa, które dyktowały ekipy sprinterów na silnym wietrze – peleton się nie porwał.  W kraksę zaplątał się Mark Cavendish, ale mistrz Wielkiej Brytanii szybko wrócił do pozostałych.

Na ostatnich 20 kilometrach do przodu wyjechali także zawodnicy Team Saxo-Tinkoff oraz Sky Team, którzy chronili Alberto Contadora i Chrisa Froome’a.

Na ostatnich 7. kilometrach “dokręcili” kolarze Omega Pharma – Quick Step i część zawodników z końcówki peletonu odpadła od zasadniczej grupy.

Ostatnie kilometry należały do drużyny Argos-Shimano, choć wjeżdżając na ostatnie 1000 metrów swój pociąg ułożyli pracujący na rzecz Andre Greipela zawodnicy Lotto-Belisol i to właśnie Gregory Henderson znakomicie rozprowadził Niemca, który pewnie pokonał Petera Sagana (Cannondale Pro Cycling) oraz Marcela Kittela (Argos-Shimano). Nie najlepiej ustawiony dziś Cavendish, był czwarty.

Peleton na kresce był mocno rozciągnięty, dlatego sędziowie podzielili grupę. Dzięki temu nowym liderem stał się Daryl Impey, który wyprzedził w klasyfikacji generalnej klubowego kolegę z Orica GreenEdge – Simona Gerransa.

Wyniki:

1 André GREIPEL GER LTB 3:59:02
2 Peter SAGAN SVK CAN 0
3 Marcel KITTEL GER ARG 0
4 Mark CAVENDISH GBR OPQ 0
5 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP EUS 0
6 Alexander KRISTOFF NOR KAT 0
7 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV 0
8 Danny VAN POPPEL NED VCD 0
9 Roberto FERRARI ITA LAM 0
10 Samuel DUMOULIN FRA ALM 0
11 Cyril LEMOINE FRA SOJ 0
12 Edvald BOASSON HAGEN NOR SKY 0
13 Daryl IMPEY RSA OGE 0
14 Juan Antonio FLECHA GIANNONI ESP VCD 0
15 Matthew Harley GOSS AUS OGE 0
16 Greg HENDERSON NZL LTB 0
17 Cadel EVANS AUS BMC 5
18 Christopher FROOME GBR SKY 5
19 Richie PORTE AUS SKY 5
20 Jack BAUER NZL GRS 5
21 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP EUS 5
22 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 5
23 Jean Marc MARINO FRA SOJ 5
24 Philippe GILBERT BEL BMC 5
25 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 5
26 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR MOV 5
27 Roman KREUZIGER CZE TST 5
28 Andrew TALANSKY USA GRS 5
29 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TST 5
30 Andreas KLÖDEN GER RLT 5
31 Igor ANTON HERNANDEZ ESP EUS 5
32 Nicolas ROCHE IRL TST 5
33 Gatis SMUKULIS LAT KAT 5
34 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU GRS 5
35 Pavel BRUTT RUS KAT 5
36 Michael ROGERS AUS TST 5
37 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT 5
38 Eduard VORGANOV RUS KAT 5
39 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM 5
40 Maxime MONFORT BEL RLT 5
41 Sylvain CHAVANEL FRA OPQ 5
42 Daniel MARTIN IRL GRS 5
43 Michael SCHÄR SUI BMC 5
44 William BONNET FRA FDJ 5
45 Arnold JEANNESSON FRA FDJ 5
46 Thomas DANIELSON USA GRS 5
47 Tom VEELERS NED ARG 5
48 Simon GERRANS AUS OGE 5
49 Lars BOOM NED BEL 5
50 Sergey LAGUTIN UZB VCD 5
51 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM 5
52 Michal KWIATKOWSKI POL OPQ 5
53 Anthony DELAPLACE FRA SOJ 5
54 Jakob FUGLSANG DEN AST 5
55 Wouter POELS NED VCD 5
56 Mikel NIEVE ITURALDE ESP EUS 5
57 Lars Petter NORDHAUG NOR BEL 5
58 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV 5
59 Bauke MOLLEMA NED BEL 5
60 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV 5
61 Michael ALBASINI SUI OGE 5
62 Thibaut PINOT FRA FDJ 5
63 Jurgen ROELANDTS BEL LTB 5
64 Mikel ASTARLOZA CHAURREAU ESP EUS 5
65 José Ivan GUTIERREZ PALACIOS ESP MOV 5
66 Ryder HESJEDAL CAN GRS 5
67 Christophe RIBLON FRA ALM 5
68 Peter VELITS SVK OPQ 5
69 Laurens TEN DAM NED BEL 5
70 Christophe LE MEVEL FRA COF 5
71 John GADRET FRA ALM 5
72 Amaël MOINARD FRA BMC 5
73 Brice FEILLU FRA SOJ 5
74 Jérémy ROY FRA FDJ 5
75 Arthur VICHOT FRA FDJ 5
76 Ruben PEREZ MORENO ESP EUS 5
77 Maxime MEDEREL FRA SOJ 5
78 Tony GALLOPIN FRA RLT 5
79 Andy SCHLECK LUX RLT 5
80 Jens VOIGT GER RLT 5
81 Markel IRIZAR ARANBURU ESP RLT 5
82 Manuele MORI ITA LAM 5
83 Tom DUMOULIN NED ARG 5
84 Fabio SABATINI ITA CAN 5
85 Romain BARDET FRA ALM 5
86 Brett LANCASTER AUS OGE 5
87 Bram TANKINK NED BEL 5
88 Imanol ERVITI ESP MOV 5
89 Gert STEEGMANS BEL OPQ 5
90 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF 5
91 Maarten WYNANTS BEL BEL 5
92 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP RLT 5
93 Romain SICARD FRA EUS 5
94 Jerome COPPEL FRA COF 5
95 Simon CLARKE AUS OGE 5
96 Jan BAKELANTS BEL RLT 5
97 Davide MALACARNE ITA EUC 5
98 David VEILLEUX CAN EUC 5
99 Cyril GAUTIER FRA EUC 5
100 Pierre ROLLAND FRA EUC 5
101 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT 5
102 Yukiya ARASHIRO JPN EUC 5
103 Ian STANNARD GBR SKY 5
104 Roy CURVERS NED ARG 5
105 Julien SIMON FRA SOJ 5
106 Johannes FRÖHLINGER GER ARG 5
107 Adam HANSEN AUS LTB 5
108 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 5
109 Marcel SIEBERG GER LTB 5
110 Lars Ytting BAK DEN LTB 5
111 Kristijan KOREN SLO CAN 5
112 Thomas VOECKLER FRA EUC 5
113 Bart DE CLERCQ BEL LTB 5
114 Julien EL FARES FRA SOJ 5
115 Juan Jose OROZ UGALDE ESP EUS 5
116 Pierrick FEDRIGO FRA FDJ 5
117 Tony MARTIN GER OPQ 5
118 Alessandro DE MARCHI ITA CAN 5
119 Robert GESINK NED BEL 5
120 Alexis VUILLERMOZ FRA SOJ 5
121 Yury TROFIMOV RUS KAT 5
122 Alexandre GENIEZ FRA FDJ 5
123 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY 5
124 Steve MORABITO SUI BMC 5
125 Daniele BENNATI ITA TST 24
126 Ruben PLAZA MOLINA ESP MOV 24
127 Alan MARANGONI ITA CAN 24
128 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV 24
129 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ 24
130 Marcus BURGHARDT GER BMC 29
131 Aliaksandr KUCHYNSKI BLR KAT 29
132 Simon GESCHKE GER ARG 32
133 Manuel QUINZIATO ITA BMC 40
134 Matteo TOSATTO ITA TST 40
135 Koen DE KORT NED ARG 46
136 Frederik WILLEMS BEL LTB 51
137 Davide CIMOLAI ITA LAM 51
138 Damiano CUNEGO ITA LAM 59
139 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM 59
140 Matteo BONO ITA LAM +1:02
141 Albert TIMMER NED ARG +1:03
142 John DEGENKOLB GER ARG +1:32
143 Brent BOOKWALTER USA BMC +1:40
144 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +1:54
145 Stuart O’GRADY AUS OGE +2:17
146 Matteo TRENTIN ITA OPQ +2:59
147 Maciej BODNAR POL CAN +3:25
148 Niki TERPSTRA NED OPQ +3:54
149 Biel KADRI FRA ALM +3:54
150 Enrico GASPAROTTO ITA AST +3:54
151 Benjamin NOVAL GONZALEZ ESP TST +3:58
152 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TST +3:58
153 Jérôme PINEAU FRA OPQ +3:58
154 Adriano MALORI ITA LAM +5:18
155 Francesco GAVAZZI ITA AST +5:18
156 Moreno MOSER ITA CAN +5:18
157 Brian VANDBORG DEN CAN +5:18
158 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TST +5:18
159 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +5:18
160 Laurent DIDIER LUX RLT +5:18
161 Rohan DENNIS AUS GRS +5:18
162 Christian VANDEVELDE USA GRS +5:18
163 Kris BOECKMANS BEL VCD +5:18
164 Thomas DE GENDT BEL VCD +5:18
165 David MILLAR GBR GRS +5:18
166 Guillaume LEVARLET FRA COF +5:18
167 Geraint THOMAS GBR SKY +5:18
168 Boy VAN POPPEL NED VCD +5:18
169 Peter KENNAUGH GBR SKY +5:18
170 Yohann GENE FRA EUC +5:18
171 Jerome COUSIN FRA EUC +5:18
172 Sébastien MINARD FRA ALM +5:18
173 Kévin REZA FRA EUC +5:18
174 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +5:18
175 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP EUS +5:18
176 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL ESP COF +5:18
177 Hubert DUPONT FRA ALM +5:18
178 Rein TAARAMAE EST COF +5:18
179 Lieuwe WESTRA NED VCD +5:18
180 Thomas LEEZER NED BEL +5:18
181 Assan BAZAYEV KAZ AST +5:46
182 Rudy MOLARD FRA COF +5:57
183 Cameron MEYER AUS OGE +7:10
184 Svein TUFT CAN OGE +7:10
185 Elia FAVILLI ITA LAM +7:10
186 Jonathan HIVERT FRA SOJ +7:10
187 Johnny HOOGERLAND NED VCD +7:10
188 Sep VANMARCKE BEL BEL +7:10
189 Dmitriy MURAVYEV KAZ AST +7:36
190 Janez BRAJKOVIC SLO AST +10:48
191 Alexey LUTSENKO KAZ AST +10:48
DNF Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF SWE AST
DNF Nacer BOUHANNI FRA FDJ
DNS Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTB
DNS Maxime BOUET FRA ALM

Klasyfikacja generalna:
1 Daryl IMPEY South Africa OGE 22:18:17
2 Edvald BOASSON HAGEN Norway SKY 3
3 Simon GERRANS Australia OGE 5
4 Michael ALBASINI Switzerland OGE 5
5 Michal KWIATKOWSKI Poland OPQ 6
6 Sylvain CHAVANEL France OPQ 6
7 Christopher FROOME Great Britain SKY 8
8 Richie PORTE Australia SKY 8
9 Nicolas ROCHE Ireland TST 14
10 Roman KREUZIGER Czech Republic TST 14
11 Alberto CONTADOR VELASCO Spain TST 14
12 Michael ROGERS Australia TST 14
13 Andrew TALANSKY United States GRS 22
14 Ryder HESJEDAL Canada GRS 22
15 Adam HANSEN Australia LTB 22
16 Daniel MARTIN Ireland GRS 22
17 Thomas DANIELSON United States GRS 22
18 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 25
19 Rui Alberto FARIA DA COSTA Portugal MOV 25
20 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Colombia MOV 25
21 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA Costa Rica MOV 25
22 Przemyslaw NIEMIEC Poland LAM 30
23 Cadel EVANS Australia BMC 31
24 Philippe GILBERT Belgium BMC 31
25 Tejay VAN GARDEREN United States BMC 31
26 Amaël MOINARD France BMC 31
27 Eduard VORGANOV Russia KAT 33
28 Jan BAKELANTS Belgium RLT 33
29 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Spain KAT 33
30 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Spain VCD 33
31 Daniel MORENO FERNANDEZ Spain KAT 33
32 Peter SAGAN Slovakia CAN 34
33 Maxime MONFORT Belgium RLT 34
34 Andy SCHLECK Luxembourg RLT 34
35 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Spain RLT 34
36 Andreas KLÖDEN Germany RLT 34
37 Wouter POELS Netherlands VCD 38
38 Bauke MOLLEMA Netherlands BEL 42
39 Laurens TEN DAM Netherlands BEL 42
40 Lars Petter NORDHAUG Norway BEL 42
41 Bram TANKINK Netherlands BEL 42
42 Thibaut PINOT France FDJ 47
43 Arnold JEANNESSON France FDJ 47
44 Alexandre GENIEZ France FDJ 47
45 Jakob FUGLSANG Denmark AST +1:01
46 Jean-Christophe PERAUD France ALM +1:09
47 Romain BARDET France ALM +1:09
48 John GADRET France ALM +1:09
49 Julien SIMON France SOJ +1:15
50 Maxime MEDEREL France SOJ +1:15
51 Brice FEILLU France SOJ +1:15
52 Pierre ROLLAND France EUC +1:18
53 Davide MALACARNE Italy EUC +1:18
54 Thomas VOECKLER France EUC +1:20
55 Manuele MORI Italy LAM +1:21
56 Damiano CUNEGO Italy LAM +1:24
57 Jose Rodolfo SERPA PEREZ Colombia LAM +1:24
58 Christophe LE MEVEL France COF +1:25
59 Daniel NAVARRO GARCIA Spain COF +1:25
60 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI Spain EUS +1:29
61 Igor ANTON HERNANDEZ Spain EUS +1:29
62 Mikel NIEVE ITURALDE Spain EUS +1:29
63 Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Spain EUS +1:29
64 Alessandro DE MARCHI Italy CAN +2:02
65 Alexis VUILLERMOZ France SOJ +3:44
66 Yukiya ARASHIRO Japan EUC +3:47
67 Steve MORABITO Switzerland BMC +4:37
68 Christophe RIBLON France ALM +4:49
69 Pierrick FEDRIGO France FDJ +5:06
70 Jean Marc MARINO France SOJ +5:29
71 Yury TROFIMOV Russia KAT +5:35
72 Tony GALLOPIN France RLT +5:36
73 Michael SCHÄR Switzerland BMC +5:56
74 Kristijan KOREN Slovenia CAN +6:17
75 Cyril LEMOINE France SOJ +6:48
76 Julien EL FARES France SOJ +6:53
77 Francesco GAVAZZI Italy AST +7:02
78 Cyril GAUTIER France EUC +7:52
79 Enrico GASPAROTTO Italy AST +8:30
80 Ruben PLAZA MOLINA Spain MOV +8:30
81 Daniele BENNATI Italy TST +8:59
82 Robert GESINK Netherlands BEL +9:08
83 Matteo TOSATTO Italy TST +9:32
84 Pavel BRUTT Russia KAT +9:51
85 Arthur VICHOT France FDJ +10:02
86 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Spain EUS +10:22
87 Davide CIMOLAI Italy LAM +10:31
88 Sergey LAGUTIN Uzbekistan VCD +10:56
89 Rudy MOLARD France COF +10:57
90 Janez BRAJKOVIC Slovenia AST +11:44
91 Jose Joaquin ROJAS GIL Spain MOV +13:03
92 Bart DE CLERCQ Belgium LTB +13:05
93 Markel IRIZAR ARANBURU Spain RLT +13:55
94 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS Spain MOV +14:05
95 Jerome COPPEL France COF +14:08
96 Vasil KIRYIENKA Belarus SKY +14:12
97 Peter KENNAUGH Great Britain SKY +14:36
98 Jens VOIGT Germany RLT +14:38
99 Tom DUMOULIN Netherlands ARG +14:52
100 Moreno MOSER Italy CAN +15:07
101 Gatis SMUKULIS Latvia KAT +15:26
102 Manuel QUINZIATO Italy BMC +15:26
103 Brent BOOKWALTER United States BMC +15:27
104 David MILLAR Great Britain GRS +15:43
105 Christian VANDEVELDE United States GRS +15:43
106 Anthony DELAPLACE France SOJ +16:14
107 Alberto LOSADA ALGUACIL Spain KAT +16:42
108 Matteo BONO Italy LAM +17:11
109 Jonathan HIVERT France SOJ +17:39
110 Peter VELITS Slovakia OPQ +17:40
111 Tony MARTIN Germany OPQ +17:40
112 Simon CLARKE Australia OGE +17:41
113 Elia FAVILLI Italy LAM +18:06
114 Lars Ytting BAK Denmark LTB +18:07
115 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Portugal TST +18:28
116 Laurent DIDIER Luxembourg RLT +18:47
117 Alan MARANGONI Italy CAN +18:49
118 Rein TAARAMAE Estonia COF +18:54
119 Guillaume LEVARLET France COF +19:33
120 Simon GESCHKE Germany ARG +19:53
121 Maarten WYNANTS Belgium BEL +20:37
122 José Ivan GUTIERREZ PALACIOS Spain MOV +21:34
123 Lars BOOM Netherlands BEL +21:56
124 Maciej BODNAR Poland CAN +22:19
125 André GREIPEL Germany LTB +22:22
126 Juan Jose OROZ UGALDE Spain EUS +22:38
127 David LOPEZ GARCIA Spain SKY +23:11
128 Samuel DUMOULIN France ALM +23:13
129 Kanstantsin SIUTSOU Belarus SKY +23:55
130 Hubert DUPONT France ALM +24:07
131 Alexander KRISTOFF Norway KAT +24:15
132 Marcus BURGHARDT Germany BMC +24:22
133 John DEGENKOLB Germany ARG +24:28
134 Boy VAN POPPEL Netherlands VCD +24:31
135 David VEILLEUX Canada EUC +25:33
136 Fabio SABATINI Italy CAN +26:39
137 Mark CAVENDISH Great Britain OPQ +26:50
138 Gert STEEGMANS Belgium OPQ +27:07
139 Roberto FERRARI Italy LAM +27:15
140 Ramunas NAVARDAUSKAS Lithuania GRS +27:25
141 Greg HENDERSON New Zealand LTB +27:30
142 Murilo Antonio FISCHER Brazil FDJ +27:43
143 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL Spain COF +27:47
144 Brian VANDBORG Denmark CAN +27:50
145 Roy CURVERS Netherlands ARG +27:52
146 Johannes FRÖHLINGER Germany ARG +27:52
147 Danny VAN POPPEL Netherlands VCD +28:05
148 Marcel SIEBERG Germany LTB +28:05
149 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Spain EUS +28:14
150 Matteo TRENTIN Italy OPQ +29:00
151 Ruben PEREZ MORENO Spain EUS +29:18
152 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Spain TST +29:39
153 Thomas DE GENDT Belgium VCD +30:06
154 Niki TERPSTRA Netherlands OPQ +30:44
155 Jérôme PINEAU France OPQ +30:48
156 Biel KADRI France ALM +32:06
157 Jérémy ROY France FDJ +32:09
158 Kévin REZA France EUC +33:02
159 Thomas LEEZER Netherlands BEL +33:13
160 Alexey LUTSENKO Kazakhstan AST +33:42
161 Johnny HOOGERLAND Netherlands VCD +34:34
162 Jurgen ROELANDTS Belgium LTB +34:54
163 Brett LANCASTER Australia OGE +35:01
164 Rohan DENNIS Australia GRS +35:10
165 Imanol ERVITI Spain MOV +35:22
166 Matthew Harley GOSS Australia OGE +36:08
167 Ian STANNARD Great Britain SKY +36:16
168 Cameron MEYER Australia OGE +36:24
169 Luis Angel MATE MARDONES Spain COF +36:44
170 Sébastien MINARD France ALM +37:14
171 William BONNET France FDJ +37:32
172 Jack BAUER New Zealand GRS +38:02
173 Frederik WILLEMS Belgium LTB +38:43
174 Marcel KITTEL Germany ARG +38:44
175 Aliaksandr KUCHYNSKI Belarus KAT +38:45
176 Koen DE KORT Netherlands ARG +39:30
177 Stuart O’GRADY Australia OGE +39:31
178 Albert TIMMER Netherlands ARG +39:47
179 Svein TUFT Canada OGE +40:33
180 Romain SICARD France EUS +40:36
181 Sep VANMARCKE Belgium BEL +41:40
182 Lieuwe WESTRA Netherlands VCD +42:19
183 Yohann GENE France EUC +42:39
184 Adriano MALORI Italy LAM +42:40
185 Kris BOECKMANS Belgium VCD +42:48
186 Geraint THOMAS Great Britain SKY +43:03
187 Jerome COUSIN France EUC +44:11
188 Benjamin NOVAL GONZALEZ Spain TST +44:37
189 Assan BAZAYEV Kazakhstan AST +44:52
190 Dmitriy MURAVYEV Kazakhstan AST +45:41
191 Tom VEELERS Netherlands ARG +46:18

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej