Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM) pokonał towarzyszy z ucieczki i wygrał ostatni etap wyścigu Ster ZLM Toer, który padł łupem Larsa Booma (Blanco Pro Cycling). Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) dowiózł do mety 4. pozycję!
Ostatni odcinek Ster ZLM Toer, to płaski etap z Gerwen do Boxtel o długości 176,2 km. Zaraz po starcie utworzyła się ucieczka dnia w której kręcili: Pim Lightart (Vacansoleil-DCM), Yves Lampaert i Sven Vandousselaere (obaj Topsport Vlaanderen-Baloise), Sven Lammertink (Cycling Team Jo Piels), Arno Van der Zwet (Koga Cycling Team) oraz Brian van Goethem (Metec-TKH).
80 kilometrów przed metą, ich przewaga nad goniącą grupą wynosiła 3 minuty i 15 sekund. Współpraca w czołówce układała się, co zaowocowało tym, że jeszcze na 10 km przed ostateczną rozgrywką szóstka miała 55 sekund w zapasie nad pościgiem. Chwilę później pecha miał zwycięzca 2. etapu – Theo Bos (Blanco Pro Cycling), który złapał gumę.
Harcownicy nie poddawali się, jednak tempa nie wytrzymał młodziutki Lammertink i Holender został skasowany przez grupę, podczas gdy jego współtowarzysze ucieczki zdołali dojechać do mety przed peletonem! Najszybciej finiszował Pim Lightart.
Cały wyścig padł łupem Larsa Booma, a mistrz Polski – Michał Gołaś ostatecznie zajął 4. miejsce!
Wyniki:
1 | Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil – DCM | 4:04:17 | |
2 | Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
3 | Brian Van Goethem (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | ||
4 | Arno Van Der Zwet (Ned) Koga Cycling Team | ||
5 | Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol | ||
6 | Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil – DCM | ||
7 | Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano | ||
8 | Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step | ||
9 | Victor Manakov (Rus) RusVelo | ||
10 | Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
11 | Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
12 | Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step | ||
13 | Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team | ||
14 | Baptiste Planckaert (Bel) Crelan-Euphony | ||
15 | Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
16 | Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol | ||
17 | Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
18 | Remco Te Brake (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | ||
19 | Blaz Jarc (Slo) NetApp-Endura | ||
20 | Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp | ||
21 | Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil – DCM | ||
22 | Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo-Tinkoff | ||
23 | Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team | ||
24 | Igor Boev (Rus) RusVelo | ||
25 | Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team | ||
26 | Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo-Tinkoff | ||
27 | Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea | ||
28 | Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
29 | Roman Maikin (Rus) RusVelo | ||
30 | Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol | ||
31 | Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil – DCM | ||
32 | Scott Thwaites (GBr) NetApp-Endura | ||
33 | Jetse Bol (Ned) Blanco Pro Cycling Team | ||
34 | Michal Golas (Pol) Omega Pharma – Quick-Step | ||
35 | Kurt Hovelijnck (Bel) Crelan-Euphony | ||
36 | Roger Kluge (Ger) NetApp-Endura | ||
37 | Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice | ||
38 | Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
39 | Wouter Mol (Ned) Vacansoleil – DCM | ||
40 | Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
41 | Stefan Vreugdenhil (Ned) Koga Cycling Team | ||
42 | Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team | ||
43 | Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team | ||
44 | Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp | ||
45 | Ralf Matzka (Ger) NetApp-Endura | ||
46 | Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Jo Piels | ||
47 | Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels | ||
48 | Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels | ||
49 | Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony | ||
50 | Dries Hollanders (Bel) Metec-TKH Continental Cyclingteam | ||
51 | Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano | ||
52 | Alexander Serov (Rus) RusVelo | ||
53 | Jonathan Breyne (Bel) Crelan-Euphony | ||
54 | Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice | ||
55 | Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
56 | Sergey Pomoshnikov (Rus) RusVelo | ||
57 | Sjors Roosen (Ned) Cyclingteam Jo Piels | ||
58 | Jay Mccarthy (Aus) Team Saxo-Tinkoff | ||
59 | Bert De Backer (Bel) Argos-Shimano | ||
60 | Andrey Solomennikov (Rus) RusVelo | ||
61 | Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team | ||
62 | Anders Lund (Den) Team Saxo-Tinkoff | ||
63 | Roy Curvers (Ned) Argos-Shimano | ||
64 | Tom Veelers (Ned) Argos-Shimano | ||
65 | Michel Kreder (Ned) Garmin Sharp | ||
66 | Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice | ||
67 | Berden De Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels | ||
68 | Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
69 | Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
70 | Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony | ||
71 | Oscar Riesebeek (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | ||
72 | Robert Wagner (Ger) Blanco Pro Cycling Team | ||
73 | Sebastien Rosseler (Bel) Garmin Sharp | ||
74 | Markus Eichler (Ger) NetApp-Endura | ||
75 | Joeri Adams (Bel) Telenet Fidea | ||
76 | Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team | ||
77 | Ramon Sinkeldam (Ned) Argos-Shimano | 0:00:29 | |
78 | Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice | 0:00:31 | |
79 | Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil – DCM | ||
80 | Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony | ||
81 | Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels | ||
82 | Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
83 | Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol | 0:00:41 | |
84 | Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol | ||
85 | Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp | ||
86 | Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol | ||
87 | Jurriën Bosters (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | ||
88 | Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo-Tinkoff | 0:00:43 | |
89 | Michael Schwarzmann (Ger) NetApp-Endura | ||
90 | Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea | 0:00:59 | |
91 | Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:01:03 | |
92 | Luc Hagenaars (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | ||
93 | Daan Soete (Bel) Telenet Fidea | ||
94 | Rob Peeters (Bel) Telenet Fidea | ||
95 | Rick Flens (Ned) Blanco Pro Cycling Team | 0:01:08 | |
96 | Wim Stroetinga (Ned) Koga Cycling Team | ||
97 | Jerome Pineau (Fra) Omega Pharma – Quick-Step | 0:01:10 | |
98 | Graeme Brown (Aus) Blanco Pro Cycling Team | 0:01:14 | |
99 | Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma – Quick-Step | 0:01:20 | |
100 | Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff | 0:01:21 | |
101 | Reinier Honig (Ned) Crelan-Euphony | 0:01:23 | |
102 | Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano | 0:01:38 | |
103 | Erick Roswell (GBr) NetApp-Endura | 0:02:34 | |
104 | Jonathan Mcevoy (GBr) NetApp-Endura | ||
105 | Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:02:46 | |
106 | Thijs Al (Ned) Telenet Fidea | 0:03:57 | |
107 | Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo | ||
108 | Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea | ||
109 | Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma – Quick-Step | ||
110 | Theo Bos (Ned) Blanco Pro Cycling Team | ||
111 | Tobias Ludvigsson (Swe) Argos-Shimano | ||
112 | Wim Botman (Ned) Koga Cycling Team | 0:07:24 | |
113 | Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
114 | Frederic Amorison (Bel) Crelan-Euphony | ||
115 | Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma – Quick-Step | 0:10:37 | |
116 | Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma – Quick-Step | ||
117 | Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | ||
118 | Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol | ||
119 | Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team | 0:10:39 | |
120 | Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:10:41 | |
DNF | Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team | ||
DNF | Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp |
Klasyfikacja generalna:
1 | Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team | 17:23:25 | |
2 | Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol | 0:00:16 | |
3 | Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step | 0:00:25 | |
4 | Michal Golas (Pol) Omega Pharma – Quick-Step | 0:00:26 | |
5 | Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil – DCM | 0:00:32 | |
6 | Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano | 0:00:35 | |
7 | Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol | 0:00:36 | |
8 | Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp | 0:00:43 | |
9 | Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol | 0:00:47 | |
10 | Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team | 0:01:06 | |
11 | Jetse Bol (Ned) Blanco Pro Cycling Team | 0:01:11 | |
12 | Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:01:13 | |
13 | Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo-Tinkoff | 0:01:26 | |
14 | Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano | 0:01:30 | |
15 | Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp | 0:02:05 | |
16 | Bert De Backer (Bel) Argos-Shimano | 0:02:45 | |
17 | Dries Hollanders (Bel) Metec-TKH Continental Cyclingteam | 0:04:47 | |
18 | Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:05:53 | |
19 | Roy Curvers (Ned) Argos-Shimano | 0:05:58 | |
20 | Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice | 0:07:28 | |
21 | Arno Van Der Zwet (Ned) Koga Cycling Team | 0:07:30 | |
22 | Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony | 0:07:43 | |
23 | Sjors Roosen (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:07:44 | |
24 | Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:07:48 | |
25 | Roman Maikin (Rus) RusVelo | 0:07:49 | |
26 | Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:07:55 | |
27 | Ralf Matzka (Ger) NetApp-Endura | 0:08:01 | |
28 | Robert Wagner (Ger) Blanco Pro Cycling Team | 0:08:02 | |
29 | Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil – DCM | 0:08:09 | |
30 | Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony | 0:08:18 | |
31 | Michel Kreder (Ned) Garmin Sharp | 0:08:22 | |
32 | Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:08:31 | |
33 | Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:08:38 | |
34 | Kurt Hovelijnck (Bel) Crelan-Euphony | 0:08:43 | |
35 | Tom Veelers (Ned) Argos-Shimano | 0:08:45 | |
36 | Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice | 0:08:48 | |
37 | Jay Mccarthy (Aus) Team Saxo-Tinkoff | 0:08:49 | |
38 | Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:08:54 | |
39 | Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
40 | Markus Eichler (Ger) NetApp-Endura | 0:08:55 | |
41 | Scott Thwaites (GBr) NetApp-Endura | ||
42 | Sergey Pomoshnikov (Rus) RusVelo | 0:08:59 | |
43 | Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea | 0:09:05 | |
44 | Anders Lund (Den) Team Saxo-Tinkoff | 0:09:26 | |
45 | Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil – DCM | 0:09:27 | |
46 | Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:09:31 | |
47 | Andrey Solomennikov (Rus) RusVelo | 0:09:33 | |
48 | Jerome Pineau (Fra) Omega Pharma – Quick-Step | 0:09:38 | |
49 | Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff | 0:09:45 | |
50 | Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma – Quick-Step | 0:09:47 | |
51 | Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step | 0:09:56 | |
52 | Wouter Mol (Ned) Vacansoleil – DCM | 0:10:01 | |
53 | Rob Peeters (Bel) Telenet Fidea | 0:10:14 | |
54 | Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:10:17 | |
55 | Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol | 0:10:42 | |
56 | Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol | 0:11:38 | |
57 | Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol | 0:11:53 | |
58 | Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo-Tinkoff | 0:12:01 | |
59 | Tobias Ludvigsson (Swe) Argos-Shimano | 0:12:24 | |
60 | Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp | 0:12:48 | |
61 | Blaz Jarc (Slo) NetApp-Endura | 0:13:32 | |
62 | Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano | 0:13:35 | |
63 | Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma – Quick-Step | 0:13:47 | |
64 | Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony | 0:14:30 | |
65 | Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team | 0:15:52 | |
66 | Joeri Adams (Bel) Telenet Fidea | 0:15:53 | |
67 | Roger Kluge (Ger) NetApp-Endura | 0:16:10 | |
68 | Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo-Tinkoff | 0:16:44 | |
69 | Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:16:52 | |
70 | Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:17:12 | |
71 | Thijs Al (Ned) Telenet Fidea | 0:17:42 | |
72 | Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil – DCM | 0:17:57 | |
73 | Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil – DCM | 0:17:59 | |
74 | Theo Bos (Ned) Blanco Pro Cycling Team | 0:18:15 | |
75 | Sebastien Rosseler (Bel) Garmin Sharp | 0:18:51 | |
76 | Alexander Serov (Rus) RusVelo | 0:19:48 | |
77 | Remco Te Brake (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | 0:19:57 | |
78 | Brian Van Goethem (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | 0:20:03 | |
79 | Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:20:07 | |
80 | Baptiste Planckaert (Bel) Crelan-Euphony | ||
81 | Victor Manakov (Rus) RusVelo | 0:20:13 | |
82 | Berden De Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:20:16 | |
83 | Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:20:19 | |
84 | Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team | 0:20:28 | |
85 | Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:20:29 | |
86 | Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:20:33 | |
87 | Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team | 0:20:50 | |
88 | Igor Boev (Rus) RusVelo | 0:20:58 | |
89 | Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | 0:21:05 | |
90 | Ramon Sinkeldam (Ned) Argos-Shimano | 0:21:06 | |
91 | Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team | 0:21:16 | |
92 | Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol | 0:21:19 | |
93 | Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team | 0:21:25 | |
94 | Wim Stroetinga (Ned) Koga Cycling Team | 0:21:30 | |
95 | Michael Schwarzmann (Ger) NetApp-Endura | 0:21:47 | |
96 | Daan Soete (Bel) Telenet Fidea | 0:21:53 | |
97 | Rick Flens (Ned) Blanco Pro Cycling Team | 0:22:29 | |
98 | Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea | 0:22:36 | |
99 | Erick Roswell (GBr) NetApp-Endura | 0:22:59 | |
100 | Reinier Honig (Ned) Crelan-Euphony | 0:23:08 | |
101 | Jonathan Mcevoy (GBr) NetApp-Endura | 0:24:11 | |
102 | Luc Hagenaars (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | 0:24:19 | |
103 | Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea | 0:25:33 | |
104 | Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma – Quick-Step | 0:25:57 | |
105 | Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:26:36 | |
106 | Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:26:49 | |
107 | Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels | 0:26:50 | |
108 | Jonathan Breyne (Bel) Crelan-Euphony | 0:26:51 | |
109 | Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice | 0:27:33 | |
110 | Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice | 0:28:20 | |
111 | Frederic Amorison (Bel) Crelan-Euphony | 0:28:35 | |
112 | Wim Botman (Ned) Koga Cycling Team | 0:28:55 | |
113 | Oscar Riesebeek (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | 0:29:04 | |
114 | Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma – Quick-Step | 0:29:20 | |
115 | Stefan Vreugdenhil (Ned) Koga Cycling Team | 0:29:24 | |
116 | Graeme Brown (Aus) Blanco Pro Cycling Team | 0:30:17 | |
117 | Jurriën Bosters (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam | 0:36:22 | |
118 | Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team | 0:36:56 | |
119 | Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks | 0:39:13 | |
120 | Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo | 0:40:33 |
Foto: bettiniphoto.net
Andrzej