Lars BoomPim Ligthart (Vacansoleil-DCM) pokonał towarzyszy z ucieczki i wygrał ostatni etap wyścigu Ster ZLM Toer, który padł łupem Larsa Booma (Blanco Pro Cycling). Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) dowiózł do mety 4. pozycję!

Ostatni odcinek Ster ZLM Toer, to płaski etap z Gerwen do Boxtel o długości 176,2 km. Zaraz po starcie utworzyła się ucieczka dnia w której kręcili: Pim Lightart (Vacansoleil-DCM), Yves Lampaert i Sven Vandousselaere (obaj Topsport Vlaanderen-Baloise), Sven  Lammertink (Cycling Team Jo Piels), Arno Van der Zwet (Koga Cycling Team) oraz Brian van Goethem (Metec-TKH).

80 kilometrów przed metą, ich przewaga nad goniącą grupą wynosiła 3 minuty i 15 sekund. Współpraca w czołówce układała się, co zaowocowało tym, że jeszcze na 10 km przed ostateczną rozgrywką szóstka miała 55 sekund w zapasie nad pościgiem. Chwilę później pecha miał zwycięzca 2. etapu – Theo Bos (Blanco Pro Cycling), który złapał gumę.

Harcownicy nie poddawali się, jednak tempa nie wytrzymał młodziutki Lammertink i Holender został skasowany przez grupę, podczas gdy jego współtowarzysze ucieczki zdołali dojechać do mety przed peletonem! Najszybciej finiszował Pim Lightart.

Cały wyścig padł łupem Larsa Booma, a mistrz Polski – Michał Gołaś ostatecznie zajął 4. miejsce!

Wyniki:

1 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil – DCM 4:04:17
2 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
3 Brian Van Goethem (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam
4 Arno Van Der Zwet (Ned) Koga Cycling Team
5 Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol
6 Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil – DCM
7 Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano
8 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step
9 Victor Manakov (Rus) RusVelo
10 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
11 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
12 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step
13 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team
14 Baptiste Planckaert (Bel) Crelan-Euphony
15 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
16 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
17 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks
18 Remco Te Brake (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam
19 Blaz Jarc (Slo) NetApp-Endura
20 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp
21 Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil – DCM
22 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo-Tinkoff
23 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team
24 Igor Boev (Rus) RusVelo
25 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
26 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
27 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea
28 Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke Shanks
29 Roman Maikin (Rus) RusVelo
30 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
31 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil – DCM
32 Scott Thwaites (GBr) NetApp-Endura
33 Jetse Bol (Ned) Blanco Pro Cycling Team
34 Michal Golas (Pol) Omega Pharma – Quick-Step
35 Kurt Hovelijnck (Bel) Crelan-Euphony
36 Roger Kluge (Ger) NetApp-Endura
37 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice
38 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
39 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil – DCM
40 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke Shanks
41 Stefan Vreugdenhil (Ned) Koga Cycling Team
42 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
43 Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team
44 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
45 Ralf Matzka (Ger) NetApp-Endura
46 Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Jo Piels
47 Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
48 Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels
49 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony
50 Dries Hollanders (Bel) Metec-TKH Continental Cyclingteam
51 Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano
52 Alexander Serov (Rus) RusVelo
53 Jonathan Breyne (Bel) Crelan-Euphony
54 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice
55 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks
56 Sergey Pomoshnikov (Rus) RusVelo
57 Sjors Roosen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
58 Jay Mccarthy (Aus) Team Saxo-Tinkoff
59 Bert De Backer (Bel) Argos-Shimano
60 Andrey Solomennikov (Rus) RusVelo
61 Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team
62 Anders Lund (Den) Team Saxo-Tinkoff
63 Roy Curvers (Ned) Argos-Shimano
64 Tom Veelers (Ned) Argos-Shimano
65 Michel Kreder (Ned) Garmin Sharp
66 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
67 Berden De Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels
68 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks
69 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
70 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony
71 Oscar Riesebeek (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam
72 Robert Wagner (Ger) Blanco Pro Cycling Team
73 Sebastien Rosseler (Bel) Garmin Sharp
74 Markus Eichler (Ger) NetApp-Endura
75 Joeri Adams (Bel) Telenet Fidea
76 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
77 Ramon Sinkeldam (Ned) Argos-Shimano 0:00:29
78 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:00:31
79 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil – DCM
80 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony
81 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
82 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
83 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:00:41
84 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
85 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp
86 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
87 Jurriën Bosters (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam
88 Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:00:43
89 Michael Schwarzmann (Ger) NetApp-Endura
90 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea 0:00:59
91 Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:01:03
92 Luc Hagenaars (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam
93 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea
94 Rob Peeters (Bel) Telenet Fidea
95 Rick Flens (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:08
96 Wim Stroetinga (Ned) Koga Cycling Team
97 Jerome Pineau (Fra) Omega Pharma – Quick-Step 0:01:10
98 Graeme Brown (Aus) Blanco Pro Cycling Team 0:01:14
99 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma – Quick-Step 0:01:20
100 Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:01:21
101 Reinier Honig (Ned) Crelan-Euphony 0:01:23
102 Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano 0:01:38
103 Erick Roswell (GBr) NetApp-Endura 0:02:34
104 Jonathan Mcevoy (GBr) NetApp-Endura
105 Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:02:46
106 Thijs Al (Ned) Telenet Fidea 0:03:57
107 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo
108 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea
109 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma – Quick-Step
110 Theo Bos (Ned) Blanco Pro Cycling Team
111 Tobias Ludvigsson (Swe) Argos-Shimano
112 Wim Botman (Ned) Koga Cycling Team 0:07:24
113 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks
114 Frederic Amorison (Bel) Crelan-Euphony
115 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma – Quick-Step 0:10:37
116 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma – Quick-Step
117 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks
118 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
119 Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team 0:10:39
120 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:10:41
DNF Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team
DNF Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp

Klasyfikacja generalna:

1 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team 17:23:25
2 Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol 0:00:16
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step 0:00:25
4 Michal Golas (Pol) Omega Pharma – Quick-Step 0:00:26
5 Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil – DCM 0:00:32
6 Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano 0:00:35
7 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:00:36
8 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp 0:00:43
9 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 0:00:47
10 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:01:06
11 Jetse Bol (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:11
12 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:13
13 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:01:26
14 Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano 0:01:30
15 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp 0:02:05
16 Bert De Backer (Bel) Argos-Shimano 0:02:45
17 Dries Hollanders (Bel) Metec-TKH Continental Cyclingteam 0:04:47
18 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:05:53
19 Roy Curvers (Ned) Argos-Shimano 0:05:58
20 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice 0:07:28
21 Arno Van Der Zwet (Ned) Koga Cycling Team 0:07:30
22 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony 0:07:43
23 Sjors Roosen (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:07:44
24 Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:07:48
25 Roman Maikin (Rus) RusVelo 0:07:49
26 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:07:55
27 Ralf Matzka (Ger) NetApp-Endura 0:08:01
28 Robert Wagner (Ger) Blanco Pro Cycling Team 0:08:02
29 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil – DCM 0:08:09
30 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony 0:08:18
31 Michel Kreder (Ned) Garmin Sharp 0:08:22
32 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:08:31
33 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:08:38
34 Kurt Hovelijnck (Bel) Crelan-Euphony 0:08:43
35 Tom Veelers (Ned) Argos-Shimano 0:08:45
36 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:08:48
37 Jay Mccarthy (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:08:49
38 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:08:54
39 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
40 Markus Eichler (Ger) NetApp-Endura 0:08:55
41 Scott Thwaites (GBr) NetApp-Endura
42 Sergey Pomoshnikov (Rus) RusVelo 0:08:59
43 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea 0:09:05
44 Anders Lund (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:09:26
45 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil – DCM 0:09:27
46 Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:09:31
47 Andrey Solomennikov (Rus) RusVelo 0:09:33
48 Jerome Pineau (Fra) Omega Pharma – Quick-Step 0:09:38
49 Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:09:45
50 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma – Quick-Step 0:09:47
51 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step 0:09:56
52 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil – DCM 0:10:01
53 Rob Peeters (Bel) Telenet Fidea 0:10:14
54 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:10:17
55 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:10:42
56 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:11:38
57 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol 0:11:53
58 Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:12:01
59 Tobias Ludvigsson (Swe) Argos-Shimano 0:12:24
60 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp 0:12:48
61 Blaz Jarc (Slo) NetApp-Endura 0:13:32
62 Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano 0:13:35
63 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma – Quick-Step 0:13:47
64 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony 0:14:30
65 Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:15:52
66 Joeri Adams (Bel) Telenet Fidea 0:15:53
67 Roger Kluge (Ger) NetApp-Endura 0:16:10
68 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo-Tinkoff 0:16:44
69 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:16:52
70 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:17:12
71 Thijs Al (Ned) Telenet Fidea 0:17:42
72 Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil – DCM 0:17:57
73 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil – DCM 0:17:59
74 Theo Bos (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:18:15
75 Sebastien Rosseler (Bel) Garmin Sharp 0:18:51
76 Alexander Serov (Rus) RusVelo 0:19:48
77 Remco Te Brake (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam 0:19:57
78 Brian Van Goethem (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam 0:20:03
79 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:20:07
80 Baptiste Planckaert (Bel) Crelan-Euphony
81 Victor Manakov (Rus) RusVelo 0:20:13
82 Berden De Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:20:16
83 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:20:19
84 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team 0:20:28
85 Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:20:29
86 Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:20:33
87 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 0:20:50
88 Igor Boev (Rus) RusVelo 0:20:58
89 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:21:05
90 Ramon Sinkeldam (Ned) Argos-Shimano 0:21:06
91 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:21:16
92 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol 0:21:19
93 Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team 0:21:25
94 Wim Stroetinga (Ned) Koga Cycling Team 0:21:30
95 Michael Schwarzmann (Ger) NetApp-Endura 0:21:47
96 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea 0:21:53
97 Rick Flens (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:22:29
98 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea 0:22:36
99 Erick Roswell (GBr) NetApp-Endura 0:22:59
100 Reinier Honig (Ned) Crelan-Euphony 0:23:08
101 Jonathan Mcevoy (GBr) NetApp-Endura 0:24:11
102 Luc Hagenaars (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam 0:24:19
103 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea 0:25:33
104 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma – Quick-Step 0:25:57
105 Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:26:36
106 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:26:49
107 Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:26:50
108 Jonathan Breyne (Bel) Crelan-Euphony 0:26:51
109 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:27:33
110 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:28:20
111 Frederic Amorison (Bel) Crelan-Euphony 0:28:35
112 Wim Botman (Ned) Koga Cycling Team 0:28:55
113 Oscar Riesebeek (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam 0:29:04
114 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma – Quick-Step 0:29:20
115 Stefan Vreugdenhil (Ned) Koga Cycling Team 0:29:24
116 Graeme Brown (Aus) Blanco Pro Cycling Team 0:30:17
117 Jurriën Bosters (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam 0:36:22
118 Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team 0:36:56
119 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke Shanks 0:39:13
120 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo 0:40:33

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej