rui costa tdsRui Costa (Movistar) wygrał królewski etap Tour de Suisse. Za Portugalczykiem linię mety przecięli Bauke Mollema (Blanco Pro Cycling) i Tejay van Garderen (BMC). Mimo sporej straty dziś, koszulkę lidera zachował Mathias Frank (BMC).

Siódmy etap Tour de Suisse nazywany był przez obserwatorów “królewskim”. Kolarze mieli do pokonania odcinek Meilen – La Punt  o długości 206 km. Czekały na nich cztery górskie premie, w tym jedna, najwyższej kategorii. Szczyt wzniesienia Albulapass (2315 m.n.p.m.) było usytuowany 10 km przed metą i to była punkt kulminacyjny dzisiejszego dnia.

Na początku etapu mieliśmy “wielką ucieczkę” 14 kolarzy, wśród których był między innymi nasz Tomasz Marczyński (Vacansoleil – DCM). Została ona skasowana na ostatnim podjeździe i wtedy do akcji wkroczyli następni zawodnicy. Najpierw swoją obecność zaznaczył młody zawodnik Sky, Joseph Dombrowski, który po raz kolejny pokazuje, że ma papiery na dobrego górala. Swoje trzy grosze chciał wtrącić także Michele Scarponi (Lampre – Merida), ale jego akcja nie była tak spektakularna.

Za Dombrowskim mocniej pociągnęła czwórka zawodników: Bauke Mollema (Blanco), Rui Costa (Movistar), Thibaut Pinot (FDJ) i Tejay van Garderen (BMC). Jeszcze przed końcem podjazdu dojechali oni do Amerykanina, a wraz z tą piątką podążał już Daniel Martin (Garmin – Sharp). Jednak Dombrowski i Martin opadli z sił i nie byli w stanie utrzymać koła tamtej czwórce.

Na zjeździe najlepiej poczynali sobie Rui Costa i van Garderen, za nimi jechał Mollema, a sporo tracił Francuz Pinot. Kuriozalna sytuacja mogła zmienić przebieg końcówki wyścigu. 2 km przed metą dwójkę Costa, van Garderen zwolniła na chwilę dmuchana brama, która osunęła się na asfalt! Wykorzystał to Mollema, który na ostatnich metrach próbował jeszcze walczyć z nimi o zwycięstwo.

Najwięcej sił zachował Rui Costa i to on wyrzucił ręce w geście triumfu. Drugi był Mollema, a trzeci van Garderen. Mathias Frank (BMC) utrzymał koszulkę lidera, ale jego przewaga nad dzisiejszym etapowym zwycięzcą wynosi tylko 13 sekund.

Wyniki:

1 FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team 50 5:11:08

2 MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team 30 ,,

3 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 18 ,,

4 PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ 13 0:09

5 MEYER Cameron Orica GreenEDGE 10 0:22

6 MARTIN Daniel Garmin – Sharp 7 ,,

7 KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff 4 ,,

8 SPILAK Simon Katusha Team 3 ,,

9 FRANK Mathias BMC Racing Team 2 ,,

10 DOMBROWSKI Joe Sky Procycling 1 ,,

11 KANGERT Tanel Astana Pro Team 0:39

12 DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team 0:49

13 ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi ,,

14 ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff 1:15

15 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 1:18

16 REICHENBACH Sebastien IAM Cycling 1:27

17 POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale ,,

18 TSCHOPP Johann IAM Cycling ,,

19 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team ,,

20 NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team 2:26

21 SCARPONI Michele Lampre – Merida ,,

22 FEILLU Brice Sojasun 2:30

23 BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team 2:41

24 PAURIOL Rémi Sojasun 2:43

25 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale 3:41

26 CHEREL Mikael AG2R La Mondiale ,,

27 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale ,,

28 BOUET Maxime AG2R La Mondiale ,,

29 MOINARD Amaël BMC Racing Team ,,

30 DE GREEF Francis Lotto Belisol Team 3:51

31 PREIDLER Georg Team Argos – Shimano 3:53

32 STORTONI Simone Lampre – Merida 4:06

33 VORGANOV Eduard Katusha Team 5:27

34 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step ,,

35 OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi ,,

36 MONFORT Maxime RadioShack – Leopard ,,

37 JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ ,,

38 MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale ,,

39 VOIGT Jens RadioShack – Leopard ,,

40 MEDEREL Maxime Sojasun ,,

41 MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team ,,

42 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team ,,

43 GUSEV Vladimir Katusha Team 6:49

44 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 7:22

45 SCHAR Michael BMC Racing Team 8:35

46 IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi 8:55

47 VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team 10:08

48 ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team ,,

49 SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team ,,

50 MORI Manuele Lampre – Merida ,,

51 FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano ,,

52 KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team ,,

53 KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team ,,

54 VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step ,,

55 GESCHKE Simon Team Argos – Shimano ,,

56 AZANZA SOTO Jorge Euskaltel – Euskadi ,,

57 KLöDEN Andréas RadioShack – Leopard ,,

58 GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano ,,

59 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 10:30

60 TALABARDON Yannick Sojasun 11:44

61 DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano ,,

62 DENIFL Stefan IAM Cycling ,,

63 MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM 13:55

64 ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ 15:10

65 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 15:25

66 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team ,,

67 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,

68 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff ,,

69 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

70 PONZI Simone Astana Pro Team 16:40

71 ALBASINI Michael Orica GreenEDGE 16:50

72 KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team ,,

73 PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step ,,

74 IMPEY Daryl Orica GreenEDGE ,,

75 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step ,,

76 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi 17:15

77 SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi ,,

78 EDMONDSON Joshua Sky Procycling 17:18

79 TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step 21:56

80 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 21:59

81 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp ,,

82 EISEL Bernhard Sky Procycling ,,

83 KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team ,,

84 HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling ,,

85 ROWE Luke Sky Procycling ,,

86 ELMIGER Martin IAM Cycling ,,

87 KOHLER Martin BMC Racing Team ,,

88 ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard ,,

89 MINARD Sébastien AG2R La Mondiale ,,

90 GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team ,,

91 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team ,,

92 DEGENKOLB John Team Argos – Shimano ,,

93 LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team ,,

94 MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi ,,

95 TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling ,,

96 PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ ,,

97 KARPETS Vladimir Movistar Team ,,

98 AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team ,,

99 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step ,,

100 LöFKVIST Thomas IAM Cycling ,,

101 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team ,,

102 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 22:08

103 RASCH Gabriel Sky Procycling ,,

104 GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team ,,

105 WACKERMANN Luca Lampre – Merida 22:11

106 CIMOLAI Davide Lampre – Merida ,,

107 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team ,,

108 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff ,,

109 LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team ,,

110 VIGANO Davide Lampre – Merida ,,

111 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,

112 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM ,,

113 SMUKULIS Gatis Katusha Team ,,

114 RAST Gregory RadioShack – Leopard ,,

115 BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff ,,

116 MARINO Jean Marc Sojasun ,,

117 MILLAR David Garmin – Sharp ,,

118 CANCELLARA Fabian RadioShack – Leopard ,,

119 GILBERT Philippe BMC Racing Team ,,

120 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp 28:36

121 COOKE Baden Orica GreenEDGE ,,

122 BEWLEY Sam Orica GreenEDGE ,,

123 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team ,,

124 O’GRADY Stuart Orica GreenEDGE ,,

125 GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step ,,

126 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

127 GOSS Matthew Orica GreenEDGE ,,

128 NEYENS Maarten Lotto Belisol Team ,,

129 GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team ,,

130 KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team ,,

131 VRECER Robert Euskaltel – Euskadi ,,

132 SIMON Julien Sojasun ,,

133 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,

134 VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team ,,

135 HAYMAN Mathew Sky Procycling ,,

136 SWIFT Ben Sky Procycling ,,

137 KRISTOFF Alexander Katusha Team ,,

138 DELAPLACE Anthony Sojasun ,,

139 ISAYCHEV Vladimir Katusha Team ,,

140 AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano ,,

141 KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE ,,

142 BOLE Grega Vacansoleil – DCM ,,

143 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

144 MORTON Lachlan Garmin – Sharp ,,

145 SANZ UNZUE Enrique Movistar Team ,,

146 BONNET William Equipe Cycliste FDJ ,,

147 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ ,,

148 PETERSON Tom Team Argos – Shimano ,,

149 KAISEN Olivier Lotto Belisol Team ,,

150 WYSS Marcel IAM Cycling 28:49

151 LEMOINE Cyril Sojasun 29:07

DNF VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ –

DNF OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ –

DNF RENSHAW Mark Blanco Pro Cycling Team –

DNF ULISSI Diego Lampre – Merida –

DNF KAMYSHEV Arman Astana Pro Team –

DNF FEILLU Romain Vacansoleil – DCM –

 

 

Klasyfikacja generalna:

1 (1) FRANK Mathias BMC Racing Team 25:42:36

2 (3) FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team 0:13

3 (2) KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff 0:23

4 (4) PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ 0:44

5 (5) MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team 0:46

6 (9) VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 1:17

7 (6) MARTIN Daniel Garmin – Sharp 1:23

8 (10) MEYER Cameron Orica GreenEDGE 1:42

9 (7) KANGERT Tanel Astana Pro Team 1:43

10 (11) SPILAK Simon Katusha Team 1:50

11 (12) DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team 2:26

12 (21) ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi 3:31

13 (19) ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff 3:37

14 (16) TSCHOPP Johann IAM Cycling 3:43

15 (18) REICHENBACH Sebastien IAM Cycling 3:46

16 (15) POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 4:30

17 (13) BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team 4:43

18 (8) PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 4:47

19 (24) AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team 5:59

20 (17) BOUET Maxime AG2R La Mondiale ,,

21 (27) NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team 7:42

22 (20) MONFORT Maxime RadioShack – Leopard 8:05

23 (30) MOINARD Amaël BMC Racing Team 9:57

24 (34) SCARPONI Michele Lampre – Merida 10:30

25 (37) FEILLU Brice Sojasun 11:05

26 (32) CHEREL Mikael AG2R La Mondiale 11:09

27 (35) DE GREEF Francis Lotto Belisol Team 12:00

28 (28) GUSEV Vladimir Katusha Team 12:07

29 (31) MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team 12:54

30 (38) VORGANOV Eduard Katusha Team 14:11

31 (41) PREIDLER Georg Team Argos – Shimano 14:30

32 (22) KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team 14:31

33 (23) VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step 14:36

34 (57) DOMBROWSKI Joe Sky Procycling 15:28

35 (29) SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team 16:15

36 (45) MEDEREL Maxime Sojasun 16:23

37 (44) ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 18:16

38 (51) IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi 20:39

39 (47) GESCHKE Simon Team Argos – Shimano 21:21

40 (25) VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi 21:49

41 (58) OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi 21:51

42 (69) SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 22:10

43 (68) PAURIOL Rémi Sojasun 23:05

44 (61) JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ 23:09

45 (26) LöFKVIST Thomas IAM Cycling 23:32

46 (54) KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team 24:07

47 (33) ALBASINI Michael Orica GreenEDGE 24:27

48 (55) FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano 24:29

49 (66) MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 25:28

50 (39) EDMONDSON Joshua Sky Procycling 26:17

51 (50) KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team 28:25

52 (53) ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ 28:56

53 (83) RIBLON Christophe AG2R La Mondiale 29:20

54 (40) SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 29:29

55 (46) GILBERT Philippe BMC Racing Team 29:53

56 (48) BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 30:21

57 (49) DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 30:25

58 (82) HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team 30:56

59 (70) AZANZA SOTO Jorge Euskaltel – Euskadi 31:13

60 (65) DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano 31:44

61 (94) STORTONI Simone Lampre – Merida 32:07

62 (75) GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano 32:24

63 (52) AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team 32:26

64 (60) KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 32:40

65 (76) MORI Manuele Lampre – Merida 32:43

66 (79) ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team 33:20

67 (56) RAST Gregory RadioShack – Leopard 33:23

68 (59) IMPEY Daryl Orica GreenEDGE 33:30

69 (97) VOIGT Jens RadioShack – Leopard 34:05

70 (101) VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 34:23

71 (64) BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 34:37

72 (93) SCHAR Michael BMC Racing Team 36:35

73 (62) VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 36:55

74 (72) TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 36:56

75 (67) VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 37:08

76 (36) WYSS Marcel IAM Cycling 37:14

77 (88) KLöDEN Andréas RadioShack – Leopard 37:18

78 (78) CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team 38:16

79 (90) DENIFL Stefan IAM Cycling 38:57

80 (42) SIMON Julien Sojasun 39:15

81 (43) BOLE Grega Vacansoleil – DCM 39:18

82 (71) ELMIGER Martin IAM Cycling 40:15

83 (74) ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard 41:03

84 (77) RASCH Gabriel Sky Procycling 41:33

85 (106) TALABARDON Yannick Sojasun 42:03

86 (80) VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM 42:10

87 (118) DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 43:39

88 (124) VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team 44:22

89 (109) MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM 44:38

90 (84) SMUKULIS Gatis Katusha Team ,,

91 (85) BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 45:11

92 (86) TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step 45:42

93 (87) PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff 46:01

94 (89) KOHLER Martin BMC Racing Team 46:07

95 (91) HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling 46:18

96 (92) GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team 46:20

97 (111) MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff 46:26

98 (63) HAYMAN Mathew Sky Procycling 46:49

99 (104) SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi 47:22

100 (96) KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team 47:24

101 (98) MARINO Jean Marc Sojasun 47:42

102 (100) GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team 47:44

103 (102) MINARD Sébastien AG2R La Mondiale 48:02

104 (105) DEGENKOLB John Team Argos – Shimano 49:12

105 (107) TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling 49:31

106 (108) VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 49:33

107 (73) GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step 50:20

108 (116) ROWE Luke Sky Procycling 51:18

109 (127) PONZI Simone Astana Pro Team 51:30

110 (128) PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step 51:54

111 (121) CIMOLAI Davide Lampre – Merida 52:48

112 (81) KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team 52:55

113 (122) MILLAR David Garmin – Sharp 52:58

114 (125) VIGANO Davide Lampre – Merida 53:24

115 (126) LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team 53:32

116 (129) BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff 54:24

117 (130) EISEL Bernhard Sky Procycling 54:35

118 (132) CANCELLARA Fabian RadioShack – Leopard 55:13

119 (135) LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team 56:48

120 (136) KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 57:11

121 (99) PETERSON Tom Team Argos – Shimano 57:23

122 (110) VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team 59:36

123 (112) BONNET William Equipe Cycliste FDJ 59:49

124 (113) ISAYCHEV Vladimir Katusha Team 59:56

125 (142) KARPETS Vladimir Movistar Team 59:57

126 (114) VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 1:00:23

127 (115) DELAPLACE Anthony Sojasun 1:00:31

128 (144) MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi 1:00:33

129 (117) HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 1:01:08

130 (145) PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ 1:01:56

131 (119) DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ 1:01:58

132 (120) KRISTOFF Alexander Katusha Team 1:02:01

133 (146) WACKERMANN Luca Lampre – Merida 1:02:39

134 (123) GOSS Matthew Orica GreenEDGE 1:02:46

135 (131) VRECER Robert Euskaltel – Euskadi 1:04:17

136 (133) GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team 1:05:26

137 (134) FARRAR Tyler Garmin – Sharp 1:05:48

138 (137) COOKE Baden Orica GreenEDGE 1:07:02

139 (138) NEYENS Maarten Lotto Belisol Team 1:08:01

140 (139) O’GRADY Stuart Orica GreenEDGE 1:08:07

141 (140) LEMOINE Cyril Sojasun 1:08:57

142 (141) KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 1:09:16

143 (143) MORTON Lachlan Garmin – Sharp 1:09:51

144 (153) DEHAES Kenny Lotto Belisol Team 1:09:53

145 (147) AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano 1:13:39

146 (148) SANZ UNZUE Enrique Movistar Team 1:14:28

147 (149) KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE 1:14:29

148 (151) BEWLEY Sam Orica GreenEDGE 1:15:51

149 (150) FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 1:16:34

150 (154) RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp 1:20:08

151 (155) SWIFT Ben Sky Procycling 1:21:58

152 (157) KAISEN Olivier Lotto Belisol Team 1:25:33

 

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga