kristoff tdsAlexander Kristoff (Katusha) wygrał piąty etap wyścigu Tour de Suisse. Po pięknym sprincie Norweg pokonał Petera Sagana (Cannondale) i Arnaud Demare (FDJ). Liderem nadal Mathias Frank (BMC).

Piąty dzień ścigania w Wyścigu Dookoła Szwajcarii to etap z Buochs do Leuggern. Kolarze mieli do przebycia dystans 178,4 km z pięcioma górskimi premiami czwartej kategorii. Podobnie jak wczoraj, można się było spodziewać wczesnej ucieczki, ale o wszystkim miał zadecydować sprint z dużej grupy.

Grupę harcowników tworzyli dziś: Serge Pauwels (Omega Pharma – Quick-Step), Stijn Devolder (RadioShack – Leopard), Sébastien Minard (Ag2r La Mondiale) i Cyril Lemoine (Sojasun). Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem był Minard, który tracił jednak ponad 20 minut do lidera. Ucieczka nie była więc zagrożeniem dla BMC i Mathiasa Franka, ale ekipy sprinterów starały się kontrolować sytuację. Na skutek upadku z wyścigiem pożegnał się dziś czwarty zawodnik klasyfikacji generalnej, Giovanni Visconti (Movistar).

Na 40 km przed metą peleton prowadzony przez Cannondale i Argos – Shimano tracił minutę i czterdzieści sekund. Na kontratak z dużej grupy zdecydował się Michael Mřrkřv (Saxo-Tinkoff). 10 km dalej mieliśmy upadek w peletonie, w którym ucierpieli między innymi Tomasz Marczyński (Vacansoleil – DCM) i Michele Scarponi (Lampre – Merida).

20 km przed metą mieliśmy już całą grupę i zaczęło się szachowanie z przodu. Na ostatniej hopce czwartej kategorii swoich sił spróbował zawodnik Euskaltel – Euskadi, Jorge Azanza Soto, ale jego akcja została skasowana na zjeździe.

Końcowy finisz prowadził lekko pod górkę i wydawało się, że to idealna sprawa dla Johna Degenkolba (Argos – Shimano). Niestety po raz kolejny niemieckiemu sprinterowi zabrakło sprytu i został na 400 metrów przed metą skasowany przez innych sprinterów. Najwięcej sił zachował Alexander Kristoff (Katusha) i to on wyrzucił na mecie ręce w górę w geście triumfu. Drugi finiszował Peter Sagan (Cannondale), a trzeci Arnaud Demare (FDJ). Liderem nadal Mathias Frank (BMC).

Wyniki:

1 KRISTOFF Alexander Katusha Team 50 4:08:29

2 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 30 ,,

3 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ 18 ,,

4 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 13 ,,

5 HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 10 ,,

6 GOSS Matthew Orica GreenEDGE 7 ,,

7 CIMOLAI Davide Lampre – Merida 4 ,,

8 GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team 3 ,,

9 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 2 ,,

10 IMPEY Daryl Orica GreenEDGE 1 ,,

11 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale ,,

12 VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team ,,

13 GILBERT Philippe BMC Racing Team ,,

14 VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step ,,

15 SIMON Julien Sojasun ,,

16 ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team ,,

17 MILLAR David Garmin – Sharp ,,

18 AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team ,,

19 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,

20 DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano ,,

21 MORI Manuele Lampre – Merida ,,

22 MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team ,,

23 FRANK Mathias BMC Racing Team ,,

24 KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff ,,

25 ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi ,,

26 PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ ,,

27 ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff ,,

28 HAYMAN Mathew Sky Procycling ,,

29 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard ,,

30 SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi ,,

31 BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team ,,

32 ULISSI Diego Lampre – Merida ,,

33 BOLE Grega Vacansoleil – DCM ,,

34 MONFORT Maxime RadioShack – Leopard ,,

35 FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team ,,

36 MEYER Cameron Orica GreenEDGE ,,

37 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale ,,

38 BOUET Maxime AG2R La Mondiale ,,

39 ADELBO SOTO PERERA Jorge ,,

40 MARINO Jean Marc Sojasun ,,

41 PREIDLER Georg Team Argos – Shimano ,,

42 NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team ,,

43 KANGERT Tanel Astana Pro Team ,,

44 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi ,,

45 RAST Gregory RadioShack – Leopard ,,

46 POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale ,,

47 KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team ,,

48 HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling ,,

49 KOHLER Martin BMC Racing Team ,,

50 ISAYCHEV Vladimir Katusha Team ,,

51 GUSEV Vladimir Katusha Team ,,

52 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ ,,

53 DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team ,,

54 VORGANOV Eduard Katusha Team ,,

55 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team ,,

56 TALABARDON Yannick Sojasun ,,

57 MARTIN Daniel Garmin – Sharp ,,

58 CHEREL Mikael AG2R La Mondiale ,,

59 KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team ,,

60 REICHENBACH Sebastien IAM Cycling ,,

61 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team ,,

62 GESCHKE Simon Team Argos – Shimano ,,

63 SPILAK Simon Katusha Team ,,

64 OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi ,,

65 DE GREEF Francis Lotto Belisol Team ,,

66 TSCHOPP Johann IAM Cycling ,,

67 ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard ,,

68 SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team ,,

69 GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team ,,

70 DELAPLACE Anthony Sojasun ,,

71 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,

72 FEILLU Brice Sojasun ,,

73 KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team ,,

74 JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ ,,

75 TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step ,,

76 DOMBROWSKI Joe Sky Procycling ,,

77 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team ,,

78 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM ,,

79 PAURIOL Rémi Sojasun ,,

80 LöFKVIST Thomas IAM Cycling ,,

81 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step ,,

82 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step ,,

83 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step ,,

84 DEGENKOLB John Team Argos – Shimano ,,

85 SCHAR Michael BMC Racing Team ,,

86 TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling ,,

87 EDMONDSON Joshua Sky Procycling 0:26

88 SCARPONI Michele Lampre – Merida 0:30

89 ELMIGER Martin IAM Cycling ,,

90 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff ,,

91 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team ,,

92 KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team ,,

93 GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano ,,

94 MEDEREL Maxime Sojasun ,,

95 ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ ,,

96 MOINARD Amaël BMC Racing Team ,,

97 MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale ,,

98 FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano ,,

99 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ 0:39

100 MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team ,,

101 IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi 0:41

102 PONZI Simone Astana Pro Team 0:43

103 ROWE Luke Sky Procycling ,,

104 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step ,,

105 SMUKULIS Gatis Katusha Team 0:46

106 VIGANO Davide Lampre – Merida ,,

107 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,

108 KLöDEN Andréas RadioShack – Leopard ,,

109 EISEL Bernhard Sky Procycling ,,

110 VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team ,,

111 SELVAGGI Mirko Vacansoleil – DCM ,,

112 GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team ,,

113 LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team ,,

114 RASCH Gabriel Sky Procycling ,,

115 O’GRADY Stuart Orica GreenEDGE 0:53

116 WYSS Marcel IAM Cycling ,,

117 DENIFL Stefan IAM Cycling ,,

118 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 1:17

119 BONNET William Equipe Cycliste FDJ 1:19

120 COOKE Baden Orica GreenEDGE 1:27

121 ALBASINI Michael Orica GreenEDGE ,,

122 BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff 1:46

123 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 2:32

124 CANCELLARA Fabian RadioShack – Leopard ,,

125 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

126 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,

127 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 3:31

128 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

129 GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step ,,

130 VRECER Robert Euskaltel – Euskadi 6:35

131 VOIGT Jens RadioShack – Leopard ,,

132 KAMYSHEV Arman Astana Pro Team ,,

133 WACKERMANN Luca Lampre – Merida ,,

134 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 8:51

135 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

136 MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi ,,

137 MINARD Sébastien AG2R La Mondiale ,,

138 KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE ,,

139 LEMOINE Cyril Sojasun ,,

140 NEYENS Maarten Lotto Belisol Team ,,

141 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard ,,

142 PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step ,,

143 KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team ,,

144 MORTON Lachlan Garmin – Sharp ,,

145 STORTONI Simone Lampre – Merida ,,

146 KARPETS Vladimir Movistar Team ,,

147 SANZ UNZUE Enrique Movistar Team ,,

148 PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ ,,

149 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale ,,

150 SWIFT Ben Sky Procycling ,,

151 BEWLEY Sam Orica GreenEDGE 10:06

152 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp ,,

153 LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team ,,

154 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team ,,

155 RENSHAW Mark Blanco Pro Cycling Team ,,

156 PETERSON Tom Team Argos – Shimano ,,

157 MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM ,,

158 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team 11:28

159 DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team ,,

160 KAISEN Olivier Lotto Belisol Team ,,

161 AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano ,,

DNF VISCONTI Giovanni Movistar Team –

DNS BULGAC Brian Lotto Belisol Team –

 

Klasyfikacja generalna:

1 (1) FRANK Mathias BMC Racing Team 15:56:30

2 (2) KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff 0:23

3 (3) FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team 0:35

4 (5) PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ 0:57

5 (6) MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team 1:08

6 (7) MARTIN Daniel Garmin – Sharp 1:23

7 (8) KANGERT Tanel Astana Pro Team 1:26

8 (9) PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 1:28

9 (10) VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 1:39

10 (11) MEYER Cameron Orica GreenEDGE 1:42

11 (12) SPILAK Simon Katusha Team 1:50

12 (13) DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team 1:59

13 (14) BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team 2:24

14 (15) ULISSI Diego Lampre – Merida 2:25

15 (16) POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 2:29

16 (17) TSCHOPP Johann IAM Cycling 2:38

17 (18) BOUET Maxime AG2R La Mondiale 2:40

18 (19) REICHENBACH Sebastien IAM Cycling 2:41

19 (20) ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff 2:44

20 (21) MONFORT Maxime RadioShack – Leopard 3:00

21 (22) ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi 3:04

22 (23) KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team 4:45

23 (24) VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step 4:50

24 (25) AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team 4:54

25 (26) VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi 4:56

26 (27) LöFKVIST Thomas IAM Cycling 4:58

27 (28) NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team 5:38

28 (29) GUSEV Vladimir Katusha Team 5:40

29 (31) SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team 6:29

30 (30) MOINARD Amaël BMC Racing Team 6:38

31 (33) MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team 7:49

32 (35) CHEREL Mikael AG2R La Mondiale 7:50

33 (34) SCARPONI Michele Lampre – Merida 7:54

34 (32) ALBASINI Michael Orica GreenEDGE 7:59

35 (37) DE GREEF Francis Lotto Belisol Team 8:31

36 (36) WYSS Marcel IAM Cycling 8:47

37 (39) FEILLU Brice Sojasun 8:57

38 (40) VORGANOV Eduard Katusha Team 9:06

39 (38) EDMONDSON Joshua Sky Procycling 9:21

40 (43) SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 10:55

41 (44) PREIDLER Georg Team Argos – Shimano 10:59

42 (45) SIMON Julien Sojasun 11:01

43 (46) BOLE Grega Vacansoleil – DCM 11:04

44 (41) ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 11:16

45 (42) MEDEREL Maxime Sojasun 11:18

46 (47) GILBERT Philippe BMC Racing Team 11:19

47 (49) GESCHKE Simon Team Argos – Shimano 11:35

48 (50) BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 11:47

49 (51) DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 11:51

50 (52) KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team 11:57

51 (48) IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi 12:06

52 (54) AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team 13:52

53 (53) ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ 14:08

54 (56) KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team 14:21

55 (55) FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano 14:43

56 (58) DOMBROWSKI Joe Sky Procycling 15:28

57 (60) HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 16:20

58 (61) OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi 16:46

59 (62) IMPEY Daryl Orica GreenEDGE 17:02

60 (64) JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ 18:04

61 (57) VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 18:21

62 (68) BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 19:34

63 (70) DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano 20:22

64 (69) MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 20:23

65 (72) VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 20:40

66 (73) PAURIOL Rémi Sojasun 20:44

67 (77) SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 21:14

68 (78) AZANZA SOTO Jorge Euskaltel – Euskadi 21:27

69 (76) ELMIGER Martin IAM Cycling 21:41

70 (66) TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 21:53

71 (84) ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard 22:29

72 (80) GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano 22:38

73 (85) KOHLER Martin BMC Racing Team 22:39

74 (79) SELVAGGI Mirko Vacansoleil – DCM 22:52

75 (86) MORI Manuele Lampre – Merida 22:57

76 (81) RASCH Gabriel Sky Procycling 22:59

77 (83) CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team 23:13

78 (87) ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team 23:34

79 (88) VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM 23:36

80 (59) KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team 24:41

81 (89) SMUKULIS Gatis Katusha Team 25:23

82 (92) RAST Gregory RadioShack – Leopard 25:32

83 (93) HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team 25:51

84 (63) RIBLON Christophe AG2R La Mondiale 26:01

85 (94) BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 26:37

86 (98) TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step 27:08

87 (91) PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff 27:27

88 (97) KLöDEN Andréas RadioShack – Leopard 27:32

89 (96) DENIFL Stefan IAM Cycling 27:35

90 (100) HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling 27:44

91 (101) GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team 27:46

92 (99) KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 27:55

93 (105) SCHAR Michael BMC Racing Team 28:22

94 (67) STORTONI Simone Lampre – Merida 28:23

95 (107) OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ 28:26

96 (109) MARINO Jean Marc Sojasun 28:36

97 (104) KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team 28:50

98 (112) HAYMAN Mathew Sky Procycling 28:53

99 (82) VOIGT Jens RadioShack – Leopard 29:00

100 (65) PETERSON Tom Team Argos – Shimano 29:09

101 (106) GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team 29:10

102 (114) VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 29:18

103 (71) MINARD Sébastien AG2R La Mondiale 29:28

104 (116) MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale 29:29

105 (113) VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ 29:57

106 (118) SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi 30:29

107 (119) DEGENKOLB John Team Argos – Shimano 30:38

108 (120) TALABARDON Yannick Sojasun 30:41

109 (122) TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling 30:57

110 (123) VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 30:59

111 (75) MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM 31:05

112 (125) VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team 31:22

113 (111) MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff 31:23

114 (117) BONNET William Equipe Cycliste FDJ 31:35

115 (128) ISAYCHEV Vladimir Katusha Team 31:42

116 (130) VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 32:09

117 (132) DELAPLACE Anthony Sojasun 32:17

118 (110) GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step 32:21

119 (129) ROWE Luke Sky Procycling 32:44

120 (126) HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 32:54

121 (90) DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 33:31

122 (136) DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ 33:44

123 (137) KRISTOFF Alexander Katusha Team 33:47

124 (145) CIMOLAI Davide Lampre – Merida 34:14

125 (146) MILLAR David Garmin – Sharp 34:24

126 (148) GOSS Matthew Orica GreenEDGE 34:32

127 (138) VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team 34:36

128 (142) VIGANO Davide Lampre – Merida 34:50

129 (144) LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team 34:58

130 (147) PONZI Simone Astana Pro Team 35:12

131 (95) PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step 35:26

132 (135) CANCELLARA Fabian RadioShack – Leopard 35:49

133 (143) BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff 35:50

134 (150) EISEL Bernhard Sky Procycling 36:01

135 (115) VRECER Robert Euskaltel – Euskadi 36:03

136 (103) MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi 37:05

137 (152) GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team 37:12

138 (141) FARRAR Tyler Garmin – Sharp 37:34

139 (102) LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team 38:14

140 (108) KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 38:37

141 (153) COOKE Baden Orica GreenEDGE 38:48

142 (121) NEYENS Maarten Lotto Belisol Team 39:47

143 (160) O’GRADY Stuart Orica GreenEDGE 39:53

144 (124) LEMOINE Cyril Sojasun 40:12

145 (131) KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 41:02

146 (133) KARPETS Vladimir Movistar Team 41:23

147 (134) MORTON Lachlan Garmin – Sharp 41:37

148 (139) PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ 42:43

149 (127) DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team 43:08

150 (156) WACKERMANN Luca Lampre – Merida 44:05

151 (158) KAMYSHEV Arman Astana Pro Team 44:09

152 (140) AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano 45:25

153 (154) SANZ UNZUE Enrique Movistar Team 46:14

154 (155) KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE 46:15

155 (149) DEHAES Kenny Lotto Belisol Team 46:25

156 (159) FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 46:29

157 (151) RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp 47:00

158 (157) BEWLEY Sam Orica GreenEDGE 47:37

159 (161) RENSHAW Mark Blanco Pro Cycling Team 49:46

160 (162) KAISEN Olivier Lotto Belisol Team 52:25

161 (163) SWIFT Ben Sky Procycling 53:44

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga