cieslikMateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) wygrał ośmioetapowy kolarskich wyścig Bałtyk Karkonosze Tour. Końcowe zwycięstwo zapewnił sobie na przedostatnim etapie – jeździe na czas pod górę, w której był zdecydowanie najszybszy. Ostatni odcinek wyścigu, z Piechowic do Karpacza, zwycięsko zakończył Paweł Cieślik (Bank BGŻ).

Taciak był o krok od objęcia prowadzenia w prestiżowym cyklu BGŻ ProLigi.  Na postawie nieoficjalnych wyników wydawało się, że, dzięki punktom zdobytym w Bałtyk – Karkonosze Tour, wyprzedzi prowadzącego od początku sezonu w tej klasyfikacji kolegę z drużyny Marka Rutkiewicza.  Ostatecznie jednak okazało się, że Rutkiewicz w całym wyścigu był szósty, co pozwoliło mu zachować minimalną przewagę i obronić pozycję i koszulkę przodownika BGŻ ProLigi. Na trzecim miejscu jest  kolejny zawodnik CCC Jarosław Marycz.

 Rozstrzygająca  dla losów całego wyścigu okazała się przedpołudniowa czasówka z Kowar na przełęcz Okraj . Na tym trudnym podjeździe (średnie nachylenie ponad pięć procent, maksymalne – 12 procent) Taciak wyprzedził Marka Cieślika z ekipy Bank BGŻ  oraz kolegę z drużyny, triumfatora ubiegłorocznej edycji Bałtyk – Karkonosze, Bułgara Nikołaja Michajłowa.
Kamil Gradek (BDC MarcPol), który wygrał trzeci etap wyścigu, płaską czasówkę w Nowogardzie i zdobył żółtą koszulkę lidera, tym razem musiał uznać wyższość bardziej doświadczonego kolegi. 22-letni kolarz BDC MarcPol zajął szóste miejsce, spadając na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej.  Po tym etapie Taciak wyprzedzał o 56 sekund Michajłowa i o 1.08 Gradka.
Na ostatnim, 90-kilometrowym etapie do Karpacza Taciak, przy wydatnej pomocy kolegów z drużyny, obronił pozycję lidera wyścigu. Podjazd do mety najszybciej pokonał kolarz Banku BGŻ Paweł Cieślik,  a tuż za nim minął metę Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice). Trzeci, ze stratą 8 sekund, przyjechał Rutkiewicz, szósty był  Taciak -strata 24 s).
Kolejnym wyścigiem z cyklu BGŻ ProLigi będzie Memoriał Grundmana i Wizowskiego – 8 i 9 czerwca w Grębocicach.
Wyniki ósmego etapu   Piechowice – Karpacz (89,6 km):
1. Paweł Cieślik (Bank BGŻ)  – 2:11.32
2. Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) – ten sam czas
3. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) – 8 s
4. Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) – 15 s
5. Mariusz Gil (Kwadro-Stannah)  – 24 s
6. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) – ten sam czas
Końcowa klasyfikacja indywidualna:
1. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)  – 20:02.05
2. Nikołaj Michajłow (Bułgaria/CCC Polsat Polkowice) – strata 56 s
3. Kamil Gradek (BDC MarcPol) – 1.08
4. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice) – 1.30
5. Paweł Cieślik (Bank BGŻ) – 2.03
6. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) -2.11
7. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice) -2.13
8. Łukasz Bodnar (Bank BGŻ) – 2.21
9. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) -2.22
10. Adam Stachowiak (Bank BGŻ) – 2.37

 Pełne wyniki > tutaj

Foto:Artur Machnik

Informacja prasowa