acevedoKolumbijczyk Janier Acevedo (Jamis-Hagens Berman) został zwycięzcą drugiego etapu Amgen Tour of California i został nowym liderem imprezy. Acevedo po ataku na ostatnim kilometrze pokonał wielkiego faworyta, Tejaya van Garderena (BMC). Trzecie miejsce zajął dziś Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented by Maxxis).

Drugi etap Amgen Tour of California prowadził z Murrieta do Greater Palm Springs. Przed kolarzami było prawie 200 km ścigania, kolejny dzień w niemożliwym do wytrzymania upale. Meta była usytuowana na podjeździe o długości 6,4 km i średnim nachyleniu 9,7 %. Wcześniej na kolarzy czekała premia górska pierwszej kategorii (Mountain Center; 17,2 km długości; 4,6 % nachylenia). Od początku dnia na czele wysforowało się czterech zawodników: Scott Zwizanski (Optum), Jonathan Patrick McCarty (Bissell), Ben Jaques-Maynes (Jamis) i Sylvain Chavanel (Omega Pharma-QuickStep).

Na pierwszej premii górskiej czwórka miała około 12 minut przewagi nad peletonem, ale przed sobą jeszcze ponad 100 km jazdy. Niestety w czasie etapu z rywalizacji wycofał się Tomasz Marczyński (Vacansoleil – DCM), który już wczoraj bardzo męczył, kończąc etap długo po najlepszych. Peleton starał się kontrolować ucieczkę, zmniejszając sukcesywnie stratę do harcowników. 18 km przed metą czwórka zawodników miała 3 minuty przewagi nad dużą grupą prowadzoną przez BMC. Na kontratak z peletonu zdecydowała się dwójka zawodników Optum p/b Kelly Benefit Strategies:  Jesse Anthony i  Marsh Cooper.

Na początku podjazdu pod Greater Palm Springs ucieczka została skasowana. Na czele mieliśmy grupkę około 20 kolarzy, a na czele pracował Bartosz Huzarski (Team NetApp – Endura). 4 km przed metą zaatakował Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented by Maxxis). Za nim jechała piątka zawodników: Matthew Busche (RadioShack – Leopard),  Tejay Van Garderen i Matthias Frank (obaj BMC), Michael Rogers (Saxo-Tinkoff) i  Janier Acevedo (Jamis-Hagens Berman). 2 km przed metą mocne tempo narzucił van Garderen, którego tempo wytrzymywał tylko Acevedo. Ta dwójka samotnie przejechała znacznik jednego kilometra przed metą. Na ostatnich kilkuset metrach Kolumbijczyk Acevedo niespodziewanie urwał van Garderena i został zwycięzcą dzisiejszego etapu.

Za Acevedo linię mety przejechał Tejay van Garderen, a trzeci był Deignan. Bartek Huzarski wykonał dziś piękną pracę dla swojego lidera, Leopolda Koniga i zakończył etap na 29 miejscu, ze stratą 7 minut i 47 sekund. Maciej Bodnar zajął 102 miejsce, ze stratą prawie 20 minut. Kolarze mijający linię mety często spadali bezwładnie z rowerów, wycieńczeni upalną pogodą.

Wyniki :

1 ACEVEDO COLLE Janier Alexis Jamis – Hagens Berman 5:07:40

2 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team  0:12

3 DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis 0:27

4 FRANK Mathias BMC Racing Team  0:45

5 ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff  0:55

6 HAGA Chad Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies  1:13

7 BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard  1:15

8 MANCEBO PEREZ Francisco 5-hour Energy  ,,

9 CRADDOCK Lawson Bontrager Cycling Team 1:32

10 MEYER Cameron Orica GreenEDGE 1:40

11 DE MAAR Marc UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:56

12 JENKINS Max 5-hour Energy 2:27

13 EUSER Lucas UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

14 ENGLISH Nathaniel 5-hour Energy 2:36

15 GAIMON Phillip Bissel Pro Cycling 2:50

16 MORTON Lachlan Garmin – Sharp 3:19

17 BALDWIN Christopher Bissel Pro Cycling ,,

18 KONIG Leopold Team NetApp – Endura 3:42

19 DIDIER Laurent RadioShack – Leopard 4:02

20 BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team 4:09

21 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 4:17

22 DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura 4:33

23 BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 5:07

24 VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team ,,

25 PUTT Tanner Bontrager Cycling Team 5:48

26 ZUBELDIA AGIRRE Haimar RadioShack – Leopard 6:06

27 ROMERO AMARAN Luis Jamis – Hagens Berman 6:39

28 TORCKLER Michael 7:13

29 HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura 7:47

30 GILBERT Philippe BMC Racing Team 8:16

31 COOKE Baden Orica GreenEDGE 8:25

32 LOUDER Jeff UnitedHealthcare Presented by Maxxis 8:36

33 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 9:09

34 DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff ,,

35 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Team NetApp – Endura 9:16

36 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 9:22

37 WESTRA Lieuwe Vacansoleil – DCM 9:41

38 ZABRISKIE David Garmin – Sharp 10:14

39 JONES Carter Bissel Pro Cycling ,,

40 ANTHONY Jesse Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 10:51

41 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 10:54

42 SCHAR Michael BMC Racing Team ,,

43 SWEETING Robert 5-hour Energy 10:57

44 RATHE Jacob Garmin – Sharp ,,

45 STEMPER James 5-hour Energy ,,

46 SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE 11:20

47 DENNIS Rohan Garmin – Sharp ,,

48 CANDELARIO Alex Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 11:36

49 MANNION Gavin Bontrager Cycling Team 11:38

50 IRIZAR ARANBURU Markel RadioShack – Leopard 11:44

51 DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE 11:46

52 DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM 12:11

53 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 12:13

54 VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step ,,

55 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 12:24

56 MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff ,,

57 PIPP Frank Kevin Bissel Pro Cycling 12:27

58 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

59 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

60 VENNELL Jeremy Bissel Pro Cycling ,,

61 FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM 12:33

62 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 12:43

63 CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step 12:49

64 HOWES Alex Garmin – Sharp 12:54

65 MOINARD Amaël BMC Racing Team 12:56

66 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 13:01

67 ZWIZANSKI Scott Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 13:43

68 JACQUES-MAYNES Benjamin Jamis – Hagens Berman 14:14

69 MEYER Travis Orica GreenEDGE 14:30

70 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM ,,

71 MILLER Carson Jamis – Hagens Berman 14:34

72 DRISCOLL James Jamis – Hagens Berman 14:37

73 WREN Tyler Jamis – Hagens Berman 14:41

74 VOIGT Jens RadioShack – Leopard 15:04

75 WILLIAMS David 5-hour Energy 15:08

76 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 15:13

77 VOSS Paul Team NetApp – Endura 15:16

78 DUCHESNE Antoine Bontrager Cycling Team 15:22

79 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE 15:24

80 MEERSMAN Gianni Omega Pharma – Quick-Step 15:28

81 HANSON Ken Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 15:34

82 BROWN Nathan Bontrager Cycling Team 15:39

83 BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura 16:10

84 STUYVEN Jasper Bontrager Cycling Team 16:36

85 EASTMAN Ryan Bontrager Cycling Team ,,

86 CANTWELL Jonathan Team Saxo-Tinkoff 16:38

87 AAEN JORGENSEN Jonas Team Saxo-Tinkoff 16:41

88 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team 16:49

89 COOPER Marsh Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 17:01

90 FENG Chun Kai Champion System Pro Cycling Team ,,

91 ROTH Ryan Champion System Pro Cycling Team 17:10

92 PATRICK MCCARTY Jonathan Bissel Pro Cycling 17:25

93 DEMPSTER Zakkari Team NetApp – Endura 17:55

94 SCHORN Daniel Team NetApp – Endura ,,

95 SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team 18:22

96 GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step 19:13

97 MCCARTNEY Jason Bissel Pro Cycling 19:40

98 KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team 19:48

99 BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team ,,

100 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team ,,

101 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team ,,

102 BODNAR Maciej Cannondale Pro Cycling Team ,,

103 SOLADAY Thomas Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

104 JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

105 KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis 20:03

106 MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

107 HUSHOVD Thor BMC Racing Team 20:19

108 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 20:30

109 ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 22:39

110 LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM 22:45

111 PINOTTI Marco BMC Racing Team 25:40

112 ORAM James Bontrager Cycling Team 27:08

113 ZIRBEL Tom Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 29:37

114 GAZVODA Gregor Champion System Pro Cycling Team 31:12

115 TRAKSEL Bobbie Champion System Pro Cycling Team 31:23

116 PALMA Guido emanuel Jamis – Hagens Berman 36:36

117 SERRY Pieter Omega Pharma – Quick-Step ,,

DNF MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM –

DNF HAEDO Juan Jose Jamis – Hagens Berman –

DNF MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE –

DNF DA DALTO Mauro Cannondale Pro Cycling Team –

OTL KREDER Wesley Vacansoleil – DCM –

OTL BOECKMANS Kris Vacansoleil – DCM –

 

Klasyfikacja generalna:

1 (26) ACEVEDO COLLE Janier Alexis Jamis – Hagens Berman  9:39:19

2 (19) VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 0:12

3 (27) DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis 0:27

4 (15) FRANK Mathias BMC Racing Team 0:45

5 (13) ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff 0:55

6 (2) MANCEBO PEREZ Francisco 5-hour Energy 1:03

7 (23) HAGA Chad Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:13

8 (31) BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard 1:15

9 (32) CRADDOCK Lawson Bontrager Cycling Team 1:32

10 (21) MEYER Cameron Orica GreenEDGE 1:40

11 (17) DE MAAR Marc UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:56

12 (25) EUSER Lucas UnitedHealthcare Presented by Maxxis 2:27

13 (28) JENKINS Max 5-hour Energy ,,

14 (30) ENGLISH Nathaniel 5-hour Energy 2:36

15 (35) GAIMON Phillip Bissel Pro Cycling 2:50

16 (18) BALDWIN Christopher Bissel Pro Cycling 3:19

17 (51) MORTON Lachlan Garmin – Sharp ,,

18 (34) KONIG Leopold Team NetApp – Endura 3:42

19 (33) DIDIER Laurent RadioShack – Leopard 4:02

20 (41) BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team 4:09

21 (38) KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 4:17

22 (22) DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura 4:33

23 (14) BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 5:07

24 (46) VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team ,,

25 (12) PUTT Tanner Bontrager Cycling Team 5:48

26 (36) ZUBELDIA AGIRRE Haimar RadioShack – Leopard 6:06

27 (43) TORCKLER Michael 7:13

28 (45) HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura 7:47

29 (24) LOUDER Jeff UnitedHealthcare Presented by Maxxis 8:36

30 (20) SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 9:22

31 (1) WESTRA Lieuwe Vacansoleil – DCM 9:25

32 (4) JONES Carter Bissel Pro Cycling 10:11

33 (40) ZABRISKIE David Garmin – Sharp 10:14

34 (44) BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 10:54

35 (5) STEMPER James 5-hour Energy 10:55

36 (8) RATHE Jacob Garmin – Sharp 10:57

37 (53) SCHAR Michael BMC Racing Team 11:23

38 (9) CANDELARIO Alex Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 11:36

39 (39) MANNION Gavin Bontrager Cycling Team 11:38

40 (10) DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE 11:46

41 (11) VENNELL Jeremy Bissel Pro Cycling 12:27

42 (37) FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM 12:33

43 (42) MOINARD Amaël BMC Racing Team 12:56

44 (47) VOIGT Jens RadioShack – Leopard 15:04

45 (16) VOSS Paul Team NetApp – Endura 15:16

46 (6) MEERSMAN Gianni Omega Pharma – Quick-Step 15:28

47 (50) BROWN Nathan Bontrager Cycling Team 15:39

48 (57) ROMERO AMARAN Luis Jamis – Hagens Berman 15:44

49 (7) STUYVEN Jasper Bontrager Cycling Team 16:36

50 (29) ROTH Ryan Champion System Pro Cycling Team 17:10

51 (56) GILBERT Philippe BMC Racing Team 17:21

52 (49) PATRICK MCCARTY Jonathan Bissel Pro Cycling 17:25

53 (67) COOKE Baden Orica GreenEDGE 18:37

54 (70) DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff 19:21

55 (81) ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff ,,

56 (114) HAEDO Juan Jose Jamis – Hagens Berman 19:28

57 (3) SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 19:44

58 (78) ANTHONY Jesse Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 21:03

59 (87) DENNIS Rohan Garmin – Sharp 21:32

60 (58) CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step 21:54

61 (77) IRIZAR ARANBURU Markel RadioShack – Leopard 21:56

62 (92) SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE 21:58

63 (66) DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 22:25

64 (69) VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step ,,

65 (82) FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 22:36

66 (68) FARRAR Tyler Garmin – Sharp 22:39

67 (80) MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

68 (74) JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 22:55

69 (94) MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff 23:02

70 (97) PIPP Frank Kevin Bissel Pro Cycling 23:05

71 (85) HOWES Alex Garmin – Sharp 23:06

72 (54) JACQUES-MAYNES Benjamin Jamis – Hagens Berman 23:17

73 (76) WREN Tyler Jamis – Hagens Berman 24:53

74 (95) VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 25:08

75 (62) DUCHESNE Antoine Bontrager Cycling Team 25:34

76 (75) MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE 25:36

77 (86) HANSON Ken Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 25:46

78 (99) WILLIAMS David 5-hour Energy ,,

79 (90) VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 25:51

80 (83) EASTMAN Ryan Bontrager Cycling Team 26:48

81 (102) BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura ,,

82 (71) CANTWELL Jonathan Team Saxo-Tinkoff 26:50

83 (61) COOPER Marsh Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 27:12

84 (93) AAEN JORGENSEN Jonas Team Saxo-Tinkoff 27:19

85 (101) BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team 27:27

86 (98) FENG Chun Kai Champion System Pro Cycling Team 27:39

87 (100) SCHORN Daniel Team NetApp – Endura 28:33

88 (73) SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team 28:34

89 (59) KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team 28:53

90 (55) BODNAR Maciej Cannondale Pro Cycling Team ,,

91 (84) GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step 29:25

92 (65) HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 30:00

93 (88) SOLADAY Thomas Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

94 (89) JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

95 (119) SWEETING Robert 5-hour Energy 30:41

96 (72) TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 30:42

97 (104) DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM 30:45

98 (109) ZWIZANSKI Scott Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 32:19

99 (122) VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 32:45

100 (64) LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM 32:57

101 (110) MEYER Travis Orica GreenEDGE 33:06

102 (112) MILLER Carson Jamis – Hagens Berman 34:18

103 (111) DRISCOLL James Jamis – Hagens Berman 34:21

104 (107) DEMPSTER Zakkari Team NetApp – Endura 36:29

105 (106) BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team 38:22

106 (116) MCCARTNEY Jason Bissel Pro Cycling 39:24

107 (118) MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis 39:47

108 (121) KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

109 (120) HUSHOVD Thor BMC Racing Team 40:03

110 (113) ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 42:23

111 (118) MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis 39:47

112 (121) KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

113 (120) HUSHOVD Thor BMC Racing Team 40:03

114 (60) GAZVODA Gregor Champion System Pro Cycling Team 40:17

115 (113) ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 42:23

116 (103) ZIRBEL Tom Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 44:08

117 (123) TRAKSEL Bobbie Champion System Pro Cycling Team 51:07

118 (115) PALMA Guido emanuel Jamis – Hagens Berman 56:20

 

 

Foto: www.corvospro.com

Arek Waluga