finiszMaxime Bouet (Ag2r La Mondiale)wygrał pierwszy etap Giro del Trentino i został liderem imprezy. Drugie miejsce zajął zawodnik CCC Polsat Polkowice, Josef Cerny i ubrał dziś koszulkę najlepszego młodzieżowca! Na trzecim miejscu finiszował Michael Rodriguez (Colombia).

Pierwszy etap tegorocznego Giro del Trentino to odcinek wokół malowniczego Lienz. To średniowieczne miasteczko jest położone w austriackim Tyrolu, pomiędzy Wysokimi Taurami a Alpami Gailtalskimi.Kolarzy przywitała tłumy kibiców i wspaniała, słoneczna pogoda. We wtorkowe przedpołudnie mieli do pokonania 128,5 km z jedną premią górską drugiej kategorii na ponad 13 km przed metą.

Profil etapu skłaniał do ucieczki i taka utworzyła się do samego startu. Z peletonu odjechało 8 zawodników: Maxime Bouet (Ag2r La Mondiale), Michael Rodriguez (Colombia), Enzo Josue Moyano (Caja Rural),  Josef Cerny (CCC Polsat Polkowice), Gang Xu (Champion System), Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka), Pavel Kochetkov (Rusvelo),  Nicola Dal Santo (Ceramica Flaminia – Fondriest). Uciekająca grupa bardzo szybko powiększała przewagę i na 64 kilometrze mieli aż 8 minut przewagi i sporą szansę na etapowe zwycięstwo.

Na czele peletonu kręcili kolarze Vini Fantini i Androni Giocattoli, mający w swoim składzie kolarzy skłonnych powalczyć na finiszowych metrach. W miejscowości Gratschach zawodnicy walczyli o punkty na lotnym finiszu. Najszybszy był Kochetkov, drugi był Cerny, a trzeci Moyano.Wydawało się, że peleton zlekceważył harcowników, gdyż przewaga nie ulegała zmianie nawet 50 km przed metą. Spośród uciekającej ósemki dobrym zawodnikiem na generalkę wydawał się Bouet (Ag2r), który w tym sezonie wjechał z najlepszymi na Col de l’Ospedale podczas Critérium International.

Sporą trudnością dla kolarzy był podjazd pod Iselsberg. Była to premia drugiej kategorii o długości prawie 4 km, zawodnicy wspinali się na wysokość 1204 m.n.p.m, a średnie nachylenie, które musieli pokonać to 7 %. Uciekająca grupa rozpoczynała podjazd mając około 8 minut przewagi nad peletonem i było wiadomo,że to wśród nich jest zwycięzca i pierwszy lider włoskiego wyścigu. Na podjeździe zaatakował  Kolumbijczyk Rodriguez, ale utrzymali się z nim Bouet i pięknie jadący młodziak z CCC, Josef Cerny.

Finisz na ulicach Lienz najszybciej rozpoczął Cerny, ale ładnie skontrował go Francuz i zaliczył swój życiowy sukces. Drugie miejsce zajął najmłodszy zawodnik imprezy, podopieczny Piotra Wadeckiego, Josef Cerny. Wielkie brawa za fantastyczną postawę tego zawodnika. Josef został najlepszym młodzieżowcem i będzie jechał w białej koszulce lidera tej klasyfikacji. Peleton przyjechał z ponad 7 minutową stratą i Bouet może pokusić się o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Galerię zdjęć znajdziecie > tutaj

Wyniki:

1 Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale 2:48:59
2 Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice
3 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia
4 Nicola Dal Santo (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest 0:00:39
5 Enzo Moyano (Arg) Caja Rural – Seguros RGA
6 Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo
7 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN – Qhubeka 0:00:41
8 Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team 0:01:11
9 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox 0:06:51
10 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
11 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
12 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
13 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
14 Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
15 Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
16 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
17 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
18 Gregor Gazvoda (Slo) Champion System Pro Cycling Team
19 Kanstantin Siutsou (Blr) Sky Procycling
20 Andre Fernando S.Mar Cardoso (Por) Caja Rural – Seguros RGA
21 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
22 Jonathan Monsalve (Ven) Vini Fantini – Selle Italia
23 Jackson Jesu Rodriguez Ortiz (Ven) Androni Giocattoli
24 Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
25 Ivan Rovny (Rus) Ceramica Flaminia – Fondriest
26 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
27 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
28 Jan Barta (Cze) Team Netapp – Endura
29 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
30 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
31 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
32 Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
33 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre – Merida
34 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida
35 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
36 Carlos Julia Quintero Norena (Col) Colombia
37 Marco Corti (Ita) Colombia
38 Chad Beyer (USA) Champion System Pro Cycling Team
39 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp – Endura
40 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
41 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
42 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
43 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice
44 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
45 Michele Scarponi (Ita) Lampre – Merida
46 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida
47 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre – Merida
48 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
49 David G De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp – Endura
50 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
51 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN – Qhubeka
52 Leopold Konig (Cze) Team Netapp – Endura
53 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
54 Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice
55 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia
56 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
57 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
58 José C Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
59 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
60 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
61 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
62 Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
63 Manuel Antunes Amaro (Por) Ceramica Flaminia – Fondriest
64 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
65 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
66 Tsgabu Grmay (Eth) MTN – Qhubeka
67 Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
68 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale
69 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
70 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
71 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale
72 Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo
73 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
74 Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
75 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
76 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
77 Louis Meintjes (RSA) MTN – Qhubeka
78 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Colombia
79 Ivan Basso (Ita) Cannondale Pro Cycling
80 Christopher Butler (USA) Champion System Pro Cycling Team
81 Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo
82 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
83 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale
84 Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo
85 Andrea Manfredi (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
86 Antonio Santoro (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
87 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
88 Filippo Savini (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
89 Sylvain Georges (Fra) Ag2r La Mondiale
90 Danny Pate (USA) Sky Procycling
91 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
92 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
93 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
94 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
95 Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo
96 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:07:29
97 Ryota Nishizono (Jpn) Champion System Pro Cycling Team
98 Meron Russom (Eri) MTN – Qhubeka
99 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:07:51
100 Kin San Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team
101 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale
102 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp – Endura
103 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Sky Procycling
104 Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice
105 Jeffry Joha G Romero Corredor (Col) Colombia
106 Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
107 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
108 David Veilleux (Can) Team Europcar
109 Johann Van Zyl (RSA) MTN – Qhubeka 0:08:39
110 Chan Jae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team 0:09:39
111 Ralf Matzka (Ger) Team Netapp – Endura
112 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
113 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
114 Youcef Reguigui (Alg) MTN – Qhubeka
115 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre – Merida
116 Muhamad Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team
117 Songezo Jim (RSA) MTN – Qhubeka
118 Cristiano Monguzzi (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
119 Ilya Gorodnichev (Rus) Ceramica Flaminia – Fondriest
120 Alessandro Mauro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
121 Juraj Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 0:11:12
122 Alexandr Mironov (Rus) Rusvelo
123 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team
124 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp – Endura
125 Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp – Endura
126 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
127 Andrea Fedi (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
128 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
129 Tiziano Dall’antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
130 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
131 Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo
132 Valentin Iglinskiy (Kaz) Ag2r La Mondiale
133 Manuel Belletti (Ita) Ag2r La Mondiale
134 Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida
135 Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
136 Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
137 Yelko Gomez (Pan) Caja Rural – Seguros RGA
138 Marco Coledan (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox 0:12:17
139 Davide Vigano’ (Ita) Lampre – Merida
140 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar

 

Klasyfikacja generalna:

1 Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale 2:48:53
2 Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice 0:00:02
3 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia 0:00:04
4 Nicola Dal Santo (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest 0:00:45
5 Enzo Moyano (Arg) Caja Rural – Seguros RGA
6 Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo
7 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN – Qhubeka 0:00:47
8 Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team 0:01:17
9 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox 0:06:57
10 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
11 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
12 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
13 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
14 Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
15 Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
16 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
17 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
18 Gregor Gazvoda (Slo) Champion System Pro Cycling Team
19 Kanstantin Siutsou (Blr) Sky Procycling
20 Andre Fernando S.Mar Cardoso (Por) Caja Rural – Seguros RGA
21 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
22 Jonathan Monsalve (Ven) Vini Fantini – Selle Italia
23 Jackson Jesu Rodriguez Ortiz (Ven) Androni Giocattoli
24 Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
25 Ivan Rovny (Rus) Ceramica Flaminia – Fondriest
26 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
27 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
28 Jan Barta (Cze) Team Netapp – Endura
29 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
30 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
31 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
32 Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
33 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre – Merida
34 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida
35 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
36 Carlos Julia Quintero Norena (Col) Colombia
37 Marco Corti (Ita) Colombia
38 Chad Beyer (USA) Champion System Pro Cycling Team
39 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp – Endura
40 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
41 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
42 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
43 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice
44 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
45 Michele Scarponi (Ita) Lampre – Merida
46 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida
47 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre – Merida
48 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
49 David G De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp – Endura
50 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
51 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN – Qhubeka
52 Leopold Konig (Cze) Team Netapp – Endura
53 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
54 Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice
55 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia
56 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
57 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
58 José C Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
59 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
60 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
61 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
62 Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
63 Manuel Antunes Amaro (Por) Ceramica Flaminia – Fondriest
64 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural – Seguros RGA
65 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
66 Tsgabu Grmay (Eth) MTN – Qhubeka
67 Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
68 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale
69 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
70 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
71 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale
72 Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo
73 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
74 Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
75 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
76 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
77 Louis Meintjes (RSA) MTN – Qhubeka
78 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Colombia
79 Ivan Basso (Ita) Cannondale Pro Cycling
80 Christopher Butler (USA) Champion System Pro Cycling Team
81 Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo
82 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
83 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale
84 Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo
85 Andrea Manfredi (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
86 Antonio Santoro (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
87 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
88 Filippo Savini (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
89 Sylvain Georges (Fra) Ag2r La Mondiale
90 Danny Pate (USA) Sky Procycling
91 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
92 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
93 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
94 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
95 Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo
96 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:07:35
97 Ryota Nishizono (Jpn) Champion System Pro Cycling Team
98 Meron Russom (Eri) MTN – Qhubeka
99 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:07:57
100 Kin San Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team
101 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale
102 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp – Endura
103 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Sky Procycling
104 Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice
105 Jeffry Joha G Romero Corredor (Col) Colombia
106 Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox
107 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
108 David Veilleux (Can) Team Europcar
109 Johann Van Zyl (RSA) MTN – Qhubeka 0:08:45
110 Chan Jae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team 0:09:45
111 Ralf Matzka (Ger) Team Netapp – Endura
112 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
113 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice 9:45:00
114 Youcef Reguigui (Alg) MTN – Qhubeka
115 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre – Merida
116 Muhamad Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team
117 Songezo Jim (RSA) MTN – Qhubeka
118 Cristiano Monguzzi (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
119 Ilya Gorodnichev (Rus) Ceramica Flaminia – Fondriest
120 Alessandro Mauro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
121 Juraj Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 11:18:00
122 Alexandr Mironov (Rus) Rusvelo
123 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team
124 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp – Endura
125 Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp – Endura
126 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
127 Andrea Fedi (Ita) Ceramica Flaminia – Fondriest
128 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
129 Tiziano Dall’antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
130 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
131 Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo
132 Valentin Iglinskiy (Kaz) Ag2r La Mondiale
133 Manuel Belletti (Ita) Ag2r La Mondiale
134 Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida
135 Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini – Selle Italia
136 Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
137 Yelko Gomez (Pan) Caja Rural – Seguros RGA
138 Marco Coledan (Ita) Bardiani Valvole – CSF Inox 12:23:00
139 Davide Vigano’ (Ita) Lampre – Merida
140 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar

 

Z Lienz Arek Waluga

Foto: Artur Machnik