CORVOS_00013731-152Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi) został zwycięzcą i pierwszym liderem wyścigu Vuelta a Castilla y León. Drugie miejsce zajął Francesco Lasca (Caja Rural-RGA), a trzeci był Enrique Sanz (Movistar Team). To pierwszy triumf dla Euskaltel – Euskadi w tym sezonie.

Pierwszego dnia Vuelta a Castilla y León kolarze mieli do pokonania 194,8 km z Arévalo (Ávila) do Valladolid. Była to dość płaska trasa, z jedną premią górską 3. kategorii na około 30 km przed metą. Na ucieczkę zdecydował się 7. zawodników: Dalivier Ospina (Colombia), Kevin De Mesmaeker (Novo Nordisk), Pavel Kochetkov (Rusvelo), Luis Guillermo Mas (Burgos-BH), Igor Merino (Euskadi), Igor Fonte (Efapel) i Robert Sweeting (5 Hour Energy). W pewnym momencie na skutek wiatru podzielił się peleton, a w pierwszej grupce mieliśmy 16 zawodników, w tym naszego jedynaka na tym wyścigu, Sylwestra Szmyda (Movistar). Sytuacja dość szybko wróciła do normy i cały peleton gonił uciekających harcowników.

Najszybciej złapany został De Mesmaeker, a dla jego współtowarzyszy ucieczka zakończyła się 6 km przed metą. Było oczywiste, że o zwycięstwie zadecyduje finisz z dużej grupy. Na czele tasowały się Euskaltel, Movistar i Caja Rural. Najszybszym na kresce okazał się kolarz ekipy Euskaltel – Euskadi, Pablo Urtasun. To kolejny dobry występ tego zawodnika po drugim miejscu w rozegranym niedawno Klasika Primavera. Drugi był kolega kolarz z ekipy Karola Domagalskiego, Francesco Lasca (Caja Rural-RGA), a na trzecim stopniu podium stanął Enrique Sanz (Movistar Team).