CCC Polsat PolkowiceParę dni temu UCI opublikowała w końcu matematyczne szczegóły punktacji składającej się na tzw. kryterium sportowe. Co ważniejsze zasady przytaczałem TUTAJ, całość dokumentu dostępna jest na stronach UCI. Po lekturze przez fora internetowe przetoczyła się fala polemiki jak właściwie interpretować te zasady, ukazano praktyczne trudności w kalkulacjach i „dziury w całym”. Największa trudność tkwi w konwersji punktów zawodników grup ProConti w wyścigach WorldTour i punktów ProTourowców w wyścigach EuropaTour. W konsekwencji tego miszmaszu Ciolek nie posiada punktów za Milan-Sanremo w żadnym rankingu. Na chwilę obecną przynajmniej.

W każdym razie wiemy już więcej, a to zawsze cenne. I na bazie tego, co wiemy będziemy śledzić punktację naszej jedynej prokontynentalnej grupy CCC Polsat

Jak na dzisiaj punktacja CCC powinna wyglądać tak:

CCC_ranking_20130410

 

Punkty drużyny to suma punktów jej najlepszych 10 zawodników plus wartość kolektywna. Punkty zawodników to odzwierciedlenie jego miejsca w rankingu i rozmaite bonusy, które zdobywa się w wyścigach licencjonowanych przez UCI.

Przyjmuje się, że na potrzeby kwalifikowalności drużyny na sezon 2014, weźmie się pod uwagę sezony 2012 i 2013. Większość dotychczasowych punktów CCC to pokłosie poprzedniego sezonu. Na 47 punktów składają się  osiągnięcia głównie Marka Rutkiewicza i Sylwestra Janiszewskiego. Szczegółowe rozpisanie punktów indywidualnych wygląda tak:

CCC

W tym roku punkty naszych zawodników wynikają na razie tylko z rankingu Europa Tour (sezon w Polsce dopiero się zaczyna, Ślężański Mnich nie ma kategorii UCI, więc się nie liczy). Dobrymi występami 20 punktów uzbierał już Davide Rebellin, ale uwaga, te punkty na razie zgodnie z regułami się nie liczą. Rebellin bowiem skończył banicję dopingową 27.04.2011 i nie punktuje dokładnie jeszcze przez dwa lata od końca kary. Jest tu jeden z tych cięższych do zrozumienia punktów tej zabawy, bo właściwie nie wiadomo, po co Rebellin do 27.04.2013 figuruje w ogóle w rankingu UCI. Teorytycznie „zabiera” on wyższe miejsce kolarzom za nim i jeden z nich jest ofiarą niższej konwersji punktowej. Zrozumiałe? Zobaczymy. Poza tym wiedza ta, gdyby była wcześniej ujawniona, być może zweryfikowałaby plany startowe Włocha. Mu, a także CCC się po prostu nie opłaca, aby był on w super formie przed 27 kwietnia. Stąd kolor granatowy przy Rebellinie. Jedyne ważne punkty to jak dotychczas 5. Matysiaka za 97 miejsce w kwietniowym rankingu europejskim. Oczywiście punkty rankingowe podlegają wahaniom, więc równie dobrze przy następnym rankingu może ich nie być, jeśli Matysiak w nim spadnie (np: kontuzja).  Kolor błękitny należy do „młodziaków” w ekipie. Mają oni specjalne możliwości punktowania w klasyfikacji U-23, ale należy jeszcze z tego nie skorzystali.

Punktację ekipy CCC Polsat będziemy na bieżąco śledzić i co jakiś czas przedstawiać. Mam nadzieję, że wypełnionych miejsc będzie coraz więcej.

 

Źródło: Bartek – peloton.pl

Foto: Krzysztof Janczura