fabianUCI opublikowała najnowszy ranking WorldTour uwzględniający wczorajszy wyścig Paryż – Roubaix. Nowym liderem został zwycięzca “Piekła Północy”, Fabian Cancellara. Polscy zawodnicy nie poprawili swojego dorobku punktowego.

Dzięki dwóm pięknym, ale jakże innym zwycięstwom we Flandrii i na welodromie w Roubaix, nowym liderem rankingu UCI WorldTour został Szwajcar Fabian Cancellara (RadioShack – Leopard). Tym samym wyprzedził on konkurującego z nim w wyścigach klasycznych, Słowaka Petera Sagana (Cannondale). Trzecie miejsce w rankingu utrzymał Tasmańczyk Richie Porte (Sky), mimo przegranej z Nairo Quintana (Movistar) w klasyfikacji generalnej Vuelta Ciclista al País Vasco. Po raz pierwszy do rankingu wskoczyli zawodnicy, którzy w Paryż – Roubaix zajęli miejsca na podium: Sep Vanmarcke (Blanco Pro Cycling Team) i Niki Terpstra (Omega Pharma – Quick Step).

W klasyfikacji drużynowej nadal na czele ekipa Sky (536 pkt.), ale zespół RadioShack – Leopard dzięki swojemu liderowi traci do nich tylko 80 pkt. O dwa miejsca do góry powędrował ekipa naszych Michałów, Omega Pharma- Quick Step, ale czwarte i szóste miejsce w zestawieniu dzieli tylko 9 pkt. Końcowe pięć miejsc bez zmian, a czerwoną latarnią dalej ekipa Argos – Shimano (22 pkt.).

Hiszpania od początku roku nie oddaje prowadzenia w klasyfikacji narodów (465 pkt.). Ogromny progres zanotowały reprezentacje Szwajcarii i Belgii, które zajmują teraz miejsca na podium. Dla Szwajcarów punkty zdobył przede wszystkim “Spartakus”, natomiast wśród Belgów Greg van Avermaet, Sep Vanmarcke czy Jurgen Roelandts. Polacy nadal na 14 miejscu z dorobkiem 101 pkt. (Michał Kwiatkowski 61 pkt, Przemysław Niemiec 40 pkt).


Klasyfikacja indywidualna:

1  CANCELLARA Fabian SUI19810318 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 351

2  SAGAN Peter SVK19900126 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 312

3  PORTE Richie AUS19850130 SKY PROCYCLING (SKY) 200

4  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander COL19900204 MOVISTAR TEAM (MOV) 182

5  RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP19790512 KATUSHA (KAT) 144

6  CHAVANEL Sylvain FRA19790630 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 142

7  VAN AVERMAET Greg BEL19850517 BMC RACING TEAM (BMC) 140

8  CONTADOR VELASCO Alberto ESP19821206 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 124

9  THOMAS Geraint GBR19860525 SKY PROCYCLING (SKY) 117

10  SLAGTER Tom Jelte NED19890701 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 111

11  MARTIN Daniel IRL19860820 GARMIN SHARP (GRS) 107

12  NIBALI Vincenzo ITA19841114 ASTANA PRO TEAM (AST) 106

13  SPILAK Simon SLO19860623 KATUSHA (KAT) 102

14  TALANSKY Andrew USA19881123 GARMIN SHARP (GRS) 92

15  KRISTOFF Alexander NOR19870705 KATUSHA (KAT) 90

16  MORENO BAZAN Javier ESP19840718 MOVISTAR TEAM (MOV) 86

17  FROOME Christopher GBR19850520 SKY PROCYCLING (SKY) 86

18  HENAO MONTOYA Sergio Luis COL19871210 SKY PROCYCLING (SKY) 82

19  VANMARCKE Sep BEL19880728 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 80

20  LADAGNOUS Matthieu FRA19841212 FDJ (FDJ) 72

21  PERAUD Jean-Christophe FRA19770522 AG2R LA MONDIALE (ALM) 71

22  SCARPONI Michele ITA19790925 LAMPRE-MERIDA (LAM) 71

23  TERPSTRA Niki NED19840518 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 70

24  ROELANDTS Jurgen BEL19850702 LOTTO BELISOL (LTB) 70

25  LANGEVELD Sebastian NED19850117 ORICA GREENEDGE (OGE) 64

26  VAN GARDEREN Tejay USA19880812 BMC RACING TEAM (BMC) 62

27  BOZIC Borut SLO19800808 ASTANA PRO TEAM (AST) 61

28  IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP19890204 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 61

29  KWIATKOWSKI Michał POL19900602 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 61

30  PAOLINI Luca ITA19770117 KATUSHA (KAT) 60

31  HERMANS Ben BEL19860608 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 52

32  WIGGINS Bradley GBR19800428 SKY PROCYCLING (SKY) 51

33  OSS Daniel ITA19870113 BMC RACING TEAM (BMC) 50

34  FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP19770917 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 50

35  HORNER Christopher USA19711023 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 42

36  WEENING Pieter NED19810405 ORICA GREENEDGE (OGE) 41

37  GESINK Robert NED19860531 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 41

38  KELDERMAN Wilco NED19910325 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 41

39  STYBAR Zdenek CZE19851211 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 40

40  STANNARD Ian GBR19870525 SKY PROCYCLING (SKY) 40

41  NIEMIEC Przemysław POL19800411 LAMPRE-MERIDA (LAM) 40

42  BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM) 35

43  ULISSI Diego ITA19890715 LAMPRE-MERIDA (LAM) 33

44  IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP19871007 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 32

45  PHINNEY Taylor USA19900627 BMC RACING TEAM (BMC) 30

46  AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey CRC19860829 MOVISTAR TEAM (MOV) 24

47  INTXAUSTI ELORRIAGA Benat ESP19860320 MOVISTAR TEAM (MOV) 22

48  WESTRA Lieuwe NED19820911 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 22

49  PINOT Thibaut FRA19900529 FDJ (FDJ) 21

50  PIETROPOLLI Daniele ITA19800711 LAMPRE-MERIDA (LAM) 20

51  GREIPEL André GER19820716 LOTTO BELISOL (LTB) 20

52  EISEL Bernhard AUT19810217 SKY PROCYCLING (SKY) 18

53  GERRANS Simon AUS19800516 ORICA GREENEDGE (OGE) 18

54  MEERSMAN Gianni BEL19851205 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 16

55  CAVENDISH Mark GBR19850521 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 15

56  BOONEN Tom BEL19801015 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 14

57  POELS Wouter NED19871001 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 14

58  MARTIN Tony GER19850423 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 12

59  GOSS Matthew Harley AUS19861105 ORICA GREENEDGE (OGE) 12

60  VAN DEN BROECK Jurgen BEL19830201 LOTTO BELISOL (LTB) 11

61  MACHADO Tiago POR19851018 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 11

62  VANDENBERGH Stijn BEL19840425 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 10

63  DEGENKOLB John GER19890107 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 10

64  KLÖDEN Andreas GER19750622 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 10

65  VELITS Peter SVK19850221 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 10

66  DUMOULIN Samuel FRA19800820 AG2R LA MONDIALE (ALM) 10

67  BOASSON HAGEN Edvald NOR19870517 SKY PROCYCLING (SKY) 8

68  RATTO Daniele ITA19891005 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 7

69  POPOVYCH Yaroslav UKR19800104 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 6

70  ALBASINI Michael SUI19801220 ORICA GREENEDGE (OGE) 6

71  GILBERT Philippe BEL19820705 BMC RACING TEAM (BMC) 6

72  DE GENDT Thomas BEL19861106 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 6

73  IMPEY Daryl RSA19841206 ORICA GREENEDGE (OGE) 6

74  VIVIANI Elia ITA19890207 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 6

75  RENSHAW Mark AUS19821022 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 6

76  PARISIEN Francois CAN19820427 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 6

77  VALVERDE BELMONTE Alejandro ESP19800425 MOVISTAR TEAM (MOV) 6

78  KITTEL Marcel GER19880511 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 6

79  BOUHANNI Nacer FRA19900725 FDJ (FDJ) 6

80  SANCHEZ GONZALEZ Samuel ESP19780205 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 5

81  GAVAZZI Francesco ITA19840801 ASTANA PRO TEAM (AST) 5

82  LOPEZ GARCIA David ESP19810513 SKY PROCYCLING (SKY) 5

83  FERRARI Roberto ITA19830309 LAMPRE-MERIDA (LAM) 5

84  GADRET John FRA19790422 AG2R LA MONDIALE (ALM) 4

85  DANIELSON Thomas USA19780313 GARMIN SHARP (GRS) 4

86  VEIKKANEN Jussi FIN19810329 FDJ (FDJ) 4

87  DEMARE Arnaud FRA19910826 FDJ (FDJ) 4

88  PETACCHI Alessandro ITA19740103 LAMPRE-MERIDA (LAM) 4

89  MALORI Adriano ITA19880128 LAMPRE-MERIDA (LAM) 4

90  VICIOSO ARCOS Angel ESP19770413 KATUSHA (KAT) 4

91  IGLINSKY Maxim KAZ19810418 ASTANA PRO TEAM (AST) 4

92  BELLETTI Manuel ITA19851014 AG2R LA MONDIALE (ALM) 4

93  AGNOLI Valerio ITA19850106 ASTANA PRO TEAM (AST) 4

94  MENCHOV Denis RUS19780125 KATUSHA (KAT) 4

95  MOLLEMA Bauke NED19861126 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 4

96  WYSS Danilo SUI19850826 BMC RACING TEAM (BMC) 3

97  ROJAS GIL Jose Joaquin ESP19850608 MOVISTAR TEAM (MOV) 2

98  CANTWELL Jonathan AUS19820108 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 2

99  CARUSO Giampaolo ITA19800815 KATUSHA (KAT) 2

100  HOWARD Leigh AUS19891018 ORICA GREENEDGE (OGE) 2

101  KISERLOVSKI Robert CRO19860809 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 2

102  LANCASTER Brett AUS19791115 ORICA GREENEDGE (OGE) 2

103  DEBUSSCHERE Jens BEL19890828 LOTTO BELISOL (LTB) 1

104  FARRAR Tyler USA19840602 GARMIN SHARP (GRS) 1

105  WAGNER Robert GER19830417 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 1

106  VISCONTI Giovanni ITA19830113 MOVISTAR TEAM (MOV) 1

107  FUGLSANG Jakob DEN19850322 ASTANA PRO TEAM (AST) 1

108  CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan ESP19870427 MOVISTAR TEAM (MOV) 1

109  GASPAROTTO Enrico ITA19820322 ASTANA PRO TEAM (AST) 1

110  VANENDERT Dennis BEL19880627 LOTTO BELISOL (LTB) 1

111  PONZI Simone ITA19870117 ASTANA PRO TEAM (AST) 1

112  GALLOPIN Tony FRA19880524 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 1

113  WELLENS Tim BEL19910510 LOTTO BELISOL (LTB) 1

114  FENN Andrew GBR19900701 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 1

115  SOUPE Geoffrey FRA19880322 FDJ (FDJ) 1

116  VON HOFF Steele AUS19871231 GARMIN SHARP (GRS) 1

117  MARKUS Barry NED19910717 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 1


Klasyfikacja drużynowa:

1  SKY PROCYCLING (SKY) GBR 536

2  RADIOSHACK LEOPARD (RLT) LUX 466

3  KATUSHA (KAT) RUS 400

4  OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) BEL 329

5  CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) ITA 325

6  MOVISTAR TEAM (MOV) ESP 320

7  BMC RACING TEAM (BMC) USA 288

8  BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) NED 279

9  GARMIN SHARP (GRS) USA 205

10  ASTANA PRO TEAM (AST) KAZ 180

11  LAMPRE-MERIDA (LAM) ITA 169

12  ORICA GREENEDGE (OGE) AUS 141

13  TEAM SAXO-TINKOFF (TST) DEN 126

14  AG2R LA MONDIALE (ALM) FRA 124

15  FDJ (FDJ) FRA 107

16  LOTTO BELISOL (LTB) BEL 103

17  EUSKALTEL EUSKADI (EUS) ESP 98

18  VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) NED 93

19  TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) NED 22


Klasyfikacja narodów:

1  SPAIN ESP 465

2  SWITZERLAND SUI 360

3  BELGIUM BEL 358

4  NETHERLANDS NED 327

5  SLOVAKIA SVK 322

6  ITALY ITA 320

7  FRANCE FRA 316

8  GREAT BRITAIN GBR 309

9  COLOMBIA COL 299

10  AUSTRALIA AUS 238

11  UNITED STATES USA 230

12  SLOVENIA SLO 163

13  IRELAND IRL 107

14  POLAND POL 101

15  NORWAY NOR 98

16  GERMANY GER 58

17  CZECH REPUBLIC CZE 40

18  COSTA RICA CRC 24

19  AUSTRIA AUT 18

20  PORTUGAL POR 11

21  UKRAINE UKR 6

22  SOUTH AFRICA RSA 6

23  CANADA CAN 6

24  FINLAND FIN 4

25  KAZAKHSTAN KAZ 4

26  RUSSIA RUS 4

27  CROATIA CRO 2

28  DENMARK DEN 1

 

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga