BGŻ ProLigaPo raz kolejny kolarze zainaugurują sezon szosowy w Sobótce, startem w tradycyjnym wyścigu drogami wokół góry Ślęża. „Ślężański Mnich”, bo taką nazwę od kilku lat nosi impreza, będzie jednocześnie pierwszym z 19. wyścigów zaliczanych do punktacji prestiżowego cyklu BGŻ Proligi. Ma on za zadanie wyłonić najlepszego w kraju kolarza i najsilniejszą drużynę.

Swego rodzaju rozgrzewką dla krajowego peletonu będzie sobotnie kryterium w Dzierżoniowie, które także zapowiada się interesująco, szczególnie z uwagi na trudne warunki atmosferyczne. Na Dolnym Śląsku nadal nie widać prawdziwej wiosny, przy drogach leży śnieg, ale gospodarze liczą, że to już ostatnie akordy zimowej pogody.

Inauguracja sezonu w Sobótce przebiegnie zgodnie z planem – zapewniają organizatorzy, którzy spodziewają się w sumie blisko 800 zawodniczek i zawodników, startujących w różnych kategoriach i na różnych dystansach. Najciekawiej zapowiada się oczywiście wyścig główny elity na trudnych i męczących pętlach o łącznej długości 132 km. Jej dokładny przebieg ustalony będzie prawdopodobnie w ostatniej chwili, bowiem planowano w tym roku włączenie do niej jeszcze jednego podjazdu, długości dwóch kilometrów. O tym czy właśnie tą drogą pojedzie peleton, zadecydują warunki atmosferyczne. Start i meta jak zawsze w Sobótce, choć finisz, zlokalizowany przy Sobotelu, będzie trochę trudniejszy, prowadzący pod górę.

Udział w niedzielnym wyścigu, który jest równocześnie małym świętem kolarstwa i będzie połączony z prezentacją nowości regulaminowych BGŻ ProLigi, a także odsłonięciem pierwszych tablic w Alei Sław polskiego kolarstwa, zapowiedziało sześć polskich grup zawodowych. Nie wszystkie jednak zaprezentują w Sobótce całe składy, bowiem część zawodników ma w tym czasie zaplanowane starty zagraniczne. Ekipa BDC ścigać się będzie w tym samym czasie w Soczi i w Maroku, w rozjazdach są kolarze Banku BGŻ i CCC Polsat Polkowice. Nie odbiera to oczywiście nikomu szans na końcowy sukces w BGŻ ProLidze, bowiem tegoroczny kalendarz jest wyjątkowo bogaty, a rywalizacja zakończy się dopiero na początku października.

„Ślężański Mnich 2012” padł łupem Marka Rutkiewicza z CCC Polsat Polkowice, który zwycięstwem rozpoczął niezwykle udany sezon, zakończony zdecydowanym triumfem w końcowej klasyfikacji BGŻ Proligi. Statystyki wskazują, że o powtórzenie sukcesu w tej imprezie jest niezwykle trudno. W całej historii wyścigu tylko jeden zawodnik wygrał dwukrotnie – był to Krzysztof Szafrański (1992 i 2002). W bieżącej edycji zobaczymy na starcie kilku byłych triumfatorów, ale można się spodziewać także niespodziewanych rozstrzygnięć. Wśród kandydatów do pierwszego miejsca wymieniany jest bowiem kolarz zagraniczny -Włoch Davide Rebellin z CCC Polsat. Przemawia za nim doskonała dyspozycja, jaką pokazał w wiosennych startach zagranicznych, a także ogromne doświadczenie. Obecność większości czołowych polskich kolarzy oraz zagranicznych gości, profil trasy i trudne warunki pogodowe zapowiadają wielkie emocje w pierwszym krajowym wyścigu.

Wyścig będzie sportową inauguracją BGŻ Proligi, a jego zwycięzca otrzyma na mecie żółtą koszulkę lidera tej rywalizacji. Okazji do zdobywania punktów (przyznawane są czołowej dziesiątce w wyścigach etapowych i trójce na etapach) będzie bardzo wiele – po wyścigu w Sobótce w kalendarzu jest jeszcze 18 imprez. Najwyżej punktowana jest kategoria „super”, do której zaliczono wieloetapówki Szlakiem Grodów Piastowskich i Wyścig Solidarności i Olimpijczyków oraz indywidualne MP. Szczegółowy terminarz i regulamin BGŻ Proligi na stronie internetowej www.bgzproliga.pl.

Informacja prasowa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments