BGŻ ProligaMiło nam poinformować, idea BGŻ ProLigi będzie kontynuowana w 2013 roku. Głównym i tytularnym sponsorem cyklu najważniejszych polskich wyścigów będzie nadal Bank BGŻ.

Z satysfakcją chcę też poinformować, że dzięki wspólnym działaniom Stowarzyszenia Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich i Banku BGŻ udało się ponownie przygotować atrakcyjny pakiet medialny, dotyczący informacji i relacji telewizyjnej z wyścigów w TVP i TVP Sport, a także w Internecie. BGŻ ProLiga to cykl punktacji szosowych wyścigów kolarskich dla elity (seniorów), które przez organizatorów zostały zgłoszone do UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), a więc spełniają wszelkie wymogi związane z organizacją i poziomem sportowym. W rywalizacji biorą udział tylko polscy kolarze, z których najlepsi zdobywają w każdym wyścigu punkty. Po każdym wyścigu BGŻ ProLigi obliczana jest bieżąca klasyfikacja, a kolarz mający najwięcej punktów otrzymuje koszulkę lidera BGŻ ProLigi. Pomysłodawcą i organizatorem ProLigi jest Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich. Sponsorem tytularnym Bank BGŻ. Celem BGŻ ProLigi jest podniesienie rangi kolarstwa zawodowego w Polsce oraz popularyzacja tego sportu w mediach z naciskiem na „czystość” kolarstwa. W związku z tym, w regulaminie wprowadzono zapis, że zawodnik, któremu w sezonie 2013 zostanie udowodnione przyjmowanie zabronionych środków dopingowych zostaje całkowicie usunięty z punktacji niezależnie od kary nałożonej przez PZKol. Anulowane punkty nie będą przyznawane innemu zawodnikom. Wszystkie wyścigi objęte są kontrolą antydopingową zgodnie z przepisami UCI lub PZKol.

Na zakończenie sezonu może zostać wręczona nagroda Fair Play za postawę cechującą się wysokimi standardami etycznymi lub czyn wychodzący ponad standardową rywalizację sportową w czasie trwania BGŻ ProLigi. Kandydatów do nagrody mogą proponować organizatorzy, dyrektorzy sportowi, sędziowie, kolarze, dziennikarze i kibice. Laureata wybierze kolegium w składzie: Ryszard Szurkowski, Małgorzata Zdzienicka-Grabarz (BGŻ), Krzysztofa Bełz (BGŻ), Tomasz Jaroński (SSZGKol), Stanisław Brzósko (SSZGKol), Andrzej Dyszyński (SSZGKol). Ta inicjatywa ma wspierać ducha sportowej rywalizacji, a jednocześnie przypomnieć piękny fakt z historii polskiego kolarstwa. W 1970 roku laureatem przyznawanej przez UNESCO nagrody Fair Play był Ryszard Szurkowski, uhonorowany za oddanie zapasowego roweru swemu najgroźniejszemu rywalowi Zygmuntowi Hanusikowi podczas mistrzostw Polski.

W zmaganiach w ramach BGŻ ProLigi udział biorą drużyny zarejestrowane w Polsce przez UCI jako zawodowe (ekipy kontynentalne) oraz wszyscy polscy zawodnicy, których zespoły startują w wyścigach z cyklu BGŻ ProLigi. W trosce o rozwój młodego pokolenia trzech najlepszych „orlików” (zawodników dla lat 23) w klasyfikacji BGŻ-ProLigi zostanie wyróżnionych nagrodami finansowymi.

Dla trzech najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej BGŻ ProLigi przewidziane są następujące nagrody:

–      1. miejsce           –              15 000 pln (piętnaście tysięcy złotych) brutto

–      2. miejsce           –              10 000 pln (dziesięć tysięcy złotych) brutto

–      3. miejsce           –              5 000 pln (pięć tysięcy złotych) brutto

Dla trzech najlepszych „orlików” (zawodników do 23 lat) na zakończenie rywalizacji przewidziane są następujące nagrody:

1. miejsce           –              3000 pln (trzy tysięce złotych) brutto

–      2. miejsce           –              2000 pln (dwa tysiące złotych) brutto

–      3. miejsce           –              1000 pln (jeden tysiąc złotych) brutto

 

Do klasyfikacji BGŻ-Proligi w sezonie 2013 zaliczanych jest 19 wyścigów uwzględnionych w kalendarzu UCI (jednodniowych oraz etapowych), które uzyskują prawo do nazwy wyścig BGŻ-Proligi w tym mistrzostwa Polski elity w jeździe indywidualnej na czas, ze startu wspólnego oraz drużynowe. Organizator ma prawo dodać na prawach specjalnych wyścigi nie mające statusu UCI z uwagi na ich istotną rolę w polskim kolarstwie. W 2013 roku taki status („dziką kartę”) postanowiliśmy przyznać wyścigowi „Ślężański Mnich” w Sobótce, Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour, Grand Prix Częstochowy, Bałtyk – Karkonosze, Memoriał J.Grundmana i J.Wizowskiego, Górskim Mistrzostwom Polski, Tour de Rybnik, MP Drużynowe oraz Memoriałowi Stanisława Kirpszy.

W punktacji więcej punktów przyznawanych będzie w kategorii SUPER, w skład której wchodzą imprezy z pierwszą kategorią UCI (2.1 lub 1.1), czyli wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich i Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Do kategorii SUPER zaliczany są także Mistrzostwa Polski elity ze startu wspólnego.

Logo_BGZ_ProLiga_RGB

Rywalizacja w ProLidze trwa od 2005 roku. Oto dotychczasowi triumfatorzy rywalizacji.

2005 – Radosław Romanik

2006 – Marcin Sapa

2007 – Tomasz Lisowicz

2008 – Tomasz Kiendyś

2009 – Robert Radosz

2010 – Jacek Morajko

2011 – Łukasz Bodnar

2012 – Marek Rutkiewicz

Pakiet medialny obejmuje informacje o wynikach wyścigów wchodzących w skład BGŻ-Proligi w wiadomościach sportowych TVP 1, TVP2, TVP Info i TVP Sport oraz 10 minutowy reportaż w TVP Sport 2-3 dni po zakończeniu wyścigu powtarzany na antenie TVP Sport kilka razy. Będzie także działała strona BGŻ Proligi (www.bgzproliga.pl), gdzie będą umieszczane relacje wyprodukowane przez TVP Sport z możliwością skopiowania linków dla swoich potrzeb, a także bieżące informacje dotyczące rywalizacji oraz zapowiedzi wyścigów a także galerie fotografii. Pakiet telewizyjny dotyczy wyścigów zgłoszonych do UCI, a także imprez otwierających i zamykających sezon (Sobótka i Gala w BGŻ-Arena), a nie dotyczy wyścigów, które otrzymały „dziką kartę”.

Realizowany będzie także serwis fotograficzny, a także wysyłane komunikaty do mediów o wynikach wyścigów (Polska Agencja Prasowa i portale sportowe) oraz o aktualnej klasyfikacji BGŻ ProLigi. Na zakończenie rywalizacji zostanie zorganizowana gala podsumowująca przebieg BGŻ-Proligi, połączona z wręczeniem nagród dla trzech najlepszych kolarzy w klasyfikacji.

Ekspertem telewizyjnym, będącym zarazem „twarzą” BGŻ ProLigi będzie pierwszy polski mistrz świata w kolarstwie, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju Ryszard Szurkowski, który postara się być obecny na większości wyścigów BGŻ ProLigi.

Regulamin rywalizacji wraz z wykazem wyścigów BGŻ-ProLigi znajduje się > tutaj

Prezes SSZGKol organizatora BGŻ ProLigi, Tomasz Jaroński