Brent BookwalterBrent Bookwalter (BMC-Racing) po wspaniałej akcji na ostatnich kilometrach 1. etapu Tour of Qatar przeprowadzonej wraz z dwoma innymi zawodnikami, odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Pierwszy odcinek pustynnego wyścigu dookoła Kataru prowadził z  Katara Cultural Villa do Dukhan Beach. Trasa jak to zwykle na tym wyścigu płaska, lecz największą przeszkodą był boczny wiatr.

Od samego startu kolarzom wiało w plecy. Spowodowało to bardzo szybkie tempo dzisiejszej rywalizacji. Do ucieczki zabrała się trójka: Hayden Roulston (RadioShack-Leopard), Martin Velits (Omega Pharma – Quick Step) oraz Zakkari Dempster (NetApp Endura). Czołówka na 80 kilometrów przed metą miała 5 minut przewagi nad zasadniczą grupą.

Sytuacja chwilę po tym się zmieniła wraz ze zmianą kierunku wiatru. Na „rancie” peleton się podzielił na trzy części, a ucieczka została skasowana. Z przodu mieliśmy więc 20 paru zawodników, kręcących z przewagą około 50 sekund nad następną grupą. 20 km przed kreską dwie pierwsze grupki się połączyły.

Do przodu wyrwali: Bernard Eisel (Sky Team), Roy Curvers (Argos-Shimano), Michael Schar (BMC-Racing) oraz Dominque Rolin (FDJ). Cztery kilometry dalej różnica wynosiła 20 sekund. Wkrótce doścignięto ich, a trzecia duża grupa z Markiem Cavendishem (Omega Pharma – Quick Step) była już bardzo blisko czołówki. Chwilę później wszystko się „zjechało”.

Harcownicy nie spoczęli jednak na laurach. Tym razem zaatakowała trójka: Brent Bookwalter (BMC-Racing), Gregory Rast (RadioShack-Leopard) i Martin Elminger (IAM Cycling). Uciekinierzy dzielnie współpracowali do ostatnich 400 metrów i dopiero wtedy zaczęli się czarować, mając kilkanaście sekund przewagi nad pościgiem, który nie okazał się skuteczny.

Amerykanin pokonał dwóch Szwajcarów i został pierwszym liderem katarskiej imprezy. Maciej Bodnar (Cannondale Pro Cycling) był 93.

Wyniki:

1 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 3:28:47 Palmarés completo
2 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:00
3 Gregory RAST RADIOSHACK LEOPARD 0:00:00
4 Bernhard EISEL SKY PROCYCLING 0:00:00
5 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:00:00
6 Mark CAVENDISH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
7 Matti BRESCHEL TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:00
8 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:00:00
9 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:00
10 Matthieu LADAGNOUS FDJ 0:00:00
11 Yauheni HUTAROVICH AG2R LA MONDIALE 0:00:00
12 John DEGENKOLB TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:00
13 Aidis KRUOPIS ORICA GREENEDGE 0:00:00
14 Roger KLUGE TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
15 Alexander KRISTOFF KATUSHA TEAM 0:00:00
16 Kenny Robert VAN HUMMEL VACANSOLEIL-DCM 0:00:00
17 Edvald BOASSON HAGEN SKY PROCYCLING 0:00:00
18 Adam BLYTHE BMC RACING TEAM 0:00:00
19 Murilo Antoniobil FISCHER FDJ 0:00:00
20 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:00
21 Geraint THOMAS SKY PROCYCLING 0:00:00
22 Mathew HAYMAN SKY PROCYCLING 0:00:00
23 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:00:00
24 Tiziano DALL’ANTONIA CANNONDALE 0:00:00
25 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
26 Marco HALLER KATUSHA TEAM 0:00:00
27 Alexander PORSEV KATUSHA TEAM 0:00:00
28 Tony GALLOPIN RADIOSHACK LEOPARD 0:00:00
29 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:00:00
30 Tom VEELERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:00
31 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:00
32 Dominique ROLLIN FDJ 0:00:00
33 Luke ROWE SKY PROCYCLING 0:00:00
34 Baden COOKE ORICA GREENEDGE 0:00:00
35 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
36 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:00
37 Koen DE KORT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:00
38 Jonas JORGENSEN TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:00
39 Juan Antonio FLECHA VACANSOLEIL-DCM 0:00:00
40 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
41 Yoann OFFREDO FDJ 0:00:09
42 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:00:09
43 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:00:11
44 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:11
45 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:00:11
46 Matt BRAMMEIER CHAMPION SYSTEM 0:00:11
47 Gabriel RASCH SKY PROCYCLING 0:00:21
48 Johan LE BON FDJ 0:00:21
49 Markel IRIZAR RADIOSHACK LEOPARD 0:00:21
50 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:21
51 Ian STANNARD SKY PROCYCLING 0:00:21
52 Iljo KEISSE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:21
53 Gatis SMUKULIS KATUSHA TEAM 0:00:21
54 Daniele BENNATI TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:21
55 Pirmin LANG IAM CYCLING 0:00:21
56 Roy CURVERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:21
57 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:21
58 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:00:21
59 Fabian CANCELLARA RADIOSHACK LEOPARD 0:00:27
60 Martin VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:33
61 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:33
62 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:33
63 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:33
64 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:00:33
65 Yaroslav POPOVYCH RADIOSHACK LEOPARD 0:00:33
66 Pavel BRUTT KATUSHA TEAM 0:00:42
67 Ramon SINKELDAM TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:42
68 Matteo TOSATTO TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:42
69 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:00:42
70 Rüdiger SELIG KATUSHA TEAM 0:02:00
71 Tom STAMSNIJDER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:02:29
72 Nikias ARNDT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:02:29
73 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:16:02
74 Stijn DEVOLDER RADIOSHACK LEOPARD 0:16:02
75 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:16:02
76 Christian DELLE STELLE BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
77 Geoffrey SOUPE FDJ 0:16:02
78 Fabio SABATINI CANNONDALE 0:16:02
79 David BOUCHER FDJ 0:16:02
80 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:16:02
81 Sonny COLBRELLI BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
82 Adiq OTHMAN CHAMPION SYSTEM 0:16:02
83 Chan Jae JANG CHAMPION SYSTEM 0:16:02
84 Nacer BOUHANNI FDJ 0:16:02
85 Russell DOWNING TEAM NETAPP-ENDURA 0:16:02
86 Lawrence WARBASSE BMC RACING TEAM 0:16:02
87 EVAN HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:16:02
88 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 0:16:02
89 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:16:02
90 Marco MARCATO VACANSOLEIL-DCM 0:16:02
91 Marco CANOLA BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
92 Christopher SUTTON SKY PROCYCLING 0:16:02
93 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:16:02
94 Andrea PASQUALON BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
95 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 0:16:02
96 Daniele RATTO CANNONDALE 0:16:02
97 Sacha MODOLO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
98 Allan DAVIS ORICA GREENEDGE 0:16:02
99 Marco COLEDAN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
100 Jonathan CANTWELL TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:02
101 Markus EICHLER TEAM NETAPP-ENDURA 0:16:02
102 Matthias FRIEDEMANN CHAMPION SYSTEM 0:16:02
103 Vladimir ISAICHEV KATUSHA TEAM 0:16:02
104 Fumiyuki BEPPU ORICA GREENEDGE 0:16:02
105 Yusuke HATANAKA JAPAN 0:16:02
106 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:16:02
107 Nelson SANTOS OLIVEIRA RADIOSHACK LEOPARD 0:16:02
108 Filippo FORTIN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
109 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:16:02
110 Andrea DI CORRADO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:02
111 Barry MARKUS VACANSOLEIL-DCM 0:16:02
112 Brett Daniel LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:16:02
113 Valentin IGLINSKIY AG2R LA MONDIALE 0:16:02
114 Hayden ROULSTON RADIOSHACK LEOPARD 0:16:02
115 Aliaksandr KUCHYNSKI KATUSHA TEAM 0:16:02
116 Yuzuru SUZUKI JAPAN 0:16:02
117 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:16:02
118 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:16:02
119 Hugo HOULE AG2R LA MONDIALE 0:16:02
120 Arman KAMYSHEV ASTANA PRO TEAM 0:16:02
121 Anders LUND TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:02
122 Stephen CUMMINGS BMC RACING TEAM 0:16:02
123 Bobbie TRAKSEL CHAMPION SYSTEM 0:16:02
124 Davide APPOLLONIO AG2R LA MONDIALE 0:16:02
125 Luka MEZGEC TEAM ARGOS-SHIMANO 0:16:02
126 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:16:02
127 Miyataka SHIMIZU JAPAN 0:16:02
128 Marko KUMP TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:02
129 Chun Kai FENG CHAMPION SYSTEM 0:16:02
130 Junya SANO JAPAN 0:16:02
131 Yannick EIJSSEN BMC RACING TEAM 0:16:02
132 Karsten KROON TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:02
133 Kohei UCHIMA JAPAN 0:16:02
134 Wesley KREDER VACANSOLEIL-DCM 0:16:02
135 Wouter MOL VACANSOLEIL-DCM 0:16:02
136 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:16:02
137 Kazuhuro MORI JAPAN 0:16:02
138 Taiji NISHITANI JAPAN 0:16:02
139 Gang XU CHAMPION SYSTEM 0:16:02
140 Marco BANDIERA IAM CYCLING 0:16:02
141 Pengda JIAO CHAMPION SYSTEM 0:16:02
142 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:16:02
Sam BEWLEY ORICA GREENEDGE Abandon

Klasyfikacja generalna:
1 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 3:28:37
2 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:04
3 Gregory RAST RADIOSHACK LEOPARD 0:00:06
4 Bernhard EISEL SKY PROCYCLING 0:00:06
5 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:00:06
6 John DEGENKOLB TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:08
7 Alexander KRISTOFF KATUSHA TEAM 0:00:08
8 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:00:10
9 Mark CAVENDISH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:10
10 Matti BRESCHEL TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:10
11 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:10
12 Matthieu LADAGNOUS FDJ 0:00:10
13 Yauheni HUTAROVICH AG2R LA MONDIALE 0:00:10
14 Aidis KRUOPIS ORICA GREENEDGE 0:00:10
15 Roger KLUGE TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:10
16 Kenny Robert VAN HUMMEL VACANSOLEIL-DCM 0:00:10
17 Edvald BOASSON HAGEN SKY PROCYCLING 0:00:10
18 Adam BLYTHE BMC RACING TEAM 0:00:10
19 Murilo Antoniobil FISCHER FDJ 0:00:10
20 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:10
21 Geraint THOMAS SKY PROCYCLING 0:00:10
22 Mathew HAYMAN SKY PROCYCLING 0:00:10
23 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:00:10
24 Tiziano DALL’ANTONIA CANNONDALE 0:00:10
25 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:10
26 Marco HALLER KATUSHA TEAM 0:00:10
27 Alexander PORSEV KATUSHA TEAM 0:00:10
28 Tony GALLOPIN RADIOSHACK LEOPARD 0:00:10
29 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:00:10
30 Tom VEELERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:10
31 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:10
32 Dominique ROLLIN FDJ 0:00:10
33 Luke ROWE SKY PROCYCLING 0:00:10
34 Baden COOKE ORICA GREENEDGE 0:00:10
35 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:10
36 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:10
37 Koen DE KORT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:10
38 Jonas JORGENSEN TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:10
39 Juan Antonio FLECHA VACANSOLEIL-DCM 0:00:10
40 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:10
41 Yoann OFFREDO FDJ 0:00:19
42 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:00:19
43 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:00:21
44 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:21
45 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:00:21
46 Matt BRAMMEIER CHAMPION SYSTEM 0:00:21
47 Gabriel RASCH SKY PROCYCLING 0:00:31
48 Johan LE BON FDJ 0:00:31
49 Markel IRIZAR RADIOSHACK LEOPARD 0:00:31
50 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:31
51 Ian STANNARD SKY PROCYCLING 0:00:31
52 Iljo KEISSE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:31
53 Gatis SMUKULIS KATUSHA TEAM 0:00:31
54 Daniele BENNATI TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:31
55 Pirmin LANG IAM CYCLING 0:00:31
56 Roy CURVERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:31
57 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:31
58 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:00:31
59 Fabian CANCELLARA RADIOSHACK LEOPARD 0:00:37
60 Martin VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:43
61 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:43
62 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:43
63 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:43
64 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:00:43
65 Yaroslav POPOVYCH RADIOSHACK LEOPARD 0:00:43
66 Pavel BRUTT KATUSHA TEAM 0:00:52
67 Ramon SINKELDAM TEAM ARGOS-SHIMANO 0:00:52
68 Matteo TOSATTO TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:52
69 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:00:52
70 Rüdiger SELIG KATUSHA TEAM 0:02:10
71 Tom STAMSNIJDER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:02:39
72 Nikias ARNDT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:02:39
73 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:16:12
74 Stijn DEVOLDER RADIOSHACK LEOPARD 0:16:12
75 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:16:12
76 Christian DELLE STELLE BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
77 Geoffrey SOUPE FDJ 0:16:12
78 Fabio SABATINI CANNONDALE 0:16:12
79 David BOUCHER FDJ 0:16:12
80 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:16:12
81 Sonny COLBRELLI BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
82 Adiq OTHMAN CHAMPION SYSTEM 0:16:12
83 Chan Jae JANG CHAMPION SYSTEM 0:16:12
84 Nacer BOUHANNI FDJ 0:16:12
85 Russell DOWNING TEAM NETAPP-ENDURA 0:16:12
86 Lawrence WARBASSE BMC RACING TEAM 0:16:12
87 EVAN HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:16:12
88 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 0:16:12
89 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:16:12
90 Marco MARCATO VACANSOLEIL-DCM 0:16:12
91 Marco CANOLA BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
92 Christopher SUTTON SKY PROCYCLING 0:16:12
93 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:16:12
94 Andrea PASQUALON BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
95 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 0:16:12
96 Daniele RATTO CANNONDALE 0:16:12
97 Sacha MODOLO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
98 Allan DAVIS ORICA GREENEDGE 0:16:12
99 Marco COLEDAN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
100 Jonathan CANTWELL TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:12
101 Markus EICHLER TEAM NETAPP-ENDURA 0:16:12
102 Matthias FRIEDEMANN CHAMPION SYSTEM 0:16:12
103 Vladimir ISAICHEV KATUSHA TEAM 0:16:12
104 Fumiyuki BEPPU ORICA GREENEDGE 0:16:12
105 Yusuke HATANAKA JAPAN 0:16:12
106 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:16:12
107 Nelson SANTOS OLIVEIRA RADIOSHACK LEOPARD 0:16:12
108 Filippo FORTIN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
109 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:16:12
110 Andrea DI CORRADO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:16:12
111 Barry MARKUS VACANSOLEIL-DCM 0:16:12
112 Brett Daniel LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:16:12
113 Valentin IGLINSKIY AG2R LA MONDIALE 0:16:12
114 Hayden ROULSTON RADIOSHACK LEOPARD 0:16:12
115 Aliaksandr KUCHYNSKI KATUSHA TEAM 0:16:12
116 Yuzuru SUZUKI JAPAN 0:16:12
117 * Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:16:12
118 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:16:12
119 Hugo HOULE AG2R LA MONDIALE 0:16:12
120 Arman KAMYSHEV ASTANA PRO TEAM 0:16:12
121 Anders LUND TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:12
122 Stephen CUMMINGS BMC RACING TEAM 0:16:12
123 Bobbie TRAKSEL CHAMPION SYSTEM 0:16:12
124 Davide APPOLLONIO AG2R LA MONDIALE 0:16:12
125 Luka MEZGEC TEAM ARGOS-SHIMANO 0:16:12
126 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:16:12
127 Miyataka SHIMIZU JAPAN 0:16:12
128 Marko KUMP TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:12
129 Chun Kai FENG CHAMPION SYSTEM 0:16:12
130 Junya SANO JAPAN 0:16:12
131 Yannick EIJSSEN BMC RACING TEAM 0:16:12
132 Karsten KROON TEAM SAXO-TINKOFF 0:16:12
133 Kohei UCHIMA JAPAN 0:16:12
134 Wesley KREDER VACANSOLEIL-DCM 0:16:12
135 Wouter MOL VACANSOLEIL-DCM 0:16:12
136 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:16:12
137 Kazuhuro MORI JAPAN 0:16:12
138 Taiji NISHITANI JAPAN 0:16:12
139 Gang XU CHAMPION SYSTEM 0:16:12
140 Marco BANDIERA IAM CYCLING 0:16:12
141 Pengda JIAO CHAMPION SYSTEM 0:16:12
142 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:16:12

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments