Kenny dehaesKenny Dehaes (Lotto-Beliso) pokonał znacznie bardziej utytułowanych sprinterów od siebie na mecie Trofeo Palma – pierwszego wyścigu z cyklu Iberostar Challenge Ciclista Mallorca.

Pierwszy klasyk z serii Iberostar Challenge Ciclista Mallorca 2013 to Trofeo Palma. Zawodnicy musieli pokonać w sumie 116 kilometrów. Trasa składała się z płaskich 11,6 kilometrowych rund, które prowadziły nad brzegiem Morza Śródziemnego.

Już na pierwszych kilometrach bardzo aktywna była trójka: Fran Moreno (Caja Rural), Pierrig Quemeneur (Europcar) oraz Mikel Aristi (Euskadi). Ich przewaga 34 kilometry po starcie dochodziła do minuty, jednak w peletonie czujnie kręcili zawodnicy Movistaru i nie odpuszczali odjazdu. Wkrótce na czele pozostał samotny Francuz i dopiero wtedy zaczął zwiększać przewagę. Gonić próbował go jeszcze Aristi, ale Bask nie zdołał już dojść swojego rywala.

Obaj zostali schwytani przez zasadniczą grupę jeszcze przed znakiem oznaczającym 20 kilometrów do mety. Wtedy też rozegrano lotną premię, która padła łupem… Bradley`a Wigginsa (Sky Team). Drugi był nasz Przemysław Niemiec (Lampre-ISD), a trzeci Gianluca Brambilla (Omega Pharma – Quick Step).

Ekipy sprinterów objęły rządy na czele peletonu i nikt nie oderwał się już od niego oderwać. O wszystkim zadecydował finisz z dużej grupy. Najlepszy był Kenny Dehaes (Lotto-Belisol), który pokonał Tylera Farrara (Garmin-Sharp) oraz Bena Swifta (Sky Team). Najlepszy z Polaków – Karol Domagalski (Caja Rural) był 36.

Wyniki:

1 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol 2:39:07
2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
3 Ben Swift (GBr) Sky Procycliung
4 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida
5 Fco. Jose Ventoso (Spa) Movistar Team
6 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
7 Adrien Petit (Fra) Cofidis
8 Viktor Manakov (Rus) Rusvelo
9 Yoeri Havik (Ned) Ct. Rijke Shanks
10 Arthur Ershov (Rus) Rusvelo
11 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha Team
12 Egoitz Garcia (Spa) Cofidis
13 Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo
14 Martijn Vershoor (Ned) Novo Nordisk
15 Theo Bos (Ned) Blanco Cycling Team
16 Unai Iparraguirre (Spa) Euskadi
17 Dylan Groenewegen (Ned) Ct. Rijke Shanks
18 Andrea Peron (Ita) Novo Nordisk
19 Sander Cordel (Bel) Lotto Belisol
20 Carlos Barbero (Spa) Euskadi
21 Esteffen Radchola (Ger) Euskaltel Euskadi
22 Manuel Cardoso (Por) Caja Rural
23 Alex Peters (GBr) Madison Genesis
24 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
25 Roy Sentjens (Bel) Ct. Rijke Shanks
26 Vicente Reynes (Spa) Lotto Belisol
27 Roman Maikin (Rus) Rusvelo
28 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
29 Jeremy Bescond (Fra) Cofidis
30 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
31 Coen Vermetfoort (Ned) Ct. Rijke Shanks
32 Dean Downing (GBr) Madison Genesis
33 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
34 Ivan Velasco (Spa) Caja Rural
35 Jon Larrinaga (Spa) Euskadi
36 Karol Domangalski (Pol) Caja Rural
37 Luis Mas (Spa) Burgos Bh – C Y L
38 Juan Jose Oroz (Spa) Euskaltel Euskadi
39 Leigh Howard (Aus) Orica Greenedge
40 David Lozano (Spa) Novo Nordisk
41 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma Quick-S
42 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis
43 Haritz Orbe (Spa) Euskadi
44 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma Quick-S
45 Carlos Verona (Spa) Omega Pharma Quick-S
46 Jon Aberasturi (Spa) Euskaltel Euskadi
47 Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Sharp
48 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
49 Eloy Teruel (Spa) Movistar Team
50 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel Euskadi
51 Sebastien Rosseler (Bel) Garmin-Sharp
52 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis
53 Rui Costa (Por) Movistar Team
54 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis
55 David Lopez (Spa) Sky Procycliung
56 Valery Kaikov (Rus) Rusvelo
57 Evgeny Kovalev (Rus) Rusvelo
58 Bram Tanking (Ned) Blanco Cycling Team
59 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
60 Fco. Javier Aramendia (Spa) Caja Rural
61 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
62 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
63 Jos Van Emden (Ned) Blanco Cycling Team
64 Tom Leezer (Ned) Blanco Cycling Team
65 Maarten Wynants (Bel) Blanco Cycling Team
66 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel Euskadi
67 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural
68 Javier Megias (Spa) Novo Nordisk
69 Sergio Henao (Col) Sky Procycliung
70 Igor Boev (Rus) Rusvelo
71 Robert Wagner (Ger) Blanco Cycling Team
72 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha Team
73 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
74 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
75 Igor Anton (Spa) Euskaltel Euskadi
76 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Sharp
77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
78 Kevin Mesmaeker (Bel) Novo Nordisk
79 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica Greenedge
80 Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
81 Mikel Landa (Spa) Euskaltel Euskadi 0:00:10
82 Alexander Kolobnev (Rus) Katusha Team
83 Joonas Henttala (Fin) Novo Nordisk 0:00:14
84 Robbie Hunter (RSA) Garmin-Sharp
85 Oscar Santamaria (Spa) Burgos Bh – C Y L 0:00:17
86 Davide Vigano (Ita) Lampre-Merida
87 Illart Zuazubiskar (Spa) Euskadi 0:00:18
88 Mikel Iturria (Spa) Euskadi
89 Nikolay Trusov (Rus) Ct. Rijke Shanks 0:00:22
90 Gaelan Bille (Bel) Lotto Belisol 0:00:26
91 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Ct. Rijke Shanks 0:00:27
92 Andrea Palini (Ita) Lampre-Merida 0:00:46
93 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel Euskadi 0:00:49
94 Pablo Torres (Spa) Burgos Bh – C Y L
95 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis
96 Chritoph Pfingsten (Ger) Ct. Rijke Shanks
97 Ivan Savitsky (Rus) Rusvelo
98 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
99 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
100 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural
101 Koldo Fernandez (Spa) Garmin-Sharp
102 Michal Golas (Pol) Omega Pharma Quick-S
103 Ivan Kovalev (Rus) Rusvelo
104 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycliung
105 Danny Pate (USA) Sky Procycliung
106 Juan Carlos Riutort (Spa) Burgos Bh – C Y L
107 Xabier Zandio (Spa) Sky Procycliung
108 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
109 Fabio Calabria (Aus) Novo Nordisk
110 Sep Van Marcke (Bel) Blanco Cycling Team
111 Dries Devenys (Bel) Omega Pharma Quick-S
112 Sergei Chernetski (Rus) Katusha Team
113 Bas Stamsnijder (Ned) Ct. Rijke Shanks
114 Simon Spilak (Slo) Katusha Team
115 Wesley Sulzberger (Aus) Orica Greenedge
116 Ruben Plaza (Spa) Movistar Team 0:00:54
117 Mitch Docker (Aus) Orica Greenedge 0:00:57
118 Federico Butto (Ita) Burgos Bh – C Y L 0:01:03
119 Maxim Belkov (Rus) Katusha Team
120 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 0:01:17
121 Sebastian Langeveld (Ned) Orica Greenedge 0:01:29
122 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
123 Nikolay Zhurkin (Rus) Rusvelo
124 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma Quick-S
125 Omar Fraile (Spa) Caja Rural
126 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis
127 Chris Snook (GBr) Madison Genesis
128 Roman Van Zandbeek (Ned) Ct. Rijke Shanks
129 Aritz Bagues (Spa) Euskadi
130 Steve Bekaert (Bel) Burgos Bh – C Y L
131 Moises Dueñas (Spa) Burgos Bh – C Y L
132 Dario Hernandez (Spa) Burgos Bh – C Y L
133 Igor Merino (Spa) Euskadi
134 Mikel Bizkarra (Spa) Euskadi
135 Nico Sijmens (Bel) Cofidis
136 Jesus Del Pino (Spa) Burgos Bh – C Y L
137 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
138 Rick Ottema (Ned) Ct. Rijke Shanks
139 Anthony Charteau (Fra) Team Europcar
140 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
141 Brennan Townshend (GBr) Madison Genesis
142 Kevin Reza (Fra) Team Europcar
143 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma Quick-S
144 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team
145 Nick Nuyens (Bel) Garmin-Sharp
146 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge
147 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
148 Stuart O’grady (Aus) Orica Greenedge
149 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel Euskadi
150 Joaquim Rodriguez (Spa) Katusha Team
151 Juanma Garate (Spa) Blanco Cycling Team
152 Andreas Klier (Ger) Garmin-Sharp
153 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Sharp
154 Robert Gesink (Ned) Blanco Cycling Team
155 Mark Goos (Ned) Blanco Cycling Team
156 Ian Boswell (USA) Sky Procycliung
157 Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp
158 Yelko M. Gomez (Pan) Caja Rural
159 Joshua Edmondson (GBr) Sky Procycliung
160 Dennis Van Endert (Bel) Lotto Belisol
161 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycliung
162 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
163 Jonathan Tiernan (GBr) Sky Procycliung 0:01:35
164 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis
165 Jurgen V Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
166 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma Quick-S
167 Adriano Malori (Ita) Lampre-Merida 0:02:30
168 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
169 Antonio Piedra (Spa) Caja Rural
170 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team 0:03:25
171 Timofey Kritskly (Rus) Katusha Team 0:03:53
172 Sebastian Baylis (GBr) Madison Genesis
173 Mikel Aristi (Spa) Euskadi 0:04:06
174 Thomas Raeymaekers (Bel) Novo Nordisk
175 Fco.Javier Moreno (Spa) Caja Rural
HD Paolo Cravanzola (Ita) Novo Nordisk 0:08:59
HD Doman Hardy (Fra) Cofidis
HD Justin Morris (Aus) Novo Nordisk

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej