W niedzielę (3 lutego) rozpocznie się wyścig Tour of Qatar należący do cyklu UCI Asia Tour (kategoria 2.HC). Podczas sześciu etapów kolarze przejadą 732,5 km po płaskich, lecz wietrznych szosach Kataru.

parcours_ToQ

Etapy

Etap 1 (3 lutego): Katara Cultural Villa – Dukhan Beach, 142,5km
Etap 2 (4 lutego) Al Rufaa Street – Al Rufaa Street, 14km (jazda drużynowa na czas)
Etap 3 (5 lutego) Al Wakra – Mesaieed, 143km
Etap 4 (6 lutego) Camel Race Track – Al Khor Corniche, 160km
Etap 5 (7 lutego) Al Zubara Fort – Madinat Al Shamal, 154km
Etap 6 (8 lutego) Sealine Beach Resort – Doha Corniche, 116km

Klasyfikacje

Złota– klasyfikacja generalna
Srebrna– klasyfikacja punktowa
Perłowo-biała– klasyfikacja najlepszego młodzieżowca

Drużyny

AG2R La Mondiale, Astana Pro Team, Bardiani Valvole-CSF Inox, BMC Racing Team, Cannondale (z Maciejem Bodnarem), Champion System, FDJ, IAM Cycling, Katusha Team, Omega Pharma-Quick Step, ORICA-GreenEdge, RadioShack Leopard, Sky Procycling, Argos-Shimano, Team Netapp-Endura, Team Saxo-Tinkoff, Vacansoleil-DCM.

Historia

Wyścig dookoła Kataru jest rozgrywany od 2002 roku. Najwięcej razy (aż czterokrotnie) wygrywał go Tom Boonen (OPQS). Dokonał tego w 2006, 2008, 2009 oraz 2012 roku. Pozostali triumfatorzy to: Thorsten Wilhelms (2002), Alberto Loddo (2003), Robert Hunter (2004), Lars Michaelsen (2005), Wilfried Cretskens (2007), Wouter Mol (2010) oraz Mark Renshaw (2011).

Lista startowa:

Ag2r La Mondiale
1- Davide Appollonio (Ita)
2- Gediminas Bagdonas (Ltu)
3- Julien Bérard (Fra)
4- Steve Chainel (Fra)
5- Hugo Houle (Can)
6- Yauheni Hutarovich (Blr)
7- Valentin Iglinskiy (Kaz)
8- Sébastien Minard (Fra)

Astana Pro Team
9- Borut Bozic (Slo)
10- Andriy Grivko (Ukr)
11- Dmitriy Gruzdev (Kaz)
12- Andrea Guardini (Ita)
13- Jacopo Guarnieri (Ita)
14- Evan Huffman (USA)
15- Arman Kamyshev (Kaz)
16- Dmitriy Muravyev (Kaz)

Bardiani Valvole – CSF Inox
17- Marco Canola (Ita)
18- Sonny Colbrelli (Ita)
19- Marco Coledan (Ita)
20- Christian Delle Stelle (Ita)
21- Andrea Di Corrado (Ita)
22- Filippo Fortin (Ita)
23- Sacha Modolo (Ita)
24- Andrea Pasqualon (Ita)

BMC Racing Team
25- Adam Blythe (GBr)
26- Brent Bookwalter (USA)
27- Marcus Burghardt (Ger)
28- Yannick Eijssen (Bel)
29- Taylor Phinney (USA)
30- Michael Schär (Swi)
31- Greg Van Avermaet (Bel)
32- Larry Warbasse (USA)

Cannondale Pro Cycling
33- Maciek Bodnar (Pol)
34- Guillaume Boivin (Can)
35- Tiziano Dall’Antonia (Ita)
36- Alessandro De Marchi (Ita)
37- Kristjan Koren (Slo)
38- Daniele Ratto (Ita)
39- Fabio Sabatini (Ita)
40- Elia Viviani (Ita)

Champion System Pro Cycling Team
41- Matthew Brammeier (Irl)
42- Chun Kai Feng (Tpe)
43- Matthias Friedemann (Ger)
44- Chan Jae Jang (Kor)
45- Pengda Jiao (Chn)
46- Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas)
47- Bobbie Traksel (Ned)
48- Gang Xu (Chn)

FDJ
49- David Boucher (Fra)
50- Nacer Bouhanni (Fra)
51- Murilo Antonio Fischer (Bra)
52- Matthieu Ladagnous (Fra)
53- Johan Le Bon (Fra)
54- Yohan Offredo (Fra)
55- Dominique Rollin (Can)
56- Geoffrey Soupe (Fra)

IAM Cycling
57- Marco Bandiera (Ita)
58- Martin Elmiger (Swi)
59- Jonathan Fumeaux (Swi)
60- Kristof Goddaert (Bel)
61- Heinrich Haussler (Aus)
62- Sébastien Hinault (Fra)
63- Reto Hollenstein (Swi)
64- Pirmin Lang (Swi)

Japan National Team
65- Yusuke Hatanaka (Jpn)
66- Takashi Miyazawa (Jpn)
67- Kazuhiro Mori (Jpn)
68- Taiji Nishitani (Jpn)
69- Junya Sano (Jpn)
70- Miyataka Shimizu (Jpn)
71- Yuzuru Suzuki (Jpn)
72- Kohei Uchima (Jpn)

Katusha Team
73- Pavel Brutt (Rus)
74- Vladimir Gusev (Rus)
75- Marco Haller (Aut)
76- Vladimir Isaychev (Rus)
77- Alexander Kristoff (Nor)
78- Aleksandr Kuschynski (Blr)
79- Alexander Porsev (Rus)
80- Gatis Smukulis (Lat)

Omega Pharma-Quick-Step
81- Mark Cavendish (GBr)
82- Iljo Keisse (Bel)
83- Zdenek Stybar (Cze)
84- Niki Terpstra (Ned)
85- Matteo Trentin (Ita)
86- Guillaume Van Keirsbulck (Bel)
87- Stijn Vandenbergh (Bel)
88- Martin Velits (Svk)

Orica GreenEDGE Cycling Team
89- Fumiyuki Beppu (Jpn)
90- Sam Bewley (NZl)
91- Baden Cooke (Aus)
92- Allan Davis (Aus)
93- Jens Keukeleire (Bel)
94- Aidis Kruopis (Ltu)
95- Brett Lancaster (Aus)
96- Jens Mouris (Ned)

RadioShack Leopard
97- Fabian Cancellara (Swi)
98- Stijn Devolder (Bel)
99- Tony Gallopin (Fra)
100- Markel Irizar Aranburu (Spa)
101- Popovych Yaroslav (Ukr)
102- Grégory Rast (Swi)
103- Hayden Roulston (NZl)
104- Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por)

Sky Pro Cycling
105- Edvald Boasson Hagen (Nor)
106- Bernhard Eisel (Aut)
107- Mathew Hayman (Aus)
108- Gabriel Rasch (Nor)
109- Luke Rowe (GBr)
110- Ian Stannard (GBr)
111- Christopher Sutton (Aus)
112- Geraint Thomas (GBr)

Argos-Shimano
113- Nikias Arndt (Ger)
114- Roy Curvers (Ned)
115- Koen De Kort (Ned)
116- John Degenkolb (Ger)
117- Luka Mezgec (Slo)
118- Ramon Sinkeldam (Ned)
119- Tom Stamsnijder (Ned)
120- Tom Veelers (Ned)

Team NetApp-Endura
121- Zakkari Dempster (Aus)
122- Russel Downing (GBr)
123- Markus Eichler (Ger)
124- Blaz Jarc (Slo)
125- Roger Kluge (Ger)
126- Andreas Schillinger (Ger)
127- Daniel Schorn (Aut)
128- Paul Voss (Ger)

Team Saxo-Tinkoff
129- Jonas Aaen Jorgensen (Den)
130- Daniele Bennati (Ita)
131- Matti Breschel (Den)
132- Jonathan Cantwell (Aus)
133- Karsten Kroon (Ned)
134- Marko Kump (Slo)
135- Anders Lund (Den)
136- Matteo Tosatto (Ita)

Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
137- Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)
138- Wesley Kreder (Ned)
139- Sergey Lagutin (Uzb)
140- Marco Marcato (Ita)
141- Barry Markus (Ned)
142- Wouter Mol (Ned)
143- Rob Ruygh (Ned)
144- Kenny Robert Van Hummel (Ned)

 

 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska